Quantcast

Psihologija verovanja u teorije zavere

Ariodante

Elita
Poruka
19.144
Odlican primer. Sam izraz "duboka drzava" se moze shvatiti bukvalno, tj. postaviti pitanje koliko je ona duboka u klometrima.
Sigurno da sve drzave imaju podzemne gradove i komplekse a nista od toga nije dostupno javnosti.
Ovo je vreme post istine. Dovoljno je da kazes na netu - cuo sam da bogati ameri peku decu u podrumima ispod picerije - scenario kad da je preuzet iz nindza kornjaca - i ode mast u propast.

Schrodinger

Domaćin
Poruka
3.730
Ovo je vreme post istine. Dovoljno je da kazes na netu - cuo sam da bogati ameri peku decu u podrumima ispod picerije - scenario kad da je preuzet iz nindza kornjaca - i ode mast u propast.
Spekulacije se javljaju onde gde se toliko mnogo stvari krije, tj. kada se radi o desavanjima nepoznatim siroj javnosti.
Isto kao oko sletanja na Mesec, iz tog pitanja zasto se vise ne leti logicno je da su se razvile razlicite teorije, od kojih su se neke pokazale kao tacne a neke ne (rezirano sletanje).

Ariodante

Elita
Poruka
19.144
Spekulacije se javljaju onde gde se toliko mnogo stvari krije, tj. kada se radi o desavanjima nepoznatim siroj javnosti.
Isto kao oko sletanja na Mesec, iz tog pitanja zasto se vise ne leti logicno je da su se razvile razlicite teorije, od kojih su se neke pokazale kao tacne a neke ne (rezirano sletanje).
Zavera o mesecu je zakuvana u KGB kuhinji i laznih vesti bilo je i nekad, ali internet je omogucio njihovo nekontrolisano mnozenje.
Mi mozemo da tvrdimo da je sletanje na mesec bio besmislen poduhvat, pokazivanje q u hladnom ratu, i vise od toga se tvrditi ne moze.
A naravno da ne moze sve da bude transparentno za siru javnost, nikad nije bilo i nikad nece biti.

Schrodinger

Domaćin
Poruka
3.730
Zavera o mesecu je zakuvana u KGB kuhinji i laznih vesti bilo je i nekad, ali internet je omogucio njihovo nekontrolisano mnozenje.
Mi mozemo da tvrdimo da je sletanje na mesec bio besmislen poduhvat, pokazivanje q u hladnom ratu, i vise od toga se tvrditi ne moze.
A naravno da ne moze sve da bude transparentno za siru javnost, nikad nije bilo i nikad nece biti.
Nije zakuvao KGB nego se nametnula kao logicna posledica cinjenice da se odjednom prestalo sa letovima.
Sada smo saznali da je postojala neka tajna baza koju je SSSR unistio, a sve vreme je kruzila i teorija o tome..
Zatim pominju se (odavno) druge baze Alternativa 2/neki broj, koje moze da posecuje elita svojim elitnim letelicama.

Ariodante

Elita
Poruka
19.144
Nije zakuvao KGB nego se nametnula kao logicna posledica cinjenice da se odjednom prestalo sa letovima.
Sada smo saznali da je postaojala neka tajna baza koju je SSSR unistio.
Zatim pominju se druge baze Alternativa 2/neki broj, koje moze da posecuje elita svojim elitnim letelicama.
Ok, ali da se vratimo na temu - sta je to u npr tvojoj psihi sto odbija da veruje u zvanicne istine, cak i kad su toliko opipljivih posledica kao kovid?
Naveo si jednu stvar - razocaranje u svetsku politiku koja se upravo sluzi teorijama zavere sto je Tramp vrlo eksplicitno demonstrirao. Ali sta jos?

Schrodinger

Domaćin
Poruka
3.730
Ok, ali da se vratimo na temu - sta je to u npr tvojoj psihi sto odbija da veruje u zvanicne istine, cak i kad su toliko opipljivih posledica kao kovid?
Nikad nisam tvrdio da je kovid bezopasan, tvrdio sam da su ga stvorili Kinezi sto je razumna pretpostavka i pokazala se kao istinita.
Takodje postoji logicna mogucnost da su ga stvorili upravo sa namerom da ekonomski i politicki zavladaju svetom, demonstrirajuci superiornost svog totalitarno-zaverenickog sistema. Dakle u zakljucivanju me vodi isljucivo elementarna logika https://forum.krstarica.com/threads/vuhan-kao-kineski-11-septembar.913436/

Ariodante

Elita
Poruka
19.144
Nikad nisam tvrdio da je kovid bezopasan, tvrdio sam da su ga stvorili Kinezi sto je razumna pretpostavka i pokazala se kao istinita.
Takodje postoji logicna mogucnost da su ga stvorili upravo sa namerom da ekonomski i politicki zavladaju svetom, demonstrirajuci superiornost svog totalitarno-zaverenickog sistema. Dakle u zakljucivanju me vodi isljucivo elementarna logika https://forum.krstarica.com/threads/vuhan-kao-kineski-11-septembar.913436/
Ok, ti znas sve istine.
Jel znas onda npr koliko se Srbija zaduzila ove godine?

