RAT U HRVATSKOJ U SLIKAMA (1991.-1995.)

Uništeni T-34 HV-a
t34.jpg
 
3.jpg


odična tema i odlične fotografije kojih se, manje više svi sećamo...
dobra antiratna poruka u svakom snimljenom segmentu.

no ova fotka mi je privukla pažnju iz drugog razloga. podsetila me na jednu sličnu fotografiju iz tog perioda, koju ću pokušati da pronađem, jer na temi nije postavljena. često je eksponirana u javnosti kao zloslutni primer ratne strahote i civilnog stradanja u vukovaru. na fotografiji je srpski borac dok pored njega poguren korača neki stari čiča, sav iscrpljen i izbezumljen, verovatno posle višemesečnog boravka u podrumu.
ono što je interesantno jeste da je ta fotografija poslužila kao deo dokaznog materijala protiv borca sa slike. čičica je poginuo u nekom momentu kao civilna žrtva sukoba da bi nakon nekih sedamnaest godina hrvatsko tužilaštvo srbina (inače vukovarčanina rodom) sa slike nekim volšebnim dokaznim postupkom, dovelo u vezu sa ubistvom spomenutog civila.
čovek je naravno oslobođen nakon višemesečnog boravka u osiječkom zatvoru, jer je optužba bila neosnovana.

ratna fotografija je uvek jak propagandni materijal, ali često ume da se upravo zbog takve namene okrene protiv aktera uhvaćenih u kadar.

prijatelj, koji je učesnik rata u bih, zna često da naglasi kako je uvek izbegavao da ga fotkaju. bio je tada klinac doduše, možda malo i iskompleksiran (nekad šminker, a u ratu prljav i zarastao, pa je to bila više reakcija: aj nemoj me snimat, matere ti, nego neka velika mudrost)
ali ispostavilo se da je bio u pravu.
 
evo, pronašla sam je!

tip koji je bio optužen je na slici, neću precizirati ko je.


http://1.***************/-R4nsgVO-ESQ/T1XoVgCfUnI/AAAAAAAAAls/npPvzzsSbts/s1600/vukovar2.jpg


realno, ova fotografija može biti protumačena na xy raznih monstruoznih načina, a jedina istina (provereno) je da su ljudi posle srpskog oslobađanja vukovara masovno izlazili iz podruma i da je vojska logično, vršila neke provere ko se sve u tim podrumima preobukao u civilku i sakrivao.
čičica je takoreći, slučajno uhvaćen u dobar reporterski kadar,
a iz toga je sačinjen kasnije čitav sudski proces.
užas.
 
Poslednja izmena:
Malo ljudi zna da je za vrijeme trajanja ove parade bespilotna letjelica MAH 01 HV-a nadlijetala neprimjetno područje poligona i marljivo snimala paradu, Na kraju parade su ispušteni letci (oko 1000 komada) sa natpisima na kojima je bio datum 28. lipnja 1995. i veliki hrvatski grb, na letcima je pisalo "MI VAS GLEDAMO", to je dovelo do velike doze panike od strane organizatora parade, a dogadjaj je zataškan.
Uspio sam pronaći jednu originalnu sliku ove parade iz zraka.
parada95-slunj-1.jpg


Ovo je taj tip bespilotne letjelice ja mislim, iz nekog srpskog izvora
scan0022-1.jpg


ld2uzrakuUM-1.jpg


HV je koristio još jedan tip bespilotne letjelice M-99 bojnik
Mini_besposadna_letjelica_M99_Bojnik_%282%29.jpg


IMG_7043-1.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pogledao ovu paradu i izdvojio malo tehnike..

Topništvo (130 mm)
1.jpg


BOV-3 i Praga
2.jpg


PVO, Strela, iza nje M-83 Polo
3.jpg


M-83 Polo i smiješna improvizacija K-13 raketa na kamionu
5.jpg


SA-6 KUB, jedna je zarobljena u Oluji
4.jpg



war-6-1.jpg


Raketa sklepana od K-13 avio raketa, bombe FAB-250 i raketnog motora od NRZ 127mm i FAB-100, vjerojatno neupotrebljiva i neefikasna.
 

Back
Top