Rat SAD i Izraela protiv Irana (2)

Ko pobedjuje u ovom ratu?

  • Iran

    glasova: 54 69,2%
  • SAD i Izrael

    glasova: 24 30,8%

  • Ukupno glasova
    78

trump-trump-dance.gif
stigla dopuna. moze da se ravna juzni deo :cool:
 
Nesto mi se dosadise i jedni i drugi.

Jedina pozitivna stvar iz svega ovoga je sto sam uvidela koliko u Americi ima normalnih ljudi (koji se javno kaju sto su podrzali i glasali za Trampa) i koji ne zele rat. A mislila sam da ih nema.

Izrael je problem tj. Netanjahu i njegova "klika" i dobro bi bilo da se taj covek skloni i da ode u zatvor. Sve drugo manje vise bi se resilo.

Za Trampa i njegov odlazak se naravno podrazumeva, nadam se da ce ga proglasiti za bolesnog i poslovno nesposobnog.
 
Непријатно сам изненађен...баш.

Током рата са Ираном изгубили смо 39 летелица, од којих неке немају замену, признао је Џулс Херст, помоћник секретара војске САД за људство и резервне послове.


za to vreme Iran skoro potpuno obnovio svoje zalihe raketa i dronova

 
Zapadni tanker pokušo proć bez plaćanja putarine vlasniku Ormuza Iranu

Pogledajte prilog 1899302
За мене је то пиратерија. Како Ирана, тако и САД али и осталих западних лилипута. Дакле, мислим да је противно међународном праву, поморским правима и слободној пловидби како поступање Ирана, тако и САД и лилипута у овом случају и случају "сукоба са Русијом" и било ком другом случају јер силу закона мења закон силе.
 
На који начин?

Заштитом хришћана Сирије (као и друге угрожене заједнице) заједно са секуларном САА, Русима и Иранцима. Тако је штитио једну од темељних европских вредности, хришћанство.

.Написао сам у наредном коментару.
 
Tacno tako.
Iranski siiti i sunitske osmanlije su ratovali 300 godina. Da nije bilo Iranaca, Turci bi zauzeli jos vise evropske teritorije posto su stalno morali ratovati na dva fronta.
Iranci su uvijek bili brana sirenju sunitskih terorista.

Да додам још нешто.

Оно што шиити држе за легитимне и Богом изабране халифе, из реда Алијевих потомака ("ехли бејт"), нашло је своје уточиште од прогона узурпатора и насилника међу (тада свакако православним) хришћанима на планинама и на југу данашњег Либана.
 
Јужни Либан, јужни Ирак, Иран.

Срце срца оних који ишчекују повратак Месије и скривеног a неумрлог дванаестоg имама Махдија (правилан изговор је Мехди, страна, англофона транскрипција је "Махди")., Алијевог потомка.

 
Nesto mi se dosadise i jedni i drugi.

Jedina pozitivna stvar iz svega ovoga je sto sam uvidela koliko u Americi ima normalnih ljudi (koji se javno kaju sto su podrzali i glasali za Trampa) i koji ne zele rat. A mislila sam da ih nema.

Izrael je problem tj. Netanjahu i njegova "klika" i dobro bi bilo da se taj covek skloni i da ode u zatvor. Sve drugo manje vise bi se resilo.

Za Trampa i njegov odlazak se naravno podrazumeva, nadam se da ce ga proglasiti za bolesnog i poslovno nesposobnog.

Онај израелски кретен не би могао прстом мрднути да није имао пуну и недвосмислену подршку јеврејског дела западне финансијске олигархије, ционистичког покрета Велике Британије, Европе и САД и широког спектра рабинистичких кругова.

Зрели су за денацификацију као и немачко друштво '45.
 

IRAN POSTAVIO ULTIMATUM: "Nema alternative, što više odugovlačite..."


Ako ponovo bude napadnut, Iran bi mogao početi obogaćivati uranij do razine od 90 posto čistoće, što se smatra razinom prikladnom za izradu nuklearnog oružja, poručio je u utorak visoki parlamentarni dužnosnik Ebrahim Rezaei.

Prije 32 min

2711353.jpeg

Mohammad Bagher Ghalibaf Foto: Profimedia

Američki predsjednik Donald Trump oštro je odbacio iranski odgovor na američki mirovni prijedlog, nazvavši ga ‘smećem’, nakon čega je Teheran zaprijetio ubrzanjem svojeg nuklearnog programa.

