PUŠAČI UGASILI: U 2016. zabrana pušenja na svim javnim mestima

Ja se pitam da li neko stvarno radije ne bi ni otišao u kafić ili u šetnjui seo npr na klupu, jer je eto, zabranjeno pušenje na javnom mestu.
Zar je problem da se strpi za cigaru do kuće :dontunderstand:

problem je
doduse kako kome ali vecini je problem...velikoj vecini

ja sam zato i bacila to zlo
prvi put slucajno,u trudnoci,postepeno...i posle 5 godina propusim opet(krenulo po jedna sa komsinicom uz kafu...glupiranje...i kako je vreme islo...)
i pusila sam nekih 7 meseci
kao da nikad nisam ni prestajala
cim vidim da fali pola pakle odmah nervoza ...kao necu imati dovoljno :roll:
i uzmem lepo tabex.....ispila samo 1/4 kutije i evo,od 16og decembra ne pusim vise
opustencija
dodje mi nekad da zapalim ali me brzo prodje ...zavrsila sam sa tim glupostima
al sama da bacim,nema teorije...pokusavala i pre i sad,vise puta,mada sam sada isla bez cigara svuda(pa kad dodjem kuci,budem na terasi svaki cas i zgarim kutiju )...al pre nisam...staz mi bio 8 godina
jeste problem
kad udari kriza dodje ti da places od muke...fala bogu da su izmislili obe tablete za nas bez jaceg karaktera pa sam bacila zlo
 
Poslednja izmena:
Skandolozna odluka. Kao razlog se navode nepusaci kojima smeta dim pusaca i mirisi duvanskog dima.

Da li to treba da znaci da kako je SZO proglasila slaninu i mesne preradjevine kancerogenim poput duvana da se i ti prozvodi zabrane? DA.
Ljudi koji jedu meso imaju neprijatan miris, znoj im zaudara i treba ih isterati iz ugostiteljskih objekata u kojima treba da se sluzi zdrava i neprskana hemijom biljna hrana.
 
Mene u svemu tome užasno nervira što se protiv pušenja oduvek i bez prestanka vode nekakve kampanje, a protiv alkohola i droga samo povremeno. Zna li neko za neki slučaj da je neko toliko otkačio u glavi od pušenja, pa da zbog toga potegne nož, pištolj, pajser ili ubije kolima? Ili da je zbog cigareta prodao nameštaj, stan, njivu?
 
Poslednja izmena:
Danas kod frizerke slušam diskusiju na ovu temu gde jedna pušačica kaže,ako im se ne sviđa neka otvore kafić samo za nepušače pa neka tamo sede ako im smeta...i ja se mislim,koji stepen egoizma i netolerancije a očekuju da pušači imaju razumevanja za njihovu lošu naviku....i onda se opet mislim,koliko puta sam bila sa drugaricama,koje su pušači,i hoćemo negde na kafu i one samo gledaju gde sme da se puši i ako nema mesta besomučno trazimo kafić gde nije sve zauzeto...a ne kazu,hajde ti si nepušač pa sedećemo u zoni nepusača....nego da se ja prilagodim njima( njih je dve) a njima ne pada napamet da naprave ustupak....toliko o toleranciji i razumevanju....a tekst o čistom vazduhu na planini? Pa tako i mi možemo reći da idu u gasnu komoru pa neka puse i nek se guse do mile volje....z:poz:
 
Ко их шиша. z:mrgreen:

У Вашингтону нпр., морају да се удаље чак метар од објекта ако хоће да запале цигарету. :lol:

Ружно је што пушачи не желе да схвате колико нама непушачима смета дуван и смрад дувана. Ја , буквално, промукнем ако дуже седим у диму.
 
Još da dodam: odrasla sam u porodici pušača,brat,otac,majka...svi stričevi su umrli ( bilo ih je 4) od kancera pluća a i moj otac takodje....stalno sam ja bila ta koja izlazi na terasu ili sedi u drugoj sobi bilo gde...e sada u mojoj kući jos niko nije zapalio niti će.Imaju terasu,pribor,ususkani pa nek puse do mile volje....i kad je slava i bilo sta...kome se ne sviđa i ne postuje moj prostor ne mora da dolazi...ja poštujem njihov izbor ali to ne znači da je to i moj izbor...nikada nisam bila pušač a čak i moji momci su prestajali da puše...nisam insistirala ali valjda zato sto su me voleli,ko će znati...
 
