Quantcast

ПУТИН ЋЕ ПОЗВАТИ СРБИЈУ У ЕВРОАЗИЈСКУ УНИЈУ!

Да ли Србија треба да тражи пријем у Евроазијску унију?

• Да

glasova: 119 75,8%
  • Не

glasova: 38 24,2%

• Ukupno glasova
    157
  • Anketa je zatvorena .

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.728
sedištem u Sankt Peterburgu. Ideja da Beograd bude jedna od četiri prestonice

SRBIJA pored evropske, izgleda da dobija i evroazijsku perspektivu. Prema najavama iz Kremlja, Rusija već sledeće godine želi da krene u stvaranje Evroazijske unije, političkog i ekonomskog saveza, koji će u početku uglavnom činiti države bivšeg Sovjetskog Saveza. Planira se, međutim, da se u njoj do kraja 2020. godine nađu i druge evropske zemlje, među kojima je i Srbija.

Novi savez je nagovestio i zamenik premijera Putina Igor Suvalov izjavom da bi Rusija uskoro mogla da ukine rublju i uvede zajedničku novčanu valutu sa Kazahstanom i Belorusijom. Tri države, koje već imaju trgovinsku uniju, planiraju formiranje jedinstvenog tržišta do 2012. godine, kao prvog poteza u stvaranju Evroazijske unije.

Ideja o novom političkom savezu potekla je od ruskog akademika prof. dr Igora Panarina, koji se smatra ocem moderne ruske diplomatije. Panarin je ruskom rukovodstvu predstavio inicijativu o stvaranju Evroazijske unije, koja bi, pored sedišta u Sankt Peterburgu, imala još tri glavna grada - Almati, Kijev i Beograd.

ŠANSA MALIH ZEMALJA
VLADISLAV Jovanović objašnjava da je širenje NATO glavni razlog zbog kojeg Rusija planira novu uniju.
- Slične inicijative pokreće i Kina, koja želi savez sa Tajlandom i Vijetnamom. Jednostavno, ušli smo u period višepolarnog sistema, sa nekoliko centara moći, koji se takmiče. Veoma je važno shvatiti i da se odnosi u svetu menjaju u kratkom periodu, brže nego ikada u istoriji. Pre samo deset ili 15 godina Amerika je mogla da naređuje Kini i Rusiji. Sada je to nezamislivo. Male zemlje poput Srbije sada imaju veće šanse da se izbore za svoja prava - smatra Jovanović.

Po ovom planu, u savez sa Rusijom prvo bi ušle Belorusija i Kazahstan, a broj članica bi se narednih godina povećavao. O stvaranju ovog saveza nedavno je pisao i britanski „Tajms“, koji tvrdi da Kremlj za početak želi formiranje „velike četvorke“ (Rusija, Ukrajina, Belorusija i Kazahstan), sa sledećim redosledom koraka: carinska unija, jedinstveno tržište, zajednička valuta, politički i vojnobezbednosni savez. Pojedini analitičari novi savez nazivaju i „gasna unija“, s obzirom da bi obuhvatio gotovo sve zemlje sa izvorima i glavnim tokovima za transport energenata.

Želja da Beograd bude četvrta prestonica Evroazijske unije ne izgleda mnogo realna, jer je apsolutni prioritet Srbije ulazak u Evropsku uniju. To, međutim, ne smeta geostratezima iz Moskve.

- Srbija je jedini oslonac Rusije na Balkanu, zbog čega Zapad i želi da što pre ceo region priključi Evropskoj uniji i NATO i da tako izbaci Ruse iz igre. Ipak, bombardovanje naše zemlje i otimanje Kosmeta od Srbije su stvorili sivu zonu, što Rusija želi da iskoristi. Upravo je to naša šansa na međunarodnom planu, jer tvrdim da je Zapadu Srbija potrebnija nego što je Srbiji potrebno članstvo u EU - kategoričan je Vladislav Jovanović, bivši ministar spoljnih poslova Jugoslavije.

