Razlika između vere i sujeverja

"Onako kako veruješ tako je." potrebno je znati da um čoveka funkcioniše u skladu sa njegovim verovanjem a ne u skladu sa njegovom religioznošću ili ateističnosti.
To znači da i medju reliogioznim i medju ateistima ima mnogo sujeverja a još uvek malo ispravnog verovanja.
Um čoveka funkcioniše u skladu sa čovekovim verovanjem nezavisno da li je to verovanje neispravno (sujeverje) ili je ispravno (pravo verovanje). Slično autu koji će pojuriti u pravcu usmerenja kada pritisnete papuču gasa nezavisno da li ste ga usmerili duž puta ili u pravcu provalije.
Ispravno verovanje pokazuje čoveku da je on jedini odgovoran za sve što mu se dugadjalo ili dogadja u životu i da je on uzrok svih svojih dobrih i bolnih iskustava. Sujeverjem možemo smatrati svako ono gde prihvatamo da je neko drugi odgovoran (pa makar verovali da je to Bog) za naša dobra i loša iskustva.
Ako neko dovoljno snažno veruje da će mu se dogoditi loše ako mu crna mačka predje put to mu se može i dogoditi ali ne zato što je mačka prešla put već zato što je on snagom svog verovanja i očekivanja pokrenuo splet dogadjaja. Malo ljudi zna da ovaj svet iako fizički jeste podložan da operiše u skladu sa našim verovanjem (stanjem svesti).
Čovek je kreator svog univerzuma i dogadjaja u njemu, svog unutarnjeg stanja i osećaja sreće, tuge, žalosti, ljutnje...
Ispravna verovanja pojedinca vode ka višim stanjima svesti, ona druga neispravna ili sujeverna samo mu daju povratna iskustva koja će mu pomoći da jednoga dana shvati da je on izvor svih svojih iskustava.
Ovo govori da mnogi ateisti mogu imati ispravnija verovanjanego mnogi religiozni. Biti religiozan ne znači odmah imati ispravno verovanje budući da mnoge religije u svoj sistem verovanja imaju utkane mnogo više sujevernog nego ispravnog.
Onaj ko sigurno više nema sujevernih elemenata u svojim verovanjima je onaj pojedinac koji je osvojio naviši stepen svesti tzv. Bog-Svest - što i jeste naš životni cilj.
 
Poslednja izmena:
Reče čovek koji veruje u snove. :rotf:

Pozdrav

Prosle godine sam imala jedan simpatican san : shvativsi da sanjam
pokusala sam se prisjetiti moje liste sanjackih zadataka , ali nekako mi nije islo....
i tako..neznajuci sta dalje da radim, odjednom dođem na ideju da pokusam pozvati jednog eck- ucitelja , cijeg imena sam se sjecala iz knjige koju sam daavno citala....
zove se Rebazar Tarzs - izgleda da sam krivo upamtila opis njegovog fizickog izgleda , jer... bila sam uvjerena da bi trebao da bude celav
i tako.... pocnem ja njega prizivati... kad ono.. ugledam ispred sebe dvije osobe:
crnog bradatog muskarca i zenu dugacke plave kose...uuups.... mislim si * zvala sam Rabazara...tko su sad ovi...sta rade ovdje?*
no dobro.... kad su vec bili tu, pitala sam ih kako se zovu : on je izgovorio neko neobicno, kratko ime, a ona se smijala, nije htjela da kaze svoje :
rekla sam joj * ok...onda cu te zvati Ljepotica* ... zezali smo se tako neko vrijeme, a zatim
vodili razgovor kojeg se ne sjecam ....

Nekoliko mjeseci kasnije , naisla sam na Eckankar sluzbenu stranicu ....odlucih malo pogledati sta ima....
i.... imala sam sto vidjeti !... među crtezima eck- majstora pronasla sam moje sanjacke posjetitelje : http://www.eckankar.org/Masters/index.html
Kata Daki i Rebazar Tarzs..... a covjek bez kose ( koji je trebao da bude Rabazar ) zove se Yaubl Sacabi..

Inace, nisam u Eckankaru , ali imam frenda koji je svojevremeno bio . Od njega sam dobila knjigu i snimku
jednog seminara kojeg je odrzao Harold Klemp .
(Ravena sa teme "DUŠA PUTOVANJA"Natprirodne pojave
.....
 
Može li neko da mi objasni u čemu je razlika i ima li je uopšte?
mi ljudi smo neki naucnici, neki umetnici, a neki..
Hristos sto je propovedao zovemo naukom Gospodnjom i rekao je idite i naucite sve ljude - znaci, nauka,
a sujeverje je sve samo nauka nije, a ponekad zna dA bude glupo, banalno, neozbiljno, NELOGICNO, itd
Kome sta nije jasno iz nauke Gospodnje, nije se dovoljno potrudio, a kome sta nije jasno od sujeverja, tipa crna macka ti presla put - ja da se pitam, ja bih sva sujeverja izbrisao iz memorije, a ne da bih razmisljao o njima, prosto su uvreda za inteligenciju...

E sad jako vazno je kako razgraniciti veru od sujeverja - nikako drugacije, vec jevandjeljem, uzmes i procitas, i naucis, ako hoces.
 

Back
Top