Quantcast
  • Blog je internet dnevnik u kome autor iznosi svoja razmišljanja na neku temu. Molimo vas da se pridržavate Pravilnika Bloga.

RAT U HOGARU ILI HOGAR U RATU, KO ĆE GA ZNATI

Željko B.

Zainteresovan član
Poruka
448
U dugim zimskim noćima, menjajući san za zaludice, Hogarijanci su naslutili rat. Visio je u vazduhu, nekako je bio tu. Tipično srpski se kurčeći dočekasmo napad, prosvećene Jevrope. Ja sam živeo blizu, problem personala se nije postavljao. Odiseja je mogla da počne. A počela je i završila tužno, sve između toga bila je rapsodija u slavu života. Počela je sirenama, strahom i saznanjem da više nikada naši životi neće biti isti. Sunovrat je kucao na vrata, tačnije pucao. Prve su se vratile devojke, tiho i nenametljivo ali bile su tu. Zamenile su skloništa i podrume Hogarom. Odlučile su da žive i da neće neki tamo rat da im poremeti uživanje u pivu. Ovu priču posvećujem njima. Da ostane zapisana i otrgnuta od zaborava. I magija je ponovo počela da boji naše živote. Svako veče druga priča. Osmesi su isijavali radost menjali stvarnost. Živeli smo noći boje sreće. Za njima su došli muškarci. Neki zato što su bili stalni gosti, neki zato što su bili u uniformi, očekujući da ih odvezu na ratišta. I jedni i drugi veselili su se kao da im je poslednje. To pravo, od davnina, valjda pripada vojsci. I na kraju dolazili su i oni koji nikada u Hogar nisu ni privirili iz prostog razloga jer je Hogar radio do god je bilo gostiju. Majstor je vozio jednu od najluđih trka višestruko nadmašujući Vasu Ladačkog, izluđujući i vojne i civilne vlasti a na radost njegovih prijatelja i celog Hogara. Pivo je teklo u potocima. Dobre vibracije su nam čuvale razum. Neki momci su odlazili na ratište, na žalost nisu se svi vratili. Dezertera nije bilo, Hogar ne rađa izdajice. Plejada znanih i neznanih likova je prodefilovala i.... Za divno čudo, nisu oni promenili Hogar, Hogar ih je pripitomio, iskrojio po sopstvenim pravilima. A onda je došao mir, došao je sa odlaskom najnevinije i najčistije duše koja je pohodila Hogar. Zoki Šilja je poslednja žrtva Milosrdnog Anđela u Grockoj. Simbolična žrtva nekog boljeg života koji nikada nije došao. Želeo bih da svi oni sa kojim sam podelio te dane, znaju da sam počastvovan što su baš oni bili tu u Hogaru
Hvala Vam!Pogledajte prilog 542932