- Poruka
- 139
“Putin je priznao da Rusija više nije velesila, predao je štafetu Kinezima“
https://n1info.hr/svijet/putin-je-priznao-da-rusija-vise-nije-velesila-predao-je-stafetu-kinezima/
Vlado Vurušić, novinar Jutarnjeg lista, komentirao je u Newsroomu susret Vladimira Putina i Xi Jinpinga.
Vurušić tvrdi da je posjet kineskog predsjednika Rusima predstavljen kao izlazak iz izolacije. Napominje kako Kremlj inzistrira na savezništvu, a Kinezi na partnerstvu. Smatra kako su to semantičke razlike, ali istovremeno, kaže, u vrijeme rata te razlike postaju itekako važne.
“Mislim da ovaj posjet označava priznavanje Putina da je Kina važnija od Rusije i kako ona nema više snage biti velesila. Rusija od raspada SSSR-a ne može biti više od regionalne sile i ovim potezom predaje štafetu Kini, što Xi Jinping i želi“, smatra Vurušić.
Novinar Jutarnjeg lista smatra da će rat trajati još dugo, te da će Kina i Rusija ostati ujedinjeni protiv Zapada. No napominje da oni pri tome nisu ravnopravni jer je Kina danas neusporedivo veća sila.
“Rusija čini dva posto svjetskog BDP-a, a Kina 18 posto. Rusija nije, osim ratne opreme, zemlja proizvođač, Kina je u gotovo svemu superiorna“, kazao je Vurušić.
Vjeruje i kako Kina ne želi poraz Putina jer time jača Zapad, ali im istovremeno odgovara i slabi Putin koji će ovisiti o njima. Ako bi došlo do situacije da se Putin smijeni, objašnjava Vurušić, onda bi na vlast mogao doći političar sklon Zapadu, čime bi Peking izgubio jednog važnog partnera, a što si Kinezi ne smiju dopustiti. Prioritet Kini je Tajvan, a Xi Jiping nije zatvorio vrata ni Ukrajini, zaključuje Vurušić.
Cijeli razgovor pogledajte u nastavku:
*****
Kina i Rusija nikad neće biti iskreni prijatelji. Mnogo je prošlo od rusko-kineskog vojnog sukoba, no kineski đaci i danas uče u školi da je Sibir kineski i da će u budućnosti opet pripast Kini. Kina će sačekati koliko treba da "otkine" deo Sibira za koji smatra da je njezin, a u tome će Pekingu pomoći demografija.
Naime, do 2050. godine, kinesko stanovništvo će biti dominantna većina na ruskom dalekom istoku. Buvljaci i trgovine su tamo odveć prepuni Kineza i kineske robe, a sve se više Kineza u Sibiru bavi povrtarstvom, što Rusi ne žele raditi zbog tamošnjih teških uslova za tu djelatnost. Broj Kineza u Sibiru godišnje poraste za oko 250 000. Trenutno se kinesko osvajanje Sibira ne odvija na tenkovima, već kamionima i vagonima natovarenima balama kineski robe. I prilivom novih Kineza. Rusija ima osam puta manje stanovnika od Kine. Na ruskom dalekom istoku živi samo 7,4 milijuna ruskog stanovništva. Oko ove regije je nekoliko kineskih provincija i autonomnih regija u kojima živi oko 80 milijuna Kineza. Usporedni podaci pokazuju da je od 1989. godine broj ruskog stanovništva na dalekom istoku Ruske Federacije smanjen za 10%, dok je broj Kineza u susjednim provincijama porastao za 15%. Te "demografske makaze" širiće se i narednih godina. Istočnom Sibiru trajno će nedostajati radna snaga, dok je mladih Kineza, željnih da rade i zarade na ruskom dalekom istoku, svakim danom sve više.