- Poruka
- 361.300
Gostujuci na TV Prva Aleksandra Bogdanović, autorka knjige "Istorijski zabavnik" i profesorka istorije Natalija Bukvić, kažu da mahom mlađi ne znaju šta se obeležava 11. novembra.I da postoji i rasprava o tome da li je ovo Dan primirja ili Dan pobede? U srpskom slučaju možda je ispravnije reći Dan pobede, ali prihvatili smo termin saveznika.
Dva dana kasnije, 13. novembra, potpisano beogradsko primirje.
Pre 10 godina počinje da se obeležava ovaj državni praznik.
Bogdanović dalje navodi da javnost voli da čita o herojima Prvog svetskog rata, te kako ih interesuju priče i o velikim vojskovođama ali se poistovećuju sa pričama "malih ljudi".
"Prvi svetski rat je bio specifičan po tome šo je iznedrio male heroje, ljude koji su nekada bili seljaci a sada su pozvani na oružje, i oni su učinili velika dela", kaže ona.
Tako je primera radi kinez Uan Šan Zena, ratovao na strani Srbije. Nakon rata je u uniformi sprske vojske došao u Beograd, u ministarstvo, da traži dozvolu da se nastani ovde. On se toliko zbližio sa svojim ratnim drugovima, i kad se rat završio nije želeo da se vrati kući.
Pomenuta je i žena oficirFlora Sands,engleskinja koja je u Gvozdenom puku bila rame uz rame sa Milunkom Savić. To je jedina engleskinja koja je došla kao borkinja, a ne kao bolničarka
Dragutin Matić, "oko solokovo",bio je seljak koji je otišao u rat i pokazalo se da je talentovan izviđač sa fotografskim pamćenjem. On se vratio kući i tek kada je objavljena ploča Marš na Drinu, a na omotu je bio njegov lik, tako je otkriven njegov identitet.
Bukvić kaže da je učenicima interesantno da slušaju o zanimljivim ličnostima ali i ženama u Prvom svetskom ratu, i da istorija ne treba da se svodi na bubanje činjenica i godina.
"Moramo da pamtimo sva junaštva iz Prvog svetskog rata. Moramo da znamo istoriju kako se ona ne bi ponovila", navodi ona.
Ističe da je važno da proverimo izvore pre nego što se upustimo u čitanje istorijskih dela ili tekstova, jer se u poslednje vreme pojavilo mnogo pseudoistoričara.
link
Zašto je kapitulacija Nemačke 11.novembra 1918. proglašena Danom primirja a ne Danom pobede ?