PUŠAČI UGASILI: U 2016. zabrana pušenja na svim javnim mestima

BEOGRAD - Izmenama Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu u Srbiji će u 2016. godini biti uvedena potpuna zabrana pušenja na javnim mestima, uključujući sve ugostiteljske objekte.

Prema pisanju lista, svaki kutak u kafićima i restoranima biće nepušački, a pušenje će biti dozvoljeno samo u letnjim baštama.

"Pušači neće moći da koriste čak ni posebne prostorije sa ventilacijom koje sada postoje u mnogim kafićima u tržnim centrima", navodi list.

Sadašnjim Zakonom o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu napravljen je ustupak ugostiteljskim objektima, pa je pušenje bilo dozvoljeno u lokalima većim od 80 kvadratnih metara u kojima vlasnici mogu da odrede najmanje 50 odsto prostora gde je pušenje dozvoljeno.

Predsednica Republičke stručne komisije za prevenciju pušenja Ministarstva zdravlja Srmena Krstev rekla je da to više neće biti moguće na osnovu izmena Zakona koje bi trebalo da stupe na snagu tokom 2016. godine.

"Predviđena je potpuna zabrana pušenja na svim radnim i javnim mestima... napravili smo male ustupke. Tako će u psihijatrijskim ustanovama, socijalnim objektima i zatvorima pušenje biti dozvoljeno u posebnim prostorijama, s tim da će u njima moći da puše samo pacijenti i zatvorenici, ali ne i zaposleni", kazala je Krstev. Biće zabranjena i proizvodnja slim cigareta sa ukusom mentola, a biće uvedena i stroža kontrola elektronskih cigareta.

http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/p...pusenja-na-svim-javnim-mestima-clanak-2077103

Da li podržavate ovu zabranu ili ne?

Zakon koji ne može da se sprovede u zemlji gde toliko ljudi puši. Već su pokušali i sad su svi kafići pušački. Bolje bi bilo da stvarno pritisnu gazde lokala da naprave dobru ventilaciju.
 
Ево, ја као пушач, имам предлог који би свима одговарао:

У зависности од величине града одредити да ли ће град имати максимално 2, 5 или 20 кафића у којима је дозвољено пушење, и да то буде максимум 5 % од постојећег броја кафића.

Направи се лицитација, пушачки кафићи плаћају естра порез на то, и решена ствар.

Ја гарантујем да ће само ти кафићи бити и даље пуни и да ће им се исплатити плаћање екстра пореза.

А непушачи ће имати своје чисте и уредне кафиће за уживање без дуванског дима.

Сви срећни, сви задовољни.
 
Još da dodam: odrasla sam u porodici pušača,brat,otac,majka...svi stričevi su umrli ( bilo ih je 4) od kancera pluća a i moj otac takodje....stalno sam ja bila ta koja izlazi na terasu ili sedi u drugoj sobi bilo gde...e sada u mojoj kući jos niko nije zapalio niti će.Imaju terasu,pribor,ususkani pa nek puse do mile volje....i kad je slava i bilo sta...kome se ne sviđa i ne postuje moj prostor ne mora da dolazi...ja poštujem njihov izbor ali to ne znači da je to i moj izbor...nikada nisam bila pušač a čak i moji momci su prestajali da puše...nisam insistirala ali valjda zato sto su me voleli,ko će znati...

Мени не смета до те мере.

Не браним пушачима кад дођу у госте да запале цигарету. Али би ми сметало да свакодневно имам око себе облак дима.

- - - - - - - - - -

Ево, ја као пушач, имам предлог који би свима одговарао:

У зависности од величине града одредити да ли ће град имати максимално 2, 5 или 20 кафића у којима је дозвољено пушење, и да то буде максимум 5 % од постојећег броја кафића.

Направи се лицитација, пушачки кафићи плаћају естра порез на то, и решена ствар.

Ја гарантујем да ће само ти кафићи бити и даље пуни и да ће им се исплатити плаћање екстра пореза.

А непушачи ће имати своје чисте и уредне кафиће за уживање без дуванског дима.

Сви срећни, сви задовољни.

