Quantcast

Rat između Armenije i Azerbejdžana sve vjerojatniji

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115

Rizik od rata na jugu Kavkaza između Armenije i Azerbajdžana raste, ocjenjuje Međunarodna krizna skupina (ICG) i u svom izvještaju upozorava da bi sporadični manji sukobi između Armenije i Azerbejdžana mogli lako izbjeći nadzoru i izazvati "razorne posljedice po regiju".

"Eskalacija sukoba na crti bojišta, ubrzanje utrke u naoružavanju, žučljiva retorika i propadanje mirovnih razgovora povećaju izglede da Armenija i Azerbajdžan ponovno zarate oko Gornjrg Karabaha", kaže ICG.

Neriješeni sukob u kojem je od 1994. poginulo 3000 ljudi, većinom vojnika, stalna je prijetnja stabilnosti juga Kavkaza, regije koje graniči s Rusijom, Iranom, Turskom i premrežena je naftovodima i plinovodima prema Evropi.

ICG je naveo da je u 2010. ubijeno 25 osoba usprkos krhkom primirju između dvije zemlje koje se nalaze u središti ključnih pravaca za prijevoz nafte i plina. U 2011. su ubijena tri vojnika.

Od primirja sklopljenog 1994. ostvaren je mali napredak u odnosima dvije zemlje a azerbajdžanski predsjednik Ilham Alijev, koji je nedavnim ugovorima o nabavi oružja osnažio vojnu moć svoje zemlje, izjavio je da je Azerbajdžan spreman zaratiti s Armenijom kako bi vratio Gornji Karabah.

"Izostanak napretka u mirovnim pregovorima povećava mogućnost slučajnog izbijanja rata u bilo koje vrijeme ili opće ofanzive u nekoliko idućih godina", rekla je Sabrine Freizer, ravnateljica programa ICG-a za Evropu, prenosi Hina.

Fena

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
Mislim da je vrijeme da Azerbejdzan povrati svoju teritoriju Nagorno Karabakh i da uspostavi suverenitet nad cijeliom svojom teritorijom.Mislim da je armenija pocinila agresiju nad Azerbejdzanom kad je okupirala dio Azerbejdzanske teritorije Nagorno Karabakh i tako napravila jednu Armensku enklavu u srcu Azerbejdzana i uzurpirajuci Azerebejdzanu kontrolu nad cijelom svojom teritorijom.Mislim da su armeni veoma losi i da zele da samo zapocnu neke sukobe jer oni veoma mrze muslimane.Oni gaje vjekovnu mrznju prema muslimanima i zele da nanesu zlo muslimanksom narodu u Azerbejdzanu.Mislim da se Azerbejdzan treba naoruzati i da treba povratiti svoju teritoriju Nagorno Karabakh jer Azerbejdzan ima legitimno pravo na uspostavljanje suvereniteta nad cijelom svojom teritorijom.

Mapa Azerbejdzana

Azerbejdzan je jedna slatka zemlja koja se mora osloboditi agresije od Armena.Azerbejdzan je jedna muslimanska zemlja koja se mora cuvati i koja se mora postovati jer Azerbejdzanci su nastali od Turaka.Vidite li samo reljef ove mape.Kako je to lijepo Allah podao muslimanima ravnicu i sume i brda i planine.

Poslednja izmena:

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
Poslije raspada Sovjetskog Saveza osamostalili su se Azerbejdzan i Armenia i odmah potom zaratili zbog Nagorno Karabakha koji je pretzeno naseljen Armenima.Inace u Azerbejdzanu ima 96% muslimana tako da procenat Armena je minoran u odnosu na vecinsko stanovnistvo tako da su Armeni zaratili i okupirali dio Azerbejdzana Nagorno Karabakh i stanovnici istog proglasili nezavisnsu drzavu koju niko nije priznao u svijetu.Zato Azerbejdzanci moraju dokazati da zele povratiti Nagorno Karabakh i da jasno stave do znanja Armeni da ne mogu okupirati tudje teritorije i jasno reci Armeniji da mora da se smiri na jednom mjestu i da ne diraju susjede.Mislim da je dovoljno da se izvede jedna akcija na Nagorno Karabakh i da se stvari rijese oko uspostavljanja suvereniteta nad cijelim Azerbejdzanom a Armenia ako zarati onda ce izgubiti rqat jer Azerbejdzan ima iza sbe Tursku i Iran koji ce dati oruzje Azerbejdzancima da uspjesno ratuju protiv Armenije a mozda i zauzmu koje prace Armenske zemlje.Inace Turska je prisutna oko ovog problema izmedju Azerbejdzana i Armenie i oni zele da rijse situcaiju time kako bi se uspostavio drzavni suverenitet nad cijelim Azerbejdzanom i kako bi se Armenska vosjka povukla sa Nagorno Karabakha.

