Pulmologija

Nemoj da citas...citanje strucnih tekstova za laike je pogubno.
Samo nabijas stres.

Kad budes nesto vise znao javi pa cemo ti mi to lepo sazvakati na normalan jezik.
 
Dobro vece.
Bolujem od bronhialne astme od svoje trece godine.Vec kao mala devojcica sam pocela da uzimam ventolin spray,inhalacije,lemod(koji uopste nije dobar),aminofilin,inhalacije i infuzije...Lezala sam u bolnici preko dvadesetak puta i tako pamtim svoje detinjstvo.sa svojih dvanaest godina upala sam u klinicku smrt,i povratili su me lekari.U dvadesetprvoj godini rodila sam zdravu devojcicu,ali svih devet meseci lezala sam u klinickom centru Srbije i nije mi bilo ni malo prijatna trudnoca,Morala sam da pazim da se ne zamaram,da sam opustena
itd. a s'obzirom da sam lezala na odeljenju teskih trudnoca,to je bilo gotovo nemoguce u takvom okruzenju,ali izdrzala sam.Porodila sma se carskim rezon.Inace moja astma je hronicnog oblika,imam duze i snazne napade.Redovno idem u planinu,i u Sokobanju,i na more.Alergicna sam na kucnu prasinu,i veoma mi smetaju nagle pormene temperature,i klima u mom gradu.Zvuci apsurdno ali u Beogradu sam zivela tri godine i pored smoga i zagadjenosti manje sam imala gusenja nego sada.Ne mogu da se bavim sportom osim plivanjem,i to lagano.Ne mogu aktivno da ucestvujem u odrastanju svoje devojcice,jer ne mogu da potrcim,cak ni sladoled da pojedem niti hladna pica da konzumiram.Izbegama zadimljena mesta,tako da od opustanja sa prijateljima u caffeima ili klubovima nema ni govora.
Veoma sam nervozna i depresivna u poslednje vreme,Napadi su mi ucestali.Mrsava sam i slabije kostitucije ali redovno pisem ulje iz ajkuline jetre i beta369 ali nevidim da mi jaca imunitet,svaku prehladu i grip zakacim.Bila sam tri meseca u Umagu (hrvatska) ali mi tamo klima nikako nije odgovarala,dok kako odem na Crnogorsko primorje meni pluca uzivaju u lepom disanju.
Uzimam seretide rotodiskus 250mq. ventolin i aminofilin po potrebi,inhaliram se do dva puta dnevno(imam svoj kucni inhalator) sa aloprolom(ali osecam da mi utice na rad srca) dok od aminofilina imam tremor ruku,drhtavicu.
Redovno idem kod pulmologa,ali smatram da mi daje pogresnu terapiju.Imam i problema prilikom posla,ne mogu svaki posao da radim,potrebni su mi posebni uslovi i cesto sam bolesna,a retko koji tj ni jedan poslodavac ne moze to da razume.
Pozdrav,Milana(26 godina)
 
..... Uzimam seretide rotodiskus 250mq. ventolin i aminofilin po potrebi,inhaliram se do dva puta dnevno(imam svoj kucni inhalator) sa aloprolom(ali osecam da mi utice na rad srca) dok od aminofilina imam tremor ruku,drhtavicu.
Pozdrav,Milana(26 godina)

Pa draga dušo, mislim da moraš da promeniš pulmologa. Meni se astma pojavila u 40 toj godini i vežbao sam sa svim lekovima osim rotodiskusa. Iako nisam lekar, nego još i srčani bolesnik (operacija srca pre 3.5 godine), jako dobro znam da ti je srce natovareno do granice izdržljivosti. Lek koji mi je najbolje pomagao za disanje je turbuhaler sa kombinacijom kortizona i dugodelujućeg bronhodilatatora, ali zbog aritmija morao sam da prestanem. Potraži temu pulmologija, ima postova koje sam izmenio sa moderatorom, biće ti interesantno, i obavezno promeni pulmologa.
 