На западу је свуда забрањено пушење у кафићима. Буквално свуда. Не постоје кафићи за пушаче и непушаче. ПОстоје испред кафића баште , и лети и зими, у којима постоји спољно грејање, уз сваку столицу ћебе и прилика да се запали цигарета је ту.

Цигарете су штетне по здравље и то је основни разлог што је та забрана у свету заживела. Твоја одлука да себи нарушаваш здравље је твоја ствар и она не сме да угрожава друге.

Шта бисте радили да вам цигарете коштају као у Немачкој 7 евра ?
 
..al najčudniji mi je medicinsko osoblje koje ide u vizitu pacijentima nakon puš pauze

čak i ne krijući od pacijenata da puše.ili (puše u ordinaciji tokom pregleda...npr)

A što bi krili da puše?
Pušenje u ordinaciji nije u redu. Ali zašto bi neko krio da puši ili krio bilo šta?

- - - - - - - - - -

Мени не смета до те мере.

Не браним пушачима кад дођу у госте да запале цигарету. Али би ми сметало да свакодневно имам око себе облак дима.

- - - - - - - - - -



На западу је свуда забрањено пушење у кафићима. Буквално свуда. Не постоје кафићи за пушаче и непушаче. ПОстоје испред кафића баште , и лети и зими, у којима постоји спољно грејање, уз сваку столицу ћебе и прилика да се запали цигарета је ту.

Цигарете су штетне по здравље и то је основни разлог што је та забрана у свету заживела. Твоја одлука да себи нарушаваш здравље је твоја ствар и она не сме да угрожава друге.

Шта бисте радили да вам цигарете коштају као у Немачкој 7 евра ?

Verovatno bi mi minimalac bio 1200 e i jače, a sa fakultetskom diplomom u mojoj struci 3500 e i preko.
 
Ево, ја као пушач, имам предлог који би свима одговарао:

У зависности од величине града одредити да ли ће град имати максимално 2, 5 или 20 кафића у којима је дозвољено пушење, и да то буде максимум 5 % од постојећег броја кафића.

Направи се лицитација, пушачки кафићи плаћају естра порез на то, и решена ствар.

Ја гарантујем да ће само ти кафићи бити и даље пуни и да ће им се исплатити плаћање екстра пореза.

А непушачи ће имати своје чисте и уредне кафиће за уживање без дуванског дима.

Сви срећни, сви задовољни.

Kako si ti naivna. Pa mocnici to i prave.
Samo sto ces za tu privilegiju morati da placas ekstra takse.

- - - - - - - - - -

Pusenje na javnom mestu, kao i vrsenje nuzde je NEDOPUSTIVO!
 
Аха и станарина 1000 евра, па струја, телефони, кабловске, па лизинг за ауто.... ;)

Baš tako i opet mi ostaje više nego u Srbiji gde je u BGu radnička plata 30000 što je manje od 300 e, a po provincijama 15000. I onda slobodno neka mi dignu cigarete na 7 e. Da li ću ja bacati na njih pare ili ne je druga stvar, kao i zabrana pušenja u lokalima ( za koju totalno jesam iako sam pušač, ali nisam neodgovorna). Ali upotrebiti kao argument da su u Nemačkoj cigare 7 e je totalno besmisleno i pomalo bezobrazno. U struci za koju se ja školujem je plata 500 e u Srbiji ( pričam opet za Beograd koji je u daleko boljoj poziciji), stan i režije ( da živiš u šupi minimum 200, ali bukvalno da ni estetski ni praktični ugođaj nemaš), treba nešto i pojesti, treba se i upristojiti i obući, možda i izaći negde ( ali već zalazimo u luksuz), a i taj isti auto je luksuz, jer i za to treba odvojiti pare: gorivo, parking mesto, popravke, kredit za isti ukoliko si kupio nešto pristojnije. I uporedi sad kvalitet života, pa opet upotrebi argument o 7e. Neka mi daju inostranu platu ( Nemačku, Švajcarsku, Norvešku) pa nek mi dižu cigarete na 15 e po kutiji.
 
Poslednja izmena:
Али пази, цена цигарета ће свакако расти.

Поента и јесте да је растом цене и на западу смањено конзумирање цигарета. Зар заиста мислиш да је немачкој радничкој класи 7 евра ситница? Па кад се на то надогради протестантски менталитет...
 
