Razlika izmedju gospodina i nekog ko to nije?

Umri_muski

Legenda
Poruka
54.962
Ako ocekujem da neki program , software radi i brzo i dobro i da ima opcije koje su tu da bi zaokruzile smislenu potrebu korisnika, onda me nazivaju da sam gospodin.

Primer, chrome browser jeste brz za graficki prikaz, webgl itd itd, ali je tako lose odradjen da mi je muka kad god radim sa njim...
Iz cista mira zaboravi poslednje koriscenu konfiguraciju i koje je prozore ili tabove imao otvorene pre pucanja, a plus to sto puca..
Zato me nazivaju gospodinom.
Sta bih ja od usluge ili proizvoda da ocekujem, ma jel te....?

Sa druge strane, meni nije problem kad su razne situacije ni na solo dasci da spavam, a vala do skora sam mogao i u shumi na kamenju.
Tu nisam gospodin, naprotiv tu sam bednik ili neko ko previse nisko pada...

Tako da u narodu taj opseg gospodin se prilicno drzi subjektivno i fiksirano a posto znam , ili ja bar mislim tako da je ovaj narod izuzetno snob i gord, mnogo vise nego drugi narodi koje srecem, to je pitanje gospodshtine vazno za javni imidz..
I za srecu sa zenama, to takodje , mada ne toliko koliko za javni ugled...
Zenu ako ubedis da imas neke postojane kvalitete, oprostice ti ispade iz gospodstine, zna i ona da ce traziti nekad da ti istrpis nalet a da ona sacuva guzicu, ili lepse receno , razumece tvoju zrtvu...iako ce smatrati da je nepotrebna u toj situaciji.

Da li je pojam profesionalnost vezana za gospodshtinu?

Po mom utisku jeste...
Vrlo lako ja osmislim sve moguce opcije koje ce nastati u nekom sistemu sa ljudima ili u sistemu input output, i obicno mi problem budu ili ljudi koji izvode operacije ili software koji izvodi operacije a nije napisan da radi onako kako pise u uputstvu za taj software, ali mu svi to oprastaju , isto kao sto oprastaju i radnicima koji izvode operacije u smislu takvi su...

To ide toliko u krajnost da ja moram da se kao nadredjeni angazujem oko toga da odredjujem pravila za praznjenje korpe za smece u kancelariji gde sam nadredjen, jer se inate ili tako se skupe ljudi u Srbiji , ne skupljam ih ja u firmu za koju radim, pa su svi ponosni i nece niko jer bi trebao kao neko drugi, a imidz firme zavisi i od toga kad se preliva korpa smecem.

I kad mogu onda postanem u takvim trenucima izuzetno opasan. Znaci zavedem rigorozno stanje i hoces neces, i to traje dok ne isteram bubice, a to obicno bude kratko par dana, i onda kad vise ne sme niko da bude snob kod praznjenja korpe za smece ili da ja gledam ko nije poslao mejl zato sto su nestale neke kolicine necega sa zaliha, e onda me nema vise u procesu, jer nisam ni potreban....svako radi ono sto treba i nema vise snobova, iliti gospode na srpski nacin.

Znam da se protiv ovoga ne moze...vidjam ja starce od 90 godina koji su gospoda ili bar veruju da odrzavaju takav utisak u javnosti , a golo usrano dupe kratko receno...
Ali pre ce umreti nego sto ce se odreci toga....ili onoga da su jos u snazi...
Npr predmozdano ili predinfarktno stanje, i tu covek treba malo da olabavi, ali ne....20 godina ima i to ti je...

To nije neki problem u svetskim razmerama, tamo je jednostavnije, prestiz i ko koga moze...
Kod nas gde imamo to kolektivno ubedjivanje kao obavezu , tu je problem....jer se koristi ta gospodstina kao argument za nivo kvaliteta npr, a eto u primeru gde god navodim, moja gospodstina je upravo etiketirana zato sto trazim od gospode da budu malo vise inzenjeri ili srednjoskolci a malo manje gospoda...