Konstatovana mi je astma (radio sam spirometriju), neka ne bas teska varijanta. Prvo su mi preporucili bili Ventoline prije treninga (3-4 puta sedmicno) i pomagalo mi je. Ne bi se nijednom zakasljo, bez obzira na napor. A na drugom pregledu mi je doktorica rekla da uzmem kortizon (inhalator), mislim da se ljek zove Pulmicort. Recimo da sam medicinski analfabeta i taj kortizon ne zvuci bas najprijatnije u mojim usima. Imam li razloga za brigu. Ovo sve mi je dala doktorica opste prakse, nisu me slali u specijaliste.
Unaprijed zahvalan
 
dr:
Pa ima toliko dobrih,novih lekova na trzistu.
Ti ocigledno spadas u onu kategoriju pacijenata koji nemaju dobro kontrolisanu astmu, zbog neadekvatne terapije, zbog neredovnog uzimanja lekova,nepravilnog uzimanja lekova,i sl.
O lekovima ne mozemo da pisemo na forumu, ali tek da znas astmaticari nisu osudjeni na mucenje.
Je li moguce izljecenje od astme? Moze li se barem ublaziti na neki drugi nacin mimo uzimanja ljekova? Pomaze li sport?
 
Hvala na odgovoru.
Prepisala mi je taj Pulmicort dvaput dnevno 3-4 mjeseca pa cu opet na spirometriju. Vidicemo onda sta ce. Prica o nekakvoj hronicnoj upali, lokalnoj, smirivace Pulmicortom. Ma nisam je sve ni razumio. Zato i jesam na ovome forumu. Probam to sebi "prevest". Malo googlao pa naisao na ovo.
 
zanima me da li neko moze da mi preporuci dobrog pulmologa na atd-eu
Cak ne mora da bude dobar pulmolog ,najbitnije je da je komunikativan kao osoba,sto je moguce vishe.To mi je jako bitno posto imam fobiju od Domova zdravlja.Posebno kad vidim one redove u cekaonicama ,pa cekam po 3 sata samo da dodjem na red ,a gdeje tu posle kontrola ili zaboravio neki uput ,pa opet ,uzas.
Imam astmu od svoje 4 godine i lecio sam se na Dedilju Dragisa Misovig do svog puberteta onda sam u pubertetu bio potpuno zdrav i nisam zano sta je astma ,al se vratila sa nekih 20 giduna ,sad imam 30 ,a zadnje 4 se strasno pogorsala,od 20 godine lecili su me svi i lekari opste prakse ,pre 4 godine sam otisao prvi put na atd kod gardske bolnice ,ali sam igrom slucaja zapao kod pulmologa koji ne toliko nekomunikativan i samo sto mi nije rekla sto si dosao i sta god da je pitam nece da mi odgovori.Od tada imam averziju od lekara ,kad se prehladim ili bilo sta idem u apoteki da kupujem ventolin ili antibiotike na svoju ruku.To kada mi se desio veliki napad pracen aritmijom srca izazavan udisanjem sitne prasine od secenja keramickih plocica.Tada mi ni ventolin nije pomoga ,tada sam prvi put i otisao na atd,gde mi je lekarka dala neke lekove sa nekom velikom dozom al pre njih 2 tablete Ranisana ,pa onda te lekove.Posle prvog uzimanja momentalno sam doziveo atrofiju misica(zaboravio sam kako se zove lek ,ali je neki za postoperaciono lecenje,pa jos dupla doza),to sam pio 2 puta dnevno ,5 dana ,posle sam isao na infuziju svaki dan i inhalaciju u njihovu bolnicu i na kraju mi je dala neki turboflator pre nego se pojavio onaj disk,svaki put kad bi je sta pitao nece da mi odgovori nisa ,ni sta mi je bilo neznam,kad bi zakasnio na pregled koji je obavezan na mesec dana ,maltene je jednom htela da me isamara i napljuva me .Imam stresni posao i stresne situacije svakodnevno ,vishe nego normalni ljudi,zadnje dve godine radim u proseku od 16-20sati dnevno,prestao sam da idem kod doktora uopste zbog nje,molim vas lecio bi se kod nekog pulmologa ,al nekog ko zna sa ljudima ,ne sporim ja znajje moj bivshe doktorke ,al bre nisam ja drveni orman ,koji je dosao na inspekciju protiv crvotocine.Najgore u svemu tome je sto sam i pusio do pre te 4 godine kad sam i ostavio cigarete.Poceo da zivim zdravo i fizicki se vise angazujem ,al kad dodje zima imam utisak da su mi pluca mrtva i da patim od hiperventilacije.Takodje imam tup bol s vremena na vreme u gornjim i donjim delovima plucnih krila,neki put ih osetim kad me udari promaja ,a neki put iz cistog mira,kao unutrasnji tupi bol ,koji ume da pulsira.Od tad mi se metabolizam ubrzao i cesto sam nervozan ,maltene od kad ustanem,prezivljavam na ventolinu samostalno ,dok ne nadjem neko normalno resenje (to jest doktora).
 
