PSIHIJATRIJA: psihoterapija, panika, fobije, depresije, psihološke igre, itd.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Apsolutno! Za Boga miloga batalite se alternative i lecite ginekolosko stanje klasicnom medicinom pre nego sto bude kasno! .
Preporucujem klasicnu psihoanaliticku psihoterapiju (ne psihoanalizu). Guglajte i pronacicete strucnjake koji se istom bave.

Gde Vi vidite da se bavim alternativom?
Sto po preporuci lekara poboljsavam imuni sistem?
Sto prelazim na makrobioticku ishranu?
I to sve dok cekam sledecu kontrolu takodje po preporuci lekara. I sami znate da se ne skace odmah u konizaciju, vec se daje sansa organizmu da popravi stanje u pocetnoj fazi.
Razumem Vas savet, ali Vam je pristup opet nestrpljiv.
Za psihoanaliticku terapiju hvala. To sam i sama mislila. Nazalost, do sada sam smatrala da nemam prava da trosim novac na resavanje problema samopouzdanja, samopostovanja i prihvatanja sebe, ali sada imam opravdanje za to.
U cemu je problem da se na forumu dobije preporuka za ordinaciju koja je poznata medju ljudima iz oblasti? Ili za grupu ordinacija. Naravno da sam guglala, ali to ne znaci nista. Ima ih vise.
Sve sto sam umela da uradim je da na osnovu predstavljanja terapijskih metoda odaberem psihoanaliticku psihoterapiju i da odaberem ordinacije u kojima rade psihijatri psihoterapeuti, a ne psiholozi psihoterapeuti jer imam vece poverenje u medicinski fakultet nego u psihologiju ali to je ipak nabadanje i sistem eliminacije bez realnih pokazatelja.
Svejedno, hvala
 
e baš da pitam, pošto često čujem komentare da je retko koji psihijatar normalan :hahaha:, u smislu- treba ići na terapije, ali pitanje je da li su iole sposobni da pomognu, a ja mislim da kod psihijatra treba ići kao kod bilo kog drugog stručnjaka koji je specijalizovan za taj i taj posao.. a ako on sam sebi nije pomogao da se izgradi na osnovu svog znanja- to je njegov problem valjda..
da li to treba uzimati u obzir pri odabiru lekara?? (mada meni kad je loše za svakoga mislim da nije normalan, haha)
i to pitam da bih znala kao odgovor/potvrdu svog razmišljanja (ja već idem, to se zna i ne razmišljam da li je ona normalna, hehe)
i uopšte da li je tačno da su psihijatri posle mnogobrojnih susreta sa bolesnicima 'promenjeni'??
 
U cemu je problem da se na forumu dobije preporuka za ordinaciju koja je poznata medju ljudima iz oblasti? Ili za grupu ordinacija. Naravno da sam guglala, ali to ne znaci nista. Ima ih vise.
Sve sto sam umela da uradim je da na osnovu predstavljanja terapijskih metoda odaberem psihoanaliticku psihoterapiju i da odaberem ordinacije u kojima rade psihijatri psihoterapeuti, a ne psiholozi psihoterapeuti jer imam vece poverenje u medicinski fakultet nego u psihologiju ali to je ipak nabadanje i sistem eliminacije bez realnih pokazatelja.
Svejedno, hvala

Problem je u tome sto je javno reklamiranje privatne prakse zabranjeno. Sto se tice price o psiholozima i psihijatrima psihoterapeutima - to je cista predrasuda; u svetu se psihoterapijom bave i socijalni radnici, i medicinske sestre, pa cak i fotografi: psihoterapija nema NIKAKVE vezse sa medicinom. Jedina prednost toga ako Vam je psihijatar terapeut jeste u tome sto moze da VAm prepise lekove ako z atim ima potrebe a psiholog bi morao da Vas posalje kod psihijatra da VAm prepise lekove. To je sve.
 
Bas je super sto imamo psihijatra da nam odgovori na pitanja, samo steta sto Withdrawn Water zavodi STRAHOVLADU na ovom podforumu.

Steta sto ne mogu da se navode imena lekova i doze, barem bi mogli da se navode genericki nazivi.

