Redovna autobuska linija London - Kalkuta

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
361.510
indija-1024x337.jpg

Između 1957. i 1976. godine, bila je redovna autobuska linija između Londona i Kalkute u Indiji.

Liniju je uspostavilo preduzeće Albert travel, a prva vožnja počela je 15. aprila 1957, pri čemu su putnici u Kalkutu stigli 5. juna. Od tada je autobus neprestano saobraćao na toj relaciji, pri čemu je postao i omiljeno prevozno sredstvo evropskih hipika koji su u to doba išli ka Indiji, Nepalu ili Šri Lanki

32.700km, 50 dana, dvosmerna autobuska ruta bila je najduža na svetu.
Autobus je imao krevete za spavanje, čak i kuhinju
Za samo 145 funti, mogli ste putovati sa hranom i smeštajem.
Autobus bi stao na atrakcijama i za kupovinu u Beču, Istanbulu i Iranu.
Vožnja autobusom je prevozila putnike iz Engleske za Belgiju, Zapadnu Nemačku, Austriju, Jugoslaviju, Bugarsku, Tursku, Iran, Avganistan.
 
Beograd je bio prolazna tačka najdužih autobuskih linija na svetu, koje su povezivale Veliku Britaniju i Indiju. O tome svedoče istorijski podaci, premda se kao odredište češće spominje Kalkuta, ali na slikama se vide slični autobusi i to sa logom istog prevoznika “Indiaman”.

Ovi autobusi vozili su sve do kraja sedamdesetih godina, kada se u Aziji dešavaju velike promene koje drum čine sve opasnijim mestom.

Godine 1979. dogodila se Iranska revolucija, a Rusija je okupirala Avganistan. Najduže autobuske linije, koje su postojale od pedesetih godina, od Britanije do Indije tako su iščezle.

Danas, slike ljudi koji se ukrcavaju u autobus koji liči na gradski, a prevaljuje i 32.000 kilometara deluju neverovatno, baš kao što neverovatno izgledaju ti isti autobusi uslikani u Beogradu dok “odmaraju”.

Naravno, unutra je moralo biti dovoljno mesta, pa se umesto pedesetak klackalo svega dvadesetak putnika. Bilo je i to skupo, ali daleko pristupačnije od aviona.
 

Slične teme


Back
Top