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.728
Jovanović ističe da Srbija ne bi trebalo isključivo da bira između Zapada, s jedne, i Rusije, s druge strane.

- Ako se opredelimo samo za Rusiju, bez sumnje ćemo postati otvoreni neprijatelj Zapada, što nam nije u interesu. Moramo nekako da pokušamo da se jednom rukom držimo za rusku obalu, a drugom za obalu Evrope. To je teško izvodljivo, ali nije nemoguće - smatra Jovanović.

KRIZA MENJA SVET
IGOR Panarin kao potencijalne članove vidi i druge evropske države, koje su danas članice EU. Smatra da će se zbog ekonomske krize sadašnji oblik Evropske unije teško održati, kao i da će usled slabljenja Amerike uticaj NATO značajno oslabiti.

Nameru da formira Evroazijsku uniju politički analitičar Dušan Janjić vidi kao jasan pokazatelj da Rusija nikada nije odustala od namere da povrati kontrolu na prostoru bivšeg Sovjetskog Saveza.

- Upravo bi preko Evroazijske unije Rusija pokušala da postane ravnopravan politički i vojni rival Evropskoj uniji i Americi, s jedne, odnosno Kini, s druge strane - kaže Janjić.

Po mišljenju našeg sagovornika, ako Rusija odluči da stvori Evroazijsku uniju, suočiće se, u praksi, sa velikim problemima.

- Pre svega, neće im biti lako da ubede države kao što su Kazahstan ili Ukrajina. Takođe, da bi stvorili jaku zajedničku valutu, neophodno je stabilno tržište, jake institucije, usklađeni zakoni... Mislim da je sve to u državama koje se pominju kao potencijalni članovi teško sprovesti. I Evropskoj uniji trebalo je nekoliko decenija da zaživi u pravom obliku - objašnjava Janjić.

Iako se u projektu Igora Panarina kao potencijalni član pominje i Srbija, Janjić smatra da ruski interes za savez sa Beogradom nije tako veliki:

- Setite se samo Miloševićevog famoznog saveza sa Rusijom i Belorusijom, od koga nije bilo ništa.

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.70.html:319898-Istok-zove-Srbiju

al bundy

Legenda
Poruka
60.541
Želja da Beograd bude četvrta prestonica Evroazijske unije ne izgleda mnogo realna, jer je apsolutni prioritet Srbije ulazak u Evropsku uniju. To, međutim, ne smeta geostratezima iz Moskve.

- Srbija je jedini oslonac Rusije na Balkanu, zbog čega Zapad i želi da što pre ceo region priključi Evropskoj uniji i NATO i da tako izbaci Ruse iz igre. Ipak, bombardovanje naše zemlje i otimanje Kosmeta od Srbije su stvorili sivu zonu, što Rusija želi da iskoristi. Upravo je to naša šansa na međunarodnom planu, jer tvrdim da je Zapadu Srbija potrebnija nego što je Srbiji potrebno članstvo u EU - kategoričan je Vladislav Jovanović, bivši ministar spoljnih poslova Jugoslavije.
Jovanović trtlja gluposti , da smo mi tako važni zapadu i da postoji realan strah kod njih od ruskog uticaja u Srbiji , onda bi nas primili u EU(i NATO) isto ko i Rumune i Bugare , jes da smo vukojebina koja ne ispunjava standarde , al nismo gori od njih , kao ni Hrvati i Crnogorci ... a ovako taj strah ne postoji , tako da prodaju tu spiku o članstvu za 10 godina .

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.105
Ma super... A jel neko razmatra ekonomiju, a ne samo teranje inata sa zapadom?

Nama Rusija nije najveci trgovinski partner. Mozda je zemlja odakle najvise uvozimo (naftu i gas), ali nas izvoz, preko pola od onoga sto napravimo ide u samu EU, pa u nekoj meri od ostatka ide u Rusiju... Nase firme nece da dobiju nista, a nafta moze da se kupuje i sa drugog mesta.

