Raditi za džabe?

Jeste da zvuci vrv. robotski i dosadno ali motiv mi je stvarno znanje / praksa i iskustvo. I u mom svetu postoje situacije kada mi je takva prilika vrednija od same plate.

U mom slucaju nije sve uvek u parama, mnogi se ne slazu sa ovim i zalecu se za poslove koji su vrlo dobro placeni ali im ne pruzaju neku perspektivu za dalji profesionalni napredak na neke duze staze. Jer niko mu ne garantuje da ce on tu da radi ceo zivot.

Dobro vise mozda ne tako ekstremno ali bilo je ranije perioda pogotovo kada nisam imao skoro nikakvo iskustvo kada sam bio 100% spreman da radim odredjene poslove i za dzabe ili bih bar bio zadovoljan i da mi daju neki minimalac ako je neophodno samo da mi neko da sansu na par meseci da vidim sta i kako uopste radi i funkcionise u praksi. Pogotovo u periodu gde su svi trazili "pripravnike/juniore" sa 20 godina iskustva.

Poslednja izmena:
A i ona drzi predavanja, danas svi drze predavanja :lol: Jos ako naplacuje ta predavanja bolje je njoj da platim da me nauci nego da radim negde :lol:

Nijedna "dobra" firma ne moze da dozvoli sebi da te "ne plati" , to ne moze da bude dobra firma vec neki kauboji, moze samo da te plati manje (po ugovoru koji potpises) nego sto ti potajno prizeljkujes.

Ako te ne daj Boze neko ne plati ili plati manje nego sto ste se dogovorili normalno da ces da ih tuzis.

Zavisi mozda i od profesije do profesije ali ja tvrdim da je bolje biti placen i manje ili isto i u znj firmi ako vidis priliku da mozes tu da naucis mnogo nego da budes placen "OK" u zvucnoj firmi samo da bi budzio CV gde fakticki nista neces posebno da naucis i niko drugi nece da te zaposli osim njih .

Inace logicno je da ce "dobra" firma da te plati bolje jer je ta firma "dobra" upravo zbog toga sto ne menjaju radnike kao na traci i to se javno zna koje su to firme na glasu.

Poznajem dosta ljudi koji rade u stvarno dobrim firmama primaju "OK" platu (niti je plata mala niti je velika) ali na toj poziciji sede godinama niti su napredovali niti su nesto naucili, niti su dobili neko povecanje, jednostavno ih je korporacija progutala, sa jedne strane bi mozda i hteli da idu a opet nemaju gde jer su se tu predugo zaglavili.

Volonterski rad sa povodom da na kraju dobiješ nešto od toga ? Apsolutno podržavam
A šta dobiješ? Znam za jednu što je radila dobro, ne volonterski, nego ono prva plata.
I nudili joj isto ako ne i manje od toga da ostane. Naravno nije pristala.
Sve može da se nauči.
Ima ono dve nedelje neplaćeno, kao da naučiš posao.
I onda sveke dve nedelje menjaju radnike.
Ma da.

A šta dobiješ? Znam za jednu što je radila dobro, ne volonterski, nego ono prva plata.
Sve može da se nauči.
Ma da.
Ne bih baš da dajem detalje ali sam zbog jednog volonterskog rada dobio jedan DOBAR projekat na kojem i dan danas radim

Sve može da se nauči.
Ma da.
Zavisi i sta je posao, ja ne tvrdim da je uvek dobro da se radi za male pare (nikad nisam doduse radio za dzabe niti volontirao iako sam hteo), svaki poslodavac uvek zeli da te iskoristi sto je vise moguce ali ako mislis da mozes da naucis nesto sto tesko mozes drugde, ostani tu par meseci "nauci skolu" i iskoristi ti poslodavca a ne on tebe :lol:

Imao sam slicno iskustvo gde sam morao da biram 1 od 2 opcije.

1. Super mega giga corp. solidna plata, mala odgovornost, niza pozicija (obican srafcic u sistemu)
2. Manja plata, mala anonimus firmica, veca odgovornost, veca pozicija (ali sam znao da ce da me drze kao malo vode na dlanu :p )

Uzeo sam opciju br. 2 , ali sam ih pre toga izucio :lol: oni nisu ni bili svesni cime sve raspolazu bukvalno jedan rudnik zlata :lol: dobio sam pristup stvarima za koje bi mi svuda trebale godine i godine samo da doprem do svega toga negde drugde.

Odradio sam jedan period i kada sam video da je to skoro sve sto moze da se pokupi otisao sam dalje, i iz ove sad perspektive kada to posmatram ja sam bukvalno iskoristio njih i to muski :lol: Jer sam zahvaljujuci njima solidno ispreskakao jedan deo karijere. Klasican speedrun :p

A postoji i ona druga strana medalje, gde sam bio fantasticno placen (i to kao junior / apsolutni pocetnik) ali su bili toliko "toksicni" da sam bio presrecan kada sam ih se kurtalisao, to je bas bila jedna juniorska pozicija bas davno, cela filozofija je bila "dobro te placam ima zato da zongliras predamnom"

Zato kazem nije uvek sve u parama.

Poslednja izmena:
Računi se plaćaju parama koje neko zaradi na poslu a to "rad bez para ikakvih" znaci da kad prodju dve nedelje nadju sledeceg ili sledecu koji ce da rade bez para te tako ne plaćaju radnike a uvek ih imaju.

Nemam motiv da radim za dž. Ne postoji niko ko bi se brinuo o meni (niti da bih pristao), plaćam svoje račune i troškove, naučio sam da raspolažem sa malo novca ali ne umem bez. A i previše su mi mahali šargarepama koje nisam okusio.

Ја пуштам музику и певам самом себи, то је јако исплатив рад, знате ли колико су плаћени певачи на свадбама? Притом, певам народњаке. А ја ниједног певача не плаћам да би ме забављао и не трошим огромне паре, него то сваки дан радим за самог себе, и уштедео сам екстремне паре, односно био сам богати газда самом себи. Једино што немам паре као друштвено наметнуту и најликвиднију валуту вредности, струју плаћам парама које као наметнуту валуту морам негде другде да набавим, а не песмом и лепом речју, па ни помагањем у њиховом раду.

Забава је најисплативија вредност у друштву јер је најплаћенија, то је можда јер је забава рад на психи да би човек био опуштенији, психа је највеће богатство.

Back