Genericki nazivi su uvek mogli da se navode, doze i fabricki nazivi lekova ne.
Strahovlada mora da se zavodi medju onbima koji nisu skloni samodisciplini, primeni zdrave pameti, i postovanju pravila.
 
Koliko god da sa savremena Psihijatrija sakrivala iza Medicine, ona itekako pociva na Psihologiji, koja, kao sto znamo, ne postoji kao "objektivna" vec iskljucivo u orijentaciji - Gestalt, Bihejviorizam itd.
Drugim recima, pristup psihijatra pacijentu ne zavisi toliko od "fiziologije pacijenta" vec pre svega od (verskih, socijalnih...) ubedjenja ovog prvog (ovde ne mislim na slucajeve jasnih psihosomatskih poremecaja)
 
Poslednja izmena:
...,,Sto se tice price o psiholozima i psihijatrima psihoterapeutima - to je cista predrasuda; u svetu se psihoterapijom bave i socijalni radnici, i medicinske sestre, pa cak i fotografi: psihoterapija nema NIKAKVE veze sa medicinom,,...



Pozdrav! Malo navratih na ovaj podforum,tek promene radi.Ustvari me je ova trenutna polemika baš zaintrigirala, jer ja pojma nemam, a uvek me je zanimalo kako to f-oniše psihoterapija?A,fakat je da pomaže!Možda ovo deluje prilično naivno,ali mi nije jasno kako psihoterapeut uspeva da svakom čoveku pomogne da se više-manje ,,reši,, nekih unutrašnjih inhibicija,štetnih stavova i dr.S druge strane, psihoterapeut bi sa tolikom količinom znanja i umeća trebalo da bude gotovo savršen,a znam da su (srećom) svi oni samo obični ljudi?
Još i ovo gore napisano, da se psihoterapijom u svetu bave i fotografi...Tek mi sada ništa nije jasno.Neznam da li sam dobro objasnila,ali me ovo pitanje odavno kopka.Već dugo,samo ga prvi izgovaram ,tj. ispisujem, kako god???
 
Imam veliki problem u porodici, koji traje nekih 6 meseci...Radi se o mom ocu. On je inace uvek bio pazljiv i smiren u odnosu sa mnomi mojim bratom i oba roditelja su nas izuzetno lepo vaspitala i skolovala i trudili se da imamo srecno detinjstvo, ali mislim da je mojoj majci stalno nesto prebacivao i govorio joj kako ona njega vara i sl. Iako je sigurno da nista od toga nije istina jer je ona stalno bila kod kuce, brinula o meni i bratu i nije radila. U poslednje vreme je postalo sve gore, poceo je da ispoljava neki bes i da se cudno ponasa. Cini mi se kao da je sve to sto je on mislio prokljucalo iz njega, poceo je da optuzuje majku kako ona njega vara i to je navodio tacno imena poznatih ljudi koji su inace njegovi prijatelji, a onda se tako iznenada prebaci na neke sasvim druge ljude pa pocne da je optuzuje kako oni dolaze kod nas u kucu iako nikoga nema i niko ne dolazi. Zali se kako njega ti ljudi prate i stalno znaju kada on nije kod kuce i tada dolaze... postavlja neke zamke po kuci u smislu da zapamti gde je sta ostavio pa kad se vrati proverava da li su te stvari pomerene i ko je koristio ili recimo ko je zvao telefonom i sl.
Sve u svemu postao je jako cudan, cak i psuje iako to nikada ranije nije radio, naziva majku svakakvim imenima preda mnom i ja sam u par navrata pokusala da mu stavim do znanja da tako ne moze da se ponasa. Posto je on to jedno vreme krio od mene jer kako kaze nije hteo da se mesam, i stalno je to radio kada ja nisam u blizini ja sam posle nekog vremena cula od majke sta se ustvari desava. On je u poslednje vreme nesnosan, prati je cak i po kuci, i postavlja suluda pitanja npr. sta si radila toliko dugo u kupatilu i sl. kao ona je otisla sa nekim nesto da se dogovori i tako dalje da ne nabrajam, ali svakoga dana pokusava za nesto da se uhvati da bi je optuzio. Ona ne zeli da se prepire sa njim i samo cuti iako mu je kada je videla kako je poceo da se ponasa rekla da to nije istina ali je on ubedjen. Moj brat je pokusao da razgovara sa njim i da ga ubedi da nekako ode na pregled jer to nije istina ali on tvrdi da je on na njenoj strani. Govori kroz smesak kako ga svi pravimo ludim. Meni je jako zao da to sve gledam, a naravno i nerviram se kada vidim da ne mogu da mu pomognem, a ni majci koja je vecito pod stresom zbog njega iako pokusava da se psihicki sacuva. Pokusala sam da razgovaram sa njim i da probam da ga ubedim da kao on i ja odemo kod lekara da on proveri pritisak jer ja njemu hocu da pomognem jer vidim da se nervira, pa da nekako sredim da mu doktor prepise neke lekove za njegovu psihicku bolest. Citala sam o ovome i cini mi se da je to neka vrsta paranoje, ali nisam strucna, a i svi kazu da bi najbolje bilo da pacijent ode sam kod doktora. Znam i da ima puno ljudi koji ne shvataju da imaju problem a jos i kad su tako ubedjeni da su u pravu i da ih svi prave ludim odbijaju da idu kod lekara. Bojim se da se ovo ne razvije u nesto vise i mislim da moram sto pre da reagujem jer ovo samo od sebe ocigledno nece da prodje. Molim vas da ako neko ima slicnih iskustava proba da mi pomogne jer moram pod hitno da nadjem nacin da se ovaj problem resi.
 
