Razlika između vere i sujeverja

Kada odeš na slavu kod nekog ko zna da si budista, taj ne bi trebao da od tebe očekuje da se prekrstiš i sigurno ti to ne bi zamerio. A kada se tom prilikom prekrstiš licemerna si u odnosu na ono u šta ti veruješ. A kada odeš na slavu kod nekoga ko ne zna da si ti budista pa se tom priliko prekrstiš, bivaš licemerna prema domaćinu slave. Ne znam zašto ali sam apsolutno uveren da si pre nego što si postala budista bila hrišćanski vernik. Možda grešim ali je takva mogučnost stvarno minimalna. Siguran sam da nisi bila ateista.
U šta ja to verujem?

Pa ništa.. da istetoviram ja na čelu ''ja sam budista'', jer nije fer da ljudi ne znaju šta sam...z:D
I ti kad se ne prekrstiš, ljudi i dalje ne znaju jesi li neke druge vere ili si ateista... zato i ti udari jedan pečat...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ne filozofiraj. z:lol:
Krstim se, jer mi nije tesko i zato sto me smara da objasnjavam zasto se ne krstim.
Trazis neki dublji smisao, kog nema.
Niko me ne prisiljava, napisala sam. Sta jos nije jasno?

Jest vala, često se ospe drvlje i kamenje prema "nekrstima" :lol: ...

Edit: ja sama se nikad ne krstim; u crkvu ne pamtim kad sam zadnji put išla, ne idem po slavama i sl..pa i nemam takve situacije ..
 
Pa jeste. :(
Nije nam lako. Agresivni ovi vernici. Ne'am pojma zasto.

Ne shvatam ni ja.
Moj stric je odjednom prešao od fanatičnih ateista u fanatične vernike, i veliki deo slobodnog vremena troši maltretirajući one koji ne misle isto kao on. Vrlo duhovno i plemenito ;).
Ja sam rešila problem tako što i ne idem na okupljanja gde vrvi od takvih "vernika"... gde bi se neko uvredio što se ne krstim (iako ja sa hrišćanstvom blage veze nemam) :lol: - druge nema :).

(inače ja jesam vernik - ali ne hrišćanske religije - i ne pada mi na pamet da teram druge da se ponašaju prema "mojim merilima". Religija je lična stvar!!!)
 
U šta ja to verujem?

Pa ništa.. da istetoviram ja na čelu ''ja sam budista'', jer nije fer da ljudi ne znaju šta sam...z:D
I ti kad se ne prekrstiš, ljudi i dalje ne znaju jesi li neke druge vere ili si ateista... zato i ti udari jedan pečat...

Čemu takva demagogijica...Pazi ovako. Kada ideš kod nekog na slavu, ti za tog domaćina slave nisi bilo ko, već neko koga on želi na svojoj slavi. To po logici stvari podrazumeva neku bliskost. I taj koji te pozove na svoju slavu mora znati da si ti budista i ispoštovati to ne očekivanjem da se ti krstiš na toj slavi. A što se mene tiče moj stav je jasan i poznat svakom ko me poznaje. I zato mi na slavi niko nikada nije zamerio što se nisam prekrstio.
146651495544acf71386e89.gif
 
Religija je lična stvar!!!

Apsolutno.
Zivi i pusti druge da zive. z:)

Meni, zaista, ne smetaju vernici.Sta da radim, zivim u pravoslavnoj Srbiji, gde ljudi vezuju pravoslavlje za patriotizam, pa ako izjavis da si ateista,automatski si i izdajica zemlje svoje.Mada, ne kapiram vezu izmedju ta dva pojma. :confused:
Smetaju mi fanatici.
Cak, sta vise...onaj moj drug, kog sam pomenula u postu na prethodnoj strani, taj sto studira teologiju, razmislja o tome da budem kuma njegoj cerki. z:D
 
Apsolutno.
Zivi i pusti druge da zive. z:)

Meni, zaista, ne smetaju vernici.Sta da radim, zivim u pravoslavnoj Srbiji, gde ljudi vezuju pravoslavlje za patriotizam, pa ako izjavis da si ateista,automatski si i izdajica zemlje svoje.Mada, ne kapiram vezu izmedju ta dva pojma. :confused:
Smetaju mi fanatici.
Cak, sta vise...onaj moj drug, kog sam pomenula u postu na prethodnoj strani, taj sto studira teologiju, razmislja o tome da budem kuma njegoj cerki. z:D

Nije ni meni najjasnija veza između patriotizma i pravoslavlja, premda, tačno, uglavnom su svima nerazdvojni ti pojmovi. No to je već preplitanje politike i religije koja ima tendenciju da bude u njenoj službi, u određenom domenu ;).
 
Ne filozofiraj. z:lol:
Krstim se, jer mi nije tesko i zato sto me smara da objasnjavam zasto se ne krstim.
Trazis neki dublji smisao, kog nema.
Niko me ne prisiljava, napisala sam. Sta jos nije jasno?

Napisala si da se krstiš iz poštovanja....kada moraš... A usput da te na to niko i ne prisiljava.
Kakvo to poštovanje iskazuješ činom koji je simbol neke vere a nisi vernica...
 
Čemu takva demagogijica...Pazi ovako. Kada ideš kod nekog na slavu, ti za tog domaćina slave nisi bilo ko, već neko koga on želi na svojoj slavi. To po logici stvari podrazumeva neku bliskost. I taj koji te pozove na svoju slavu mora znati da si ti budista i ispoštovati to ne očekivanjem da se ti krstiš na toj slavi. A što se mene tiče moj stav je jasan i poznat svakom ko me poznaje. I zato mi na slavi niko nikada nije zamerio što se nisam prekrstio.
146651495544acf71386e89.gif
To je samo bio primer. Može neko i reći ''pomeri se s mesta'', a ja kažem
''e neću, ja sam budista'' z:lol:
I onda taj ostane u strahu da će mu se desiti nešto loše.
I da ne nabrajam ovde primere do jutra... odo da spavam...

namera, namera, namera... :zskace:
 

Back
Top