Prvih 1, 000 dana života bez manje šećera

Manga Hilux

Stara legenda
Poruka
81.528
Manje šećera u prvih 1.000 dana detetovog života štiti od dijabetesa i visokog krvnog pritiska kasnije
Novo istraživanje pokazuje da smanjenje količine šećera koju deca unose u prvih 1.000 dana svog života može da ih zaštiti od dijabetesa i visokog krvnog pritiska u zrelijem dobu.
Ovo istraživanje se fokusira na zdravu ishranu u prvih 1.000 dana, tj. prve tri godine detetovog života. Prvo kao odojče, dete apsorbuje hranljive materije od majke, a zatim prelazi na zasebnu ishranu. Naučnici su otkrili da je ograničenje unosa šećera u tom uzrastu povezano sa 35 odsto nižom stopom dijabetesa tipa 2 u srednjim godinama i 20 odsto nižom stopom visokog krvnog pritiska. Tadeja Grenčer sa američkog Univerziteta Južne Kalifornije u Los Anđelesu objašnjava da je dokazano da manje šećera u ranom detinjstvu značajno smanjuje rizik od bolesti.
Naučnici su sproveli prirodni eksperiment u Velikoj Britaniji još 1940-ih i 50-ih godina. Nakon ukidanja ograničenja, potrošnja šećera se udvostručila sa 40 grama na 80 grama dnevno.
Istraživači su zatim uporedili zdravlje 38.000 osoba koje su rođene pre ograničenja šećera i 22.000 osoba rođenih ubrzo nakon toga. Ovo istraživanje je pokazalo da su stope dijabetesa i visokog krvnog pritiska bile znatno niže kod onih koji su napunili dve godine u periodu dok je ograničenje šećera trajalo.
Preporučena doza šećera za odrasle tokom dana je oko 30 grama. Za decu do četiri godine, savetuje se da što više izbegavaju zaslađena pića i hranu sa dodatim šećerima.
Prof. Kit Godfri sa Univerziteta u Sautemptonu, Engleska, slaže se da postoje jasni dokazi da smanjenje unosa šećera u ranom uzrastu zaista ima blagotvorno dejstvo kao prevencija za kasnije godine.
 
da da, tako su pričali i da ne treba dugo da se doji beba
da mlade majke čuvaju sise za plažu


ne zamo koju decu su testirali jer narode i narodnosti prati genetska predispozicija tako da ono što je često ovamo nije onamo
pitajte Stojka :hvala:
ma naše bake su dojile i do tri godine , dođe mali kući , okači se o sisi , pa sit izjuri nazad da se igra
 
bez manje šećera
Ako je bez manje, da li je onda sa više?
Chocolate Bar GIF by BuzzFeed
 
E tu priču nisam nikada čula.
Kako se na ovom forumu uvek jave oni koji nemaju ništa sa pomenutim?

Bilo je to u vreme skupog i sporog interneta na telefonsku paricu tako da provincija nije mogla da se informiše
sad džaba i što je internet brz i jeftin i ne treba telefonska parica samo platiš 200 RSD SIM na trafici pa opet ne razume pročitano ;(
 
Kako se na ovom forumu uvek jave oni koji nemaju ništa sa pomenutim?

Bilo je to u vreme skupog i sporog interneta na telefonsku paricu tako da provincija nije mogla da se informiše
sad džaba i što je internet brz i jeftin i ne treba telefonska parica samo platiš 200 RSD SIM na trafici pa opet ne razume pročitano ;(
Kako na ovom forumu uvek pametuju oni koji ne umeju da daju jednostavan odgovor na postavljeno pitanje?

Forum - diskusija, ne monolog.

Ako na napisan post ne želiš odgovor onda piši blog.
 
