Rehabilitacija pojedinih ličnosti iz Drugog svetskog rata

Meliot

Elita
Poruka
16.528
Kako gledate na problem rehabilitacije ljudi koje je komunistička vlast osudila zbog navodne saradnje sa okupatorima? Sigurno je general Draža Mihajlović rehabilitovan, mislim da je i general Milan Nedič, skoro je mislim i Nikola Kalabić. Verovatno će rehabilitovati, kako su već krenuli, i Dimitrija Ljotića. Kako vi gledate na sve to?
 
Poslednja izmena:
"Sigurno je general Draža Mihajlović rehabilitovan"
"mislim da je i general Milan Nedič"
"skoro je mislim i Nikola Kalabić"
"Verovatno će rehabilitovati i Dimitrija Ljotića"

Sigurno, mislim, verovatno... pa jel ti imaš jedan podatak da podeliš da znamo o čemu pričaš, a ne da diskutujemo o tvojim pretpostavkama? Ko je rehabilitovan u čistom prezentu, a ne u kondicionalu, aoristu, pluskvamperfektu i futuru?
 
"Sigurno je general Draža Mihajlović rehabilitovan"
"mislim da je i general Milan Nedič"
"skoro je mislim i Nikola Kalabić"
"Verovatno će rehabilitovati i Dimitrija Ljotića"

Sigurno, mislim, verovatno... pa jel ti imaš jedan podatak da podeliš da znamo o čemu pričaš, a ne da diskutujemo o tvojim pretpostavkama? Ko je rehabilitovan u čistom prezentu, a ne u kondicionalu, aoristu, pluskvamperfektu i futuru?
https://balkans.aljazeera.net/news/balkan/2015/5/13/rehabilitovan-draza-mihailovic
https://www.rts.rs/lat/vesti/drustvo/3499572/pravosnazno-odbijena-rehabilitacija-milana-nedica.html
https://www.slobodnaevropa.org/a/nikola-kalabić-rehabilitovan/32419565.html

Za generala Milana Nedića nisam samo bio u pravu. Mada kako vlada narativ da se žrtvovao da bude predsednik vlade kako bi pomagao u zbrinjavanju izbeglica iz NDH, ne bi me čudilo i njega da rehabilituju.
 
Сарадња са окупатором није кривично дело по закону. То вам је нека будала напунила мозак глупостима.
U kojoj to drzavi ? :)

Po zakonima koji vazili za vreme DFJ, FNRJ, i SFRJ kolaboracija sa okupatorom je bila kaznjiva.Po zakoniku Kraljevine Jugoslavije, cl.105
‘Državljanin Kraljevine Jugoslavije koji se u vreme rata što se protiv Kraljevine ili njenih saveznika vodi, primi službe u neprijateljskoj vojsci ili u njoj i dalje ostane i ako na to nije
prisiljen, kazniće se robijom do petnaest godina. Ako je takav državljanin učestvovao i u samom ratu kao borac kazniće se smrću ili večitom robijom.’
 
Poslednja izmena:
Ни у једној.
Po zakonima koji vazili za vreme DFJ, FNRJ, i SFRJ kolaboracija sa okupatorom je bila kaznjiva.Po zakoniku Kraljevine Jugoslavije, cl.105
‘Državljanin Kraljevine Jugoslavije koji se u vreme rata što se protiv Kraljevine ili njenih saveznika vodi, primi službe u neprijateljskoj vojsci ili u njoj i dalje ostane i ako na to nije
prisiljen, kazniće se robijom do petnaest godina. Ako je takav državljanin učestvovao i u samom ratu kao borac kazniće se smrću ili večitom robijom.’
 
Pa ako sarađuješ sa okupatorima onda si izdajica. Postoji li saradnja sa okupatorima a da nije izdaja? Ako postoji kako onda izgleda?
Дође ти окупатор у ординацију и ти му поправиш зуб, или га обријеш у свом салону, или га послужиш у свом ресторану.
За такву "сарадњу" су овде људе незаконито стрељали, са тим незаконитим изговором и ти пласираш.
 
Дође ти окупатор у ординацију и ти му поправиш зуб, или га обријеш у свом салону, или га послужиш у свом ресторану.
За такву "сарадњу" су овде људе незаконито стрељали, са тим незаконитим изговором и ти пласираш.
ne , nisu bili streljani zbog toga. Pekare su radile, restorani su radili, nitko nije bio streljan zbog toga ...
 
Дође ти окупатор у ординацију и ти му поправиш зуб, или га обријеш у свом салону, или га послужиш у свом ресторану.
За такву "сарадњу" су овде људе незаконито стрељали, са тим незаконитим изговором и ти пласираш.
Mislim da preteruješ. Bilo je tu još mnogo čega, nije samo popravljanje zuba i štancovanje brada.
 
ne , nisu bili streljani zbog toga. Pekare su radile, restorani su radili, nitko nije bio streljan zbog toga ...
Наравно да нису због тога. Стрељани су због преузимања власти, а оно је био изговор за наивне Србе чијем је пркосном духу била пријемчива идеја да је сарадња са окупатором довољно добар изговор.
 
Наравно да нису због тога. Стрељани су због преузимања власти, а оно је био изговор за наивне Србе чијем је пркосном духу била пријемчива идеја да је сарадња са окупатором довољно добар изговор.
Zaboravljas da je od 1944 godine NOVJ legitimna vojska Kraljevine Jugoslavije umesto JVuO, i da je Kralj trazio da se JVuO stavi pod komandu JBT-a
 
Zaboravljas da je od 1944 godine NOVJ legitimna vojska Kraljevine Jugoslavije umesto JVuO, i da je Kralj trazio da se JVuO stavi pod komandu JBT-a
То је све упитно, ко је ту имао легитимитет или легалитет. Краљ је могао да каже 1941. и да се сви ставе под Хитлерову команду. Да ли би то онда значило да су сви који нису то урадили аутоматски издајници и да их треба стрељати. У крајњем случају упитно је то и колико је то што наводиш уоппште битно за питање рехабилитације.
 

Back
Top