sunce05: sa razlogom ste zabrinuti, ovo mesto nije pravo mesto za postavljanje dijagnoze i to po pravilu ne radimo, ali iz navedenog lici da je Vas otac razvio paranoidni poremecaj sa sumanutim idejama ljubomore. Moguce da je ranije imao paranoidnu strukturu licnosti (jer govorite o tome da je i pre ispoljavao sumnjicavost i ljubomoru), a da ga je sada nesto prebacilo preko ivice (mozda neki preveliki stres?). Neophodno je da otac bud epregledan od strane psihijatra, i da njegovo psihoticno stanje bude stavljeno pod kontrolu (lekovima na pocetku a i psihoterapijom nesto kasnije kada se simptomi malo primire). Na zalost, ovo nema u sta vis eda se razvije - vec se razvilo: mogu se samo umnozavati razlozi za paranoju i interpretativne sumanute ideje (sumanute pretpostavke zasto se nesto oko njega desava, povezivanje toga sa njim samim, deluzije kako ga prate, snimaju, hoce da ga ubiju, zatvore, strpaju u ludnicu, zatvor). Moze da se desi da u jednom trenutku razvije i slusne halucinacije (da cuje glasove). Na zalost nema zakona koji dozvoljava i omogucuje da se osoba u ovakvom stanju prisilno uputi na lecenje: prisilno se moze privesti na lecenje jedino osoba koja je u takvom mentalnom stanju da ugroizava svoj i tudj zivot, te ugrozava imovinu (razbija), i javni red i mir te sigurnost svoje okoline. Ukoliko otac pocne da razbija po kuci ili ispolji bilo koji stepen fizicke agresije - to ce biti dovoljno dobar razlog da VAsa majka ili Vi pozovete hitnu pomoc kojoj cete reci sto i ovde, u kracim crtama, tj da je u toku nekoliko meseci razvio paranoidne simptome i nije pristao na lecenje, a onda ce hitna pomoc pokusati da ga odvede a ako ne uspe zvace miliciju. U praksi se ispostavilo d aje najbolje odmah pozvati i hitnu i miliciju, jer to obicno bude jedini nacin da se pacijent prisilno hospitalizuje. Naravno, prisilna hospitalizacija sluzi SAMO za to da bi se po sebe i druge opasan pacijent odveo na PROCENU psihijatru, te se donela odluka da li je neophopdno tog pacijenta prisilno zadrzati u bolnici i leciti ili je covek prosto imao neki mentalni slom (sto se cesto desava u alkoholnoj psihozi) pa nakon tyri dana moze da ide kuci i da se ambulantno leci. Na zalost, kod nas drugog nacina nema, i zao mi je sto morate da prolazite sve to - tesko je geldati osobu koju volite kako strada i propada a Vi ste potpuno bespomocni da pomognete iako vidite resenje iako znate da je pomoc i dostupna i jednostavna......
 
