Raskrinkavanje Biblije

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
54.259
2. Carevima, 24
8. Осамнаест година беше Јоахину кад се зацари, и царова три месеца у Јерусалиму. Матери му беше име Неуста, кћи Елнатанова, из Јерусалима.

2. Dnevnika, 36
9. Беше Јоахину осам година кад поче царовати, и царова три месеца и десет дана у Јерусалиму; и чињаше што је зло пред Господом.

Hajde onih deset dana carevanja da oprostimo kao grešku zaokruživanja, ali deset godina... što je mnogo, mnogo je, prava "bogovska" greška.

P.S. Znam da će me sad popljuvati hrišćani i reći "ne talasaj"...
 
ne znam za tebe ali ja vise nemam snage da vodim ove diskusija.

Ne znam da li si nekad razgovarao sa okorelim komunistom. Potpuno isti scenarijo: ti pricas, on se drzi svoje vere i nema teoretske sanse da promenis njegovo misljenje NIKAKO!

cisto gubljenje vremena
 
evo jos malo vremena da izgbim :lol: ...

da malo jos zbunjujem hriscane, ko zna mozda se i probude ;)

e sad ne znam da li sam o ovome pisao ovde ili na serbiancafe, ali u svakom slucaju..

Adam + Eva = KAIN + AVELJ
KAIN+AVELJ-AVELJ=KAIN

znaci postoje samo ADAM+EVA+KAIN=3 COVEKA NA ZEMLJI!!!

ali imamo sad jednu vrlo veliku nelogicnost

KAIN+XXX=DECA

Ko je uveo ovu zensku osobu XXX kad ona ne postoji na svetu.. Odakle se ovo stvorilo... zanimljiva nelogicnost i apsurdnost....

biblija je jos jednom raskrinkana 15:0 za nas.
 
Kažes:
"2. Carevima, 24
8. Осамнаест година беше Јоахину кад се зацари, и царова три месеца у Јерусалиму. Матери му беше име Неуста, кћи Елнатанова, из Јерусалима.

2. Dnevnika, 36
9. Беше Јоахину осам година кад поче царовати, и царова три месеца и десет дана у Јерусалиму; и чињаше што је зло пред Господом.

Hajde onih deset dana carevanja da oprostimo kao grešku zaokruživanja, ali deset godina... što je mnogo, mnogo je, prava "bogovska" greška."

Pozdrav Sizife, Evo navratih i ovdje premda sam se već javio na topiku «tko je koga stvorio»

Hoće li išta vrediti ukoliko objasnim ovo naizgled proturječje. Ubijedjen sam da si spreman iz rukava izbaciti na desetine njih. No,iz koje(kojih) knjige ih crpiš? Sumnajm da si spreman sam čitati Bibliju i baciti se u lov na proturječnosti.
Bibliju je pisalo četrdesetak osoba u rasponu od nekih 1600 godina. Pri tome ta knjiga razvija jedinstvenu temu od početka do kraja. Pa kako su im promakli takvi detalji?
Pozeljno bi bilo da prvo uočis o čemu govore te dvije knjige. O hronologiji dakle kraljeva Izraela i Jude. Morao bi zapaziti s koliko je iskrenosti izvještavano o svoj izopačenosti kako kraljeva tako i samog izabranog Božjeg naroda. Tu nema manipulacija i pisanja stavri koje će golicati usi.
Ukoliko su biblijski pisci bili viješti manipulatori razumno bi bilo očekivati da otklone takve detalje.
Nekada takve razlike prije ukazuju na doslijednost u izvještavanju nego na proturjecnost. Svaki je pisac pisao iz svog gledista. Nekad je pisao hronoloski, a nekad s odredjene vremnske distance.
2. Carevima pisao je Jeremija. Očito, za njega je bitno kad je Joakim stvarno počeo vladati, a to je bilo ka je ovome bilo nešto više od 18 godina.
2. Dnevnika pisao je Ezra koji nas izvještava da je Joakim zapravo kao jedini naslijednik proglašen kraljem već u 8 godini. Drugi podatak, onaj o dužini njihova carevanja se slaže. Ne naglašujući posebno, Ezra govori o periodu njegovog stvarnog vladanja. Ne očekuješ zasigurno da dijete od 8 godina caruje i još pri tome čini zlo pred Jehovom Bogom.
Jeremija i Ezra upotpunjuju sliku.

Zašto se Biblija proučava.? Da bi se tražila protuslovlja, ili demantovala ista? Ne, ali sagledavanjem cijelog konetksta poglavlja, cijele Biblije uvidjamo da naizgledna protuslovlja to zapravo nisu, a da su neke nedorečenosti posljedica manjka informacija a ne manipulacije.


Što to veli Sipson?
Koga je Kain oženio?
Mislio sam da to pitanje vise nitko ne postavlja.
 
Simpson:
evo jos malo vremena da izgbim :lol: ...

da malo jos zbunjujem hriscane, ko zna mozda se i probude ;)

e sad ne znam da li sam o ovome pisao ovde ili na *, ali u svakom slucaju..

