Religija je za uplašene, a duhovnost je za one koji više nemaju čega da se plaše

Tako je , a mi ljudi smo dokazali da smo upravo takvi !!!!!!!!!!!!!!!
Kako to misliš? Ti da si zaista uvideo koliko si nesvestan, preduzeo
bi nešto da se osvestiš. Ovako, ti imaš ideju da smo upravo takvi,
koju si od nekoga usvojio, a ne razumeš šta to znači.

Kako ćeš ako si nesvestan podići nivo svesnosti time što ćeš
nastaviti da slediš nesvesne motive? To samo nikakvog smisla
nema.

Kako to misliš? Ti da si zaista uvideo koliko si nesvestan, preduzeo
bi nešto da se osvestiš. Ovako, ti imaš ideju da smo upravo takvi,
koju si od nekoga usvojio, a ne razumeš šta to znači.

Kako ćeš ako si nesvestan podići nivo svesnosti time što ćeš
nastaviti da slediš nesvesne motive? To samo nikakvog smisla
nema.
Kada su ljudi pogrersili,"osudili su"citav ljudski rod na greh i s tim na zlo...dakle izabrali su zloupotrebiti slobodnu volju i trpeti posledice pogresnog izbora na cega su bili blagovremeno predupredjeni.
Dakle hteli su proveriti dali se radi o blefu na cega su ocito tipovali jer su odabrali poslusati pogresnog savetnika i eto,ubrljali su totalno !!!
I evo nas opet u 21 veku kako raspravljamo o tome dali bi smo trebali prihvatiti Bozji koncept i bezuslovno sprovoditi sve sto nam On predlaze ili cemo opet mudrovati s namerom da dokazemo nasu mudrost i razum da sami,bez Boga,pokazemo koliko zapravo znamo naciniti pravi izbor !!!

Izvinite ali ja se necu tome priklanjati jer sam odlucio bezuslovno verovati Bogu Nebeskome i drzati sve Njegove savete i preporuke za bolji zivot...necu da eksperimentisem oslanjajuci se na moju intelegenciju,kakvu je god imao jer su ulozi izuzetno veliki,radi se o mojim zivotom i s tim nema sale !!!

Ti zapravo misliš da smo pogrešni i da radimo pogrešne stvari, pa
ćemo ako počnemo da radimo prave stvari to popraviti. To ne ide
tako.
Ne Jasna,ne mislim tako jer samu gresnu stvar ne moze popraviti ni stotinu dobrih - zlo je zlo stoga je svako zlo zasebni slucaj !!!
Bog je ljudima omogucio mehanizam pokajanja sto podrazumeva pre svega svesnost za pocinjenog greha i zaljenje za tog istog a zatim sledi zahtjev do Boga da bi mu se oprostio taj greh i ukoliko se radi o nekom grehu koji se moze sanirati a stetu trpi neko drugo lice - onda trebamo sve to regulisati i s njim Pod ovim mislim na nadomest ucinjene stete i licni zahtjev da mu doticni oprosti ono sto smo mu ucinili...
I sad ono kljucno - eto ,mi smo ucinili sve sto stoji do nas kako bi smo resili taj konkretan greh ali to nije dovoljno jer je nas dosije opterecen krivicom za onog sto smo vec uradili i koliko god smo mi popravili stetu mi ne mozemo sami izbrisati krivicu pred Bogom zato sto smo prekrsili Njegov zakon i u pravo u toj fazi presudni znacaj ima zrtva Bozjeg Jagnjeta,Isusa Hrista !!!
Ukoliko prihvatimo tu Njegovu zrtvu drzeci sve sto s tim ide "u paketu" Isus nas amnestira od krivicu svojom krvlju koju je prolio i za nas licno,dakle za mene robiveka koji se rodio tek u 21 veku i daje mi mogucnost da pred Bogom i citavom svemiru steknem status kao da nisam gresio i kao takav sam ujedno "dobio vizu"za ulazak u Bozjem carstvu ( ovo se dakl odnosi na svakog vernika ).

Zato što ako radiš prave stvari bilo zbog nagrade ili iz straha od
kazne, to je licemerno. Namera je loša, pa ni samo delo nije u
potpunosti dobro.