Step: psihoterapija je vestina koja zahteva dugotrajan licni psihoterapijski trening ili edukaciju (od 4-6 godina). Takodje u okviru tog treninga mora se proci i dugotrajna licna psihoterapija kako bi buduci terapeut razresio svoje probleme, konflikte i prosao proces licne individuacije, sazrevanja i integracije svog bica u cilju toga da jednom moze da pomogne drugima da podju tim putem. A sto se tice samog procesa, bojim se da ne postoji brz i jednostavan nacin da ti to pojasnim: postoje brojne knjige iz kojih to mozes citati, a kao sto rekoh ne postoji nacin da ti u par recenica objasnim nesto sto se uci inicijalno 4-6 godina, a zapravo ceo zivot kroz rad na sebi i rad sa klijentima.
 
pa ovako
Da li je eticki da ja odem kod psihijatra moja brata sa slikama stana u kome zivi on sa ocem
Brat ima 26 godina pati od sizofrenije Ide po bolnicama vec 5 godina i nikako da se izleci
On iz bolnice dodje normalan i onda u kuci krenu napadi
Nije lud moj brat vec njegov otac
Ato ce svakom psihijatru biti jasno samo da pogleda slike gde zivi taj covek
 
Pozdrav svima!

Za pocetak moram da pohvalim ovu temu; procitao sam skoro sve i smatram da je jedna od najuspesnijih na Krstarici. Takodje zelim da pozdravim moderatore WithdrawnWater, dr i shaddow koji se trude da svima izadju u susret, kao i sve ostale clanove foruma.


Sta danas osecam (u treznom stanju):

Prisutan osecaj straha(drhtavica, nedostatak daha, bol u grudima i stomaku, lupanje srca, puls preko 100) kada sam sam ali vise u prisustvu devojaka i ljudi koje smatram mocnijima od sebe(nesto kao socijalna fobija). Povucenost, stidljivost, preosetljivost, uznemirenost, gnev, ljutnja, burno reagovanje na dobre i lose, znacajne i beznacajne vesti(nesto kao patoloski afekt). Stalno mi neke misli sevaju po glavi (PR: u sebi se svadjam sa drugarom jer mi zasmeta nesto sto je on rekao a da mu sutra nista ne bih rekao)-moguce prisilne misli. Cesto mi se desava da kada pisem mesam cirilicu i latinicu, srpski i engleski(pisem, pisem pa ubodem rec na engleskom). Veoma slab tenacitet paznje(kada ucim ili pricam sa nekim), imam problema sa eye-contact sa ljudima, strah me da ih gledam u oci, zbunim se. Ne secam se nekih stvari (najcesce kada sam bio pod dejstvom alkohola ali i ovako)-amnezije. Poremecaji volje, nezainteresovanost. Ceste paranoicne misli. Inace se trudim da budem objektivan, realan i racionalan u svim situacijama.
Citajuci psihijatriju, najvise sam se pronasao u Senzitivnoj psihozi odnosa: „pasionirani idealista, senzitivna licnost, stidljiva, skromna, preosetljiva, ambiciozna, lako psihicki i fizicki zamorljiva, sklona introspekciji, perfekcionizmu, osecanju nezadovoljstva, preterano svesna. Osecanja i strasti drzi u sebi a ranjivost i inferiornost, posebno u slucajevima sentimentalnih i profesionalnih neuspeha, mogu dovesti do depresivnih epizoda i sumanutih ideja odnosa.”
I u Anksioznom poremecaju licnosti: „strah, napetost, inferiornost u odnosima sa drugim ljudima, preokupiranost kritikom i odbacenoscu u socijalnim situacijama, izbegavanje socijalnih i profesionalnih aktivnosti i osiromasenje zivotnog stila.”.

Ja cu svakako od ponedeljka otici kod psihijatra ali Vas MOLIM da mi OTPRILIKE kazete Vase strucno misljenje u smislu dijagnoze i koje lekove ili grupe lekova bi ste mi eventualno prepisali? Jako mi je bitno da mi na ovo pitanje odgovorite PRE MOG ODLASKA kod psihijatra.

