Psiholog je za ludake?!?

Hahahahah!!! Balkanski mentalitet. Pa ti pojma sa zivotom nemas. Koji je to balkanski mentalitet??

Koji je to mentalitet u Italiji recimo.....tamo pedere ne podnose, musko dete je uvek ispred zenskog...itd..itd....Ili u drugim krajevima sveta..??

Ako odes kod psihologa..psihijatra....niko ne misli da si ti lud/a ali misli da nesto nije u redu sa tobom ....Isto kao sto kad ides kod zubara znaci nesto nije u redu sa tvojim zubima ...a kad ides kod psihologa nesto nije ok sa tvojom psihom i mozgom...itd...itd..... E sad sto recimo u USA i sl. ako ides kod psihijatra ti si cool to je vec drugi problem.

Kako bre nema mentalitet uticaj na pojedinca:evil:? Zezas ti nas:)...'fala bogu da ima debele razlike u menatlitetu izmedju nacija, pazi menatlitet nismo od vilenjaka dobili na rodjenju vec smo ga stekli vaspitanjem i modelima ponasanja a ljudi na osnovu zivota, uticaja, proslosti, predaka imaju usvojeno ponasanje koje prenose svojim potomcima...

Poremecaj psihe ne povlaci nuzno fizicku bolest, ne mozes da skines glavu, sredis je pa je namontiras ponovo, u tome je razlika izmedju psihologa i psihijatra:p. Psiholog pokusava da pronikne u tvoju psihu, dakle u sve ono sto i sam ne znas da si nabio u sebe, bavi se kompleksima, strahovima, teznjama...Jung se cak bavio i snovima...sve sto osecamo i sve sto nas tisti potrebno je izneti na svetlost dana, otkriti problem, njegovo znacenje i uzrok i videti kako se resiti problema ponekad cak i poznatom terapijom bez medikamenata...to ne znaci da ti supstance u glavi nisu na broju vec da tvoja svest bude u skladu sa samom sobom...tu bre racionalisto:p
 
Vecinski smo jos, drustvo primitivnih shvatanja. Cast izuzecima.
Stomatolog/ginekolog/psiholog...ide se mahom, tek kad bas mora.
nadju se pametni, pa uglavnom kazu-tesko je/depresija/tuga...radi nedostatka posla ili sexa?
Ili prosto receno-vise radi i hebi...i sve ce biti suuuuper. (kao da je covjek dvodimenzionalno bice)
Kod nas se uvijek forsirao rad kao terapija. Sto donekle (ali samo donekle) i ima smisla, neko zaista tako cutke "odboluje svoju boljku", ali neko ne...
Razliciti smo, imamo razlicit prag tolerancije na bol, probleme, potistenost... I to je sasvim prirodno, da ne kazem normalno...

Licno nisam isla psihologu. Ne kazem da nije bilo situacija (naprotiv), ali nekako sam do sad gurala sama. ("Sam svoj majstor" :mrgreen:)
Htjela sam upisati psihologiju...radila maturski, i spremala prijemni...i pokolebala se u zadnji mah. Upisah sustu suprotnost iz nekih desetih razloga, na kraju.
(ostala mi je tiha patnja...)
A bilo je svakakvih savjeta za/protiv...
Tetka najbolje prijateljice, inace (ostvaren, priznat) psihlog po struci mi je savjetovala-bolje ne.
Ako radis na klinici, psihijatri te, uglavnom, u profesionalnom smislu podcjenjuju.
Ako se odlucis za privatnu praksu-komplikovana procedura dobijanja dozvole. Neizvjesnost.
Ako radis za neku firmu/medije/skolu, sve se svede na sablon, shemu, formalnost.
Ako si karakterno emotivna, lako se slomis, kad tad. (klinicka psih.-rad sa delikventima, narkomanima, mentalno oboljelim, narocito djecom-mada s njima vise rade defektolozi...)

