Prva vertikalna šuma u svetu

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
70.657
Bosco Verticale nije jedini ‘zeleni’ građevinski projekat na svijetu koji integrira biljni život u svoje fasade, ali za razliku od mnogih, ovaj projekat ide jedan korak dalje.

Fascinantni novi par stambenih zgrada koji se zove Bosco Verticale trenutno se gradi u Milanu, Italija. Dizajn arhitekte Stefano Boerija, Bosco Verticale se tumačiti kao “projekt za gradsko pošumljavanje koji doprinosi obnovi okoliša i urbane bioraznolikosti bez implikacija širenja grada na teritoriju”.

Boeri tvrdi da uključivanje stabala dodaje samo pet posto troškova gradnje, te je prijeko potrebni odgovor na širenje modernog grada. Ako bi ovi stanovi sa vrtovima bile individualne kuće, zahtijevale bi 50.000 kvadratnih metara zemljišta i 10.000 kvadratnih metara šume.

Bosco-Verticale1.jpg


U prvu vertikalnu šumu na svijetu, visoku 27 spratova, bit će smješten gotovo jedan hektar šumskih stabala, to jest nevjerojatnih 900 stabala, 5.000 grmova i 11.000 raznih biljaka.

Prekrivena biljnim životom, zgrada će pomagati u balansiranju zagađenosti zraka filtriranjem čestica prašine koja je prisutna u svim gradovima (Milan je jedan od najzagađenijih gradova u Evropi).

Svaki stan u zgradi imat će balkon sa zasađenim sa stabalima koja odgovaraju svim vremenskim uslovima. U toku ljeta, pružat će fantastičnu prirodnu hladovinu, a također i filtrirati zagađenje, a zimi će golo drveće omogućiti sunčevoj svjetlost da prodire u stanove. Navodnjavanje biljaka će se vršiti kroz ‘otpadne’ vode koje se nalaze u svim zgradama na svijetu.

Bosco Verticale je ‘zeleni’ projekat koji nije samo slovo na papiru, već i konkretni korak u smanjenju zagađenosti, rješavanju ugljičnog dioksida i stvaranju kisika.

Bosco-Verticale2.jpg


Izvor: pixelizam.com
 
Projekat je dobio ime Bosco Verticale, ili na engleskom „Vertical Forest“, jer zajedno kule imaju 900 stabala, 5.000 grmlja i 11.000 višegodišnjih biljaka, koje pomažu u ublažavanju smoga i proizvodnji kiseonika.
Ovi visoki usponi drveća pomažu gradovima izgrađenim za gustoću, dodajući više stanova i infrastrukture, istovremeno poboljšavajući kvalitet vazduha. Drveće i biljke su najefikasniji i najisplativiji način apsorpcije ugljen-dioksida. 20.000 drveća i višegodišnjih biljaka u zgradama pretvoriće približno 44.000 kilograma ugljenika svake godine.
Takođe će obezbediti umerene temperature u zgradi zimi i leti, senčenjem unutrašnjosti od sunca i blokiranjem oštrog vetra.
Vegetacija takođe štiti unutrašnje prostore od zagađenja bukom i prašine od saobraćaja sa ulice.





Zgrada koristi obnovljivu energiju iz solarnih panela koja je važna za rast i život biljaka.
Za zalivanje biljaka koristi se filtirana otpadna voda i kišnica.

Dizajn je testiran u aero-tunelu , kako bi se osiguralo da se drveće neće srušiti pod naletima vetra.


******Inženjerski tim konsultovao je botaničare i hortikulturiste kako bi se osiguralo da konstrukcija može da podnese opterećenje koje biljke nameću.
 

Back
Top