Adam + Eva = KAIN + AVELJ
KAIN+AVELJ-AVELJ=KAIN

znaci postoje samo ADAM+EVA+KAIN=3 COVEKA NA ZEMLJI!!!

ali imamo sad jednu vrlo veliku nelogicnost

KAIN+XXX=DECA

Ko je uveo ovu zensku osobu XXX kad ona ne postoji na svetu.. Odakle se ovo stvorilo... zanimljiva nelogicnost i apsurdnost....

biblija je jos jednom raskrinkana 15:0 za nas.

Treba vremena da se covek bavi sa vama:) Ali ne bojte se, nije samo zbog vas....

Geneza 4/1-3 znaci kaze:
1. Иза тога Адам позна Јеву жену своју, а она затрудне и роди Кајина, и рече: Добих човека од Господа.
2. И роди опет брата његовог Авеља. И Авељ поста пастир а Кајин ратар.
3. А после неког времена догоди се, те Кајин принесе Господу принос од рода земаљског;

Bila su to prva dva sina. Nisu postali ratar i pastir valjda odma posle rodjenja, jeli? Proslo je neko vreme a izmedju su se radjala i druga deca. Recimo Set je sledeci, koji se pominje, kada je Adamu bilo vec 130 godina.... I da, ocito je, da se Kajn ozenio svojom sestrom, jer tako je covecanstvo pocelo, nije bilo drugih rodovnih loza. Ali prvi ljudi su bili puno blize izvornome savrsentvu, (pogledajte koliko godina su ziveli), pa zato nije (jos) bilo potrebe za zabranom vencanja izmedju brace i sestara. A ni mogucnosti:)

Da sad ne odgovaram bas ne sva pitanja odjednom zelio bih napomenuti, da te vase kao nelogicnosti morate posmatrati vise dinamicki i u kontekstu celine.

15:0 za nas:))
 
Sizif, mislim da si u pravu brate. Vidis, hriscani veruju u jednog Boga, u njegovog sina Isusa Hrista i razne svece. A na pocetku Biblije se pominje jedna rec koja kad se prevede znaci 'bogovi'. Bibliju su prepravljali ljudi, i onu si skroz upropastili hriscansku veru, dok u se u Kur'an-u nalaze samo Bozije reci! Kur'an je savrsen!
 
Zenzen, hvala ti što si uzeo vremena da odgovoriš. Meni je biblija interesantna knjiga, i mnoga sam poglavlja pročitao mnogo puta. Recimo, izuzetno volim Pesmu nad pesmama, mislim da je to jedna od najlepših ljubavnih pesama ikad napisanih, i zaista se naježim svaki put kada je čitam.

Nije to suština. Ono što meni smeta je to što je gomila i vernika i nevernika tumači bukvalno. A ja samo želim da pokažem da se ona niti može niti treba tumačiti bukvalno.

Tolike rasprave o tome da li je Noje mogao da skupi za par dana i potrpa 30 miliona vrsta životinja u jednu barku... to je besmisleno! Naravno da nije moguće, suludo je i razmišljati o tome. Ali mnogi vernici dokazuju da jeste, da je baš to uradio. I to mi smeta.

Takvi, koji dokazuju bukvalnost Biblije naučnicima više sebi nanose štete nego koristi, jer izgledaju glupo.

Slažem sa onim što si napisao, da je u pitanju lični pogled mnogih autora koji su je pisali, i da je potpuno nemoguće da ne postoje male inkonzistencije. Iz nje čovek može da nauči dosta interesantnih stvari, i svako treba da je pročita kao i sve važne knjige, ali ne da mu ona bude jedini izvor znanja (pogotovo naučnog) jer sad iz nje mnogi izvlače i ono što u njoj ne piše i nikada nije pisalo. (Bezgrešno začeće izjednačuju sa bestelesnom oplodnjom, DNK i slične stvari, ili iz Isaijinog "Zemaljskog kruga" izvlače dokaz o loptastoj zemlji itd.)

Devon, što se tiče Kur'ana upravo prevodim jedan fantastičan rad o njegovom nastanku i rado ću te obavestiti kad bude gotov ako te interesuje. Ako si fundamentalista, bolje ga ne čitaj. :wink:
 
Dobra većer Sizif, i ostali.
Hm, tamo na "serbian cafe" sam dodao jedan komentar, a evo ponukan sam i ovde da napravim 'copy/paste' istog. Povod za to je tvoj komentar o potopu. Čak sam rekao da ne volim ponavlajti tekstove, a gle ,ponovih ga već treći put za kratko vrijeme. Ukoliko si ga pročitao tamo, onda oprosti, mogao bi biti zanimjiv nekom drugom. Moguće je da ga nisi pročitao, jer onaj sustav na SC nije dobar, budući da topici neminovno tonu u moru gigabajta, tj. u zaborav bez obzira koliko tema bila zanimljiva.

Istina, rijetko što izaziva buru emocija kod vjernika i nevjernika kao izvještaj o potopu. Budući da taj izvještaj prenosi misao o nečemu doista dramatičnom za šta je riječ kataklizma preslaba da ga definira, onda nie ni čudno što je to tako.