Je li moguce izljecenje od astme? Moze li se barem ublaziti na neki drugi nacin mimo uzimanja ljekova? Pomaze li sport?
Astma je hronicno oboljenje,ali je sa dobrom terapijom mozes drzati pod kontrolom ,tako da normalno zivis i radis i sem redovnih kontrola i pracenja funkcije pluca nemas drugih poteskoca.
Danas postoji veliki izbor terapije ove bolesti,tako da u saradnji sa svojim lekarom (pneumoftiziologom/pulmologom) mozes "pronaci"sebi odgovarajucu terapiju.Ono sto je dobro u lecenju ove bolesti (osim velikog izbora lekova) je sto vecinu lekova prave u obliku aerosol pumpica,tako da lek deluje samo na bronhije,cuvajuci ostale sisteme od nezeljenih efekata.
 
Astma je hronicno oboljenje,ali je sa dobrom terapijom mozes drzati pod kontrolom ,tako da normalno zivis i radis i sem redovnih kontrola i pracenja funkcije pluca nemas drugih poteskoca.
Danas postoji veliki izbor terapije ove bolesti,tako da u saradnji sa svojim lekarom (pneumoftiziologom/pulmologom) mozes "pronaci"sebi odgovarajucu terapiju.Ono sto je dobro u lecenju ove bolesti (osim velikog izbora lekova) je sto vecinu lekova prave u obliku aerosol pumpica,tako da lek deluje samo na bronhije,cuvajuci ostale sisteme od nezeljenih efekata.

OK
Hvala na odgovoru. Znaci ovaj Pulmicort Turbuhaler sto inhaliram djeluje samo na pluca, ne i na ostatak tijela.
Ona je meni prepisala da to sad uzimam tri-cetri mjeseca, jutro i navece i onda ce me ponovo pregledat. I da samo to uzimam, da prestanem sa Ventoline. Interesuje me zasto se je na ovo odlucila kad mi je to uzimanje Ventolinea (3-4 puta sedmicno) stvarno pomagalo. Kako sam ja shvatio, taj Ventoline je skroz neopasan...
Ma radicu ja sta mi doktor kaze, radim vec, poceo sam danas sa Pulmicortom, nego me interesuje sta se postize s ovim. Je li ovo u mene neka hronicna upala pa ce kao Pulmicortom to da smiri pa cemo poslje vidit? To mi nekako normalno zvuci
 
Evo uzimam Pulmicort vec mjesec dana, jutro i uvece i nikakvih poboljsanja dosad. A Ventoline sam uzimao dva tri puta po potrebi i odma bi mi bivalo bolje. Zar nije i Pulmicort trebao dati rezultat dosad?
 
Ja od kako znam za sebe imam hronicni bronhitis i hronicnu upalu sinusa. Kao dijete sam cesto bila bolesna, sa visokim temperaturama i kasljem, sto je godinama polako prestajalo. Godisnje sam bila po mjesec dana na moru, a prepisivali su mi cesto antibiotike Pentraxil i inhalaciju, ako me pamcenje dobro sluzi, sa Pantenol-om. Nikad nisam imala gusenja. Sada imam 28 godina i nemam vecih smetnji u svakodnevnim aktivnostima, osim kaslja i izbacivanja slajma svakodnevno, kao i curenje nosa. Bez problema se mogu baviti sportom, s tim da sto je napor veci, vise i kasljem, odnosno izbacujem slajm. Bila sam kod ljekara opste prakse koji mi je za sinuse prepisao Cefalexin, cini mi se da se tako lijek zove, iz razloga sto mi je nos uvijek zacepljen. I naravno ljekari mi uvijek preporuce boravak na moru i na planini upravo zbog bronhitisa. Za sinuse koristim jos i benil kapi (nafazolin) i to mi jako pomaze.
Posto planiram prvu trudnocu, ono sto mene zanima je, da li cu u trudnoci imati nekih problema zbog svog zdravstveog stanja?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima!
 
