religija

Hm, smirite strasti, moguche je imati razlichit pogled na svet i poshtovati tudje vidjenje.
Hajde da saslushamo jedni druge bez vredjanja, svako zna za sebe najbolje, a nije loshe chuti i shta je za drugog najbolje. I da ne namechemo svoja zzivotna reshenja drugima.
Mozze?
 
Ја мислим да овакве теме треба забранити.
А верниници и неверници нек се кољу на религији око свих тих ствари.
Свако ко има предрасуде боји се другог и то је то...
 
Ја не знам с ким је горе разговарати...
Свако има своје предрасуде.
И не знам ко је гори.
Ја први се стидим наступа више од половине људи који се изјашњавају као верници, а притом друге третирају као стоку, а не као људе.
С друге стране, ови атеисти ми иду на нерве јер мисле да су верници ретардирани. (иду ми и верници, али њих се и стидим)
Битно је у другоме гледати човека.
И поштовати човека.
И бити у стању опростити људске слабости, био верник или неверник.
И онда је лако, заиста лако комуницирати, на било који начин. И ући у било који однос.
Али, то је само моје мишљење.
 
Glupost....
Istorijski posmatrano,svaka religija potice jedna od druge,samo sto se ponesto promijeni,svaka je dobra i covjek treba vjerovati,ali u sebi da nosi vjeru,a ne da je istice i busa se u prsa ko je on je jer vjeruje u neku odredjenu.Svaka vjera propovjeda dobro, ne mrzi,ne kradi, ne ubij...Nijedna ne govori nesto loshe..
Medjutim,kreteni,su zatucani i pretvaraju religiju u nesto loshe,a jos veci moroni prate te slijepe "trendove" odnosno nove nacine tumacenja religije, glupost.

Svaku treba postovati i uvazavati,to rade dobri ljudi i vjernici.

Naucna definicija za religiju glasi :"Religija je akt u kojem covjek sebi stvara predodžbu o višem subjektu,za kojeg je istinski,sudbinski vezan,ciju volju i promisli mora postovati i provoditi bez prigovora,kako bi stekao njegovu dobru volju te bio pomilovan i uvazavan na onom svjetu." Religijska sankcija je provedena putem odmazde na onom svijetu (odnosno onostrana je) ,kako bi izazvala pozeljna ponasanja na ovom svijetu.!

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////


Problem u ovakvom stavu je sto se polazi od pretpostavke da je nauka APSOLUT i da ono sto nauka kaze da je to tako. A ipak tu istu nauku su stvorili ljudi koji nemaju APSLOLUTNO znanje.
Proizilazi da je VEROVANJE apsurd, a ipak izgleda da nije tako.
Ko u svom zivotu nije iskusio snagu MOLITVE i percepciju Bozjeg prisustva u svmom zivotu, usudjujem se reci, taj gotovo da gubi pravo da o tome govori sa autoritetom.
Jedino o cemu mogu da govorim je licno iskustvo i tek tada dolazi do izrazaja snaga vere koja se kdroz to iskustvo petace u reci koje se mogu drugima preneti u obliku predanja ili propovedi, pa ko veruje nek veruje, a ko ne nek ne veruje.
Sam Bog ne prisiljava coveka da u njega veruje, zasto bi onda covek to cinio?
Ipak, mislim da je evolucija takva izmisljotina, koju svet jos nije zabelezio u svojoj istoriji pre njene pojave!!!
Sve materijalno ima svog tvorca, zasto bi covek, okruzen prirodom i njenim stanovnicima, bio izuzetak?
Bez ljutnje, to je moj stav.
z:poz:
 
Meni ne predstavlja nikakav problem dokle god i ta druga osoba ne pokušava da me promeni i nametne mi svoje stavove, ali to nema veze sa religijom, i da se vezano za bilo šta drugo ponaša nametljivo i nasrtljivo postao bi problem.
Inače sam nekrst čiji su roditelji kršteni i u čijoj se kući slavi slava a godinama sam bila u vezi sa katolikom...
Niti sam ja davila njega niti on mene.
I savršeno funkcionisali što se toga tiče.
Gledam ljude kao ljude a ne po religiji, boji kože ili seksualnom opredeljenju
 
Poslednja izmena:
Pa jeste.
Ovako, shto se mene tiche, i to vazzi za mene, jel, dobro sam razmislila da li bi mi tudja vera bila prepreka. Vera sama po sebi( da li je druge vere ili ne, svejedno) mi ne smeta. Mogao bi mi zasmetati partnerov odnos prema veri.
Dakle, iako verujem u boga, ne verujem u crkvene institucije jer su ljudska tvorevina. Samim tim se ne opterechujem verskim ritualima. Ako je moj partner vernik koji to poshtuje, ne bi mi smetalo sve do trenutka kada bi to imalo mozzda karakter nametanja u vezi. I pitanje vaspitanja dece u tom pogledu.
Ako je partner tolerantan i otvoren prema svim moguchnostima u zzivotu, ne smeta mi shto veruje, ali ako njegova vera propisuje odredjeni zzivotni stil koji bi dolazio u sukob sa nachinom na koji ja zzivim, onda bi mi smetalo.
 
