Put Isusa Hrista

Nemij sad molim te relativizirati Hristov odgovor na konkretno teolsko pitanje !!!
Dobio je konkretno pitanje i sve sto je bilo relevantno dao je u svom odgovoru ...a otisao je i korak dalje i znajuci sta je u srcu tom coveku ukazao mu na njegov najveci problem kojeg je imao.
Ponavljam - naveo je komkretno taj paket zapovesti i sada nam treba utvrditi dali je taj odgovor i danas aktuelan i dali imamo prava "krsiti kamene ploce" selektirajuci Bozje zapovesti koje su navodno bitne a ostale baciti u smece !

Isus nikada,bukvalno nikada nije krsio Bpozju zapovest nego je krsio verske obicaje o suboti koje su narodu nametnuli tadasnji verski lideri !!!

I meni - da je Isus drzao 4-tu Bozju zapovest onako kako je data i zapoisana na kamenim plocama "Bozjim prstom"a rusio je verske obicaje koje su izmislili fariseji !!!!

Tako je !!!

Kome nije ?
Samo onima koji ne prinzaju Boga za stvoritelja,onima koji su "crnogorvi u srcu i dushi?pa ne zele da rade aktivno 6 dana u sedmici ili onio lakomci koji bi da rade 7 dana bez ikakvog odmora !!!

Kakav bre praznik,to je svojevrsni spomenik stvaranja,jedina Bozja zapovest koje ljude poziva da se secaju te spektakularne Bozje kreacije !!!

Tako je ,jer je subota stvorena za coveka a ne obrnuto.

A jeli drzanje Bozjih zapovesti nesto opiupljivo ili se to radi tajno,samo u svom srcu ???
Naglasio je koje su zapovesti važne....subotu nije pomenuo...
Ni tu ni na bilo kom drugom mestu...niti je to naveo kao uslov spasenja..
Pa ni Apostoli.

Mislim da nema potrebe da nabrajamo sve zapovesti jednu po jednu...pa da vidimo da se sve tiču naše nutrine...onog što smo mi unutra...

Subota nikako ne može biti u toj kategoriji.
Bar ne onako bukvalno kao što su je Jevreji poštovali.
A da treba odvojiti vreme pa i dan pa i više za Boga....slažem se...

Isus je naglasio duhovnu stranu čoveka. Kada se to probudi, onda se budi
i savest, pa je nepotrebno naglašavati sve pojedinosti.
Ni zakoni koji je dao ne mogu se ispoštovati potpuno dok se savest ne
probudi, jer je on insistirao na tome da ni u pomislima nečega ne treba biti.

Al to se ne dešava samo od sebe, a ti za duhovne prakse nećeš da čuješ,
pa tako.. :confused: razumeš a ne razumeš.
Pa slažem se sa svim što si rekla...od reči do reči...
To je suština i ja to razvijam sa velikim trudom kod sebe i u sebi...

Naglasio je koje su zapovesti važne....subotu nije pomenuo...
Zasto si preskocio pitanje koje sam ti postavio kada si mi ovo prvi put rekao ?
Evo opet te pitam - dali je tom prilikom Isus indirektno rekao da mu prve cetiri zapovesti iz dekaloga nisu bile vazne pa da ce zivot vecni dobti svako ko ima vise bogova,ko sluzi ikonama/kipovima,koji Bozje ime koristi uzalud i koji G ane prinzaje za Stvoritelja ???
Ni tu ni na bilo kom drugom mestu...niti je to naveo kao uslov spasenja..