Zene vole inzenjere trenutno u Srbiji , to znam, ali one gospodske , koji se trude da se prikazu kao gospoda, a nas havarijske ili razvojne, gde smo vise interaktivni i kreativni , ne, zato sto cesto ne ispostujemo radno vreme...i to je sasvim logican rezon.
 
Pa nije ti los recnik, ima tu spajanja ovog sto meni smeta ali na narodni ugao gledanja...tako da jeste, dobar ti primer da me potseti da zavisno od ugla gledanja toplo moze biti hladno i tacno je da sam i ja iako malo zimogrozljiv jedne zime na -4 raskopcao jaknu i isao kao da je +22C , ali bilo 15 preko -13 i onda se covek smrzne , a prvi put ogrejalo sunce...
 
Jasta, sasvim si nerazumljiv...:) Pa niko te ne cita jer si se razobadao, a to izgleda jer nema posla.:)
Dakle pola si omasio, tacnije ugao gledanja ti je sa strane biznisa sto realn nema veze sa vidjenjem mase.
Gospodin je covek koji drzi nivo komunikacije i drzi do sebe, ali ne egomanijacki , vec se vidi prirodnost u nastupu, tacnije urodjen refleks za pristojnim ponasanjem koje kod mase izaziva postovanje refleksno. Takvima se i opustenost prasta i jos vise dodaje postovanje.
 
  • Podržavam
Reactions: DUH
Jasta, sasvim si nerazumljiv...:) Pa niko te ne cita jer si se razobadao, a to izgleda jer nema posla.:)
Dakle pola si omasio, tacnije ugao gledanja ti je sa strane biznisa sto realn nema veze sa vidjenjem mase.
Gospodin je covek koji drzi nivo komunikacije i drzi do sebe, ali ne egomanijacki , vec se vidi prirodnost u nastupu, tacnije urodjen refleks za pristojnim ponasanjem koje kod mase izaziva postovanje refleksno. Takvima se i opustenost prasta i jos vise dodaje postovanje.
To je samo utisak mase.....
Flert sa masom....
Zato i postoje snobovi, tj osobe koje glumataju razne imidze da bi dobili to sto pricas za mediokritetsku masu...
A tacno je da to vecina vidi kao gospodina....

Isto kao sto je tacno kad se kaze nista nije slucajno , a npr osoba misli da je necija aktivnost i gest usmeren kao tajna poruka bas toj osobi...
Tako omaska ili geg, slucajno pogresno izrecena ili odradjena namera postaju pecat ili poruka koja se tumaci kao podsvesno od te osobe.
Gde nadju dima, tu posle izmisle vatru...

Inace moje gledanje pojma gospodin ovde je po principu realnog ponasanja i kriterijuma za procenu vrednosti i nivoa vrednosti necega, aktivnosti ili usluge...
Nesto kao srednja skola....2 postoji, 3 postoji sa ex ili dodatnom uslugom, 4 postoji i kao sveobuhvatnija i integrisana varijanta sa jos necim sto ima jak smisao za zivot,lux varijanta 5 potpuno integrisano i otvoreno za dodatno povezivanje sa zivotnim potrebama....

A narodno ili masovno gledanje je vise povezano sa pojmom beda...kao suprotnoscu...
Kao sto se od bede bezi kao da je zarazna, tako se uz gospodina cuci kao da je zarazan...
Jer tu je uspeh, tu je korist, tu je imidz, tu je zvanje (narodno ne titularno) i to sve stvara uz osecaj pripadnosti grupi poseban osecaj ljudima iz mase, da ne dodajem pozajmljivanje identiteta koji vazi za masu, identitet grupe..
Otud se ne moze ocekivati visok kvalitet bez visoke tiranije i torture, nista tu ne ide iz svesti, kod mase...
 