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////


Problem u ovakvom stavu je sto se polazi od pretpostavke da je nauka APSOLUT i da ono sto nauka kaze da je to tako. A ipak tu istu nauku su stvorili ljudi koji nemaju APSLOLUTNO znanje.
Proizilazi da je VEROVANJE apsurd, a ipak izgleda da nije tako.
Ko u svom zivotu nije iskusio snagu MOLITVE i percepciju Bozjeg prisustva u svmom zivotu, usudjujem se reci, taj gotovo da gubi pravo da o tome govori sa autoritetom.
Jedino o cemu mogu da govorim je licno iskustvo i tek tada dolazi do izrazaja snaga vere koja se kdroz to iskustvo petace u reci koje se mogu drugima preneti u obliku predanja ili propovedi, pa ko veruje nek veruje, a ko ne nek ne veruje.
Sam Bog ne prisiljava coveka da u njega veruje, zasto bi onda covek to cinio?
Ipak, mislim da je evolucija takva izmisljotina, koju svet jos nije zabelezio u svojoj istoriji pre njene pojave!!!
Sve materijalno ima svog tvorca, zasto bi covek, okruzen prirodom i njenim stanovnicima, bio izuzetak?
Bez ljutnje, to je moj stav.
z:poz:

E da,nema ljutnje,stav je tu.Iskreno,slazem se s tobom.Treba vjerovati,postovati i moliti se, Bog nam ne namece vjeru,ali je ljudi zloupotrebljavaju,to sam u prvom postu napisao. Medjutim,ne shvatam koliko si me razumjeo ili koliko sam tacno odredjeno napisao sta zelim iskazati.Kazem da je glupo slijepo vjerovanje i uvazavanje samo jedne religije a da ostale kao nisu bitne i vazne.Potrebno je vjerovati ali sa tacke zdravog razuma! Pa sam zato bacio i pravnu definiciju vjere. :)
 
tolerancija je nekako new age pojam izmisljen da bi bilo kvazi bolje ljudima a onda raaazvucen i na ono sto treba i na ono sto ne treba..i sad se sve trpa pod toleranciju..e ti tolerantni pa jos u raznim NVO, a najvise ce popljuvati recimo veru...mislim tolerancija podrazumeva postovanje ili ti nemojte pljuvati po onom s cim se ne slazete..glup pojam izmisljen da bi vam pre ili kasnije sve postalo normalno...da vam jednog dana ni zlo ne bude zlo vec ono, jeee treba biti tolerantan
 
tolerancija je nekako new age pojam izmisljen da bi bilo kvazi bolje ljudima a onda raaazvucen i na ono sto treba i na ono sto ne treba..i sad se sve trpa pod toleranciju..e ti tolerantni pa jos u raznim NVO, a najvise ce popljuvati recimo veru...mislim tolerancija podrazumeva postovanje ili ti nemojte pljuvati po onom s cim se ne slazete..glup pojam izmisljen da bi vam pre ili kasnije sve postalo normalno...da vam jednog dana ni zlo ne bude zlo vec ono, jeee treba biti tolerantan

Mislim da si pregruba u ocenjivanju tj. osuđivanju.
Ali, dobro.
 
Pa jeste.
Ovako, shto se mene tiche, i to vazzi za mene, jel, dobro sam razmislila da li bi mi tudja vera bila prepreka. Vera sama po sebi( da li je druge vere ili ne, svejedno) mi ne smeta. Mogao bi mi zasmetati partnerov odnos prema veri.
Dakle, iako verujem u boga, ne verujem u crkvene institucije jer su ljudska tvorevina. Samim tim se ne opterechujem verskim ritualima. Ako je moj partner vernik koji to poshtuje, ne bi mi smetalo sve do trenutka kada bi to imalo mozzda karakter nametanja u vezi. I pitanje vaspitanja dece u tom pogledu.
Ako je partner tolerantan i otvoren prema svim moguchnostima u zzivotu, ne smeta mi shto veruje, ali ako njegova vera propisuje odredjeni zzivotni stil koji bi dolazio u sukob sa nachinom na koji ja zzivim, onda bi mi smetalo.

Eh upravo ovako nesto mi se motalo po glavi, al ne znam tako lepo da srochim kao Pipi :)
 

Back
Top