Razlika:Vizantijska-Katolicka?!?!?

kad se hrist rodio ja mislim da tamo nisu bili crkveni horovi da mu pevaju

a za srednji vek nisam siguran ali ajde da pitamo nekog ko prima vecu platu
Hm, da:razz:...
@tema
Kod katolika je više love ulagano uvek i u muziku i u književnost i u likovnu umetnost...I to je vidljivo...
Konkretno, osim pomenutog pevanja na latinskom ili staroslovenskom/odnosno starogrčkom, nema većih razlika, koliko znam ni u textovima mada katolički više pevaju o ''devici mariji''8-)
 
kad se hrist rodio ja mislim da tamo nisu bili crkveni horovi da mu pevaju

a za srednji vek nisam siguran ali ajde da pitamo nekog ko prima vecu platu
Postojala je nego sta.Veruj mi. Nego znam da je razlika u textu to se podrazumeva.Interesuju me oblici koji su se tamo pevali i nacin pevanja.Ko je tu muziku pisao u koje svrhe.Ali mislim da takav odgovor ovde necu da dobijem ...Amm bar sam probao...hehe:roll:
 
Hm, da:razz:...
@tema
Kod katolika je više love ulagano uvek i u muziku i u književnost i u likovnu umetnost...I to je vidljivo...
Konkretno, osim pomenutog pevanja na latinskom ili staroslovenskom/odnosno starogrčkom, nema većih razlika, koliko znam ni u textovima mada katolički više pevaju o ''devici mariji''8-)
Cime se ti bavis sine.Ko je ulagao ???:Ss:S:S Opste je poznato,pa makar iz opste kulture se zna da je crkva ulagala u muziku i razvijala je.Bila je potrebna za razna bogosluzenja.Pocevsi od citanja psalmi preko dodavanje ekfonetske notacije itd...Gde ima para tu se i razvijala muzika...A sto se tice jezika ne lupaj staro-grcki itd .. Uzmi knjige pa se nauci malo .. heheh Nema ljutis hehe:lol:
 
Cime se ti bavis sine.Ko je ulagao ???:Ss:S:S Opste je poznato,pa makar iz opste kulture se zna da je crkva ulagala u muziku i razvijala je.Bila je potrebna za razna bogosluzenja.Pocevsi od citanja psalmi preko dodavanje ekfonetske notacije itd...Gde ima para tu se i razvijala muzika...A sto se tice jezika ne lupaj staro-grcki itd .. Uzmi knjige pa se nauci malo .. heheh Nema ljutis hehe:lol:
*ebiga nem ož' da očekuješ da znamo sve do u notu...Ipak ,smo mi laici...
Što se tiče jezika-ŠTO PITAŠ KAD ZNAŠ:razz:To se tamo odakle ja dolazim zove-glupo pitanje:roll::-? i služi za traćenje vremena sagovornika ako se nema ništa pametnije za reći:)
Ovo da je crkva ulagala su ponovljene moje reči
Kod katolika je više love ulagano uvek i u muziku i u književnost i u likovnu umetnost
Sad bilo je i feudalaca koji su dali dobru lovu da im ime ostane na neki način upisano u imovini ili ''zaostavštini'' crkve...Tako da...
Di se malo informiši o ovim ''nemuzičkim'' aspektima cele priče, pa dođi opet:)
Dotada, pristajem da nam objasniš notne lestvice:D...Biću više nego srećan da te saslušam:idea:
 
*ebiga nem ož' da očekuješ da znamo sve do u notu...Ipak ,smo mi laici...
Što se tiče jezika-ŠTO PITAŠ KAD ZNAŠ:razz:To se tamo odakle ja dolazim zove-glupo pitanje:roll::-? i služi za traćenje vremena sagovornika ako se nema ništa pametnije za reći:)
Ovo da je crkva ulagala su ponovljene moje reči

Sad bilo je i feudalaca koji su dali dobru lovu da im ime ostane na neki način upisano u imovini ili ''zaostavštini'' crkve...Tako da...
Di se malo informiši o ovim ''nemuzičkim'' aspektima cele priče, pa dođi opet:)
Dotada, pristajem da nam objasniš notne lestvice:D...Biću više nego srećan da te saslušam:idea:

Kazem uopste ne samo kod katolika ...Crkva je bila ta koja je od samog pocetka ulaga la za muziku.A i mogao sam da predpostavim da necu ovde odbiti adekvatan odgovor.Mozda neko naleti sveobrazovan pa mi rece:lol:
 
mozda na pdf muzika zalazi netko tko ima muzicko obrazovanje?

evo, od nas "misova";

"The qualitative differences between Western and Byzantine music are many. The primary difference is that Western music is for the most part polyphonic (i.e., harmonized), whereas Byzantine music is monophonic, constructed of melody alone. This melody is accompanied only by a bass drone, or "ison," which enriches the chant by adding solemnity and power to it. Thus, even when many people chant together, the resulting sound seems to be coming "from one mouth," as St. John Chrysostom described the music of the fourth century. This simple combination of melody and ison is a practice that has been in use for centuries. Adding harmony to monophonic melodies is foreign to traditional liturgical music, even if in recent centuries some Orthodox churches have chosen to adopt elements either of Western-style polyphony or of indigenous folk music."

evo ti i linak (ovo sto sam iskopirala je odatle + to je obicno gimnazijsko gradivo,
kao neki "osnovni info", pretpostavljam da tebe zanima mnogo vise od toga...);

http://www.stanthonysmonastery.org/music/Intro.htm

sretno u potrazi za "potkovanijim" sagovornicima
 
mozda na pdf muzika zalazi netko tko ima muzicko obrazovanje?

evo, od nas "misova";

"The qualitative differences between Western and Byzantine music are many. The primary difference is that Western music is for the most part polyphonic (i.e., harmonized), whereas Byzantine music is monophonic, constructed of melody alone. This melody is accompanied only by a bass drone, or "ison," which enriches the chant by adding solemnity and power to it. Thus, even when many people chant together, the resulting sound seems to be coming "from one mouth," as St. John Chrysostom described the music of the fourth century. This simple combination of melody and ison is a practice that has been in use for centuries. Adding harmony to monophonic melodies is foreign to traditional liturgical music, even if in recent centuries some Orthodox churches have chosen to adopt elements either of Western-style polyphony or of indigenous folk music."

evo ti i linak (ovo sto sam iskopirala je odatle + to je obicno gimnazijsko gradivo,
kao neki "osnovni info", pretpostavljam da tebe zanima mnogo vise od toga...);

http://www.stanthonysmonastery.org/music/Intro.htm

sretno u potrazi za "potkovanijim" sagovornicima
Hvala ti Vragana, pomogla si mi.Ne u potpunosti ono sto sam trazio ali vecinu mi je ovaj clanak razjasnio i potvrdio moje znanje.
 
Pa pre svega u jeziku koliko znam, katolici su uvek koristili latinski, a za vizantiju vec nisam siguran.

Нису У риму одувек користили латински.
Латински се почео користити тек крајем другог, почетком трећег века.
Најстрији део мисе романе јесте кирие елисон...
 

Back
Top