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.105
Treba biti lud pa odbiti takvu ponudu mada ja ne mislim da je to baš tako izvesna stvar kako se spekuliše.

Po mom mišljenju takav vid integracije bi bila najozbiljnija prilika koju je Srbija imala u poslednjih 30-40 godina.
Prilika? :lol:

A sta ako se EU 'seti' da nam ukine bescarinski rezim, posto oni mogu to da urade i da ih nije briga... Pa da vidis kakvu kontrolu mogu da naprave dok prodjemo kroz zemlje EU... Rumunija, Bugarska, Madjarkska... Ima da nam se smuci posle 7 dana, ako uopste budemo i pokusali.

gost 198384

Iskusan
Poruka
5.442
Pa upravo zbog ekonomije. Na tom tržištu imamo nekakvu makar minimalnu šansu.

Nama Rusija nije najveci trgovinski partner. Mozda je zemlja odakle najvise uvozimo (naftu i gas), ali nas izvoz, preko pola od onoga sto napravimo ide u samu EU, pa u nekoj meri od ostatka ide u Rusiju... Nase firme nece da dobiju nista, a nafta moze da se kupuje i sa drugog mesta.
A ko je to naš najveći trgovinski partner koji uvozi našu nepostojeću robu? Crna Gora, BiH i Nemci koji na angro kupuju loj, svinjske kože i čekinje?

Lepi Bora

Buduća legenda
Poruka
37.881

Pa deficit sa Rusijom nam je oko 2 , 5 milijarde svake godine ... Zato sto uvoze nasu robu preko veze .. i iz sazaljenja ..

A ciju naftu planiras da uvozimo mesto Ruske ? :lol: ...

gost 198384

Iskusan
Poruka
5.442
Prilika? :lol:

A sta ako se EU 'seti' da nam ukine bescarinski rezim, posto oni mogu to da urade i da ih nije briga... Pa da vidis kakvu kontrolu mogu da naprave dok prodjemo kroz zemlje EU... Rumunija, Bugarska, Madjarkska... Ima da nam se smuci posle 7 dana, ako uopste budemo i pokusali.
Nemoj da pričaš gluposti. Kakav bescarinski režim. 10 godina živimo od rasprodaje starudije i milostinje kojoj se izgubila svaka računica.

Da si skoro išao u Bugarsku ili Rumuniju možda bi ti mnogo toga bilo jasnije.

Sve sem Sofije u Bugarskoj se nije maklo od SSRa. I dalje im je po selima glavna privredna aktivnost ulična prodaja tikvi a od zabave praktikuju sedenje na hoklici pokraj plota promatrajući vozila koja prolaze. Kanalizacija teče nesputano u potocima pored puta i stvara neopisivu atmosferu putnicima-namernicima. Kad voziš autoputem noću ne uključiš li duga svetla postoji objektivna opsanost da se zabodeš u brdo šljunka koje se pojavi ni od kuda na sred druma.

Hebo ja tu kontrolu.

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.105
Pa upravo zbog ekonomije. Na tom tržištu imamo nekakvu makar minimalnu šansu.

A ko je to naš najveći trgovinski partner koji uvozi našu nepostojeću robu? Crna Gora, BiH i Nemci koji na angro kupuju loj, svinjske kože i čekinje?
Koliko znam, zemlje u koje mi najvise izvozimo su Nemacka i Italija, tim redom ili obrnuto, pa onda svi ostali.
Moze neko da se podsmeva nasem izvozu (mada ne vidim svrhu kritikovanja samog sebe...) ali mi smo stvarno poceli da radimo dobar posao sa popravljanjem trgovinskog balansa.
2009. smo imali izvoz kao 48% uvoza
2010. smo imali izvoz kao 58% uvoza
Ove godine treba da stignemo na nekih 65-70%... sto ce umnogome da smanji pritisak na pad vrednosti valute prema evru.