Pitanje je prvenstveno za WithdrawnWater, dr i shaddow ali bilo ko, ko smatra da mi moze pomoci neka odgovori pls!

Pozdrav.

Ja sam se pronasao u ovom delu o Senzitivnoj psihozi odnosa, pa me zanima nesto vise o tome jer za taj konkretan termin nisam ranije cuo ako moze WdW da kaze nesto o tome ili kako se to zove na engleskom da bi mogao da pronadjem vise o tome. ps-mada bas nisam siguran da sam PASIONIRANI idealista
 
Poslednja izmena:
Problem je u tome sto je javno reklamiranje privatne prakse zabranjeno. Sto se tice price o psiholozima i psihijatrima psihoterapeutima - to je cista predrasuda; u svetu se psihoterapijom bave i socijalni radnici, i medicinske sestre, pa cak i fotografi: psihoterapija nema NIKAKVE vezse sa medicinom. Jedina prednost toga ako Vam je psihijatar terapeut jeste u tome sto moze da VAm prepise lekove ako z atim ima potrebe a psiholog bi morao da Vas posalje kod psihijatra da VAm prepise lekove. To je sve.

Mozete da mi posaljete privatnu poruku, ako je javno reklamiranje zabranjeno.
Molim Vas da mi date link, gde pise da je zabranjeno.

A sto se tice fotografa i medicinskih sestara psihoterapeuta...nemojte da se salite sa ovako ozbiljnim stvarima. Nemoguce je pohadjati kurseve i skole terapije bez prethodno ispunjenih uslova. Tacnije, moguce ih je pohadjati, ali nije dopusteno baviti se praksom na osnovu sertifikata tih skola bez prethodno zavrsenih odredjenih fakulteta: medicinskog, psihologije, sociologije i slicno.
Ne govorimo ovde o guruima nove vere i njihovim sledbenicima, vec o psihoterapeutima, clanovima asocijacija sa verifikovanim sertifikatima.
Naravno da papir ne znaci i kompetentnost, ali se od necega mora krenuti kad se terapeutu poklanja poverenje.

Eto i ja sam prvo Vama ukazala poverenje i zamolila Vas da mi preporucite nekoga. Ne samo da to poverenje niste opravdali, vec ste arogancijom, netolerantnoscu, rigidnoscu i krajnjim odsustvom paznje i empatije pokazali da niste kompetentni da se bavite time cime se bavite.
Ne mogu da nadjem nijedan drugi razlog zasto provodite vreme tu na forumu osim da sebi izgledate plemenito.
 
Mozete da mi posaljete privatnu poruku, ako je javno reklamiranje zabranjeno.
Molim Vas da mi date link, gde pise da je zabranjeno ........

To zapravo ni meni nije jasno i to nije pojava samo ovde nego svuda, i ja mogu da razumem da je neprikladno i nepozeljno reklamirati samog sebe... Zasto je moguce reklamirati sve moguce, ako platis, pa i stvari koje su ocigledno lose po tebe, a ne smes da pomenes ni u kontekstu, nekog ko dobro radi svoj posao i preporucis ga drugima, jer boze moj, on ce se time nahvatati para, a onaj ko ga je "reklamirao" (mislim na pravno lice, u ovom slucaju Krstarica, ne njihovo osoblje) nece dobiti deo tog "bogatstva"? Cemu takva zavist? Zar to ne bi bila dobra nagrada tom coveku za njegov pozitivan trud i takodje dobro za drustvo u celini jer ce svi znati kome se treba sa poverenjem obratiti. S druge strane, reklamu svako moze da plati ali niko ne zna sta se iza nje krije. Sta je sa "pomozi bliznjemu svome"?
Zapita li se neko sta se to dogadja sa covecanstvom kada se sve vise sve gleda iskljucivo kroz novac? Bez njega se ne moze ziveti, istina, ali ni samo sa njim! To ne znaci da sve i sakome moramo da naplacujemo samo ako nam se ukaze prilika, iako nas licno nista ne bi kostalo, ni truda ni para, da tu uslugu ucinimo. Mislim da je krajnje vreme da se neke ljudske vrednosti vrate tamo gde su nekad davno bile i svi cemo se osecati i ziveti bolje.
Mada su sanse za sad prilicno nikakve...be's ga...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top