Religijska indoktrinacija od detinjstva

Nije ona meni rekla doslovno ''Boga su ubili'', nego sam ja to tako svhatila.
A vazda mi je odgovarala čisto da me otkaći, sa pola mozga ili bez mozga.

Ko da je juče bilo, a nisam tada još ni u školu krenula. Idemo mama i ja
putem, ona me drži za ruku i meni se po glavi vrzma izraz ''Bogu iza
nogu''. Negde sam čula i da je Bog na nebu, pa mi nije jasno kako nešto
može biti Bogu iza nogu. I pitam mamu šta to znači. Gde je to Bogu iza
nogu, ako je Bog na nebu? A ona odgovara. Ma kakav Bog na nebu.
Da je na nebu do sad bi ga ubili. Koliko se samo pucalo, morali su do
sad da ga ubiju.
I ja sam to čula kao Boga su ubili. Ostala sam očajna i više se pitanja
nisu ni javljala.

A mislim, ništa mi nije ni falilo zbog toga. Samo sam naučila da ja svojoj
deci odgovaram na pitanja sa više pažnje. I hvala joj. :heart:
Stres od detinjstva
Bespotreban

Причаш о злоупотребама, а ми о дефиницијама...

Држи се оквира и не врдај ко пијан на 100 тема...
Mnogo je vise zloupotreba
zato i pisem
Ja bih voleo da nema zloupotreba, da se ljudi stvarno trude da budu skromni i cestiti
Da popovi svojim primerom to pokazuju
Pa srbija bi bila 10 puta lepsa

Nije ona meni rekla doslovno ''Boga su ubili'', nego sam ja to tako svhatila.
A vazda mi je odgovarala čisto da me otkaći, sa pola mozga ili bez mozga.

Ko da je juče bilo, a nisam tada još ni u školu krenula. Idemo mama i ja
putem, ona me drži za ruku i meni se po glavi vrzma izraz ''Bogu iza
nogu''. Negde sam čula i da je Bog na nebu, pa mi nije jasno kako nešto
može biti Bogu iza nogu. I pitam mamu šta to znači. Gde je to Bogu iza
nogu, ako je Bog na nebu? A ona odgovara. Ma kakav Bog na nebu.
Da je na nebu do sad bi ga ubili. Koliko se samo pucalo, morali su do
sad da ga ubiju.
I ja sam to čula kao Boga su ubili. Ostala sam očajna i više se pitanja
nisu ni javljala.

A mislim, ništa mi nije ni falilo zbog toga. Samo sam naučila da ja svojoj
deci odgovaram na pitanja sa više pažnje. I hvala joj. :heart:
Чудно, постала си ''очајна'' (читај убијена у појам истраживачки) и ништа ти није фалило...

Мама треба не само да је пажљива, него и да уме да разуме и пренесе истину, а не ко бабе по селу да измишља своје забедачене комуњарске дефиниције о Богу...

Чудно, постала си ''очајна'' (читај убијена у појам истраживачки) и ништа ти није фалило...

Мама треба не само да је пажљива, него и да уме да разуме и пренесе истину, а не ко бабе по селу да измишља своје забедачене комуњарске дефиниције о Богу...
Falilo joj je, samo to ne ume da artikulise

. Moje su slabosti snaga
mojoj deci.
Само ако их разумеју у Хришћчански оквирима, биће снага... Све зависи од оквира поимања за ум... Оквир условљава логику

У противном, биће на саблазан и изговор за сопствене грехе и бандоглавост...

Posao nije poziv
Posao je nesto sto radis zbog para, ne zbog ubedjenja
Свака час за пост...

Ти си разграничио световно (посао) од духовног (позив и завет на СЛУЖЕЊЕ)...

Позив попова је завет - да ће да живе од олтара... чим прекрше тај завет служења (кога већина није ни свесна јер их штанцуију на буљуке по богословијама), добијеш обичне шљакере, којима не сме да има места у цркви... јер у супротном, неће од цркве остати ништа у духу...

Stres od detinjstva
Bespotreban
Све има свој смисао и потребитост у вишим смисловима... духовним...