Kaze ovako:
Jesi li imao priliku gledati neke ilustracije Nojeve arke i potopa.
Mnoge od tih ilustacija, koliko god bile dobre, ne pobudjuju osjecaj za istinu.
Zato bi bilo pozelnjo u duhu istine pogledati sto biblijski izvjestaj o potopu, Noi i njegovoj cuvenom plovilu govori.
Moze li se taj izvjestaj smatrati doista istinitim?
Ljudi su napisali mnogo bajki i legendi. Vecina njih sadrže neodredjene izraze ( bio jedan...jednog dana...neki čovjek...u nekoj dalekoj zemlji... i sl.).
Uklapa li se biblijski izvjestaj o potopu u obrazac legendi i bajki?
Najkrace rečeno, ne. Zapravo potpuno suprotno od toga.
Gotovo svi biblijski izvjestaji, pa i onaj o potopu, sadrze tocan vremnski okvir, zatim mjesto i aktere desavanja. Objektivni novinari cak bi rekli da Bibilja ima obrazac preciznog novinskog izvjestavanja.
Zapazi kada je potop poceo.
«Kad je bilo Noi sest stotina godina, te godine drugoga mjeseca, sedamnaesti dan toga mjeseca razvalise se izvori velikoga bezdana i otvorise se ustave nebeske» (1.Moj. 7:11)

Legendu o potopu mozemo naci u mnogim svjetskim kulturama. Može li biti da legende sadrze eho pradavnih desavanja koje su usmenom predajom iskrivljenje? Reklo bi se, kao da čovjecanstvo sadrzi pradavnu zamagljenu sliku sjecanja o potopu, No malo ljudi je svjesno da Biblija sadrzi zapravo istiniti neiskrivljeni izvjestaj o tom dogadjaju.

Necemo analizirati druge okolnosti, vec se samo usredotocimo na cudno plovilo koje je Noa imao izgraditi i neobican zadatak koji mu je Bog dao da bi spasio sebe, svoju porodicu i sve one koji budu shvatili ozbiljno njegovo upozoravanje.

Ljudi u vezi Noje imaju obicaj zamisljati nekog pustinjaka koji je eto napravio golemu ladju za kratko vrijeme, potrpao u njega sve zivotinje svijeta i tako se spasio.
To je uobicajeni povrsan koncept razmisljanja o Noinim danima. Koncept koji daje dobar povod da se smatra tek obicnim mitom.

Pa da li je Noja doista izgradio arku po Bozjim uputama, i da li je to bio u stanju?
Mogao je. Prva stvar koju mozemo uociti u vezi toga je to da Noa arku nije gradio mjesec dana, godinu, dvije ili pet.
Zapravo mnogo duze i to najmanje cetdesetak godina je Noe ustrajavao na tom zadatku ne gubivsi nikada iz vida Bozje upozorenje. U svijetu ogrezlom u zlu tesko je i zamisliti sa koliko je podsmjeha, odgovaranja i protivljenja Noa to radio.
Za toliko godina covjek doista moze izgraditi sto sta. U novinama znamo procitati o «podvizima» cudaka koji su godinama ustrajavali u necemu besmislenom i beskorisnom i jedino sto su zavrijedili je mali uzvik cudjenja te kratki naslov u dnevnim novinama
No Noa je imao izvanredan motiv. Nije upitanju zivot njega i njegove porodice, vec poslusnost Jehovi Bogu i provedba njegovog nauma.
Arku nije gradio posve sam. Tu su Noini sinovi i njihove zene.
No, razumno je pretpostaviti da je tu bilo i drugih pomagaca koji premda nisu ozbiljno shvatali Noino propovjedanje o skorom unistenju tog zlog svijeta, tu i tamo su mozda pomagali u nekim poslovima, mozda cak i za naknadu.

Drugi zadatak je bio mislim tezi.
«Sakupiti od svega zivoga po dvoje da se sacuva na zivotu.»

Mogao ih je skupljati godinama, ali ipak ih je morao ukrcati u nekom mnogo kracem vremenu.
Jehova Bog je savrseno doslijedan samome sebi. Nakon okoncanih materijalnih djela stvaranja, nakon kojih je konstatovao da je sve stvorio savrseno, on otpociva od djela stvaranja. Stoga nije zelio biti nedoslijedan samom sebi i nanovo stvarati svijet kopnenih zivotinja.
Noi je posao unekoliko bio olaksan, jer nije morao razmisljti o vodenim zivotinjama. U gomili otkinutih drveta i svakojakog ploveceg haosa nastalog kao poslijedica katakllizme, mogli su prezivjeti jajasca i larve kopnenih zglavkara, vodozemaca i dr. i tko zma kojih sve vrsta još.
Tako je se Noa vjerojatno usredotocio na kopnene sisare, ptice (vjerovatno ne sve) i gmizavce.
Njihov broj je i nadalje ogroman no vremena je imao dosta.
Veci problem, je nema sumnje, bio u tome kako ih dopremiti u blizinu arke i drzati tu godinama do vremena ukrcavanja.

