Psihologija patriotizma

Augustus

Zainteresovan član
Poruka
237
Niko ne bira zemlju u kojoj će se roditi, zašto onda među građanima neke zemlje postoje vatreni patriotizam i nacionalizam.

Na Politici se redovno susrećem sa vatrenim patriotama koji negiraju genocid u Srebrenici i brane svoju zemlju po svaku cenu.

Ja mislim da je uzrok toga neuspeh u ličnom životu. Ljudi koji nisu uspeli da ostvare svoje motive i ambicije u životu se emotivno vezuju i grade svoj identitet na osnovu uspeha kolektiva i nacije. Imaju osećaj pripadnosti pa uspeh na primer srpskog košarkaša doživljavaju kao sopstveni uspeh i tako se teše zbog sopstvenog neuspeha. To je kao kada se baba sa sela hvali po selu što joj rođak radi u Americi a on možda tamo pere sudove. Isto je i za Nikolu Teslu koji je pobegao iz Srbije i nikad se nije ni vratio. Zabole njega za Srbiju.

Odakle taj patriotizam ?
 
Niko ne bira zemlju u kojoj će se roditi, zašto onda među građanima neke zemlje postoje vatreni patriotizam i nacionalizam.

Na Politici se redovno susrećem sa vatrenim patriotama koji negiraju genocid u Srebrenici i brane svoju zemlju po svaku cenu.

Ja mislim da je uzrok toga neuspeh u ličnom životu. Ljudi koji nisu uspeli da ostvare svoje motive i ambicije u životu se emotivno vezuju i grade svoj identitet na osnovu uspeha kolektiva i nacije. Imaju osećaj pripadnosti pa uspeh na primer srpskog košarkaša doživljavaju kao sopstveni uspeh i tako se teše zbog sopstvenog neuspeha. To je kao kada se baba sa sela hvali po selu što joj rođak radi u Americi a on možda tamo pere sudove. Isto je i za Nikolu Teslu koji je pobegao iz Srbije i nikad se nije ni vratio. Zabole njega za Srbiju.

Odakle taj patriotizam ?
Iz individualnog, porodičnog i istorijskog iskustva. Za nekog ko nije bio u situacijama gde je njegov opstanak ovisio o njegovom nacionalnom identitetu, kolektivnoj solidarnosti i odluci države da li će mu pomoći (njemu i ljudima u istoj situaciji kao što je on) teško je govoriti o tome što je solidarnost i što znači.

Arapi imaju fenomenalnu poslovicu:

Ja protiv mog brata. Moj brat i ja protiv mog rođaka. Moj rođak, moj brat i ja protiv celog sveta

To je primer zajednice gde se znaju prioriteti i ko je prijatelj a ko neprijatelj.
 
Niko ne bira zemlju u kojoj će se roditi, zašto onda među građanima neke zemlje postoje vatreni patriotizam i nacionalizam.

Na Politici se redovno susrećem sa vatrenim patriotama koji negiraju genocid u Srebrenici i brane svoju zemlju po svaku cenu.

Ja mislim da je uzrok toga neuspeh u ličnom životu. Ljudi koji nisu uspeli da ostvare svoje motive i ambicije u životu se emotivno vezuju i grade svoj identitet na osnovu uspeha kolektiva i nacije. Imaju osećaj pripadnosti pa uspeh na primer srpskog košarkaša doživljavaju kao sopstveni uspeh i tako se teše zbog sopstvenog neuspeha. To je kao kada se baba sa sela hvali po selu što joj rođak radi u Americi a on možda tamo pere sudove. Isto je i za Nikolu Teslu koji je pobegao iz Srbije i nikad se nije ni vratio. Zabole njega za Srbiju.

Odakle taj patriotizam ?
pored toga što si naveo, dopunio bih i podelom ljudi na individualce i ljude čopora.
prvi su samotnjaci a drugi skloni kolektivitetu koji negira, potire i guši svaki individualitet i različitost.
desničari su stoga jako opasni po nas individaulce, svi oni kratko podšišani što su mnogo silni kad su u grupi su nešto što mi je oduvek bilo jako gadno i odbojno
 
Iz individualnog, porodičnog i istorijskog iskustva. Za nekog ko nije bio u situacijama gde je njegov opstanak ovisio o njegovom nacionalnom identitetu, kolektivnoj solidarnosti i odluci države da li će mu pomoći (njemu i ljudima u istoj situaciji kao što je on) teško je govoriti o tome što je solidarnost i što znači.

Arapi imaju fenomenalnu poslovicu:

Ja protiv mog brata. Moj brat i ja protiv mog rođaka. Moj rođak, moj brat i ja protiv celog sveta

To je primer zajednice gde se znaju prioriteti i ko je prijatelj a ko neprijatelj.
Узгред, пре него што се осмелиш да пишеш о геноциду, прочитај дефиницију геноцида УН донету у два наврата одмах после другог св. рата. То је једино исправно и не подлеже промени дефиниције од сттране било кога.
 
pored toga što si naveo, dopunio bih i podelom ljudi na individualce i ljude čopora.
prvi su samotnjaci a drugi skloni kolektivitetu koji negira, potire i guši svaki individualitet i različitost.
desničari su stoga jako opasni po nas individaulce, svi oni kratko podšišani što su mnogo silni kad su u grupi su nešto što mi je oduvek bilo jako gadno i odbojno

To je ono što Karl Jung kaže da su introvertne ličnosti mnogo individualnije i njihovo mišljenje, osećanja i motivi ne zavise od spoljnjeg sveta tj. drugih ljudi.