Pa ni Apostoli.
Pustimo sada apostole,ako idemo kod njih bice ti jos teze da odbranis svoj teolski stav.
Trenutno se trebamo fokusirati konkretnom pitanju koje je Isus dobio i konkretnom odgovoru kojeg je dao.
Mislim da nema potrebe da nabrajamo sve zapovesti jednu po jednu...pa da vidimo da se sve tiču naše nutrine...onog što smo mi unutra...
Pa naveo je 5 od onih 10 Bozjih zapovesti,dali to po tebi znci da ako ljudi krse ostale 5 nece sagresiti Bogu stoga mozda dobiti zivot vecni ?
Subota nikako ne može biti u toj kategoriji.
Hajdre onda iskrsi one kamene ploce i ospori Boga za Stvoritelja.
Bar ne onako bukvalno kao što su je Jevreji poštovali.
Nemoij sad mesati babe i zabe,nasa verska praksa se treba zasnivati na Rec Bozju a ne na jevrejsku versku praksu.
A da treba odvojiti vreme pa i dan pa i više za Boga....slažem se...
Kako to mislis da odvojis vreme pa i dan za Boga kad nas 4-ta Bozja zapovest obavezuje da CITAVI SVOJ ZIVOT POSVETIMO BOGU ???
Ta nas zapovest poziva da se secamo svetkovati sedmi dan,subotu u toku sedam dana sedmicno dokle god smo zivi jer jedino zivi mozemo sest dana aktivno raditi a jedan se dan odmarati !

Zasto si preskocio pitanje koje sam ti postavio kada si mi ovo prvi put rekao ?
Evo opet te pitam - dali je tom prilikom Isus indirektno rekao da mu prve cetiri zapovesti iz dekaloga nisu bile vazne pa da ce zivot vecni dobti svako ko ima vise bogova,ko sluzi ikonama/kipovima,koji Bozje ime koristi uzalud i koji G ane prinzaje za Stvoritelja ???

Pustimo sada apostole,ako idemo kod njih bice ti jos teze da odbranis svoj teolski stav.
Trenutno se trebamo fokusirati konkretnom pitanju koje je Isus dobio i konkretnom odgovoru kojeg je dao.

Pa naveo je 5 od onih 10 Bozjih zapovesti,dali to po tebi znci da ako ljudi krse ostale 5 nece sagresiti Bogu stoga mozda dobiti zivot vecni ?

Hajdre onda iskrsi one kamene ploce i ospori Boga za Stvoritelja.

Nemoij sad mesati babe i zabe,nasa verska praksa se treba zasnivati na Rec Bozju a ne na jevrejsku versku praksu.

Kako to mislis da odvojis vreme pa i dan za Boga kad nas 4-ta Bozja zapovest obavezuje da CITAVI SVOJ ZIVOT POSVETIMO BOGU ???
Ta nas zapovest poziva da se secamo svetkovati sedmi dan,subotu u toku sedam dana sedmicno dokle god smo zivi jer jedino zivi mozemo sest dana aktivno raditi a jedan se dan odmarati !
Rekao sam ti Robi.
To što nije rekao Tu ...naglasio je na drugom mestu...
Ali subotu Ne...nikad...

Stari Zavet je bio sa Jevrejima i dekalog je bio važan za njih...za nas Ne...zaboravi kamene ploče...
Za nas je važan novi savez koji je ispisan na srcu...

Jeremija 31,31Evo, idu dani, govori Gospod, kad ću učiniti s domom Izrailjevijem i s domom Judinijem nov zavjet,
Jeremija 31,32Ne kao onaj zavjet koji učinih s ocima njihovijem, kad ih uzeh za ruku da ih izvedem iz zemlje Misirske, jer onaj zavjet moj oni pokvariše, a ja im bijah muž, govori Gospod;
Jeremija 31,33Nego ovo je zavjet što ću učiniti s domom Izrailjevijem poslije ovijeh dana, govori Gospod: metnuću zakon svoj u njih, i na srcu njihovu napisaću ga, i biću im Bog i oni će mi biti narod.