Izvor sasvim razumne skepse u vezi potopa i Noeve arke najvise lezi u cinjenici da su u tom plovilu mnostvo zivotinja, (od kojih su neke i prilicno krupne) te Noe i njegova familija boravili godinu dana.
Pitao sam se - sto su jeli. Slon, primjera radi, za jedan dan pojede najmanje 100 kg hrane. A nosorog?Izrazavo sam i ja takve sumnje u taj izvjestaj posebno s obzirom na dimenzije arke (otprilike kao osrednji tanker za prevoz nafte) i cinjenicu da je osim za smjestaj mnostva zivotninjkih primjeraka, za hranu trebalo tko zna koliko jos prostora.
Pa cak i da je bilo prostora, njihova prehrana i evakuacija izmeta, iziskivala bi posao koji osam ljudi tesko da bi organiziralo.
No, onda sam se sjetio da u prirodi postoji nesto sto se zove hibernacija, ili zimski san. Neke zivotinje, medvjed na primjer, u vrijeme zime prilagode svoj metabolizam, te su u stanju mjesecima boraviti u nekoj jazbini u hibernaciji, tj. snu slicnom stanju.
Potpuno sam uvjeren da su zivotinje u arci, ako ne u tom stanju, bile u slicnom stanju, i da je tom stanju na neki nacin mogao pomoci sam Bog. Ako zivotinje prirodno mogu biti bez hrane mjesecima, razumno je pretpostaviti da uz Bozju pomoc one to mogu daleko duze.
Iz izvjestaja se dade zakljuciti kako je kolicina hrane, pa i vode bila dovoljna za odrzavanje minimuma zivotnih aktivnosti.

Oblik plovila takodjer ulijeva povjerenje u istinitost tog izvjestaja.
Sigurno ste u krizaljkama nailazili na pojam: «plovio u obliku kovcega?». Rijesenje naravno Arka.
Doista iz opisa i uputa koje je Bog izravno dao Noi taj kovceg je u obliku djinovskog kovcega. (300 lakata dug. 50 sirok i 30 visok)
Strucnjaci su analizirali dimenzije i nacin izrade tog plovila i dosli do zakljuck da je to idealan omjer dimenzija za ono za sta je namjenjen. Plovilo drugog oblika i odnosa dimenzija bi se raspalo u uslovima neslutjenih kataklizmicnih gibanja morske povrsine kakvo je bio u vrijeme pocetka potopa.
Noe je sagradio plovio kakvo bi izgradili danasnji strucnjaci uz pomoc nauke. Djinovski prekookeanski tanker za naftu ima donekle slican oblik. Zasto? Jer je takav najsigurniji u nevremenu.

Nema sumnje potop se desio. Kako kaze Biblija najvisi vrh zemlje bio je petnaest lakata ispod povrsine. Bez obzira na to koliko su bile visoke tadasnje najvise planine, u pitanju je nevidjena kolicina vode. Zapazi da nije u bila samo ogromna kisa. Osim sto je cetrdeset dan pljustao golemi pljusak, odsvakud je izbila provala ogromnih zaliha podzemnih voda tako da je kataklizna bila porpuna.


Ipak odsvega je najvaznija poruka koju nosi izvjestaj o Noinim danima. Desetljecima je Bog putem Noe upozoravao bezbozni zli svijet na neminovni kraj.
Moze li bit da se danas desava nesto slicno?

Kazes:
"Nije to suština. Ono što meni smeta je to što je gomila i vernika i nevernika tumači bukvalno. A ja samo želim da pokažem da se ona niti može niti treba tumačiti bukvalno.

S tim se potpuno slažem. Takav pristup Bibliji iznjedrio je mnoštvo religioznih dogmi koje su na koncu ponukale razumne ljude da zakljuce kako ni sam Bog ne zna što to zapravo želi reći ljudima.
 
ZenZen, pažljivo sam pročitao ovo što si napisao, i na SCafeu i ovde sad, po drugi put, da budem siguran da nisam propustio neki detalj.

On što zaključujem je da ti očigledno nisi razumeo moju poentu. Zapravo, ne shvatam jesi li ili nisi, jer prvo tumačiš Nojevu priču bukvalno, zaključivši nakon toga da Bibliju ne treba tumačiti bukvalno.

Ako i poverujemo da je Noje živeo 600 godina, što je meni najblaže rečeno sumnjivo (da, znam da je Bog tako "predvideo" u početku pa posle smanjio na samo 120) postoji mnogo razloga da ne poverujem ni u šta drugo.

Ti veruješ da je jedan čovek napravio brod od 300 lakata? (150m)

Najveći potpuno drveni brod na svetu je dugačak 80.4m. Da li ti stvarno veruješ da je on sam mogao da prevaziđe moderne brodograditeljske korporacije koje su izgradile ovaj osamdset metarski?

To je neverovatan paradoks.

Čak i da jeste toliki, njegova nostivost ne bi mogla biti preko 500 tona, (i puštao bi vodu verovatno, kao i svi drveni brodovi preko 50m) a to je mnoooooogo manje od mase svih životinjskih vrsta. (Bilo u parovima, bilo u sedmorkama, pošto se obe kombinacije pominju iz nepoznatog razloga.)

Dakle ne može ni da se napravi ni da stane sve u njega, čak ni u tečnom stanju ako pretpostavimo da je prosečna životinja teška samo 5 grama (što je daleko ispod stvarne prosečne težine životinja), i NE računajući hranu (koje je moralo biti, i to u ogromnim količinama. (I balegu. Zamisli količinu balege od 30 miliona vrsta životinja, U PARU. Barem se zna šta su Noje i deca radili svo to vreme - LOPATALI).