Poslednja izmena:
Cuj, menja se to kako se menja drustvo. Sve zavisi u kakvom drustvu zivis...
razvija se od kamenog doba, pa do danas, mada smo se opet vratili na paganizam,
mogu da primetim...
Dakle po tebi nase se vaspiutanje temelji na sandarde koje tokom vremena razvija ljudsko bice,jel tako ?
...iskreno mislim da nisi u pravu ali recimo da jesi, kako bi ti licno opisao te standarde,jesu li one prihvatljive i dobre za ljudsku egzistenciju,jel mu nose dobro ili zlo ?
...ovo te pitam jer bih hteo da zatim nacinimo paralelu sa Bozjim standardima za ljudski zivot pa da iskreno ocenimo kako stvari zaista stoje.

Kada su ljudi pogrersili,"osudili su"citav ljudski rod na greh i s tim na zlo...dakle izabrali su zloupotrebiti slobodnu volju i trpeti posledice pogresnog izbora na cega su bili blagovremeno predupredjeni.
Dakle hteli su proveriti dali se radi o blefu na cega su ocito tipovali jer su odabrali poslusati pogresnog savetnika i eto,ubrljali su totalno !!!
I evo nas opet u 21 veku kako raspravljamo o tome dali bi smo trebali prihvatiti Bozji koncept i bezuslovno sprovoditi sve sto nam On predlaze ili cemo opet mudrovati s namerom da dokazemo nasu mudrost i razum da sami,bez Boga,pokazemo koliko zapravo znamo naciniti pravi izbor !!!

Izvinite ali ja se necu tome priklanjati jer sam odlucio bezuslovno verovati Bogu Nebeskome i drzati sve Njegove savete i preporuke za bolji zivot...necu da eksperimentisem oslanjajuci se na moju intelegenciju,kakvu je god imao jer su ulozi izuzetno veliki,radi se o mojim zivotom i s tim nema sale !!!

Ne Jasna,ne mislim tako jer samu gresnu stvar ne moze popraviti ni stotinu dobrih - zlo je zlo stoga je svako zlo zasebni slucaj !!!
Bog je ljudima omogucio mehanizam pokajanja sto podrazumeva pre svega svesnost za pocinjenog greha i zaljenje za tog istog a zatim sledi zahtjev do Boga da bi mu se oprostio taj greh i ukoliko se radi o nekom grehu koji se moze sanirati a stetu trpi neko drugo lice - onda trebamo sve to regulisati i s njim Pod ovim mislim na nadomest ucinjene stete i licni zahtjev da mu doticni oprosti ono sto smo mu ucinili...
I sad ono kljucno - eto ,mi smo ucinili sve sto stoji do nas kako bi smo resili taj konkretan greh ali to nije dovoljno jer je nas dosije opterecen krivicom za onog sto smo vec uradili i koliko god smo mi popravili stetu mi ne mozemo sami izbrisati krivicu pred Bogom zato sto smo prekrsili Njegov zakon i u pravo u toj fazi presudni znacaj ima zrtva Bozjeg Jagnjeta,Isusa Hrista !!!
Ukoliko prihvatimo tu Njegovu zrtvu drzeci sve sto s tim ide "u paketu" Isus nas amnestira od krivicu svojom krvlju koju je prolio i za nas licno,dakle za mene robiveka koji se rodio tek u 21 veku i daje mi mogucnost da pred Bogom i citavom svemiru steknem status kao da nisam gresio i kao takav sam ujedno "dobio vizu"za ulazak u Bozjem carstvu ( ovo se dakl odnosi na svakog vernika ).

Zato što ako radiš prave stvari bilo zbog nagrade ili iz straha od
kazne, to je licemerno. Namera je loša, pa ni samo delo nije u
potpunosti dobro.
Onda, svaki put kada učiniš nešto da bi dobio nagradu ili iz straha od
kazne, moraš da se pokaješ zbog pogrešnog motiva, a pošto se opet
kaješ iz pogrešnog motiva, onda i za to treba da se pokaješ i tako do
u beskonačno.
Jel vidiš koliko je taj put besmislen?
Sad ti možeš tonu teksta da ispišeš i da širiš temu na sto strana, kako
bi suštinu izbegao.

Pazi, nisam siguran, ali moguće je da u Mahajani postoji. Ali sigurno ne postoji u smislu nekog mesta večne patnje u koju te je neko više biće poslalo po zasluzi. Pretpostavljam da se odnosi na stanja svesti koja izazivaju ogromnu patnju. Po tome i ovaj ljudski život neko može doživeti kao pakao.
Ako malo bolje razmisliš, pakao je zapravo slika iz materijalnog života. No to da je i pakao i raj u glavi, sa time se potpuno slažem...