Uopste-"osjetljivo", nedovoljno cijenjeno i/ili zloupotrijebljeno zanimanje...
 
Ako odes kod psihologa..psihijatra....niko ne misli da si ti lud/a ali misli da nesto nije u redu sa tobom ....

Mda...ali ako ne ideš ni kod psihologa ni kod psihijatra, onda znači da je sigurno sve u redu s tobom.
To mi je kao kad mm nagovara svog oca da ode kod kardiologa jer fakat ima problema sa srcem, a ovaj mu odgovara da neće da ide jer će mu sigurno odmah naći neku bolest.:zcepanje:

A i ja budala, odvela moje dete od 4 godine kod psihologa umesto da je samo dobio dobre batine. One sve rešavaju u državi Srbiji...:roll:
 
Mda...ali ako ne ideš ni kod psihologa ni kod psihijatra, onda znači da je sigurno sve u redu s tobom.
To mi je kao kad mm nagovara svog oca da ode kod kardiologa jer fakat ima problema sa srcem, a ovaj mu odgovara da neće da ide jer će mu sigurno odmah naći neku bolest.:zcepanje:

A i ja budala, odvela moje dete od 4 godine kod psihologa umesto da je samo dobio dobre batine. One sve rešavaju u državi Srbiji...:roll:


Nisi razumela poentu.
Ako ja tebe poznajem valjda znam i zasto ides kod psihica. Evo primer iz mog okruzenja imam ortaka koji je skoro bio kod psihijatra malo na seansama zato sto je prsao zbog kredita u koje se uvalio. I niko ne smatra da je lud ( dobro smatraju da je lud sto se toliko uvalio ;) ali ne u onom smislu lud ) .....Mada nista tu psiholog spacijalno ne moze da pomogne.
E onda mu rodbina malo pokrpila dugove i decko se vratio u normalu.

Sa druge strane ima od ortaka sestra koja takodje ide kod psihologa ....ali ona je zaista dileja ...tako da to misljenje drugoih o njoj da je lujka i jeste prava konstatacija.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Psihijatri uglavnom lijece lijekovima, (najcesce antidepresivi), i ovlasteni su da iste mogu propisivati.
Psiholozi ne.Oni "lijece" savjetodavno, terapijski, i kroz razne testove...
Nekad rade timski, nekad zasebno.
Zavisno i od samog "problema"-da li je na psihickoj, ili psihosomatskoj osnovi...i kako se manifestuje.
Da li su zaista neophodni lijekovi, ili samo razgovor?

( Fino je to sroceno u knjizici "Ljubav, sex i depresija" , prof. dr Jovana Marica...mada, ni knjiga mu nije pomogla, razvede se co`ek :mrgreen: eeee, mudro zbori Corba "teoretski ljubav lepo zvuci, malcice je drukcije u praksi".... :lol: )
 
Psihijatri uglavnom lijece lijekovima, (najcesce antidepresivi), i ovlasteni su da iste mogu propisivati.
Psiholozi ne.Oni "lijece" savjetodavno, terapijski, i kroz razne testove...
Nekad rade timski, nekad zasebno.
Zavisno i od samog "problema"-da li je na psihickoj, ili psihosomatskoj osnovi...i kako se manifestuje.
Da li su zaista neophodni lijekovi, ili samo razgovor?


( Fino je to sroceno u knjizici "Ljubav, sex i depresija" , prof. dr Jovana Marica...mada, ni knjiga mu nije pomogla, razvede se co`ek :mrgreen: eeee, mudro zbori Corba "teoretski ljubav lepo zvuci, malcice je drukcije u praksi".... :lol: )

Tako je...ja pogresih, kuckah na dve strane.....i zamenih bitan termin....:rumenko: jo spise u naslovu...:lol: :roll: copy/past sam...popravicu post gore....