Hibernaciju apsolutno izbacujemo kao mogućnost, jer samo retke vrste životinja mogu da hiberniraju. (Zamisli žirafu u hibernaciji). Uostalom, ako je Bog podario Noju moć da 30 miliona životinja uspava odjednom, mogao je svima i škrge da im da pa da prežive potop, a barem bi to jednom rečju pomenuo u Bibliji.

A i da sve to može, a obojica znamo da ne može, ima jedna mala sitnica "što đevojki sreću kvari". Zove se ptica kivi.

Ona nikada niti je postojala niti postoji van granica Novog Zelanda. Ako je kojim slučajem i uspela da živa stigne do Iraka-Irana, odakle je brod pošao, kada se voda slegla, nikako nije mogla da se vrati na Novi Zeland iz Turske, gde ju je Noje iskrcao.

Kivi ne ume da leti.
 
Doba, ovaj put, dan!
Kažes:
"On što zaključujem je da ti očigledno nisi razumeo moju poentu. Zapravo, ne shvatam jesi li ili nisi, jer prvo tumačiš Nojevu priču bukvalno, zaključivši nakon toga da Bibliju ne treba tumačiti bukvalno."

Ovako: Rasprava o potopu i drugim stvarima moguća je i izedju dva vjernika sa različitim poimanjima. Tu ipak postoji zajednička platforma koja se sastoji u predodžbi da postoji netko ili nesto sto se može definirati sa "Bog". Budući da ja i ti nemamo taj zajednički temelj onda ćeš kod čitanja mojih komentara praviti se kao da imamo.
Ako je tvoj stav agnostički, da boga nema dok se ne dokaže suprotno, onda postoji barem neki okvir za diskusiju po pitanju Bibljskih dogadjanja.

Razumjeo sam dakle. No, moraš sebi predočiti (ne kazem pojasniti) da je Biblja knjiga koju su pisali ljudi.Istina, nadahnuti od Boga ali, pri tome je svaki pisac koristio svoj stil pisanja, a iskusni bibliogičari zapažaju finese u stilovima svih pisaca. Biblija prenosi misao o potopu kao dogadjaju koji je se dogodio, ne kao nešto što ima preneseno značenje. O razaranju Jerusalema; o Babilonskom zarobljeništvu; Govorio sam o manama bukvalnih tumačenja tamo gdje su pisci koristili svoju slobodu izražavanja, i tamo gdje putem osebujnih vizija koje su imali pojedini proroci se žele prenjeti neke poruke.
U svjetovnoj književnosti (a Biblija je izmedju ostalog i vrhunsko književno djelo)nemamo problema sa izrazima koji se ne shvataju bukvalno. Nitko nema problema sa izrazima poput: 'on drži njegov život u svojim rukama';'spao mu kamen sa srca'. itd. itd.
Da, svi znamo da nema kamenja po nasim srcima, ali i Biblija ima takvih stilskih izražavanja. Tako su religije usvojila kriva tumačenja da čovjek ima neku dušu koja obitava tko zna gdje polsije smrti, da je Bog trojedan, da će zli boraviti u vječnoj paklenoj vatri, a pravedni u nebeskim blaženstvima itd.

Kazeš:
"Ako i poverujemo da je Noje živeo 600 godina, što je meni najblaže rečeno sumnjivo (da, znam da je Bog tako "predvideo" u početku pa posle smanjio na samo 120) postoji mnogo razloga da ne poverujem ni u šta drugo."

U vezi riječi u zagradi. Jednostavno, On to nije tako predvidjeo. Bog koji bi predvidjeo da će čovjek umirati nije dobar Bog. U takvog Boga ne vjerujem, a Bog o kojem govori Biblja nije to naumio.

Kažeš:
"Ti veruješ da je jedan čovek napravio brod od 300 lakata? (15om)"

Ako si čitao topik mogao si vidjeti da nije pravio sam.

Kažeš:
"Najveći potpuno drveni brod na svetu je dugačak 80.4m. Da li ti stvarno veruješ da je on sam mogao da prevaziđe moderne brodograditeljske korporacije koje su izgradile ovaj osamdset metarski?
To je neverovatan paradoks."

U odgovoru na ovo pitanje ispoljiće se nedostatak one zajedničke platforme za diskusiju, pa zato neka proradi ona mrva agnosticizma. Iz izvještaja možeš primjetiti da je upute za izradu plovila dao sam Bog. Neke od tih uputa su zapisane u Bibliji. Onaj koji je "zemlju postavio na njezino ugaono kamenje" (izvanredan citat iz Joba koji kad se uzme u obzir njegov pjesnički izražaj na čudesan način zapravo govori o građi zemlje kao planete), sigurno zna dati najbolje moguće upute za izradu takvog plovila kako u pogledu materijala, tako i izvedbe.

Kažeš:
"...I balegu. Zamisli količinu balege od 30 miliona vrsta životinja, U PARU. Barem se zna šta su Noje i deca radili svo to vreme - LOPATALI"

Broj vrsta uopće, svakako je precjenjen, Već sam naveo razumne pretpostavke zbog kojih mislim da je taj broj u plovilu bio ipak znatno znatno manji.

Kažeš:
"Hibernaciju apsolutno izbacujemo kao mogućnost, jer samo retke vrste životinja mogu da hiberniraju."