Ako ponovo bude napadnut, Iran bi mogao početi obogaćivati uranij do razine od 90 posto čistoće, što se smatra razinom prikladnom za izradu nuklearnog oružja, poručio je u utorak visoki parlamentarni dužnosnik Ebrahim Rezaei.

‘Jedna od opcija Irana u slučaju novog napada moglo bi biti obogaćivanje uranija do 90 posto. O tome ćemo raspravljati u parlamentu’, napisao je Rezaei na društvenoj mreži X.

Njegova izjava dolazi nakon izvješća CNN-a prema kojem Donald Trump razmatra nove vojne udare na Iran jer raste njegovo nezadovoljstvo zbog nastavka blokade Hormuškog tjesnaca. Prema navodima američkih izvora, Trump smatra da podjele unutar iranskog vodstva koče napredak prema dogovoru.

Više dužnosnika navodno sumnja da je Teheran spreman zauzeti ozbiljan pregovarački stav, zbog čega administracija ponovno preispituje svoju strategiju, piše Independent.

Trumpovi suradnici tvrde da predsjednik sve ozbiljnije razmatra ponovno pokretanje velikih vojnih operacija, iako odluka vjerovatno neće biti donesena prije njegova povijesnog posjeta Kini ove sedmice. Primirje između dviju zemalja, dogovoreno prošlog mjeseca, uglavnom se održalo unatoč povremenim razmjenama vatre.

Neizvjesnost raste uoči Trumpova sastanka s kineskim predsjednikom Xijem Jinpingom u Pekingu, prvog posjeta jednog aktuelnog američkog predsjednika kineskoj prijestolnici u posljednjih deset godina. Susret je već ranije bio odgođen zbog sukoba s Iranom.

Nade u mirovni sporazum dodatno su oslabjele u ponedjeljak, kada je Trump izjavio da je jednomjesečno primirje s Iranom ‘na aparatima’. U razgovoru s novinarima u Ovalnom uredu rekao je da je primirje još uvijek na snazi, ali da je ‘nevjerojatno krhko’.

‘Rekao bih da je sada najslabije dosad, nakon što sam pročitao ono smeće koje su nam poslali. Nisam ga čak ni pročitao do kraja’, rekao je Trump, koji je više puta prijetio prekidom primirja.

Iran ne uzmiče

Iran je u međuvremenu ostao pri svojoj posljednjoj ponudi – prijedlogu od 14 tačaka predstavljenom početkom svibnja – kojim traži trajni završetak rata i rješavanje svih otvorenih pitanja u roku od 30 dana. To bi uključivalo povlačenje svih američkih snaga iz područja oko Irana, odmrzavanje iranske imovine, ukidanje sankcija te uspostavu ‘novog mehanizma’ za Hormuški tjesnac.

Unatoč zaoštrenoj retorici, Trump navodno i dalje želi završiti rat s Iranom, koji je prema riječima visokog dužnosnika Pentagona dosad SAD stajao 29 milijardi dolara. To je četiri milijarde dolara više od procjene objavljene krajem prošlog mjeseca.

Jules Hurst, koji trenutačno obavlja dužnost nadzornika ratnih troškova, rekao je američkim zakonodavcima da iznos uključuje ažurirane troškove popravka i zamjene opreme, kao i operativne troškove.

Predsjednik iranskog parlamenta Mohammad Bagher Ghalibaf poručio je u ponedjeljak, nakon Trumpovih izjava o ugroženom primirju, da ‘ne postoji alternativa’ najnovijim iranskim zahtjevima. ‘Svaki drugi pristup završit će potpunim neuspjehom – ništa osim jednog poraza za drugim. Što dulje budu odugovlačili, to će američki porezni obveznici više platiti’, napisao je na društvenim mrežama.

Sjedinjene Države ranije su predložile prekid sukoba prije početka razgovora o osjetljivijim pitanjima, uključujući iranski nuklearni koji je bio jedan od razloga za pokretanje sukoba u februaru.
 

IRAN POSTAVIO ULTIMATUM: "Nema alternative, što više odugovlačite..."


Ako ponovo bude napadnut, Iran bi mogao početi obogaćivati uranij do razine od 90 posto čistoće, što se smatra razinom prikladnom za izradu nuklearnog oružja, poručio je u utorak visoki parlamentarni dužnosnik Ebrahim Rezaei.