Onda, svaki put kada učiniš nešto da bi dobio nagradu ili iz straha od
kazne, moraš da se pokaješ zbog pogrešnog motiva,
Kako to mislis da se pokajes kad si ucinio dobro delo zbog pogresnog motiva ?
Bog je Taj koji je definisao te motive e ne ljudi,nase je da sve to postujemo kako treba.
Dakke cinim dobro jer me Bog poziva da to radim a svakako moja legitimna motivacija jeste da Bog sve to vidi a adekvatno reaguje...ali svakako to isto vazi i u slucaju kad ljudi cine zlo i to nije samo moj stav nego realnost koju vidimo u Svetm Pismu a koju su ljudi isto tako razumevali.
Evo konkretnog Biblijskog dokaza u prilog :

Nem.5,19:
"...Pomeni me, Bože moj, na dobro za sve što sam činio ovomu narodu."

a pošto se opet
kaješ iz pogrešnog motiva, onda i za to treba da se pokaješ i tako do
u beskonačno.
Ne postoji pogresan motiv za pokajanje jer se kajes kad ucinis zlo a ne kad filozofiras u teoloskom smislu,primecujes razliku ? :)
Jel vidiš koliko je taj put besmislen?
Ne,ne vidim a pojasnio sam ti i zasto pa se nadam da ces brzo skontati...narocito ako je zaista bilo onih 5-ca sa zvezdicama iz matematike koje si jednom pomenula... ;)
Sad ti možeš tonu teksta da ispišeš i da širiš temu na sto strana, kako
bi suštinu izbegao.
Ja nikad ne bezim kad me direktno pitaju,to je vec postalo moj prepoznatljiv stil na forumu...mozda nekad neko pitanje propustim ali kad me potsete jasno i precizno ja onda isto tako odmah odgovaram. :kafa:

Kako to mislis da se pokajes kad si ucinio dobro delo zbog pogresnog motiva ?
Bog je Taj koji je definisao te motive e ne ljudi,nase je da sve to postujemo kako treba.
Dakke cinim dobro jer me Bog poziva da to radim a svakako moja legitimna motivacija jeste da Bog sve to vidi a adekvatno reaguje...ali svakako to isto vazi i u slucaju kad ljudi cine zlo i to nije samo moj stav nego realnost koju vidimo u Svetm Pismu a koju su ljudi isto tako razumevali.
Evo konkretnog Biblijskog dokaza u prilog :

Nem.5,19:
"...Pomeni me, Bože moj, na dobro za sve što sam činio ovomu narodu."

Ne postoji pogresan motiv za pokajanje jer se kajes kad ucinis zlo a ne kad filozofiras u teoloskom smislu,primecujes razliku ? :)

Ne,ne vidim a pojasnio sam ti i zasto pa se nadam da ces brzo skontati...narocito ako je zaista bilo onih 5-ca sa zvezdicama iz matematike koje si jednom pomenula... ;)

Ja nikad ne bezim kad me direktno pitaju,to je vec postalo moj prepoznatljiv stil na forumu...mozda nekad neko pitanje propustim ali kad me potsete jasno i precizno ja onda isto tako odmah odgovaram. :kafa:
Praviš jednu intelektualnu ucenu. Ako se ne složim sa tobom onda sam
glupa.

Da li je Isus negde opomenuo na pogrešan motiv?

1383394905-8c7ed355f5d86d3aa2d1fc7f7280676b.jpg

Strah od patnje i kazne čini religioznog čoveka. I onda taj strah rađa
nove strahove. Šta ako nešto ne uradi dovoljno dobro, a toliko se
trudi? Šta će biti sa njemu bliskim ljudima koji nisu religiozni i slično.
Strah koji čoveka može doterati dotle da odbaci sve bliske ljude
kako ga ne bi pokvarili i kako bi zaslužio večni život. Vrlo ružna
slika.

Duhovnom se okreću oni koji su se već suočili sa nekom većom
patnjom u svom životu, ali se nisu predali i pomislili da to tako
mora i takav je život, nego su počeli da traže odgovore na pitanja
o sebi i svetu oko sebe.

Šta vi mislite o sledećim rečima?
Religija je za ljude koji se boje otići u pakao.
Duhovnost je za one koji su već bili tamo.
Vine Deloria, Sioux
Moram reći da mi se ovo sviđa.