Točno, no ja sam rekao da je Bog mogao prouzročiti stanje SLIČNO hibernaciji. Makar se radilo i o žirafi, to njemu nebi trebao biti problem.

Kažeš:
"Uostalom, ako je Bog podario Noju moć da 30 miliona životinja uspava odjednom, mogao je svima i škrge da im da pa da prežive potop, a barem bi to jednom rečju pomenuo u Bibliji."

Uh, opet tih '30 milijuna'. I nije Noji bila podarena nikakva moč
A o škrgama je besmisleno diskutirati.
Uostalom, pravo pitanje bi bilo: Zašto eto, svemoguči Bog nije ponovo stvorio sva ta stvorenja, umjesto da jadnog Noju gnjavi? To je pitane koje se meni nametalo kad sam razmišljo o potopu i drugim stvarima.

Kažeš:
"Kivi ne ume da leti."
Hm, da. No nije samo ptica kivi zanimljiva po tom pitanju. Kako je dospjela u NZ, mozda poslije, možda je odnešena nakon tko kna koliko vremena, možda je preživjela potop, možda ovo, možda ono.
Jednog dana o tim stvarima pričat će nam, znaš tko?
Sam Noe i članovi njegove porodice. Naravno, ne u nekim maglovitim nebesima, već ovdje na zemlji.
Suludo???
 
Kissko:
Simpson:
evo jos malo vremena da izgbim :lol: ...

da malo jos zbunjujem hriscane, ko zna mozda se i probude ;)

e sad ne znam da li sam o ovome pisao ovde ili na *, ali u svakom slucaju..

Adam + Eva = KAIN + AVELJ
KAIN+AVELJ-AVELJ=KAIN

znaci postoje samo ADAM+EVA+KAIN=3 COVEKA NA ZEMLJI!!!

ali imamo sad jednu vrlo veliku nelogicnost

KAIN+XXX=DECA

Ko je uveo ovu zensku osobu XXX kad ona ne postoji na svetu.. Odakle se ovo stvorilo... zanimljiva nelogicnost i apsurdnost....

biblija je jos jednom raskrinkana 15:0 za nas.

Математика jе jеднонаставно... :D
 
Devon:
Sizif, obavesti me svakako. Samo da te pitam, jesi li ti cuo za matematicku osnovu Kur'an-a? I mnoge matematicare je ona zbunila.
...Dobar dan svima,mislim da bi bilo glupo da ova tema prodje bez mene,prvo,taj tvoj Kuran i nije bas toliko interesantno stivo,procitao sam ga i mogu ti reci da je pun raznoraznih gluposti kao i Biblija a o kontradiktornostima necu ni da govorim,toga smo svi svesni,probao sam da procitam i Mahabharatu pa me zanima da li je neko od vas uspeo u tome? Pozdrav 8)
 
Devon:
Sizif, obavesti me svakako. Samo da te pitam, jesi li ti cuo za matematicku osnovu Kur'an-a? I mnoge matematicare je ona zbunila.
Vjerojatno misliš na svakojake čudne brojeve što se na zapanjujući način slažu sa ovim ili onim. ja nisam vrhinski matematičar ali me to neće zbuniti.
Znaš li koliko je "tajnih" kodova pronadjeno u Bibliji. Koliko besmislenog vremena je utrošeno na traženje tajnih značenja u bibliji.
Hoćeš li da ti iz knjige "rat i mir" nadjem tajni kod za proročanstvo o napadu na Irak.
Taj kod još nitko nije našao, no ja ču ga pronači. nešto ću već smisliti.

Znaš kako sam ja (dok sam bio "zločest")uvjek pobjedjivao u onoj dječijoj igri "potapanja brodova" Jednostavno ucrtam svoje "brodove" poslije, na slobodna polja, nakon što protivniku potopim njegove,(jer sam bilježio gdje je on gadjao).
Na sličnim principima se traže i misteriozna značena brojeva u knjigama.
 
probni čitač:
Devone, idi na Islambosnu (ako je nisu skinuli zbog djihada) pa tamo lupetaj o istinitosti Kurana.
Necu. Ovde cu da vam pricam o istinitosti Kur'an-a. Mada vi znate da je to Sveta Knjiga koja je SAVRSENA tj bez greske, nije kao Biblija i druge knjige "iskrivljena". I posle se Srbi pitaju sto vecina njih ne veruje u Boga...
 
Devon:
Ovde cu da vam pricam o istinitosti Kur'an-a. Mada vi znate da je to Sveta Knjiga koja je SAVRSENA tj bez greske, nije kao Biblija i druge knjige "iskrivljena".
Devon, za tebe i ostale muslimane koji nisu pročitali Kur'an (ili nisu pažljivo) jedan ateista pomaže u razumevanju: Kur'an, za razliku od Biblije, barem NE tvrdi da je savršen i bez greške. (Pročitaj Soorat an-Nisu 4:82 i razmisli šta je pisac hteo da kaže.)
 
Devon:
probni čitač:
Devone, idi na Islambosnu (ako je nisu skinuli zbog djihada) pa tamo lupetaj o istinitosti Kurana.
Necu. Ovde cu da vam pricam o istinitosti Kur'an-a. Mada vi znate da je to Sveta Knjiga koja je SAVRSENA tj bez greske, nije kao Biblija i druge knjige "iskrivljena". I posle se Srbi pitaju sto vecina njih ne veruje u Boga...
...A verujes li ti u Muhameda?
 
