Quantcast

Razlika između vere i sujeverja

Drizzt

Domaćin
Poruka
4.094
не знам шта си дал си Србин или ниси, а дефинитивно Србе не познајеш.
ovde si me obavestio da srbe ne poznajem.

вероватно сујеверје

тако је, то је обичај који је вероватно задржан од давнина
hm...a ovde se slazes sa mojom izjavom da prosecan srbin ne bi znao bez googlanja da kaze odkud metanje predmeta u proju...
ti sam kazes 'verovatno' - dakle - ni ti, koji mnogo bolje poznajes srbe od mene, nisi siguran.

iz prethodnog linka (portalspc) se moze videti da su evra i obicaji taaaaaaako izmesani sa 'narodnim verovanjem'/sujeverjem ........

besmrtna

Buduća legenda
Banovan
Poruka
29.538
Pitam zato što me interesuje. Ko i uvek.

To oko svetih knjiga mi nikako nije jasno.
Grupa od hiljadu ljudi osnuje religiju, napiše knjigu koju proglasi svetom,
a u njoj pravila:
Kad ti crna mačka pređe put, vrati se tri koraka unazad.
Kad vidiš popa uhvati se za dugme.
i tako dalje... i tako bliže..

I onda to više nije sujeverje nego vera?
rekoh ti kojice Biblija Biblija

samo Biblija je Bozj rec :heart: :zpozdrav:

svesnaglista

Legenda
Poruka
53.806

hm...a ovde se slazes sa mojom izjavom da prosecan srbin ne bi znao bez googlanja da kaze odkud metanje predmeta u proju...
ti sam kazes 'verovatno' - dakle - ni ti, koji mnogo bolje poznajes srbe od mene, nisi siguran.

iz prethodnog linka (portalspc) se moze videti da su evra i obicaji taaaaaaako izmesani sa 'narodnim verovanjem'/sujeverjem ........
z:shock:

i evrići se izmešali sa običajima...z:lol:

Сале!

Buduća legenda
Poruka
32.108

па не познајеш, ти мислиш да их познајеш. :)

Borac za prava zivotinja

Buduća legenda
Poruka
48.781
вероватно сујеверје

тако је, то је обичај који је вероватно задржан од давнина
Nekada su se u česnicu pored novčića stavljali i zrno graška, zob, slamka, žito, i razno drugo zrnevlje koje simbolizuje sve živo u posedu jednog domaćinstva. Ko pronađe grašak, najbolje će raditi s ovcama, kome zapadne slamka, najbolje će mu ići posao sa stokom ... itd.itd. Novčić je značio sreću, što bi značilo da si srećan samo ako dobiješ novac z:lol: a u svim ostalim slučajevima (grašak, zrnevlje) treba prvo da se naradiš.
A zašto se danas u česnicu stavlja samo novac? :zgrudvanje:

svesnaglista

Legenda
Poruka
53.806
Nekada su se u česnicu pored novčića stavljali i zrno graška, zob, slamka, žito, i razno drugo zrnevlje koje simbolizuje sve živo u posedu jednog domaćinstva. Ko pronađe grašak, najbolje će raditi s ovcama, kome zapadne slamka, najbolje će mu ići posao sa stokom ... itd.itd. Novčić je značio sreću, što bi značilo da si srećan samo ako dobiješ novac z:lol: a u svim ostalim slučajevima (grašak, zrnevlje) treba prvo da se naradiš.
Pa ko bude srećne ruke, ići će mu bilo kakav posao.

Osim ako ne misliš da se poslovi sa ovcama rade za klikere. z:cry:

Сале!

Buduća legenda
Poruka
32.108
ево како се познају Срби
Drizzt учи мало о свом народу.

поставила си питање на који знаш одговор z:lol:z:lol:z:lol:z:p

Drizzt

Domaćin
Poruka
4.094
ево како се познају Срби
Drizzt учи мало о свом народу.

поставила си питање на који знаш одговор z:lol:z:lol:z:lol:z:p

sve su to i radile moje pokojne babe.
i dren za zdravlje, i pasulj, 'kuća', ma...bilo je dosta parcica...
e sad, baba je mnogo volela unuka pa meni kaze da prvi izaberem parce proje...
a ona inace kad je stavljala onaj metalni dinar - gurne ga na samo dno tako da dodirne tepsiju pa se posle ocrtava sa donje strane - a unuk izvalio caku :zskace:

Borac za prava zivotinja

Buduća legenda
Poruka
48.781
To je bar lako...