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
Inace Armenija je prva proglasila Krscansku Crkvu i oni su monofiziti.Oni su prihvatili Krscanstvo u 3 vijeku a to je 300 godine prije nego sto je Car Justinijan proglasio Krscanstvo u istocnom Rimskom carstvu zvanicnom religijom.Ali ipak pored toga Armenija nema pravo da okupira Azerbejdzansku teritoriju jer Azerbejdzan je cjelovit i Armenija treba prevashodno0 gledati svoja posla jer u Azerbejdzanu ima svega 120 000 Armena koji trebaju zivjeti u sastavu Azerbejdzana.

gost 186421

Elita
Poruka
16.845

Rizik od rata na jugu Kavkaza između Armenije i Azerbajdžana raste, ocjenjuje Međunarodna krizna skupina (ICG) i u svom izvještaju upozorava da bi sporadični manji sukobi između Armenije i Azerbejdžana mogli lako izbjeći nadzoru i izazvati "razorne posljedice po regiju".

"Eskalacija sukoba na crti bojišta, ubrzanje utrke u naoružavanju, žučljiva retorika i propadanje mirovnih razgovora povećaju izglede da Armenija i Azerbajdžan ponovno zarate oko Gornjrg Karabaha", kaže ICG.

Neriješeni sukob u kojem je od 1994. poginulo 3000 ljudi, većinom vojnika, stalna je prijetnja stabilnosti juga Kavkaza, regije koje graniči s Rusijom, Iranom, Turskom i premrežena je naftovodima i plinovodima prema Evropi.

ICG je naveo da je u 2010. ubijeno 25 osoba usprkos krhkom primirju između dvije zemlje koje se nalaze u središti ključnih pravaca za prijevoz nafte i plina. U 2011. su ubijena tri vojnika.

Od primirja sklopljenog 1994. ostvaren je mali napredak u odnosima dvije zemlje a azerbajdžanski predsjednik Ilham Alijev, koji je nedavnim ugovorima o nabavi oružja osnažio vojnu moć svoje zemlje, izjavio je da je Azerbajdžan spreman zaratiti s Armenijom kako bi vratio Gornji Karabah.

"Izostanak napretka u mirovnim pregovorima povećava mogućnost slučajnog izbijanja rata u bilo koje vrijeme ili opće ofanzive u nekoliko idućih godina", rekla je Sabrine Freizer, ravnateljica programa ICG-a za Evropu, prenosi Hina.

Fena
Smesan si !

mračak

Domaćin
Banovan
Poruka
3.381
Azerbejdzan je jedna slatka zemlja i mora da povrati pun suverenitet jer je to jedna zemlja gde zive braca muslimani koji se zele u miru moliti u Dzamijama i nadati se slatkome Dzenetu gde ce bambusati slatke djevice od 9 ljeta. Jer islam je jedna slatka religija a Azerbejdzan jedna slatka zemlja koju ugrozavaju Armeni Krscani nevernici koji ne zele da zive u slatkome Serijatu, i tako ugrozavaju prava svih muslimana koji ce morati pokrenuti slatki Dzihad da odbrane svoje pravo da se mole u miru u slatkim Dzamijama.

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
Inace Azerbejdzan je malo manji od Srbije jer Srbija sa Kosovom iznosi 88 000 kilometara kvadratnih dok azerbejdzan ima 86 kilometara kvadratnih teritoriju.Inace Azerbejdzanska teritorija jer slatka i ona je muslimanska tako da niko ne moze negirati Azerbejdzan kao jednu drzavu koja treba imati Nagorno Karabakh pod svojom kontrolom.Inace Azerbejdzanci su Siiti i oni su Turskog porijekla tako da Turci imaju poseban interes za Azerbejdzan kojeg Turska naziva mladjim bratom.