Jevrejima 8,7Jer da je onaj prvi bez mane bio, ne bi se drugome tražilo mjesta.
Jevrejima 8,8Jer kudeći ih govori: evo dani idu, govori Gospod, i načiniću s domom Izrailjevijem i s domom Judinijem nov zavjet;
Jevrejima 8,9Ne po zavjetu koji načinih s ocevima njihovima u onaj dan kad ih uzeh za ruku da ih izvedem iz zemlje Misirske; jer oni ne ostaše u zavjetu mome, i ja ne marih za njih, govori Gospod.
Jevrejima 8,10Jer je ovo zavjet koji ću načiniti s domom Izrailjevijem poslije onijeh dana, govori Gospod: daću zakone svoje u misli njihove, i na srcima njihovima napisaću ih, i biću im Bog, i oni će biti meni narod.
Jevrejima 8,11I nijedan neće učiti svojega bližnjega, i nijedan brata svojega, govoreći: poznaj Gospoda; jer će me svi poznati od maloga do velikoga među njima.
Jevrejima 8,12Jer ću biti milostiv nepravdama njihovima, i grijeha njihovijeh i bezakonja njihovijeh neću više spominjati.
Jevrejima 8,13A kad veli: nov zavjet, prvi načini vethijem; a što je vetho i ostarjelo, blizu je kraja

Rekao sam ti Robi.
To što nije rekao Tu ...naglasio je na drugom mestu...
A jel Isus odgovarao TOM COVEKU na razlicita mesta ili je odgovor bio dat tada kada Ga je ovaj pitao ???
Pa ne vodi se tako teoloska diskusija prijatelju,kada tretiramo neko konkretno pitanje onda se fokusiramo tom pitanju i ne mrdamo sve dok ga ne odgovorimo jasno i detaljno !

Dakle ?

A jel Isus odgovarao TOM COVEKU na razlicita mesta ili je odgovor bio dat tada kada Ga je ovaj pitao ???
Pa ne vodi se tako teoloska diskusija prijatelju,kada tretiramo neko konkretno pitanje onda se fokusiramo tom pitanju i ne mrdamo sve dok ga ne odgovorimo jasno i detaljno !

Dakle ?
Pokazao sam ti da je zakon ukinut...a novi ispisan na našim srcima...

Ako Hrist nije naglasio Tu.
Zašto nije na nekom drugom mestu, ako je to toliko važno.

Rimljanima 10,4Jer je Hristos svršetak zakona: koji ga god vjeruje opravdan je.

Kolosanima 2,16Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote;

Fariseji su osuđivali Hrista za nepoštovanje subote...

Pavle kaže da nas za to ne sme niko osuđivati....jer smo po Hristu oslobođeni od toga...

Pokazao sam ti da je zakon ukinut...a novi ispisan na našim srcima...
Dakle pobijas jasno iskazane Hristove reci ili vezano za nasu raspravu - porices ono sto si rekao da navodno konsultiras Hrista kad god donosis odluke u vezi bilokog teoloskog pitanja.
Ako Hrist nije naglasio Tu.
Zašto nije na nekom drugom mestu, ako je to toliko važno.
Sta ja znam,to Njega pitaj.
Isus je dobio konkretno pitanje na koje je dao jasan i konkretan odgovor.

Fariseji su osuđivali Hrista za nepoštovanje subote...
Pa jel krsio subotu ili je krsio njihove obicaje,daj mi molim te odgovori jasno i pecizno ???????????????

Dakle pobijas jasno iskazane Hristove reci ili vezano za nasu raspravu - porices ono sto si rekao da navodno konsultiras Hrista kad god donosis odluke u vezi bilokog teoloskog pitanja.

Sta ja znam,to Njega pitaj.
Isus je dobio konkretno pitanje na koje je dao jasan i konkretan odgovor.

Pa jel krsio subotu ili je krsio njihove obicaje,daj mi molim te odgovori jasno i pecizno ???????????????
Pa na tog čoveka kome je Hrist rekao se može i odnositi, jer Hrist još nije stradao...i on neće pogrešiti ako poštuje stari savez, jer svakako je još pod njim...
Tek njegovim stradanjem i vaskrsenjem se uspostavlja duhovni novi savez...