Баш је добро што се Јаца оголила сајбер ''исповешћу'', јер провера себе кроз друге мора да постоји, мислим да је намена форума и овог пдф-а баш то - ПСИХОЛОШКА ПРОВЕРА СЕБЕ, а не само других...

A kakve su posledice ako ti kažu da Bog ne postoji?
Manje nego ako ti kažu da Bog postoji jer se ljudi teško odvajaju od religije pošto ih vuče osećaj krivice koja im je ubačena u podsvest.

Indoktrinacija je proces nasilnog usađivanja ideja, stavova, kognitivnih strategija ili profesionalnih metodologija

zašto indoktrinacija
Netačno. Ne mora uvek biti nasilna.

Def: Indoktrinacija je proces u kojem se pojedincima ili grupama prenose određena uverenja, stavovi i ideologije na način koji ne dozvoljava kritičko razmišljanje ili preispitivanje tih ideja. Cilj indoktrinacije je često oblikovanje mišljenja i ponašanja na način koji je u skladu sa određenim ciljevima ili interesima, bilo da su oni politički, religiozni, kulturni ili društveni.

Ne znam za takve slučajeve. Toga ima mozda samo kod evangelističkih Protestanata i Amiša u SAD, a kod Pravoslavaca se od malih nogu uči da je dobro ispamprčiti komšinicu.
To niije nešto što se vidi očima ili nešto što će ti neko reći. To postaje deo čoveka, kao senka koja ga prati. To su svi oni momenti kada on preispituje moralnost svog delanja i iracionalnost nekih religijskih dogmi. Javlja se sukob u njemu.

Def: Indoktrinacija je proces
Дај дефиницију процеса адоктринације тј. одучавања (ако га и има уопште на викију)...

Кад видиш обе дефиниције, тек тад можеш да видиш у којој си, јер не сме да се мешају процесни оквири у којима ума дела

Nisam, radim svoj posao zato sto sto volim i zato jer je placen

Posao nije poziv
Posao je nesto sto radis zbog para, ne zbog ubedjenja
Pa da , popovima je religija posao
XXI vek ne dopušta poziv. Poziv je postojao dok je bilo staleške raspodele časti. Danas ne postoji ni ugled. Umesto poziva, posao. Umesto ugleda, vidljivost. Umesto spokojstva, zarada.

Дај дефиницију процеса адоктринације тј. одучавања (ако га и има уопште на викију)...

Кад видиш обе дефиниције, тек тад можеш да видиш у којој си, јер не сме да се мешају процесни оквири у којима ума дела
Potražio sam definiciju i nigde je nema, a AI kaže ovako:

Реч „адоктринација“ је неологизам и у српском језику се ретко користи. Она може бити комбинација речи "ад" (што значи пакао) и "доктринација", па би се могла тумачити као процес увођења некога у веома негативну или деструктивну идеологију или учење. Међутим, ова реч није стандардизована и није честа у литератури, па њено значење може варирати у зависности од контекста у коме се користи. Ако сте је срели у одређеном тексту, најбоље би било да узмете у обзир контекст како бисте разумели тачно значење.

Ne znam odakle ti ta reč.

Ne znam odakle ti ta reč.
Није тачна дефиниција ОДУЧАВАЊА ај-ија до краја... не даје тачан превод, већ тумачење

Нит је неологизам (јер старологизам не постоји, већ само једна једина логика)...

Оно објашњење за ''ад'' је цртани филм'' јер је та туђица А-ДОКТРИНА-ЦИЈА од префикса ''А'' а не ''ад'' (''а'' значи овде ''од'' (одрицање), а ''ад'' увек значи ''са'' (додадатк)... доктрина знаш шта значи, а суфикс ''ција'' такође...

Одучавање је реверзибилни процес од индоктринације, контра смер од науковања учењима... самим тим је и та реч обрнуто од индоктринације, а не ''нео-смисао''

Zanimljivo koliko je ljudi imalo u djetinjstvu razgovore o Bogu. Ne sjećam se da su moji roditelji o tome pričali sa mnom.
Родитељи одрасли у комунизму, нису компетентни да причају о ономе што не познају - вери...