Kako na ovom forumu uvek pametuju oni koji ne umeju da daju jednostavan odgovor na postavljeno pitanje?
Površan nartod, iebeš mu mater, samo ga pare zanimaju
Forum - diskusija, ne monolog.
To kaži moderatorkama sve njima SPAM što ne umeju da razumeju
Ako na napisan post ne želiš odgovor onda piši blog.
Ako kažem da je ta propaganda bila u vreme skupofg a sporog interneta onda znači početkom 2000-ih
kažem ja džaba brz internet 20 godina kasnije kad ne žele da pročitaju
da je kursna lista SVAKI ZAREZ BI ZAPAMTILI
 

Šećer: Prijatelj ili Neprijatelj? Kako šećer utiče na naše zdravlje​

Hrana i dijete
https://*******************/wp-content/uploads/2024/06/BeFunky-photo-6.jpg
Šećer je čvrsto ušao u naše živote, pruža nam lažnu radost, zadovoljstvo i osećaj sreće.Šećer nije prehrambeni proizvod neophodan za funkcionisanje našeg tela. Ne sadrži vitamine, minerale, proteine, masti ili bilo koje druge korisne elemente koji su nam potrebni u zdravoj ishrani.
Istražićemo samo neke od najozbiljnijih posledica zloupotrebe šećera po zdravlje.

Uzroci insulinske rezistencije​

Jedan od najnegativnijih efekata šećera na ljudsko telo je to što dovodi do razvoja insulinske rezistencije.

Kada jedemo šećer, nivo glukoze (šećera) u krvi počinje da raste. Telo, zauzvrat, počinje da proizvodi insulin, koji uklanja šećer iz krvi i isporučuje ga ćelijama.
Ovaj proces dobro funkcioniše ako jedete pravilno. Ali kada počnete da preterujete sa prerađenom i brzom hranom, stvari se pogoršavaju.
Ove vrste hrane dovodi do toga da telo proizvodi velike količine insulina da bi se izborilo sa svom glukozom u krvi. Na kraju naše ćelije postaju otporne na insulin. Sam insulin prestaje da radi ispravno. Ovo može dovesti do ozbiljnih komplikacija kao što su sindrom insulinske rezistencije, bolesti srca i dijabetes tipa 2.

Uzroci srčane bolesti​

Trigliceridi su vrsta masti koju dobijamo jedenjem velikih količina zasićenih masti, kao što je rafinisano biljno ulje. Kada jedemo jednostavne šećere, nivo glukoze u našoj krvi naglo raste. Pankreas počinje da proizvodi insulin kako bi uklonio glukozu iz krvi. Ovaj višak insulina signalizuje jetri da pretvara glukozu u trigliceride. Kako se količina triglicerida povećava, povećava se rizik od razvoja srčanih oboljenja.
https://*******************/wp-content/uploads/2024/06/posledice-preteranog-unosa-secera-2.jpg

Oštećenje jetre​

Šećer se sastoji od 50% glukoze (ćelije ga koriste za proizvodnju energije) i 50% fruktoze.
Dugi niz godina, doktori i nutricionisti su se fokusirali samo na proučavanje glikemijskog indeksa namirnica, koji pokazuje povećanje glukoze u krvi nakon konzumiranja određene namirnice.
Problem sa fruktozom je što je naše ćelije ne mogu koristiti. Prvo ide u jetru, gde se pretvara u glukozu, a tek nakon toga se isporučuje ćelijama.
Problem je sledeći: naša jetra ne može da preradi toliko fruktoze odjednom. Proces se dešava prilično brzo i svaki višak fruktoze se pretvara u mokraćnu kiselinu ili trigliceride.
Ovo preopterećuje jetru i može dovesti do hroničnog umora, otoka abdomena, žutice i ozbiljnijih oblika oboljenja jetre.

Može dovesti do raka​

Šećer hrani sve ćelije u našem telu, čak i ćelije raka. Postoje dokazi da prekomerna konzumacija šećera može izazvati određene vrste raka.
Studije su pokazale da je prekomerna potrošnja šećera povezana sa rakom dojke, pankreasa, debelog creva i jetre. Glukoza ubrzava deobu ćelija raka.

Zavisnost​

Da li ste znali da je zavisnost od šećera slična zavisnosti od droge? To je šokantno, ali je istina. Kada jedemo šećer, naš mozak proizvodi ogromne količine opioida i dopamina.

Dovodi do starenja kože​

Šećer je štetan za kožu jer napredni proizvodi glikacije (AGE) dovode do toga da postane naborana. Ovi AGE se formiraju tokom procesa glikolize, kada su proteini i masti izloženi šećeru u krvotoku. Ovo oštećuje i kolagen i elastin, ubrzava starenje kože i uzrokuje gubitak elastičnosti i čvrstoće. Što je više šećera u ishrani, to se više ovih supstanci formira i koža brže stari.

