Овако некако изгледа типично размишљање људи када се сусретну са теоријом равне земље.
Проблем је што теорија равне Земље не узима космолошки модел на који сте навикли, и којим вас је учитељица научила у школи. Све је ту по вама исто, само што, ето, накакви тамо дебили у тај модел смештају некакву пљоснату планету, ту између лоптастог Марса и Венере. Тако људи то схватају на прву лопту. Грешка.
Теорија равне Земље мења модел свемира на који сте навикли из основа. Нема ту више Сунца, Месеца, Јупитера, галаксија итд.
Pogledajte prilog 1683565
Сунце је овде мали објекат (пар километара пречника) који кружи изнад равне земље. То важи и за остале планете, звезде. Шта је изван свега тога, шта је испод, шта је изван рубова, питање је без одговора. Али као што видите, то нимало не личи на знања о свемиру која су нам утувили у главу као истину.
Претпоставимо зато да је Земља равна и да иза антарктичког обода постоји нешто што ми као људи не би требало да знамо да постоји, нити да у том смеру гледамо и истражујемо.
Узмимо онда као алегорију да је ова фарма свиња једна таква "равна земља" а обори у њој "континенти". Зидови фарме су "антарктички обод".
Pogledajte prilog 1683563
Сада, замислимо да су ове свиње свесна бића која могу да размишљају о себи и својој егзистенцији. У том случају би, кад тад, нека од њих пожелела да изађе изван, не само свог обора, него фарме. А што се људима, касапима, никако не би допало.
Зато бисмо у том случају убедили свиње да је фарма заправо једна лопта. Да оне крећући се могу доспети само у други обор, а никако не могу напустити фарму, јер то је на лопти немогуће. Следећа "фарма" је светлосним годинама далеко, зато свиње будите у својим оборима.
Можда се нешто слично дешава и нама људима. Јер, парадигма о Земљи и свемиру, а којој су нас учили у школама, као да је створена да натера "свиње да остану у обору". Да не покушавају пробити се изван њега, јер фарма је лопта! Не може се побећи са лопте! Зато свиње останите где сте.
Да је у свести људи, после средњег века, после ренесансе и просветитељства, остала мисао о Земљи као равној плочи, "господари" којима се не допада да погледамо изван антарктичког круга били би у великој невољи.
Зато су они морали променити парадигму у основи. Морали су спречити "свиње" да истражују, да се питају шта је иза. Зато су утувили људима "истине" о лоптастој Земљи.
Ово је јасан одговор свима онима који се чуде зашто би неко крио прави облик Земље.