Православни Морал су нам само пренели и то је то - знање им НУЛА!

Svi smo indoktrinirani. Socijalizacija je infoktriniranje.
Indoktriniran sam u maternjem jeziku. Nisam ga izabrao. Kad vidim čoveka kompulzivno kažem "Dobar dan", bez slobodnog izbora. Na 38 stepeni idem obučen, mada bi mi prijatnije bilo da budem go.
Religijska indoktrinacija je samo delić prinude društva nad pojedincem. A ta se prinuda zove kultura.
Btw ateista sam. Tako sam (bio) indoktriniran.
Da li mrziš druge jezike i smatraš da je samo tvoj dobar? Da li te roditelji podstiču da učiš i druge jezike? Da li u školi učiš i strane jezike?

To niije nešto što se vidi očima ili nešto što će ti neko reći. To postaje deo čoveka, kao senka koja ga prati. To su svi oni momenti kada on preispituje moralnost svog delanja i iracionalnost nekih religijskih dogmi. Javlja se sukob u njemu.
Kažem ti opet da takva religijska opsednutost ne postoji u Srbiji. Postoji sujeverje ili verovanje da je nešto loše jer je rekla gatara baba Stojanka iz susednog sela ali zaslepljenost religijom je nepostojeća u Srbiji.

Kažem ti opet da takva religijska opsednutost ne postoji u Srbiji. Postoji sujeverje ili verovanje da je nešto loše jer je rekla gatara baba Stojanka iz susednog sela ali zaslepljenost religijom je nepostojeća u Srbiji.
Očigledno ne razumeš o čemu govorim. Ako nekome govore čitavo detinjstvo da je Bog stvaran, vode ga u crkvu, molitve, uči o veri.. I onda, on odraste i kada je malo sazreo kao osoba počinje da sumnja u to čemu je bio naučen i dođe do zaključka da tu nešto ne štima. Počne da gubi veru, preispituje šta je moralno, a šta nije ali čineći to, dolazi u sukob sa stavima koje same po sebi nisu nemoralne, već prirodne, a koje religija osuđuje. Kako god da okreneš, ti si grešan u očima Boga, ma šta god ti učinio. I sad, koliko god on prestaje da veruje, njegovi izbori i akcije su uslovljene strahom da ipak možda postoji Bog i da će biti kažnjen.

Očigledno ne razumeš o čemu govorim. Ako nekome govore čitavo detinjstvo da je Bog stvaran, vode ga u crkvu, molitve, uči o veri.. I onda, on odraste i kada je malo sazreo kao osoba počinje da sumnja u to čemu je bio naučen i dođe do zaključka da tu nešto ne štima. Počne da gubi veru, preispituje šta je moralno, a šta nije ali čineći to, dolazi u sukob sa stavima koje same po sebi nisu nemoralne, već prirodne, a koje religija osuđuje. Kako god da okreneš, ti si grešan u očima Boga, ma šta god ti učinio. I sad, koliko god on prestaje da veruje, njegovi izbori i akcije su uslovljene strahom da ipak možda postoji Bog i da će biti kažnjen.
U redu ali takvih je malo. Ovo mi vuče na Rimokatolike i Protestante.

Kako nekog indoktriniras u ateizam ? Naucis ga da logicno razmislja ? :D
Алогично га научиш - бесмислено филозофираш о нечему смисленом и логичном у реалном контексту и добијеш атеисту ''са смислом и логиком'' ван тог времена и реалности...

U temi nisam naznačio da li je pravoslavlje, katolicizam, protestantizam, budizam. Šta god. Bilo koja religija je osnov za diskusiju.
Па тај ''мамбо џамбо'' безоквир и јесте протестантизам - библиотекарско наклапање смисла...

Зато је колега Ненад и намирисао ''протестантизам'', који боље познаје по сродности духа, од рецимо праволсавља, у коме не уме да плива због ''његове ригидности''...

Back