P.s. Jos da dodam da postoji razlika izmedju klinickog psihologa i psihoterapeuta....klinicki psihlog radi u zdravstvenim ustanovama, ili u privatnoj praksi..leci paciente raznim dignostikama kao pripremu za psihijatra, za razresavanje problema koristi psiholoske tehnike.. ne pretpisuje lekove...dok psihoterapeut leci ozbiljne psihicke poremecaje, izvodi posebna psiholoska testiranja (sto psihijatar ne moze)...psihoterapeut mora da bude po obrazovanju psiholog ili psihijatar kako bih mogao da izvrsava psiholoske diagnostike i leci lekovima....

Razlika izmedju psihologa, psihijatra, klinickog psihologa i psihoterapeuta je naravno u obrazovanju, odredjenim pristojnostima i u oblasti rada...

Psiholozi rade u skolama, socialnim ustanovama...itd...izvrsavaju diagnostiku, savetovanje kod mentalnih poremecaja (problemi u odnosima, na poslu...) na osnovu razgovora i testiranja (upitniki, testovi) osoba se uputi psihijatru ako je potrebno lecenje lekovima...
 
Poslednja izmena:
Juce prica moja majka sa svojom prijateljicom cija je cerka u depresiji klasicnoj mesecima. Prica majka kako ne ide na posao, izbegava cak i kupanje, postala je strasno neuredna, stalno place, bezvoljna je. Ponekad dodje kod moje mame, jer kako kaze ni rodjena majka ne moze da je slusa, i tako samo place. I to traje dobrih 3,4 meseca. I ova joj iz najbolje namere posto sam imala takav period u zivotu predlozi da joj da br psihologa kod kog sam svojevremeno isla u anksioznom periodu i koji mi je mnogo pomogao, samo sto nisam dosla do stadijuma u kom je ova devojka. Majka njena se tu zgrane: Pa zar dete kod psihologa da mi ide? To je samo za ludake!!! :dash:
Tu prvo uvredi moju majku cije je dete aktivno 6 meseci islo kod istog :lol: . 'ali ajde, a zatim te dovede taj komentar u opsti osecaj nemoci. Pokusavas nekom da pomognes jer imas iskustva sa tim i znas koliko je tesko gledati sopstveno dete kako pati, a zatim kaze majka ostala bez texta. Ova izjuri iz stana jer se uvredila takvim predlogom moje majke. Kao odakle ona zna gde i kod koga njeno dete treba da ide.
Zasto je u Srbiji to toliki bauk ici kod psihologa?

ja bih najvolela da sam udata za psihijatra, pa da ga davim po ceo dan svime onime sto mi fali, a on da mora da me slusa i jos da mu ne placam :aha:
 
imam ortaka koji je skoro bio kod psihijatra malo na seansama zato sto je prsao zbog kredita u koje se uvalio. I niko ne smatra da je lud ( dobro smatraju da je lud sto se toliko uvalio ;) ali ne u onom smislu lud ) .....Mada nista tu psiholog spacijalno ne moze da pomogne.

E onda mu rodbina malo pokrpila dugove i decko se vratio u normalu.


Ovako se u Srbiji lece psihicki problemi! :mrgreen:
 
ja bih najvolela da sam udata za psihijatra, pa da ga davim po ceo dan svime onime sto mi fali, a on da mora da me slusa i jos da mu ne placam :aha:

Ti mu se pozalis, a on umesto da te saslusa k'o covek, odmerava ti dijagnozu: manicna depresija.....distimija....ciklotimija....
razmislja-1.gif

Ma, idi bre! :lol:
 
He he..lagala bih ako bih napisala da nisam o tome razmisljala ...:rumenko: bas bi bilo super....welcome back bejb...:zag:
: ljubav :

Ti mu se pozalis, a on umesto da te saslusa k'o covek, odmerava ti dijagnozu: manicna depresija.....distimija....ciklotimija....
razmislja-1.gif

Ma, idi bre! :lol:

sto? pa muzevi ionako svojim zenama daju sve te dijagnoze, bez da su psihici
a, na kraju im ni lekove ne prepisu :(
 

Back
Top