Миле саКлисе
Elita
- Poruka
- 20.637
ZAPOSLENI U MNOGIM JAVNIM PREDUZEĆIMA MOGLI BI DA OSTANU BEZ PLATA
Presušile pare za državnu službu
U firmama su potrošeni fondovi za zarade, a u državnom budžetu nema novca za dotacije. Sindikati upoznati sa alarmantnom situacijom, ali najavljuju da neće dozvoliti da plata kasni nijedan dan
BEOGRAD - Zaposleni u pojedinim javnim preduzećima od narednog meseca mogli bi da ostanu bez plata, kažu izvori bliski Ministarstvu finansija. Glavni krivac u većini slučajeva jesu sama preduzeća koja su potrošila fond za zarade, ali i Ministarstvo finansija koje nije obezbedilo sredstva u budžetu za ovu namenu.
Prvo struja, pa plate
Milan Kovačević, ekonomista, kaže da je vrlo moguće da će radnici u pojedinim preduzećima ostati bez plata.
- U prvim nedostacima novca taj teret neće ići na radnike, već na druge privredne grane. Recimo, “Železnice” neće platiti struju, popravku vagona... A onda, kad se dugovanja nakupe, moraće da zakinu i na platama. Zatim će uslediti štrajkovi, a vlada će tek tada pokušati da nađe rešenje. Ovde je ključni problem što vlada daje dotacije koje ne vezuju nizašta. To je suprotno svim pravilima davanja dotacija. A drugi problem je stručnost onih koji se dovode na čelo tih preduzeća - kaže Kovačević i dodaje da je jedna od tema razgovora sa MMF organizacija javnih preduzeća i da je možda vreme da vlada počne o tome i da razmišlja.
Bez mesečnog dohotka mogli bi da ostanu “Jat”, “Železnice Srbije”... dok bi zaposleni u EPS “izvisli” za plate zbog slabe naplate električne energije.
- U Ministarstvu finansija se razmatraju mogućnosti šta činiti sa “Železnicama Srbije” i sa “Jatom”, jer su ostali bez sredstava za isplatu plata i to najverovatnije zbog nenamenskog trošenja. Ali se u takvoj situaciji nalazi još mnogo firmi. Sa druge strane, država ne može da pomogne jer je i budžet prazan. Ili će se preduzeća zaduživati kod komercijalnih banaka da bi isplatilo radnike ili će Ministarstvo morati da uradi još jedan rebalans. O kolikoj sumi je reč najbolje ilustrije podatak da samo železnici mesečno treba oko milijardu dinara za plate - kažu naši izvori.
Predsednik Jedinstvene sindikalne organizacije u “Jatu” Nenad Kukoljac kaže da je i on čuo da su u preduzeću potrošene pare za plate, ali da će se pre nego što bilo šta preduzme detaljno upozna sa situacijom.
- Koliko sam čuo, preduzeće je potrošilo pare predviđene za zarade. A pitanje je i koliko država ima prostora da dotira. U svakom slučaju, mi to nećemo dozvoliti i to tako neće moći. Uskoro ću se videti sa generalnim direktorom Srđanom Radovanovićem pa ću i od njega tražiti objašnjenje - ističe Kukoljac.
Milutin Danić, predsednik Nezavisnog sindikata železničara Srbije, rekao nam je da su i oni upoznati sa mogućnošću da fond za zarade može da presuši do kraja meseca, ali i ističe da radnici to neće dozvoliti.
- Država je s nama potpisala kolektivni ugovor. Sada ako misle da nam ne daju plate, neće im uspeti. Ako bude zakasnila samo jedan dan, mi ćemo ići u totalnu obustavu rad i to bez ikakve najave. Ako ne znaju da rade posao, nek podnesu ostavku i puste sposobnije - istakao je Danić.
Milan Đorđević, predsednik Sindikata EPS, kaže da ova kompanija nije na budžetu, ali da bez obzira što ona puni budžet, može da ostane bez plata za radnike.
- Mi nismo na budžetu, ali nama predstoji druga opasnost. Građani iz meseca u mesec sve manje plaćaju račune za struju. Naplata negde ide i do 70 odsto, a svakog meseca se smanjuje. EPS 70 godina drži socijalno, ali i 60 odsto privrede i samo posmatramo Vladu Srbije kako ide iz grške u grešku. To nećemo još dugo tolerisati - kaže on.
Iz Ministarstva finansija o ovoj temi nismo dobili odgovor.
Да ли је колапс на вратима?
Далеко од тога да сам неки фан економије која се водила на начин као до сада
дизањем потрошењ кроз запошљавање у јавном сектору и кроз њихове добре плате,али ако они сада потону одосмо сви.