ravnopravnost?

  • Začetnik teme djesi djenis
  • Datum pokretanja
D

djesi djenis

Gost
zasto sve religije sveta diskriminisu zene?
ako su svi jednaki pred Bogom zasto zene ne mogu da napreduju u crkvenoj hijerarhiji?zamislite zenu-papu ili zenu-patrijarha!
 
djesi djenis:
zasto sve religije sveta diskriminisu zene?
ako su svi jednaki pred Bogom zasto zene ne mogu da napreduju u crkvenoj hijerarhiji?zamislite zenu-papu ili zenu-patrijarha!
Dobra je ispravka, ali možda i nije bila potrebna. I religije, i crkve i sve organizovane grupacije ljudske na ovom svetu diskriminišu žene. Dobro pitanje. Stalno se to pitam.
Ima mnogo odgovora na to pitanje kroz čitavu istoriju filozofije. Većina odgovora koje ja znam je šuplja. Imam neke svoje stavove o tome, ali nisu mi stabilni. To je veoma škakljiva tema u svetu u kome muškarci drže primat u svim oblastima života, a žene ih masovno u tome podržavaju.
Diskriminacija je omiljena aktivnost većine ljudi.
Polna, verska, politička, rasna. I onda se pitaju mnogi šta je to sa ovim svetom. Pa, neka zavire u svoja srca, neka pokušaju da porazgovaraju sa Bogom, umesto što diskriminišu i mrze (jer to je obavezno u sprezi) - možda će naslutiti odgovor.
Pozdrav.
Nadam se mnogim mišljenjima na ovu temu.
 
Pokusavam da smislim teoriju u vezi toga...
Meni se cini da je to tako odredjeno da bi se one nervirale (ma koliko apsurdno zvucalo:)).Medjutim, cinjenica je da se zene mnogo vise nego muskarci opterecuju trivijalnostima,da ne kazem-glupostima, kao sto je ova.Jer, u principu, bilo kog vernika ne bi trebalo da zanima 'zasto ja ne mogu da budem papa'jer to onda nekako ipak spada u rang zelje za materijalnim, stoga ne i prevashodno duhovnim, dostignucima i stvarima.
Hmm...mozda bih mogla ja ovo jos malo da razradim,pa cemo videti:)
 
Anonymous:
Pokusavam da smislim teoriju u vezi toga...
Meni se cini da je to tako odredjeno da bi se one nervirale (ma koliko apsurdno zvucalo:)).Medjutim, cinjenica je da se zene mnogo vise nego muskarci opterecuju trivijalnostima,da ne kazem-glupostima, kao sto je ova.Jer, u principu, bilo kog vernika ne bi trebalo da zanima 'zasto ja ne mogu da budem papa'jer to onda nekako ipak spada u rang zelje za materijalnim, stoga ne i prevashodno duhovnim, dostignucima i stvarima.
Hmm...mozda bih mogla ja ovo jos malo da razradim,pa cemo videti:)
Ajde još malo, nisam načisto sa sobom, pa da se razmahnemo sa temom. Evo, i ja ću da razmislim jođ malo. :lol: :shock: :wink:
 
U biblijskoj poruci
nema deskriminacije mržnje ili nepoštovanja prema ženama. Samo Crkve su zloupotrebile kako svoj naziv tako i mnoge druge teme.
MI moramo početi od Božijih reči
"Glava ženi je čovek, čoveku je Hrist a Hristu Bog"
Po tome i Hrist je diskriminisan i muškarci a i žene .
Netačno!
"Muškarac i žena će biti jedno"
Tu nema više diskriminacije mi smo jedno telo !
Krštenjem u Hristu postajemo jedno telo sa Hristom
a kroz Hrista i deo Božanstva kada vaskrsenjem dobijemo božansku prirodu i lišimo se ove ljudske raspadljive.
Samo su uloge podeljene
Žena ima svoju , muškarac svoju Hrist svoju
To važi dok smo ove prirode a kad dobijemo božansku biće drugačije
Hrist ne može uzeti ulogu Boga
Muškarac ne može uzeti ulogu Hrista
Žena ne može od čoveka
Svi su oni spojeni jednim ciljem (ne mogu svibiti desna ruka od jednog tela, neko mora biti i leva noga )
Pozdrav
 
Стварно, добро имаш питање, драги.

:) Па мислим да ово није сасвим тако…

У овом свету све је разумано и свака ствар име своје место, своју послу. Зашто то је? – Да би све је било у реду, да би постојао поредак у свима.

Сваки човек такође име своје место, своју послу, своје намењивање.

Мушкарац је #1 у овом свету стога је био створен првим, а жена је #2 стога је била створена из и после га. Али може бити неки каже: “Аха, ово је дискриминација”. Не, то није дискриминација за жене. То постоје независтно од нашима жељама. То је и готово.

И мушкарац, и жена имају своју разлику послу. Мушкарац је најбоље силан него жена и стога он је јој заштитник, он је најмање емоционалан и у неком смислу најбоље разуман и рационалан него жена (стварно, хтела то ће било увек да би мушкарац претходно мислио, а затим – радио и одговарио стога ако он је најбоље разуман онда треба се мислити и одговаривати и за себе и за своју жену да би дете није питао да где је мој отац…).
:) Жена… :) жена, мислим, постоје да би мушкарац у свом :) “свакидашњом рату” не заборавио да постоје љубав, хармонија, лепота, нежност, топао поглед човека, кога он воле, да у овом свету постоје срце, које боле га једног.
Али мушкарац+жена је једно биће. То су две разлика делама али су једно. Али треба се нека јерархија да би био поредак :arrow: мушкарац је глава жене и то није дискриминација.
Можемо питати а зашто сунце је само јутром и даном, па хочу да би оно било и ноћу…али све име своје место, своју улогу. Сунце је јутром, а луна је ноћу. То је поредак. Стога и мушкарац и жена дужни остваривати што треба се.

Шта се тиће жене као Патриарх, молим, погледи у Британији. Тамо Краљица је глава државе и глава Цркви.

Ако ми говоримо о Православљу онда могу ти казати да ту не постоје никаква дискриминација за жену. Стварно, ту ми се учимо да како бити њој.

Ево, знаш, кад тако говоре да типа “дискриминација за жене, дискриминација за жене” онда ту има неки феминизам. Али може ли мушкарац болети жену-феминистку. Мислим, да не стога она у неком смислу и није жена а је такође “мушкарац”. Кад видим такву онда искрено мислим да она сасвим није обична и странна.

Велики поздрав!
 
Помислила сам малопре да ако ми уземо "жену" и = према "мушкарцу" и кажем ајде "равноправност" онда гледајте да шта ће бити...
...У Русији није велики секрет да постоје "традиција" много пијети водки и ако ви не видете у петак (је крај радној седмици) пјаног мушкарца под дрветом у градском парку онда једнонаставно ви нисте у Русији. Хвала Богу да жена није "равноправна" онда под овим дрветом ви би видели њју. И то је страшно. А ако ти си жена онда увек на неком party можеш казати "не" (водке) и нико неће се љутити... :) али мушкарац тако не може казати.

...у почетку - "равноправност", а у крају - феминизам и жена заборавила да она је жена и да име своју главу - мушкарца...

Велики поздрав свима!
 

Back
Top