A upravo na EU trzistu cemo da imamo sansu sa Fijatom i sa jos nekim firmama koje su dosle ili upravo dolaze kod nas. To jeste dobar rezultat (meni ne bas omiljenog) Dinkica.

gost 186118

Veoma poznat
Poruka
10.118
sedištem u Sankt Peterburgu. Ideja da Beograd bude jedna od četiri prestonice

SRBIJA pored evropske, izgleda da dobija i evroazijsku perspektivu. Prema najavama iz Kremlja, Rusija već sledeće godine želi da krene u stvaranje Evroazijske unije, političkog i ekonomskog saveza, koji će u početku uglavnom činiti države bivšeg Sovjetskog Saveza. Planira se, međutim, da se u njoj do kraja 2020. godine nađu i druge evropske zemlje, među kojima je i Srbija.

Novi savez je nagovestio i zamenik premijera Putina Igor Suvalov izjavom da bi Rusija uskoro mogla da ukine rublju i uvede zajedničku novčanu valutu sa Kazahstanom i Belorusijom. Tri države, koje već imaju trgovinsku uniju, planiraju formiranje jedinstvenog tržišta do 2012. godine, kao prvog poteza u stvaranju Evroazijske unije.

Ideja o novom političkom savezu potekla je od ruskog akademika prof. dr Igora Panarina, koji se smatra ocem moderne ruske diplomatije. Panarin je ruskom rukovodstvu predstavio inicijativu o stvaranju Evroazijske unije, koja bi, pored sedišta u Sankt Peterburgu, imala još tri glavna grada - Almati, Kijev i Beograd.

ŠANSA MALIH ZEMALJA
VLADISLAV Jovanović objašnjava da je širenje NATO glavni razlog zbog kojeg Rusija planira novu uniju.
- Slične inicijative pokreće i Kina, koja želi savez sa Tajlandom i Vijetnamom. Jednostavno, ušli smo u period višepolarnog sistema, sa nekoliko centara moći, koji se takmiče. Veoma je važno shvatiti i da se odnosi u svetu menjaju u kratkom periodu, brže nego ikada u istoriji. Pre samo deset ili 15 godina Amerika je mogla da naređuje Kini i Rusiji. Sada je to nezamislivo. Male zemlje poput Srbije sada imaju veće šanse da se izbore za svoja prava - smatra Jovanović.

Po ovom planu, u savez sa Rusijom prvo bi ušle Belorusija i Kazahstan, a broj članica bi se narednih godina povećavao. O stvaranju ovog saveza nedavno je pisao i britanski „Tajms“, koji tvrdi da Kremlj za početak želi formiranje „velike četvorke“ (Rusija, Ukrajina, Belorusija i Kazahstan), sa sledećim redosledom koraka: carinska unija, jedinstveno tržište, zajednička valuta, politički i vojnobezbednosni savez. Pojedini analitičari novi savez nazivaju i „gasna unija“, s obzirom da bi obuhvatio gotovo sve zemlje sa izvorima i glavnim tokovima za transport energenata.

Један од идеолога Евроазије јесте Александар Дугин. Углавном, основу евроазијских интеграција чине : повезивање дипломатија, економске интеграције, сарадања на плану безбејдности (у смислу размјене безбједносних информација, безбједносних технологија и сл. )
Подржавам евроазијске интеграције, а што се тиче уласка Србије у ЕАУ, подржао бих уколико бисмо географски били повезани са остатком ЕАУ, тј. Украјином. Дакле, што се мене тиче, подржавам, ако и Молдавију и Румунију увуку у ЕАУ.
Заправо, више сам за евроазијске него за ЕУ интеграције :)

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.105
Pa deficit sa Rusijom nam je oko 2 , 5 milijarde svake godine ... Zato sto uvoze nasu robu preko veze .. i iz sazaljenja ..