Ljudi reaguju na moc i na silu, to se u filmovima zove moras biti king...gospodar na neki nacin, a ono sto narod vidi i oseca kao gospodin...
Bez prizvuka toga, nas narod, srbi , to odmah zapljuju ili probaju da zapljuju , jer ako budu prvi koji zapljuju i ne bude im nista, onda su oni novi king...
Slicno je i kod slabijih krimosa...dok je kod ovih koji odmah seku glave, malo drugacije....zakon ulice, tj smatra se pametnim i mudrim ako pogodis da se sprema nesto ali i ako pogresis opet si pogodio , jer si kaznio nesto sto nije smelo da se desi....po hijararhiji...

Ali to je suprotno od onog sto ja ovde navodim kao gospodin u smislu obelezja i nacina odnosa prema zivotu , drugima i slicno...

Isto se moze porediti i neki drugi pojam koji je blizak ovom..
Sposoban nije sinonim za mocan......mocan je samo onaj koji stalno ispoljava moc, znaci i korupcijski deo i nasilnicki i narocito gospodarski deo moci, tj da sprecava druge da dobiju ono sto zele....to je pravi prikaz moci...te je takav covek mocan, a ne onaj koji to moze a to ne radi...
E sad, kod pojma snob, tu proradi ono , daj definiciju koja mene ne kachi....
Ili neko otvoreno zeli da bude snob, ali takvi i sami prisvajaju ponekad i nesto sto nije snobizam, mada je nepotrebno ,uglavnom je lako biti snob...

One koji imaju drugacije kriterijume ili ovu definiciju gospodina po gospodskom a ne po uticaju na ljude, njih cesto prozivaju ili snobovi ili elitisti...
Tako ono picajzla, ako zelis da tocak ima 4 srafa kojim se srafi a ne 2 a dve rupe od nenasrafljenog...bi se da nije propisa zvalo picajzla...
Prosipanje ulja u njivu pored puta se ne kaznjava, zato je to normalno ciniti i tu nema izuzetaka...

Sreo sam ljude koji su vezali fazu za metalni deo lustera, a nulu preko prekidaca i dobili neke cudne kombinacije, a nije ih nikad ubila struja, zasto , zato sto kad se penju da menjaju stoje na stolici...ili slucajnost neka...
Ili cuveno i prilicno cesto nulovanje bojlera pa umesto kroz nulu , sve prolazi kroz vodovodnu cev i onda ko se uhvati za umivaonik njega pecne struja kad je ukljucen bojler....i tako godinama...
 
Poslednja izmena:
Evo gledam film i pade mi na pamet razlika izmedju gospodskog i snobovskog...
U filmu se bakuta , majka glavnog glumca zali da joj je voda u bazenu hladna, a onda je on odvede kod svog partnera policajca koji ima bazen koji ima grejanje i pokazuje mu deo koji je grejac, nesto kao oni bojleri mali u kuhinji.
Sto bi se reklo , udaris dva srafa i napravis na jednom delu bazena kao bojlerce i od negrejanog dobijas grejani ...
Nisi gospodin , ali si odradio posao.....
Ali ako neces onda si snob.....mediokritetski ili pravi ali si snob...
Ako platis radnike pa ti razvaljuju bazen da bi ugradili da se ne vidi onda si gospodin....gospodski...
 
Gospodin onaj koji odradi sve da posle moze gospodski da koristi i uziva u tome...
snob onaj koji insistira na necemu sto je opste prihvaceno , ne interesuje ga funkcionalnost i kvalitet izvodjenja, npr gospodin ce napraviti policu za knjige i tu smestiti knjige koje voli da cita ili misli da treba da procita....snob ce napraviti policu i tu staviti ono sto drugi treba da vide da on ima i da kao cita...ili po boji korica ili na metar.
Negospodin ce drzati knjige po kartonskim kutijama ili svuda naokolo...
 

Back
Top