Tako da se to na nas ne može nikako odnositi...
Mi smo oslobođeni po Hristu od celog zakona...

Hrist suboti nije pridavao nikakav značaj.
Ni kroz reč ni kroz dela...

Pa na tog čoveka kome je Hrist rekao se može i odnositi, jer Hrist još nije stradao...
Aha,dakle po tebi je Hristos pitanje spasenja podelio u dve faze - pre Njegovog raspeca i nakon toga ( sto je svakako tacno sa jednog aspekta) s tim sto su u prvu fazu vazila sve deset zapovesti dok nakon toga to vise nije bio slucaj ( sto definitivno nije i ne moze biti tacno po ni jednom aspektu) ???
...pa tako danas mozes slobodno psovati Boga,sluziti/klanjati se ikonama/slikama razno-raznih mrtvaca,mozes slobodno odbaciti Boga kao Stvoritelja ...!?
i on neće pogrešiti ako poštuje stari savez, jer svakako je još pod njim...
Tek njegovim stradanjem i vaskrsenjem se uspostavlja duhovni novi savez...
Pa jel u taj novi savez 10 Bozje zapovesti sa kamenih ploca vise ne vaze ?
Nema vise zapovesti Gospodnje jer je krv Hristova navodno obrisala te obaveze ?
Covece,pa jel citas bre ti sta pises ?
Zar zaboravljas da je Isus jasno i precizno rekao da nije dosaao da ukine nego da ispuni zakon stoga je ocito da se to odnosilo na ceremonijalni zakon koji je bio sjen/ukazivao je na/simbolizirao je zrtvu Bozjeg Jasgnjeta ???
I kad sam vec pomenuo,jel mi mozes pokazati kako su to 10 Bozje zapovesti simboliirali na tu zrtvu ? :kafa:
Tako da se to na nas ne može nikako odnositi...
Hajde mi ti lepo odgovori ovo sto sam te pitao pa da nakon toga utvrdimo sve bitne cinjenice ?
Mi smo oslobođeni po Hristu od celog zakona...
Dake zapovesti Gospodnje vise ne vaze,jel tako ?
Dozvoli mi da ti skrenem paznju na ovo sto nam je apostol jasno porucio kroz direktnu objavu naseg Gospoda:

Otkr.12,17:
"...I razgnjevi se zmija na ženu, i otide da se pobije sa ostalijem sjemenom njezinijem, koje drži zapovijesti Božije i ima svjedočanstvo Isusa Hrista."

Reci mi jel znas ko je u ovom tekstu zmija ?
Jel znas ko je zena i koje je to njezino seme ?
Jel znas koje su to zapovesti Bozje koje su ocito jos uvek na snazi u vreme NZ-ta ?
Jel znas sta je svedocanstvo Isusa Hrista ?
Jel znas ko je Isus Hristos ?
Hrist suboti nije pridavao nikakav značaj.
Ni kroz reč ni kroz dela...
Sta je tebi covece,zar ces i ti glumiti fariseja danas u 21 veku ?
Pitao sam te i ponavljam: dali je Isus ikada krsio 4-tu Bozju zapovest ili je mozda krsio obicaje ljudske koje su na racun zapovesti verski lideri onog vremena nametnuli narodu ???

Poslednja izmena:
Ne možemo...

Naglašeno je i od Hrista i od Apostola više puta...
Nemojmo siriti diskusiju,dobio si od mene konkretno pitanje pa tako smo poceli pricati.
Dakle Isus je dobio pitanje za spasenje i drzimo fokus toj temi - dali su se uslovi za spasenje promenili u smislu da ono za sto je sledila smrtna kazna danas se vise moze sloboidno raditi i ono sto je recimo Bogu i ljudima trebalo biti gadno u vreme SZ-ta danas vise nije gadno ?
Naravno,trazim jasne i konkretne citate kojima ne treba tumacenje !
Kršiš prvu zapovest u kojoj je sav zakon
Prva je zapovest nalagala da ljudi nemaju nema drugih Bogova ali sta je recimo sa onim sto trazi 3 zapovest ???