A ciju naftu planiras da uvozimo mesto Ruske ? :lol: ...
Ako mislis da mi kupujemo naftu od Rusa direktno... to je zabluda. Mi je mozda direktno dovozimo (mada ja jos uvek ne znam kojim putem), ali je placamo tako sto gledamo referentnu cenu nafte na berzi u Londonu.
A gas kupujemo preko posrednika u Svajcarskoj (citaj: poreski rajevi i slicne pojave), jer Rusi zele da tako bude.
Pa ja nesto racunam da se u Londonu moze poruciti i neka druga nafta... Racunam da zdrava konkurencija ne moze da skodi, mada znam da se mnogi plase te pojave.

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.105
Nemoj da pričaš gluposti. Kakav bescarinski režim. 10 godina živimo od rasprodaje starudije i milostinje kojoj se izgubila svaka računica.

Da si skoro išao u Bugarsku ili Rumuniju možda bi ti mnogo toga bilo jasnije.

Sve sem Sofije u Bugarskoj se nije maklo od SSRa. I dalje im je po selima glavna privredna aktivnost ulična prodaja tikvi a od zabave praktikuju sedenje na hoklici pokraj plota promatrajući vozila koja prolaze. Kanalizacija teče nesputano u potocima pored puta i stvara neopisivu atmosferu putnicima-namernicima. Kad voziš autoputem noću ne uključiš li duga svetla postoji objektivna opsanost da se zabodeš u brdo šljunka koje se pojavi ni od kuda na sred druma.

Hebo ja tu kontrolu.
Pusti ti Rumune i Bugare. Oni, iako su clanovi EU, nemaju 'beli sengen', koji imamo mi - koji nismo clan EU... Ima kod njih da se sredjuje jos dosta stvari.

A bescarinski rezim koji spominjem je bescarinska trgovina, koji imamo i sa EU i sa Rusima, i jedna smo od retkih zemalja koje to imaju. I sve dok budemo imali, bicemo zanimljivi firmama jednih i drugih, radi izvoza na drugu stranu.

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.105
Један од идеолога Евроазије јесте Александар Дугин. Углавном, основу евроазијских интеграција чине : повезивање дипломатија, економске интеграције, сарадања на плану безбејдности (у смислу размјене безбједносних информација, безбједносних технологија и сл. )
Подржавам евроазијске интеграције, а што се тиче уласка Србије у ЕАУ, подржао бих уколико бисмо географски били повезани са остатком ЕАУ, тј. Украјином. Дакле, што се мене тиче, подржавам, ако и Молдавију и Румунију увуку у ЕАУ.
Заправо, више сам за евроазијске него за ЕУ интеграције :)
Ajd da neko proba da objasni kog vraga mi treba da trazimo sa muslimanskim zemljama (Kazahstan i sve juzno od njega) ?

Lepi Bora

Buduća legenda
Poruka
37.881
Ako mislis da mi kupujemo naftu od Rusa direktno... to je zabluda. Mi je mozda direktno dovozimo (mada ja jos uvek ne znam kojim putem), ali je placamo tako sto gledamo referentnu cenu nafte na berzi u Londonu.
A gas kupujemo preko posrednika u Svajcarskoj (citaj: poreski rajevi i slicne pojave), jer Rusi zele da tako bude.
Pa ja nesto racunam da se u Londonu moze poruciti i neka druga nafta... Racunam da zdrava konkurencija ne moze da skodi, mada znam da se mnogi plase te pojave.
Znam ja odlicno kako kupujemo naftu - i nije stvar samo u energentima . Postoji jos mnogo vaznih razloga zbog kojih trebamo sto pre zatraziti ulazak u Uniju sa Rusijom .

Sto se tice tvoje zebnje da bi neko mogao da nam napravi nekakve ,, kontrole kroz Bugarsku , Rumuniju , Bugarsku ,, - to nema veze s realnoscu - sve te drzave su u takvoj sitaciji da bi se one plasile nase kontrole ( u slucaju stvaranja Unije ) , a ne mi njihove ...

Sto se tice Ukrajine - tamo je stvar resena , Moldavija ce ,,saptom pasti ,, , a Rumunija je propala drzava koja se mora podeliti - previse su se rasirili .... :manikir:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.