Prije 32 min

2711353.jpeg

Mohammad Bagher Ghalibaf Foto: Profimedia

Američki predsjednik Donald Trump oštro je odbacio iranski odgovor na američki mirovni prijedlog, nazvavši ga ‘smećem’, nakon čega je Teheran zaprijetio ubrzanjem svojeg nuklearnog programa.

Ako ponovo bude napadnut, Iran bi mogao početi obogaćivati uranij do razine od 90 posto čistoće, što se smatra razinom prikladnom za izradu nuklearnog oružja, poručio je u utorak visoki parlamentarni dužnosnik Ebrahim Rezaei.

‘Jedna od opcija Irana u slučaju novog napada moglo bi biti obogaćivanje uranija do 90 posto. O tome ćemo raspravljati u parlamentu’, napisao je Rezaei na društvenoj mreži X.

Njegova izjava dolazi nakon izvješća CNN-a prema kojem Donald Trump razmatra nove vojne udare na Iran jer raste njegovo nezadovoljstvo zbog nastavka blokade Hormuškog tjesnaca. Prema navodima američkih izvora, Trump smatra da podjele unutar iranskog vodstva koče napredak prema dogovoru.

Više dužnosnika navodno sumnja da je Teheran spreman zauzeti ozbiljan pregovarački stav, zbog čega administracija ponovno preispituje svoju strategiju, piše Independent.

Trumpovi suradnici tvrde da predsjednik sve ozbiljnije razmatra ponovno pokretanje velikih vojnih operacija, iako odluka vjerovatno neće biti donesena prije njegova povijesnog posjeta Kini ove sedmice. Primirje između dviju zemalja, dogovoreno prošlog mjeseca, uglavnom se održalo unatoč povremenim razmjenama vatre.

Neizvjesnost raste uoči Trumpova sastanka s kineskim predsjednikom Xijem Jinpingom u Pekingu, prvog posjeta jednog aktuelnog američkog predsjednika kineskoj prijestolnici u posljednjih deset godina. Susret je već ranije bio odgođen zbog sukoba s Iranom.

Nade u mirovni sporazum dodatno su oslabjele u ponedjeljak, kada je Trump izjavio da je jednomjesečno primirje s Iranom ‘na aparatima’. U razgovoru s novinarima u Ovalnom uredu rekao je da je primirje još uvijek na snazi, ali da je ‘nevjerojatno krhko’.

‘Rekao bih da je sada najslabije dosad, nakon što sam pročitao ono smeće koje su nam poslali. Nisam ga čak ni pročitao do kraja’, rekao je Trump, koji je više puta prijetio prekidom primirja.

Iran ne uzmiče

Iran je u međuvremenu ostao pri svojoj posljednjoj ponudi – prijedlogu od 14 tačaka predstavljenom početkom svibnja – kojim traži trajni završetak rata i rješavanje svih otvorenih pitanja u roku od 30 dana. To bi uključivalo povlačenje svih američkih snaga iz područja oko Irana, odmrzavanje iranske imovine, ukidanje sankcija te uspostavu ‘novog mehanizma’ za Hormuški tjesnac.

Unatoč zaoštrenoj retorici, Trump navodno i dalje želi završiti rat s Iranom, koji je prema riječima visokog dužnosnika Pentagona dosad SAD stajao 29 milijardi dolara. To je četiri milijarde dolara više od procjene objavljene krajem prošlog mjeseca.

Jules Hurst, koji trenutačno obavlja dužnost nadzornika ratnih troškova, rekao je američkim zakonodavcima da iznos uključuje ažurirane troškove popravka i zamjene opreme, kao i operativne troškove.

Predsjednik iranskog parlamenta Mohammad Bagher Ghalibaf poručio je u ponedjeljak, nakon Trumpovih izjava o ugroženom primirju, da ‘ne postoji alternativa’ najnovijim iranskim zahtjevima. ‘Svaki drugi pristup završit će potpunim neuspjehom – ništa osim jednog poraza za drugim. Što dulje budu odugovlačili, to će američki porezni obveznici više platiti’, napisao je na društvenim mrežama.

Sjedinjene Države ranije su predložile prekid sukoba prije početka razgovora o osjetljivijim pitanjima, uključujući iranski nuklearni koji je bio jedan od razloga za pokretanje sukoba u februaru.
Međutim Persija ne namerava da dâ bombu vama iz Čaršije, džaba vam radovanje.
 

Back
Top