Ariodante

Elita
Poruka
19.144
Ne, ima li nekih teorija o tome.:lol: Kojim ti podacima verujes, zvanicnim ili nezvanicnim? Dosadna tema, pa je u sustini i nebitno...
Pa eto, tebi je bitnije da razmisljas da li je i ko je proizveo virus, a dosadan ti je javno dostupan podatak o zaduzivanju Srbije, o duznickom ropstvu za tvoju decu i unucice. Jel vidis ti negde tu neki bag, neku logicku gresku? Ljudi koji nece da lizu cizmu, da budu robovi, ljudi koji misle da su otkrili vrelo istine na yt - zapravo jesu duznicko roblje svetskoj banci i mmf.

Schrodinger

Domaćin
Poruka
3.730
Pa eto, tebi je bitnije da razmisljas da li je i ko je proizveo virus, a dosadan ti je javno dostupan podatak o zaduzivanju Srbije, o duznickom ropstvu za tvoju decu i unucice. Jel vidis ti negde tu neki bag, neku logicku gresku?
Ne. Logicno je da se sve drzave u kriznim vremenima zaduzuju. Srbija nije izuzetak.
Neko na YT ili Tviteru moze sve to da preuvelica i takvi poput tebe lakoverno nasednu na agendu protiv aktuelne vlasti kojoj je upravo smetliste interneta glavni bastion.
Brine li te onda sto delis misljenje sa Tesom Tesanovicem:zper: Naravno da ne, jer nema vecih licemera od propalih drugosrbijanaca i njihove nakazne ideologije...

Poslednja izmena:

Ariodante

Elita
Poruka
19.144
Ne. Logicno je da se sve drzave u kriznim vremenima zaduzuju. Srbija nije izuzetak.
Neko na YT ili Tviteru moze sve to da preuvelica i takvi poput tebe lakoverno nasednu na agendu protiv aktuelne vlasti kojoj je upravo smetliste interneta glavni bastion.
Brine li te onda sto delis misljenje sa Tesom Tesanovicem:zper: Naravno da ne, jer nema vecih licemera od propalih drugosrbijanaca i njihove nakazne ideologije...
Ok, dosli smo do uvreda i time prestaje ovaj dijalog. Pozdrav.

Schrodinger

Domaćin
Poruka
3.730
Ok, dosli smo do uvreda i time prestaje ovaj dijalog. Pozdrav.
Kad pisem o drugosrbijancima ne znam da li i ti spadas u tu grupu, pisem uopsteno a oni jesu za vredjanje jer su sami skloni tome.
Eto u ovom vremenu kada je Srbija vakcinalna prestonica kontinentalne Evrope oni ce i dalje tvrditi kako smo zatucani i zaostali, jer ne mogu da podnesu jezivu stvarnost.
Sta reci osim - psi su lajali, karavni prosli, i tako se istorijska epoha okoncala :super:

Snake Lively

Buduća legenda
Poruka
33.586
Pitam se zašto teoretičmari zavere nikad ne skreću pažnju na realne užasne stvari koje se dešavaju u svetu, i koje su proverljive i na čijem satiranju učestvuju i sarađuju vlade normalnih država, poput trgovine ljudima ili decom, za seks industriju i seks ropstvo, npr

Zato što nije zanimljivo, ne može se koristit kao poligon za sopstveni narcizam, te užasne stvari nemaju u centru njih, njihovo pedu koje bi da izjede Morgelonov vlakan

Kunem se da nema odvratnijih ljudi

Schrodinger

Domaćin
Poruka
3.730
Pitam se zašto teoretičmari zavere nikad ne skreću pažnju na realne užasne stvari koje se dešavaju u svetu, i koje su proverljive i na čijem satiranju učestvuju i sarađuju vlade normalnih država, poput trgovine ljudima ili decom, za seks industriju i seks ropstvo, npr
Pa na to skrecu paznju i institucije i teoreticari zavere.

To su oni podaci o broju nestale dece, na tu temu postoje krivicne istrage a i brojne teorije zavere kao QAnon. U stvari, svaka krivicna istraga je teorija zavere dok se ne dokaze necija krivica, po definiciji (zbog pretpostavke nevinosti)

Dalje postoji fenomen nestalih beba u koji je bila umesana drzava, tako da krivicni postupak moze biti i opstruisan od strane sluzbi.

Zatim, nekad je postojao robovlasnicki sistem, naravno ta zavera je bila ocigledna pa je stanovnistvo moglo jedino da je trpi, to jest ne moze se teoretisati o necemu sto je ocigledno, a ni promeniti stanje stvari...
Zasto nijedan anticki filozof nije izneo argumente protiv tog poretka, pa zato sto ne bi bio drustveno prihvacen. I sam Platon je bio prodat na trgu kao dob zajedno sa konjem.

Poslednja izmena:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.