Praviš jednu intelektualnu ucenu. Ako se ne složim sa tobom onda sam
glupa.
...hmmm,nemoj se sekirati,jasno je da ne samo da nisi glupa nego si i jako intelegentna ali si iz nekog razloga stekla "naviku"da u kljucne trenutke diskitiranja na forumu svoje oci "drzis zatvorene"i to ti onemogucuje dobre rezultate u donosenju zakljucaka...e sad mozda je to tvoja strategija da malo razgibas temu sto je donekle i razumljivo...
Da li je Isus negde opomenuo na pogrešan motiv?
Ako mislis na licemerje onda svakako ali to vazi iskljucivo za spoljasno,dakle formalno sluzenje Bogu ( pa cak i bliznjima) ali nikako i ne za pokajanje...dakle ne postoji licemerno pokajanje pa u tom smislu nema ni pokajanja iz pogresnih motiva.

...hmmm,nemoj se sekirati,jasno je da ne samo da nisi glupa nego si i jako intelegentna ali si iz nekog razloga stekla "naviku"da u kljucne trenutke diskitiranja na forumu svoje oci "drzis zatvorene"i to ti onemogucuje dobre rezultate u donosenju zakljucaka...e sad mozda je to tvoja strategija da malo razgibas temu sto je donekle i razumljivo...

Ako mislis na licemerje onda svakako ali to vazi iskljucivo za spoljasno,dakle formalno sluzenje Bogu ( pa cak i bliznjima) ali nikako i ne za pokajanje...dakle ne postoji licemerno pokajanje pa u tom smislu nema ni pokajanja iz pogresnih motiva.
Postoji i licemerno pokajanje. Ako to radiš iz straha od kazne ili iz želje
za nagradom. Ti možeš biti svestan svojih motiva, ali ti mogu biti i
skriveni, nesvesni. Da misliš da radiš nešto iz jednog razloga, a zapravo
imaš neki nesvesni motiv. Dok Bogu ništa nije skriveno. E sad, ako
Isus nije pominjao da je bitno ono što ti je u srcu, nego samo dela
tvoja, onda ja grešim.

Postoji i licemerno pokajanje. Ako to radiš iz straha od kazne ili iz želje
za nagradom. Ti možeš biti svestan svojih motiva, ali ti mogu biti i
skriveni, nesvesni. Da misliš da radiš nešto iz jednog razloga, a zapravo
imaš neki nesvesni motiv. Dok Bogu ništa nije skriveno. E sad, ako
Isus nije pominjao da je bitno ono što ti je u srcu, nego samo dela
tvoja, onda ja grešim.
iskreno se možeš pokajati tek ako raskrstiš sa željom za spasenjem...a to hrišćani tipično ne rade jer su se ako ne na svesnom onda na nesvesnom nivou skoro svi upecali na priču o spasenju... ista je priča o ljubavi...nema prave ljubavi ako se ponašaš kao da je imaš da bi dobio spasenje... strah od pakla je uništio etiku koju je probao da uspostavi Isus..ako je uopšte bio iskren u propovedanju ljubavi a nije samo intelektualno izdvojio već postojeće odredbe o ljubavi kao najbitnije...

1383394905-8c7ed355f5d86d3aa2d1fc7f7280676b.jpg

Strah od patnje i kazne čini religioznog čoveka. I onda taj strah rađa
nove strahove. Šta ako nešto ne uradi dovoljno dobro, a toliko se
trudi? Šta će biti sa njemu bliskim ljudima koji nisu religiozni i slično.
Strah koji čoveka može doterati dotle da odbaci sve bliske ljude
kako ga ne bi pokvarili i kako bi zaslužio večni život. Vrlo ružna
slika.

Duhovnom se okreću oni koji su se već suočili sa nekom većom
patnjom u svom životu, ali se nisu predali i pomislili da to tako
mora i takav je život, nego su počeli da traže odgovore na pitanja
o sebi i svetu oko sebe.

Šta vi mislite o sledećim rečima?
Religija je za ljude koji se boje otići u pakao.
Duhovnost je za one koji su već bili tamo.
Vine Deloria, Sioux
Sta kao neko umro pa bio bacen u pakao i onda se nekako vratio u zivot pa krenuo drugim.putem.
Prvi put ovo cujem da neko zna sta je pravi pakao.

Back