Kur'an je neprikosnovena knjiga od Boga poslata sto sam i dokazao naucnim cinjenicama koje sam slao na drugim postovima. kao prvo u Kur'anu se kaze u drugoj suri " Ova Knjiga, u koju nema nikakve sumnje, upustvo je onima koji se budu Allaha bojali...( el beqara, 2 ajet.)

eto tu odmah na pocetku kazuje kako je Kur'an savrsena knjiga, a u suri en-nisa kaze da je Kur'an savrsen jer nema protivrecnosti. samo za to moras se obratiti mufesirima ( tumacima Kur'ana ) pa da ti oni pojasne sizife. a matematicka cinjenica iz Kur'ana je u broju 19.

Islamskim ucenjacima je znacenje ajeta "Nad njim je devetnest" dugo vremena bio nepoznat.Sve dok dr. Resad Halifa nije otkrio sledece cinjenice:
-Prva sura koja je objavljena po hronoloskom redosledu je sura Al Alaq koja
je smestena na 96-mestu ili devetnestom mestu od pozadi.
- Prvo je objavljeno 5 ajeta ove sure.
"Citaj , citaj u ime Gospodara tvoga koji stvara
-stvara coveka od ugruska
-Citaj plemenit je Gospodar tvoj koji poucava peru,
koji uci coveka onome sto nezna. (96:19)
-Ovih pet ajeta se sastoje od devetnest reci
-U ovih 19 reci su sadrzana 76 harfa (slova) A broj 76 je deljiv sa 19 , 19x4=76
-Kasnije se objavljuje jos 14 ajeta , koji kada se saberu sa onih 5 daju 19
-Broj harfova ove sure je 285, opet broj koji je deljiv sa 19 (19x15=285)
-Allahov pecat u Kur'anu "Bismilahi Rahman i Rahim" sto znaci
"U ime Allaha Milostivog Samilosnog " se sastoji od 19 harfova.
-Rec ISM (ime) se u Kur'anu pominje 19 puta
-Rec ALLAH se u Kur'anu pominje 2698 puta ,
a broj 2698 je opet deljiv sa 19. 142x19=2698.
-Rec ER RAHMAN ( Milostivi ) se u Kur'anu pominje 57 puta
19x3=57
-Rec ER RAHIM ( Samilosni ) je u Kur'anu pomenuta 114 puta
19x6=114
-U Kur'anu se nalaze tacno 114 pecata
-Sura u casnom Kur'anu ima 114. 19x6=114
-Brojevi u Kur'anu se spominju na 285 mesta sto je opet
deljivo sa devetnest 19x15=285
-Ako saberemo ove brojeve po njihovoj brojcanoj vrednosti
dobicemo broj 174 591 koji je deljiv sa 19 (19x9189)
-Ako izbacimo brojeve koji se ponavljaju dobijamo 162 146
(19x8534)
-Ta i Ha su harfovi koji se u suri TAHA nalaze na 342 mesta
19x18=342
-Ja i Sin u suri JASIN ima tacno 285. 19x15
-Ta i Sin u surama koje imaju ove inicijale ima na 494 mesta
( 19x26=494 )
-Harfovi Elif,Lam,Mim i Ra su pocetni inicijali sure Ar Rad u kojoj su ovi harfovi nalaze 1501 (19x79=1501)
-Lamova u 13 sura koje imaju ovaj inicijal ima 11 780
( 19x620=11 780 )
-Elifa u svih 13 sura koje imaju ovaj inicijal ima 17 499
( 9x921=17 499 )
-Mimova kojih u 17 sura koje imaju ovaj inicijal ima 8 683
( 19x457=8 683 )
-Sura An Nasr koja je poslednja u cjelosti objavljena sastoji
iz 19 reci.
ima jos dosta toga i sve ovo je otkriveno uspomoc prebrojavanja pomocu kompjutera.
 
Unknown:
Kur'an je neprikosnovena knjiga od Boga poslata sto sam i dokazao naucnim cinjenicama koje sam slao na drugim postovima. kao prvo u Kur'anu se kaze u drugoj suri " Ova Knjiga, u koju nema nikakve sumnje, upustvo je onima koji se budu Allaha bojali...( el beqara, 2 ajet.)

eto tu odmah na pocetku kazuje kako je Kur'an savrsena knjiga, a u suri en-nisa kaze da je Kur'an savrsen jer nema protivrecnosti. samo za to moras se obratiti mufesirima ( tumacima Kur'ana ) pa da ti oni pojasne sizife. a matematicka cinjenica iz Kur'ana je u broju 19.