eremita

Zaslužan član
Poruka
116.294
Poslije raspada Sovjetskog Saveza osamostalili su se Azerbejdzan i Armenia i odmah potom zaratili zbog Nagorno Karabakha koji je pretzeno naseljen Armenima.Inace u Azerbejdzanu ima 96% muslimana tako da procenat Armena je minoran u odnosu na vecinsko stanovnistvo tako da su Armeni zaratili i okupirali dio Azerbejdzana Nagorno Karabakh i stanovnici istog proglasili nezavisnsu drzavu koju niko nije priznao u svijetu.Zato Azerbejdzanci moraju dokazati da zele povratiti Nagorno Karabakh i da jasno stave do znanja Armeni da ne mogu okupirati tudje teritorije i jasno reci Armeniji da mora da se smiri na jednom mjestu i da ne diraju susjede.Mislim da je dovoljno da se izvede jedna akcija na Nagorno Karabakh i da se stvari rijese oko uspostavljanja suvereniteta nad cijelim Azerbejdzanom a Armenia ako zarati onda ce izgubiti rqat jer Azerbejdzan ima iza sbe Tursku i Iran koji ce dati oruzje Azerbejdzancima da uspjesno ratuju protiv Armenije a mozda i zauzmu koje prace Armenske zemlje.Inace Turska je prisutna oko ovog problema izmedju Azerbejdzana i Armenie i oni zele da rijse situcaiju time kako bi se uspostavio drzavni suverenitet nad cijelim Azerbejdzanom i kako bi se Armenska vosjka povukla sa Nagorno Karabakha.
Само ви муслимански идиоти ЧАЧКАЈТЕ РУСКУ МЕЧКУ - па ће после да буде "куку-лелееееее"... не играјте се са животом - ЈЕРМЕНИЈА ЈЕ ХРИШЋАНСКА ЗЕМЉА У КОЈОЈ СУ МОНОФИЗИТИ 94% - А ЗНА СЕ ДА СУ ДЕГЕНЕРИСАНИ МУСЛИМАНИ ПОБИЛИ 1,000 000 ЈЕРМЕНА... зато памет у главу....

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
46.853
Mislim da je vrijeme da Azerbejdzan povrati svoju teritoriju Nagorno Karabakh i da uspostavi suverenitet nad cijeliom svojom teritorijom.

Mislim da je armenija pocinila agresiju nad Azerbejdzanom kad je okupirala dio Azerbejdzanske teritorije Nagorno Karabakh i tako napravila jednu Armensku enklavu u srcu Azerbejdzana i uzurpirajuci Azerebejdzanu kontrolu nad cijelom svojom teritorijom.

Mislim da su armeni veoma losi i da zele da samo zapocnu neke sukobe jer oni veoma mrze muslimane.Oni gaje vjekovnu mrznju prema muslimanima i zele da nanesu zlo muslimanksom narodu u Azerbejdzanu.

Mislim da se Azerbejdzan treba naoruzati i da treba povratiti svoju teritoriju Nagorno Karabakh jer Azerbejdzan ima legitimno pravo na uspostavljanje suvereniteta nad cijelom svojom teritorijom.
Mislim da ću uskoro postati Ajatolah.

Mislim da ću posle toga postati i imam Mahdi.

Mislim da ću biti kalif planetarnog kalifata.

Mislim da mi polako prestaje dejstvo lekova. Doktore, sestro, dajte novu dozu...

:lol:

p.s. "mislim...", "mislim...", "mislim...", "mislim...".... Znaš kako kažu Mingo ("Mono"): Mišljenje je kao doope. Svako ga ima :lol:

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
Slucaj oko Nagorno Karabakha je jos gori jer je susjedna zemlja Azerbejdzana sa svojom vojskom zauzela oblast Nagorno Karabakha i drzi pod kontyrolom svo vrijeme tu oblast.To je jedna gora solucija koju su izvrsili Armeni.Mislim da muslimani suvise trpe Armene tako da bi trebali zauzeti Nagorno Karabakh i da ustanove svoj suevrenitet nad terenom Azerbejdzana.Armeni mogu zivjeti kao racvnopravni gradjani u Azerbejdzanu i da se miole Boge i da imaju svoj zivot ali nikako ne dolazi u obzir da se Nagorno Karabakh pripoji Armeniji niti da bude samostalna drzava.Armenija mora da shvati da ne moze vrsiti pritisak na susjednu zemlju i da cini razna zlodjela.Ovo sto je ucinila Armenija je zlocin i to se mora popraviti.