Imao sam operaciju 22 marta 2011 godine na KCB Beograd i odstranjen mi je na levoj strani deo plucnog krila dijagnoza je C34 .Do sada je sve bilo u redu na poslednjem snimku mi pise da imam uvecani hilus .Da li je to normalno za takve pacijente.Onkolog je nesiguran i ne zna o cemu se radi a na skeneru septembra 2013 je sve bilo u redu.Da li doktori pulmolozi obracaju paznju na to ili im je najlakse napisati nalaz uredan. Da li neko ima iskustva u vezi toga .Hvala.
 
Imao sam operaciju 22 marta 2011 godine na KCB Beograd i odstranjen mi je na levoj strani deo plucnog krila dijagnoza je C34 .Do sada je sve bilo u redu na poslednjem snimku mi pise da imam uvecani hilus .Da li je to normalno za takve pacijente.Onkolog je nesiguran i ne zna o cemu se radi a na skeneru septembra 2013 je sve bilo u redu.Da li doktori pulmolozi obracaju paznju na to ili im je najlakse napisati nalaz uredan. Da li neko ima iskustva u vezi toga .Hvala.

Ni jedan pulmolog ti neće napisati da je sve u redu ako je hilus izmenjen,naročito što imaš tu dijagnozu.
 
Dobar dan, novi sam član. Već neko vreme me secaju od jednog do drugog doktora, a niko mi ništa konkretno ne kaže. Pre 3 nedelje sam imala bronhitis, sa jakim škripanjem sa desne strane pluća. Pila sam augmentin, dufrinol i pronizon. Nakon toga mi se stanje popravilo i počela sam s treninzima, ali već posle par dana mi se javila bakterijska infekcija (videlo se preko nalaza krvi) pa sam pila hemomicin. Nakon što sam završila terapiju odrađena mi je krvna slika koja je bila skroz u redu. Mirovala sam, ali sam počela teško da dišem. Dišem normalno, ali u nekom trenutku moram da ugrabim još vazduha pa se tada skoncentrišem i dišem duboko. I tako ceo dan, dok uveče malo teže zaspim. E, sada, rentgen pluća mi je u redu, na plućima plumolog ništa nije čuo, ali je spirometrija loša (ukoliko je potrebno, mogu da napišem vrednosti). Slali su me i kod interniste koji kaže da je srce u redu, ali hoće da mi opet odradi krvnu sliku. On pretpostavlja da mi je to hronični bronhitis koji imam još od malena zbog krajnika (nisam mogla da skupim 10 dana zdrava do 4. godine dok ih nisam operisala). Koliko je hronični bronhitis opasan? Da li je moguć normalan život (obzirom da mnogo volim da se bavim fizičkom aktivnošću i obavezno dosta igram kada izađem mada mi ponekad fali daha)? I još da napomenem da imam 22 godine, bila sam pušač od 2012 do jula 2013 i od tada treniram i gledam da se zdravo hranim. Teško disanje mi se javilo u septembru prošle godine, ali nije bilo ovako primetno kao sada. Nisam toliko primećivala jer sam mislila da će da se smanji fizičkom aktivnošću.
 
Da je hronični bronhitis u pitanju videle bi se promene na rtg snimku i imala bi i druge simptome.
Kod spirometrije je važna tehnika disanja tj da odradiš onako kako ti tehničar kaže....što se vrlo retko dešava.
Terapija koju si dobila je antibiotik širokog spektra,defrinol...analgetik i antipiretik i pronizon kortikosterodid....u suštini lečena si zbog bakterijske infekcije.
 
Pozdrav svima. Zbog pogorsanja disanja, dobila sam terapiju nixar ujutru, pronizon po šemi, prvih 7 dana 20mg pa se po nedeljama smanjuje za po 5 mg, galitier sirup, sinoztop na prirodnoj bazi, rupafin 2x1 i alvokast u 22h. Koristim simbycort160 ujutru i uvece, alvesco160dva udaha ujutru i berodual po potrebi. Trenutno uz celu terapiju, nemam poboljsanja, disem ko na škrge. Zanima me da li uz pronizon terapiju sme da se pije i aminofilin? Hvala unapred.
 
Između aminofilina i pronizona su moguće interakcije, to jedino lekar može da kaže i prepiše.
Konsultovala sam se sa doktorom pulmologije. Smem da ukljucim i aminofilin. Prepisao mi je i antibiotsku terapiju. Sutra mi i vade krv na Klinickom pa polako. Ja koristim berodual, to je isto kao ventolin. Hvala vam na odgovorima. I da aminofilin i durofilin niposto ne smeju zajedno da se piju.
 

Back
Top