Razlika između vere i sujeverja

:lol:
Provaljena sam.

Dešava se u životu. Čudni su putevei gospodnji.
146651495544acf71386e89.gif
 
Svete su mi knjige svih religija...zasto to pitas?

Pitam zato što me interesuje. Ko i uvek.

To oko svetih knjiga mi nikako nije jasno.
Grupa od hiljadu ljudi osnuje religiju, napiše knjigu koju proglasi svetom,
a u njoj pravila:
Kad ti crna mačka pređe put, vrati se tri koraka unazad.
Kad vidiš popa uhvati se za dugme.
i tako dalje... i tako bliže..

I onda to više nije sujeverje nego vera?
 
Pitam zato što me interesuje. Ko i uvek.

To oko svetih knjiga mi nikako nije jasno.
Grupa od hiljadu ljudi osnuje religiju, napiše knjigu koju proglasi svetom,
a u njoj pravila:
Kad ti crna mačka pređe put, vrati se tri koraka unazad.
Kad vidiš popa uhvati se za dugme.
i tako dalje... i tako bliže..

I onda to više nije sujeverje nego vera?

Samo ako je registruješ kod nadležnih institucija. z;)
 
Pitam zato što me interesuje. Ko i uvek.

To oko svetih knjiga mi nikako nije jasno.
Grupa od hiljadu ljudi osnuje religiju, napiše knjigu koju proglasi svetom,
a u njoj pravila:
Kad ti crna mačka pređe put, vrati se tri koraka unazad.
Kad vidiš popa uhvati se za dugme.
i tako dalje... i tako bliže..

I onda to više nije sujeverje nego vera?

I inače, sve što je vezano za neku tradiciju i religiju - jednom kada se zapiše, mislim da gubi svoju izvornost, na neki način.. jer određena suptilna pravila se moraju doživeti, shvatiti.. a ne papagajski prenositi, gde se gubi deo većeg značenja. Puko ponavljanje takvih ispisanih pravila (ispisanih ljudskom rukom, da podsetim!!!) bez nekog razumevanja vodi u zatucanost.
 
dobro, dobro.. ne viči.. z:lol:

čekam da se ti i nauke usaglasite...

без научног погледа, чисто аматерски.

сујеверје је оно кад те засврби леви длан, па се почеш да буде пара, да не звиздиш по кући јер призиваш мишеве, не отварј кишобран у кући да не прокишњава кров и тако то...

јесам ли погодио?
 
без научног погледа, чисто аматерски.

сујеверје је оно кад те засврби леви длан, па се почеш да буде пара, да не звиздиш по кући јер призиваш мишеве, не отварј кишобран у кући да не прокишњава кров и тако то...

јесам ли погодио?
jesi...:zcepanje:

A razlika?
 
без научног погледа, чисто аматерски.

сујеверје је оно кад те засврби леви длан, па се почеш да буде пара, да не звиздиш по кући јер призиваш мишеве, не отварј кишобран у кући да не прокишњава кров и тако то...

јесам ли погодио?

a u sta spada ono stavljanje raznih predmeta u proju za bozic da bi se 'videlo' kakva ce godina da bude?
jel to standardna licencirana (od strane spc-a) procedura ili samo navika nasih pravoslavaca?

PS: procitao sam negde da su se neki dosetili pa ne ostavljaju nijedno parce za 'putnika namernika' kako im ne bi izvukao kes iz kuce za tu fiskalnu godinu...
 
jesi...:zcepanje:

A razlika?

ВЕРУЈЕМ у једнога Бога Оца, Сведржитеља, Творца неба и земље и свега видљивог и невидљивог.
И у једнога Господа Исуса Христа, Сина Божијег, Јединородног, од Оца рођеног пре свих векова; Светлост од Светлости, Бога истинитог од Бога истинитог; рођеног, а не створеног, једносуштног Оцу, кроз Кога је све постало;
Који је ради нас људи и ради нашег спасења сишао са небеса, и оваплотио се од Духа Светога и Марије Дјеве, и постао човек;
И Који је распет за нас у време Понтија Пилата, и страдао и био погребен;
И Који је васкрсао у трећи дан, по Писму;
И Који се вазнео на небеса и седи са десне стране Оца;
И Који ће опет доћи са славом, да суди живима и мртвима, Његовом царству неће бити краја.
И у Духа Светога, Господа, Животворног, Који од Оца исходи, Који се са Оцем и Сином заједно поштује и заједно слави, Који је говорио кроз пророке.
У једну свету, саборну и Апостолску Цркву.
Исповедам једно крштење за опроштење грехова.
Чекам васкрсење мртвих.
И живот будућег века. Амин!

процени :)
 
a u sta spada ono stavljanje raznih predmeta u proju za bozic da bi se 'videlo' kakva ce godina da bude?
jel to standardna licencirana (od strane spc-a) procedura ili samo navika nasih pravoslavaca?

PS: procitao sam negde da su se neki dosetili pa ne ostavljaju nijedno parce za 'putnika namernika' kako im ne bi izvukao kes iz kuce za tu fiskalnu godinu...

не знам шта си дал си Србин или ниси, а дефинитивно Србе не познајеш.
 
ВЕРУЈЕМ у једнога Бога Оца, Сведржитеља, Творца неба и земље и свега видљивог и невидљивог.
И у једнога Господа Исуса Христа, Сина Божијег, Јединородног, од Оца рођеног пре свих векова; Светлост од Светлости, Бога истинитог од Бога истинитог; рођеног, а не створеног, једносуштног Оцу, кроз Кога је све постало;
Који је ради нас људи и ради нашег спасења сишао са небеса, и оваплотио се од Духа Светога и Марије Дјеве, и постао човек;
И Који је распет за нас у време Понтија Пилата, и страдао и био погребен;
И Који је васкрсао у трећи дан, по Писму;
И Који се вазнео на небеса и седи са десне стране Оца;
И Који ће опет доћи са славом, да суди живима и мртвима, Његовом царству неће бити краја.
И у Духа Светога, Господа, Животворног, Који од Оца исходи, Који се са Оцем и Сином заједно поштује и заједно слави, Који је говорио кроз пророке.
У једну свету, саборну и Апостолску Цркву.
Исповедам једно крштење за опроштење грехова.
Чекам васкрсење мртвих.
И живот будућег века. Амин!

процени :)

:amen:

a de su ti crvena slova, uskršnja jaja, badnjak i ostalo....
 
Tucindan
Na dva dana pred Božić, 5. januara, je Tucindan. Toga dana se kolje i redi pečenica za Božić. Nekada se pečenica "tukla" ubijala krupicom soli, kasnije ušicama od sekire, pa se onda, ubijeno ili ošamućeno prase ili jagnje klalo i redilo. Zato je ovaj dan nazvan Tucindan. Na Tucindan, po narodnom verovanju, decu "ne valja" tući, jer će cele godine biti nevaljala i bolovaće od čireva

http://www.spcportal.org/index.php?pg=1110&lang=srl


na ovom portalu se ne koristi termin 'sujeverje' nego 'narodno verovanje'...:rtfm: kojice, koristis politicki nekorektan pojam u naslovu!!!!
 
Poslednja izmena:

Back
Top