Samo zamisliš scenu u kojoj petočlana porodica juriša sa noževima na česnicu... z:D
z:lol:z:lol:z:lol:

A zamisli da jedeš česnicu u kojoj je i novčić, i grašak, i još ko zna koliko zrna koječega! Verovatno bi ispadale plombe i pucali zubi.

Po prehrišćanskoj tradiciji, duše pokojnika se plaše gvožđa. Zato se ne koristi nož (bez obzira što se noževi danas prave od raznih legura).

Takođe, jela koja se, po tradiciji, spremaju za Badnje veče - pasulj, med, orasi, riba - imaju veze sa verovanjima vezanim za dušu umrlih predaka. Pasulj se i danas u mnogim zemljama prinosi na žrtvu kao hrana. Med su Stari Sloveni, stari Indusi, Grci i Rimljani davali kao hranu dušama predaka. U starom Rimu, kada bi mladoženja uvodio mladu u kuću, bacao je na prag orahe, da odobrovolji duše mrtvih predaka. Riba je kod mnogih naroda simbol duše.

Drizzt

Domaćin
Poruka
4.094
E to se ne važi. z:hm:

ma nemoj a zasto se ne vazi???
...bio sam zdravo dete (dakle otpisujemo dren- ne treba mi), ziveo sam u gajbi svojih roditelja (ne treba mi predmet koji simbolizuje kucu), grasak/boraniju nikad nisam voleo da jedem (dakle ti zelenisi isto otpadaju), ziveo sam na novom bgdu pa gajenje svinja nije bila opcija (a i bio sam mali - bolje da to ostane dedi) - jedino mi je trebao kes za igracke...
i sta dete zna sta je cheating....!!!!!!:andjeo:

Drizzt

Domaćin
Poruka
4.094
z:lol:z:lol:z:lol:

A zamisli da jedeš česnicu u kojoj je i novčić, i grašak, i još ko zna koliko zrna koječega! Verovatno bi ispadale plombe i pucali zubi.

Po prehrišćanskoj tradiciji, duše pokojnika se plaše gvožđa. Zato se ne koristi nož (bez obzira što se noževi danas prave od raznih legura).

Takođe, jela koja se, po tradiciji, spremaju za Badnje veče - pasulj, med, orasi, riba - imaju veze sa verovanjima vezanim za dušu umrlih predaka. Pasulj se i danas u mnogim zemljama prinosi na žrtvu kao hrana. Med su Stari Sloveni, stari Indusi, Grci i Rimljani davali kao hranu dušama predaka. U starom Rimu, kada bi mladoženja uvodio mladu u kuću, bacao je na prag orahe, da odobrovolji duše mrtvih predaka. Riba je kod mnogih naroda simbol duše.
bio jedan drugar Ilija u srednjoj skoli od koga sam cuo izjavu:'mrtvima za dusu nama u gusu' - tako da mogu da se pohvalim da sam znao za to o cemu si pisala - mada, istina u malo skromnijem obimu...

humanista

Početnik
Banovan
Poruka
43
da bi deca dobila bas taj deo i imala da uplate kredit za mob

ko poznaje tradicionalne obicaje nece da postavlja takva pitanja. svaki narod ima svoje obicaje. svabe se npr. trkaju jasuci stolice ko konje pijani po pivarama, svedjani idu petkom u dansku da se opijaju ko smukovi pa ih nosaci subotom ujutru mrtvosane iskrcavaju na trajekte, srbi su eto skromniji...oni kad piju uzivaju u picu a i pevaju a kad prave cesnicu stave u nju samo novac jer nemaju graska i zita i sitnog zrnevlja jer su tranziciono siromasni, bas kao sto neki stave umirucima isti taj na oci.....

Livingstone

Poznat
Poruka
9.242
Sujeverje je verovanje po kome nam se nešto dešava bez ikakve veze s tim kakvi smo, ili šta činimo. U tom smislu, bili mi dobri ili loši, naša sudbina uvek zavisi od nekih nepoznatih sila. Ali će se naći neki specijalno nadahnuti ljudski posrednik između tih nepoznatih sila i nesrećnika kome su one odredile sudbinu, da taj fatum na vreme pročita i eventualno promeni.
Simpatička magija, pa i razni kultovi, iznikli su na sujeverju.

Evo jednog od "najstrašnijih" znakova z:cry:

Ili, još gore, kombinacija dva "zla":
sujeveran je lopov koji misli da je uhapshen jer mu je crna machka preshla put kad je krenuo u kradju;)
lopov-vernik zna da je sam kriv;)