Povećava mokraćnu kiselinu​

Visok nivo mokraćne kiseline povećava rizik od bolesti bubrega i srca – sve zbog preopterećenosti organizma fruktozom.
Kada jedemo fruktozu, koja se nalazi u običnom šećeru, voćnim sokovima i kukuruznom sirupu, u telu se dešava proces čiji je krajnji proizvod proizvodnja mokraćne kiseline. Veza između fruktoze i mokraćne kiseline je toliko jaka da visok nivo mokraćne kiseline može ukazivati na to da je telo preopterećeno fruktozom.

Stvara slobodne radikale​

Najverovatnije ste ranije čuli za slobodne radikale: opasne nesparene elektrone koji mogu da izazovu štetu po zdravlje u vidu zapaljenja, raka i hroničnih bolesti.
Ishrana sa viškom šećera doprinosi stvaranju slobodnih radikala u telu.
Višak šećera u krvotoku šteti telu na dva načina: podstiče proizvodnju slobodnih radikala i smanjuje nivo antioksidanata u krvi.
Najbolji način borbe protiv slobodnih radikala? Eliminišite šećer i jedite hranu bogatu antioksidansima da biste poboljšali svoje zdravlje.

Povećava rizik od razvoja Alchajmerove bolesti i demencije​

Naša ishrana igra značajnu ulogu u funkcionisanju mozga i njegovoj strukturi, pa je prisustvo šećera u njemu štetno i za mozak.
Istraživači su otkrili da ishrana bogata mastima i rafinisanim šećerom smanjuje neurotrofni faktor iz mozga, koji je uključen u formiranje pamćenja i koji je pogođen u ranim stadijumima Alchajmerove bolesti.
Pročitaj... Trnjine kao lek za pritisak i visok šećer u krvi

Prazni energetske rezerve​

Da li ste se ikada osećali umorno i iscrpljeno nakon jedenja slatkih grickalica? Za to možete zahvaliti šećeru.
Ćelije oreksina, koje su odgovorne za održavanje budnosti i energije, potiskuju se kada jedemo puno šećera. Kada ove ćelije ne rade kako bi trebalo, želimo da stalno spavamo zbog hroničnog umora. Ovaj osećaj se često javlja nakon velike slatke užine.

Slabi kosti​

Šećer je veoma štetan za celo telo, sve do samih kostiju.
AGE supstance nastale usled viška šećera u krvi dovode ne samo do starenja kože, već i kostiju. Višak ovih supstanci u telu dijabetičara često dovodi do preloma kostiju.
Za apsorpciju šećera troši se velika količina kalcijuma, koji se, zauzvrat, ispira iz koštanog tkiva. Ovo čini osobu ranjivom na osteoporozu i povećava verovatnoću preloma.

Može dovesti do gihta​

Giht je neverovatno bolno stanje koje se javlja kada se mokraćna kiselina nakuplja u krvi, a zatim formira čvrste kristale u zglobovima.
Jaki bol u zglobovima, otok, crvenilo i ukočenost samo su neki od simptoma koje možete iskusiti tokom napada gihta. Svi ovi simptomi se mogu izbeći uz nekoliko malih promena načina života.
Jedan od najboljih načina da se izbegne nakupljanje mokraćne kiseline u krvi i napadi gihta? Nul-ta korist i šteta od šećera za ljudsko telo trebalo bi da vas natera da smanjite njegovu potrošnju, posebno fruktoze.

Povećava krvni pritisak​

Neki stručnjaci veruju da je šećer gori za osobe sa hipertenzijom od soli. Ishrana bogata šećerima, posebno fruktozom, negativno utiče na srce, komplikuje njegov primarni zadatak pumpanja krvi, što može dovesti do skokova krvnog pritiska...izvor Lekovito i Zdravo
 
dijabetes se ne dobija prekomernim unosom secera nego od stresa ili nasledno

Прекомерни унос шећера изазива прекомерно лучење инсулина, што смањује осетљивост организма на инсулин, па сваки пут мора да лучи све више инсулина, док на крају не може више, и појави се вишак шећера у организму.
 

Back
Top