Nemojmo siriti diskusiju,dobio si od mene konkretno pitanje pa tako smo poceli pricati.
Dakle Isus je dobio pitanje za spasenje i drzimo fokus toj temi - dali su se uslovi za spasenje promenili u smislu da ono za sto je sledila smrtna kazna danas se vise moze sloboidno raditi i ono sto je recimo Bogu i ljudima trebalo biti gadno u vreme SZ-ta danas vise nije gadno ?
Naravno,trazim
Neke stvari da ...one koje se tiču greha učinjenog čovekovom nutrinom...Ne...

Daj neki direktan primer na šta misliš.

Pokazao sam ti sinoć smrtne zapovesti i recimo među 10 nemaš Hajduke, kao smrtni greh...Ali Apostoli nam preciziraju i to da se ne bi zavarali.

...pa tako danas mozes slobodno psovati Boga,sluziti/klanjati se ikonama/slikama razno-raznih mrtvaca,mozes slobodno odbaciti Boga kao Stvoritelja ...!?

»Ко у мене верује, ако и умре, живеће, и ко год живи и верује у мене, неће умрети довека.
Верујеш ли то?«
Ti ne veruješ i to je tvoje pravo. Ali ti to što ne veruješ ne daje za pravo da kažeš da su
na ikonama slike mrtvaca, jer jednostavno nije tako.

Da li si ti nekada imao prilike da vidiš slike mrtvaca? Ja ti ovde takve slike za primer
neću postavljati, ali možeš da izguglaš na internetu i da vidiš kako izgledaju slike
mrtvaca. Tako da je ovo poslednji put da si na forumu ikone nazvao slikama mrtvaca.

To nije teološka tvrdnja iz svetog pisma, već laž. Zna se kako izgledaju slike
mrtvaca. Ikone nisu slike mrtvaca. Možeš Boga u pomoć pozvati ako hoćeš.

»Ко у мене верује, ако и умре, живеће, и ко год живи и верује у мене, неће умрети довека.
Верујеш ли то?«

Ponavljam. Čak i da ne veruješ u ovo što u Pismu piše, to nisu slike mrtvaca.

Poslednja izmena od moderatora:
Pa gde je naglasio da treba da držimo subotu?

Jel' ti pokazah Apostole kojo su ga bolje razumeli od Tebe i mene...da kažu da nas niko ne osuđuje za subotu?
A sto mi ne odgovaras direktno ma pitanje,sto sad trcis apostolima kada si imao jasno pitanje zasnivano na tvoju versku tvrdnju !?
Ponavljam -gde je Isus zabranio zoofiliju,molim jasan i precizan tekst kao sto ga imamo u SZ?

To nije teološka tvrdnja iz svetog pisma, već laž. Zna se kako izgledaju slike
mrtvaca. Ikone nisu slike mrtvaca. Možeš Boga u pomoć pozvati ako hoćeš.

Верујеш ли то?«

Ponavljam. Čak i da ne veruješ u ovo što u Pismu piše, to nisu slike mrtvaca.
Teoloska tvrdnja je ona koja je zapisana u Svetom Pismu a koja nam ukazuje odredjenu realnost.

Teoloska tvrdnja je ona koja je zapisana u Svetom Pismu a koja nam ukazuje odredjenu realnost.
Tačno. Upravo sam ti dva puta postavila šta je u Pismu zapisano, a ti to ignorišeš
i govoriš suprotno od toga. Ali ja nemam ništa protiv toga što tvoje uverenje nije
u Bibliji utemeljeno. To je tvoj problem.

Slika mrtvaka je slika mtvog ljudskog tela. Ikona nije slika mrtvaka.

Back