Iskreno mislim da se ovde ne radi o zastiti nepusaca i smanjenju broja pusaca. Najbolji pokazatelj za to je smanjenje cena cigareta kada neke odredjene prestanu da se kupuju. Iskreno mislim da se samo radi o punjenju drzavne kase kroz parolu zabrinutosti za gradjanje. I mislim da ce podici cene do maksimalne granice koju si ljudi u stanju da placaju i ni dinar preko toga. I o tome upravo ovo eksperimenti govore. Inace bi se drugacije te zabrane sprovodile. Problem pusaca i pusenja u zatvorenom prostoru je lako resiv kao i problem pasa lutalica, ali nece biti resen dok god neko na njemu zaradjuje i dok god postoje visi interesi. Nije ovo Nemacka, nazalost.
 
Мени не смета до те мере.

Не браним пушачима кад дођу у госте да запале цигарету. Али би ми сметало да свакодневно имам око себе облак дима.

- - - - - - - - - -



На западу је свуда забрањено пушење у кафићима. Буквално свуда. Не постоје кафићи за пушаче и непушаче. ПОстоје испред кафића баште , и лети и зими, у којима постоји спољно грејање, уз сваку столицу ћебе и прилика да се запали цигарета је ту.

Цигарете су штетне по здравље и то је основни разлог што је та забрана у свету заживела. Твоја одлука да себи нарушаваш здравље је твоја ствар и она не сме да угрожава друге.

Шта бисте радили да вам цигарете коштају као у Немачкој 7 евра ?



ko te to slagao,
u Stuttgartu nije :)bar ima dovoljno u kojima se moze pusiti.
ili mozda nisam na zapadu:mrgreen:
 
Као екс пушач са стажом од 15,5 година и дуваном остављеним 1996. могу да реЧем да ово све више поприма облик лудила.
Дан после Светог Јована биће две деценије од како нисам запалио цигарету, али не правим циркус ако неко припали, чак ни када се то деси на нпр шаховском купу, лиги, викенд турнирима.. не жалим се судији, само замолим противника да не дува у мене.
На слави, или неком другом кућном окупљању не браним пушење, а ако се не одвоје просторије по угоститељским објектима за пушаче мени не смета, али то је само илустрација глупости и хистерије поводљивих идиота.
 
Не улазим у више сфере, причам о интересу обичног малог човека.

Мој интерес је да ме нико не трује димом цигарета кад желим да проведем удобно време пијући кафу у кафићу.

Pa zato sto ne ulazis u vise sfere, zato i nemas kafic u koji mozes da sednes i da popijes kafu a da se ne vratis kao iz pusnice. Iskreno msm da nijedan pusac nece bataliti cigarete zbog tvoje price na forumu. Niti ces bilo sta povodom svog polozaja uraditi na taj nacin.
 
..al najčudniji mi je medicinsko osoblje koje ide u vizitu pacijentima nakon puš pauze

čak i ne krijući od pacijenata da puše.ili (puše u ordinaciji tokom pregleda...npr)

Зашто би они то крили?

Да није можда кривично дело?

Ако наставите овако и то ће ускоро бити.

Шта се вас тиче да ли неко пуши, ако не пуши пред вама?

- - - - - - - - - -

Мени не смета до те мере.

Не браним пушачима кад дођу у госте да запале цигарету. Али би ми сметало да свакодневно имам око себе облак дима.

- - - - - - - - - -



На западу је свуда забрањено пушење у кафићима. Буквално свуда. Не постоје кафићи за пушаче и непушаче. ПОстоје испред кафића баште , и лети и зими, у којима постоји спољно грејање, уз сваку столицу ћебе и прилика да се запали цигарета је ту.

Цигарете су штетне по здравље и то је основни разлог што је та забрана у свету заживела. Твоја одлука да себи нарушаваш здравље је твоја ствар и она не сме да угрожава друге.

Шта бисте радили да вам цигарете коштају као у Немачкој 7 евра ?

Ништа ниси рекла о мом предлогу?

Шта фали томе да има кафића где је дозвољено пушење, један јако мали део, а у остатку пушење забрањено и нема поганих пушача да вас трују?

Једино не знам како ће држава решити још и проблем издувних гасова?

За индустријске димњаке се побринула, угасила је привреду.
 

Back
Top