Islamskim ucenjacima je znacenje ajeta "Nad njim je devetnest" dugo vremena bio nepoznat.Sve dok dr. Resad Halifa nije otkrio sledece cinjenice:
-Prva sura koja je objavljena po hronoloskom redosledu je sura Al Alaq koja
je smestena na 96-mestu ili devetnestom mestu od pozadi.
- Prvo je objavljeno 5 ajeta ove sure.
"Citaj , citaj u ime Gospodara tvoga koji stvara
-stvara coveka od ugruska
-Citaj plemenit je Gospodar tvoj koji poucava peru,
koji uci coveka onome sto nezna. (96:19)
-Ovih pet ajeta se sastoje od devetnest reci
-U ovih 19 reci su sadrzana 76 harfa (slova) A broj 76 je deljiv sa 19 , 19x4=76
-Kasnije se objavljuje jos 14 ajeta , koji kada se saberu sa onih 5 daju 19
-Broj harfova ove sure je 285, opet broj koji je deljiv sa 19 (19x15=285)
-Allahov pecat u Kur'anu "Bismilahi Rahman i Rahim" sto znaci
"U ime Allaha Milostivog Samilosnog " se sastoji od 19 harfova.
-Rec ISM (ime) se u Kur'anu pominje 19 puta
-Rec ALLAH se u Kur'anu pominje 2698 puta ,
a broj 2698 je opet deljiv sa 19. 142x19=2698.
-Rec ER RAHMAN ( Milostivi ) se u Kur'anu pominje 57 puta
19x3=57
-Rec ER RAHIM ( Samilosni ) je u Kur'anu pomenuta 114 puta
19x6=114
-U Kur'anu se nalaze tacno 114 pecata
-Sura u casnom Kur'anu ima 114. 19x6=114
-Brojevi u Kur'anu se spominju na 285 mesta sto je opet
deljivo sa devetnest 19x15=285
-Ako saberemo ove brojeve po njihovoj brojcanoj vrednosti
dobicemo broj 174 591 koji je deljiv sa 19 (19x9189)
-Ako izbacimo brojeve koji se ponavljaju dobijamo 162 146
(19x8534)
-Ta i Ha su harfovi koji se u suri TAHA nalaze na 342 mesta
19x18=342
-Ja i Sin u suri JASIN ima tacno 285. 19x15
-Ta i Sin u surama koje imaju ove inicijale ima na 494 mesta
( 19x26=494 )
-Harfovi Elif,Lam,Mim i Ra su pocetni inicijali sure Ar Rad u kojoj su ovi harfovi nalaze 1501 (19x79=1501)
-Lamova u 13 sura koje imaju ovaj inicijal ima 11 780
( 19x620=11 780 )
-Elifa u svih 13 sura koje imaju ovaj inicijal ima 17 499
( 9x921=17 499 )
-Mimova kojih u 17 sura koje imaju ovaj inicijal ima 8 683
( 19x457=8 683 )
-Sura An Nasr koja je poslednja u cjelosti objavljena sastoji
iz 19 reci.
ima jos dosta toga i sve ovo je otkriveno uspomoc prebrojavanja pomocu kompjutera.

A koga ovo uopšte interesuje?
 
taj tvoj Kuran i nije bas toliko interesantno stivo,procitao sam ga i mogu ti reci da je pun raznoraznih gluposti kao i Biblija a o kontradiktornostima necu ni da govorim,/quote]


Možeš li navesti neku glupost ili kontradiktornost iz Kur'ana?

82. "Pa zašto ne razmisle o Kur’anu?4:82 A da je od nekog drugog mimo Allaha, sigurno bi u njemu našli proturječnost mnogu." sura En-Nisa,ajet 82


Zašto se kroz 14 vijekova nije našao ama baš niko ko bi mogao pobiti istinitost Kur'ana ili naći u njemu neku protivrječnost?Hej,pazi malo-14 vijekova,pa i više od toga!!!!!
 
Kur'an je neprikosnovena knjiga od Boga poslata

Овако то изгледа у тој "Божјој књизи":

РАТ:
O vi koji vjerujete! BORITE SE PROTIV ONIH NEVJERNIKA koji su vam blizu, i NEKA U VAMA NADJU GRUBOST: a znajte da je Allah sa bogobojaznima. [9;123]

ТЕРОРИЗАМ:
Uistinu! ALLAH JE KUPIO OD VJERNIKA DUŠE NJIHOVE I IMETKE NJIHOVE, što ce oni imati Džennet. BORE SE NA PUTU ALLAHOVOM, PA UBIJAJU I BUDU UBIJENI. Obecanje Njegovo je istinito u Tewratu i Indžilu i Kur’anu. A ko je vjerniji zavjetu svom od Allaha? Zato se radujte pogodbi svojoj koju ste ugovorili s Njim - a to je to, uspjeh velicanstven - [9;111]

НЕТОЛЕРАНЦИЈА:
Neka ne uzimaju vjernici nevjernike za prijatelje, mimo vjernika. A ko to ucini, tad nema od Allaha ništa, izuzev da biste se sacuvali od njih cuvanjem. I upozorava vas Allah Sobom, a Allahu je dolazište! [3;28]
A kad budete putovali po Zemlji, tad vam nije grijeh da skratite salat, ako se plašite da ce vas napasti oni koji ne vjeruju. Uistinu! NEVJERNICI SU VAM NEPRIJATELJ OTVORENI. [4;101]

ВЕРСКИ ФАНАТИЗАМ:
Zato ne slušaj nevjernike, i bori se protiv njih njime - džihadom velikim. [25;52]

А овако то изгледа и уживо: http://www.geocities.com/pvrosman/BOOKOFDEATH.jpg
 

Back
Top