A Ekstrovertne ličnosti su mnogo podležnije tome da dele na primer mišljenje sa kolektivom ili većinom. Vrlo su povodljivi.
 
Dokle vise da citam o genocidu u srebrenici bog te....da li iko zna sta je genocid ili to govorite jer veliko zvuci....problem je u vama koji to na sve nacine pokusavate da proturite kao nesto legitimno i kao neostvareni se dodvorite drugoj strani....
Cuj molim te ako si neostvaren i nezadovoljan onda si patriota i nacionalista....leb te siso

Da. Da bi bio patriota moraš se osećati malim i nemoćnim pa zaštitu i pripadnost nalaziš u nečemu velikom kao što je nacija ili Bog.

Čovek koji se oseća velikim sam po sebi ne mora da se asocira nisačim.
 
Što se tiče genocida, ovo krivično delo nije novina, postojalo je i ranije kroz istoriju, ali je nakon činjenice da je svet dozvolio nacistima da urade to što su uradili, isti taj svet odlučio da svaki budući sličan pokušaj dodatno obeleži višom moralnom sankcijom, ali ne i retroaktivno.
Da, vrlo ispolitizovano kd, tera ljude da prebrojavaju mrtve, kao da je neko postavio ultimatum - ako nema više od 5000 nije dovoljno.
I onda vidiš na delu ceo taj bajkoviti sistem UN koji je trebao da zagarantuje mir. Može li biti mira (ili bilo čega uopšte) kad je civilizacija umrla u holokaustu? UN su uspele da svoju visoku moralnu sankciju primene opet na neke čmarove sveta, a da kolonijalne sile kao i pre toga donose samo properitet jadnim divljacima 3.sveta, nikako genocid, ma kakvi. Genocid je Srebrenica, ali samo ako ima dovoljno mrtvih.
Poserem im se na ceo sistem i na plave šlemove i na sve što su UN trebale da štite a ćutke su posmatrali.
 
Niko ne bira zemlju u kojoj će se roditi, zašto onda među građanima neke zemlje postoje vatreni patriotizam i nacionalizam.

Na Politici se redovno susrećem sa vatrenim patriotama koji negiraju genocid u Srebrenici i brane svoju zemlju po svaku cenu.

Ja mislim da je uzrok toga neuspeh u ličnom životu. Ljudi koji nisu uspeli da ostvare svoje motive i ambicije u životu se emotivno vezuju i grade svoj identitet na osnovu uspeha kolektiva i nacije. Imaju osećaj pripadnosti pa uspeh na primer srpskog košarkaša doživljavaju kao sopstveni uspeh i tako se teše zbog sopstvenog neuspeha. To je kao kada se baba sa sela hvali po selu što joj rođak radi u Americi a on možda tamo pere sudove. Isto je i za Nikolu Teslu koji je pobegao iz Srbije i nikad se nije ni vratio. Zabole njega za Srbiju.

Odakle taj patriotizam ?
Patrotizam je ljubav prema zavicaju, otadzbini, kulturoloskim nasledjem, jeziku, istoriji, moze se reflektovati i kroz sportske uspehe. A ti favorizujes izmisljen genocid u srebrenici spram milionskih zrtava koje je ova napacena Srbija dala u odbrani celog sveta. Prvi smo ustali i isekli jednog murata, obezglavili otomansku imperiju, ceo svet je pisao o tome. Zatim roknemo austrougarskog prestolonaslednika. Zatim smo prvi na svetu ustali protiv islamskog fundamentalizma. I prvi u evropi ustali protiv celog nato pakta!

Istorija nam je slavna, preci su nam ponosni, potomci ce nam se radjati sa 4 jaja i imati jos veca m#uda od osiromasenog uranijuma.

Tebi ako se ne svidja Srbija, izvoli u albamiju.
Nije ti ovo amerika.
 
Patrotizam je ljubav prema zavicaju, otadzbini, kulturoloskim nasledjem, jeziku, istoriji, moze se reflektovati i kroz sportske uspehe. A ti favorizujes izmisljen genocid u srebrenici spram milionskih zrtava koje je ova napacena Srbija dala u odbrani celog sveta. Prvi smo ustali i isekli jednog murata, obezglavili otomansku imperiju, ceo svet je pisao o tome. Zatim roknemo austrougarskog prestolonaslednika. Zatim smo prvi na svetu ustali protiv islamskog fundamentalizma. I prvi u evropi ustali protiv celog nato pakta!

Istorija nam je slavna, preci su nam ponosni, potomci ce nam se radjati sa 4 jaja i imati jos veca m#uda od osiromasenog uranijuma.

Tebi ako se ne svidja Srbija, izvoli u albamiju.
Nije ti ovo amerika.
Svi to znaju al neće da vide
Borio se Ratko protiv al-kaide
Svako vidi al neće da prizna
Borio se Tolimir protiv terorizma!
 
Узгред, пре него што се осмелиш да пишеш о геноциду, прочитај дефиницију геноцида УН донету у два наврата одмах после другог св. рата. То је једино исправно и не подлеже промени дефиниције од сттране било кога.
Ne nađoh nigde. Gde to piše? Šta to piše?:mrgreen:
 
Тражи, и наћићеш. Својевремано, када је то било актуелно, ја сам тражио и нашао сам.
A ne, nisi razumeo. Ja sam baš hteo da čujem tvoje tumačenje pošto izgleda da ti imaš neko svoje tumačenje. Meni sad sama definicija ne znači ništa. tvoj sud, tvoje tumačenje je potrebno
 

Back
Top