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
Само ви муслимански идиоти ЧАЧКАЈТЕ РУСКУ МЕЧКУ - па ће после да буде "куку-лелееееее"... не играјте се са животом - ЈЕРМЕНИЈА ЈЕ ХРИШЋАНСКА ЗЕМЉА У КОЈОЈ СУ МОНОФИЗИТИ 94% - А ЗНА СЕ ДА СУ ДЕГЕНЕРИСАНИ МУСЛИМАНИ ПОБИЛИ 1,000 000 ЈЕРМЕНА... зато памет у главу....
Ta prica o genocidu nad Armenima je cista glupost jer Turci su ubijali vojnike a ne zene, starce i djecu.Oni su samo ubijali Armenske vojnike i nije bilo takvog genocida da su istrebljeni Armeni do posljednjeg.Ipak Armeni imaju svojui drzavu i moraju se zadovoljiti svojom drzavom i da ne diraju Azerbejdzan.Azerbejdzan nije slaba drzava i ona ce napasti Nagorno Karabakh kako bi uspostavili svoj suverenitet nad zemljom.Niko nema prava da muslimanima douzima zemlju a to su ucinili Armeni i oni se ponjsaju kao Izraelci.

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
Ako krene rat izmedju Azerbejdzana i Armenije sigurno ce se u rat ukljuciti u Turska koja ce zastiti Azerbejdzan a Rusija nema sta da trazi van svojih granica jer Turska zeli da zastiti Azerbejdzan i zeli da Azerbjedzanu pomogne da povrati svoju zemlju Nagorno Karabakh.Armeni ne mogu zvati Ruse jer Rusi se ne mogu odvajati od svoje teritoriuje niti stititi Armene.

Superpipo

Zainteresovan član
Poruka
194
Ta prica o genocidu nad Armenima je cista glupost jer Turci su ubijali vojnike a ne zene, starce i djecu.Oni su samo ubijali Armenske vojnike i nije bilo takvog genocida da su istrebljeni Armeni do posljednjeg.Ipak Armeni imaju svojui drzavu i moraju se zadovoljiti svojom drzavom i da ne diraju Azerbejdzan.Azerbejdzan nije slaba drzava i ona ce napasti Nagorno Karabakh kako bi uspostavili svoj suverenitet nad zemljom.Niko nema prava da muslimanima douzima zemlju a to su ucinili Armeni i oni se ponjsaju kao Izraelci.
Tako je Mingo. Sad samo to reci svojoj braći. Al umesto Jermena govori "Bošnjaci" a umesto Jermenije reci Srebrenica. Ok?

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
46.853
Ih što će da bude rahat, kada slatka Azerbegova zemlja zajedno sa još slađom bratskom Turskom napadne neslatku Jermeniju...

Pa još kad upadnu Rusi, ima od slatkoće da se digne šećer u krvi i van krvi Azerbegovima i Turcima, da će prosto dunjaluk uživati u tom sevapu. Ima da bude rahmetli postera na sve strane, a dženaze iksana koji su poHstradali u slatkom Džihadu ima da budu prosto preslatke. Muhadžiri ima da se umnožavaju k'o amebe.

"Ja, ja, Emina krenula u mejitaf" :lol:

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
Samo neka probaju Rusi da upadnu izmedju spora oko Armenije i Azerbejdzana jer ce Amerika odmah reagirati i bitce na strani Turaka jer su Turci i Amerikanci saveznici tako da bi Amerika uputila svoje trupe u juznom Kavkazu kako bi smirila stanje izmedju Azerbejdzana i Armenije i kako bi Azerbejdzanu predali njihovu teritoriju Nagorno Karabakh.Rusi nemaju prava da se mijesaju oko tog pitanja jer Armenija je nacinila agresiju i nema pravo da to cini Armenija jer Nagorno Karabakh je oduvijek bio Azerbejdzanska teritorija.Mislim da ce se voditi rat i da ce Azerbejdzanci podmazati svoje puske kako bi mogli da zauzmu i istjeraju Armensku vojsku sa Nagorno Karabakha.Mislim da Azerbejdzan ima dovoljno naoruzanja i da je spreman za rat.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.