Психологија једног народа - Оно што Србима фали је...

bernardo

Veoma poznat
Poruka
12.780
Једна је особина која великом делу Срба у матици и окружењу много фали у данашње време - а то је колективна свест.

Колективну свест код Срба дефинишемо склоности да појединац, Србин, дешавања у нашој држави, народу и друштву посматра кроз ми, ми Срби, а не само кроз ја.

Без колективне свести и размишљању српског појединца кроз заменицу ми никада нећемо успети да друштвено, цивилизацијски, политички, економски и на било ком другом пољу напредујемо.

Упростимо ситуацију и дајмо пример фудбалског тима. У маестралним фудбалским тимовима нема ја. Има само ми, јер победа наша је и победа моја.

Ми обухвата и мене, и моју групу људи. Ми обухвата наше заједничко добро, наше заједничко лоше, нашу заједничку прошлост, садашњост, будућност.

Људи који су развили високу колективну свест врло су склони патриотизму што на дугорочно доводи до јачања заједнице, друштва...па онда и државе.

Нама требају и политичари, и народ који размиишља кроз колективну свест. Који размишља кроз ту заменицу коју сам много пута поновио, ми Срби.

Албанци отимају Космет нама, Србима. А онај који не схвата да је то наше, он на Косово ни не мисли, нит брине о њему, нит га занима...

Па, Срби...Да ли је време да ми почнемо да размишљамо као друштво, као колектив? Ја мислим да јесте.

Нама не фали ништа осим мало више зла и осветољубивости. Фазончић ко мене србосеком ја њега пљескавицом код мене не пали.
Непријатељ се мора до краја поразити.

Једна је особина која великом делу Срба у матици и окружењу много фали у данашње време - а то је колективна свест.

Колективну свест код Срба дефинишемо склоности да појединац, Србин, дешавања у нашој држави, народу и друштву посматра кроз ми, ми Срби, а не само кроз ја.

Без колективне свести и размишљању српског појединца кроз заменицу ми никада нећемо успети да друштвено, цивилизацијски, политички, економски и на било ком другом пољу напредујемо.

Упростимо ситуацију и дајмо пример фудбалског тима. У маестралним фудбалским тимовима нема ја. Има само ми, јер победа наша је и победа моја.

Ми обухвата и мене, и моју групу људи. Ми обухвата наше заједничко добро, наше заједничко лоше, нашу заједничку прошлост, садашњост, будућност.

Људи који су развили високу колективну свест врло су склони патриотизму што на дугорочно доводи до јачања заједнице, друштва...па онда и државе.

Нама требају и политичари, и народ који размиишља кроз колективну свест. Који размишља кроз ту заменицу коју сам много пута поновио, ми Срби.

Албанци отимају Космет нама, Србима. А онај који не схвата да је то наше, он на Косово ни не мисли, нит брине о њему, нит га занима...

Па, Срби...Да ли је време да ми почнемо да размишљамо као друштво, као колектив? Ја мислим да јесте.

To je primitivni plemenski mentalitet, tipičan za Slovene, Turke, Arape… i ostale slabo prosvećene narode.

Imamo mi kolektivnu svest ili nacionalni identitet razvijen mnogo više nego na zapadu. Vidi samo kako se masovno i strastveno navija za Đokovića ili za reprezentaciju u bilo kom sportu. Mi imamo drugi problem. Ne vidimo državu kao svoju zajednicu koja treba svima nama da služi nego kao strano telo nama nametnuto.To je ostalo u mentalitetu usled viševekovnog robovanja pod Turcima. Zato skoro svako gleda kako da zezne ili zloupotrebi državu. Jer je ne doživljava kao svoju zajednicu, kao proširenu porodicu.

Kolektivna svesnost ne postoji, postoji kolektivna nesvesnost, a ovo o čemu ti pričaš se zove kontejnerska svest.
Kontejnerska svest može biti nacionalna, verska, politička i sl. a odnosi se na pojedine zatvorene društvene grupe koji deluju (misle) iz istog kontejnera.
Npr. svi se sećamo da je donedavno na našim prostorima postojala jedna politička partija - komunizam i svi koje je interesovala politika su delovali iz tog komunističkog kontejnera.
Danas u Srbiji postoji više političkih pod-kontejnera, što desno, što levo orjentisanih, a sebe obično vide u demokratskom kontejneru.
Ista je podela među religioznim kontejnerima, a Srbi sebe doživljavaju kao pravoslavce jer im je svest zatvorena u pravoslavnom kontejneru iz kojeg verski deluju. Katolici deluju iz katoličkog kontejnera, muslimani iz islamskog itd.

Kada svest zatvoriš u neki kolektivni kontejner, ona tada gubi svoju slobodu i potčinjava se svesti grupe, to jest iz budnog stanja prelazi u stanje sna i sve što radi iz takvog stanja je mehanički i nesvesno.

Zasto je plemensko primitivno, a u biti je kolektivno; dok je individualno “napredno” ? Ko je to formulisao i zasto; znamo.

Formulisali su rimski imperatori pa kad je veliki stoik rešio da svom rođenom sinu dozvoli da mu bude naslednik, a ne usvojenom kao njegovi predhodnici što su radili, propalo je carstvo.

U naprednim društvima, individualizam je razvijen jer nepotizam nije primarni kriterijum selekcije kao kod neprosvećenih naroda.

Formulisali su rimski imperatori pa kad je veliki stoik rešio da svom rođenom sinu dozvoli da mu bude naslednik, a ne usvojenom kao njegovi predhodnici što su radili, propalo je carstvo.

U naprednim društvima, individualizam je razvijen jer nepotizam nije primarni kriterijum selekcije kao kod neprosvećenih naroda.

Prosvetlili se u pm :lol:

Marko Aurelije beše?
da. nego zanimljivo je da taj individualizam uspeva tipično da stvori bolje organizovanu državnu zajednicu nego kolektivni mentalitet. Paradoks?

Marko Aurelije beše?

da. nego zanimljivo je da taj individualizam uspeva tipično da stvori bolje organizovanu državnu zajednicu nego kolektivni mentalitet. Paradoks?
Kolektivizam nema veze sa nepotizmom, gde ovaj drugi ima vise veze sa individualizmom.

Individualac krade za sebe i za svog rodjenog, a ne za kolektiv tj. grupu, pleme, narod.

Individualizam se promotira zbog potrosackog drustva, razbijanja porodice kao glavnog stuba istog, a individualac na kraju srecu kupuje novcem i vrti se u krug; sto ga cini zavisnikom u svakom pogledu i odgovara takvom sistemu.

Marko Aurelije beše?

Mislim da se individualizam razvijao uporedo sa zajednicom. Imam tu sreću/nesreću da živim u Švajcarskoj koja je zemlja teških individualaca.

Oni su uspeli da stvore državu i institucije jer su stavili opšte dobro iznad ličnog, a onda se vremenom pojedinci uklapaju u sistem u kome postoje kriterijumi nevezani za to ko je kome šta i ko koga vuče.

Back