PROZORLJIVOST

Truman

Elita
Poruka
22.709
Ovaj fenomen me poprilično zanima, svi smo čuli da su postojali i da postoje monasi kojima je data božja milost da vide budućnost. Pošto sam laik za ovu temu ako neko više zna o tome kako i zašto može ovde da napiše...

Ko su bili prozorljivi monasi u našoj zemlji i šta su videli?
Ima li prozorljivih danas i ko su?
Koja je razlika između vidovitih i prozorljivih ljudi? Koliko sam čuo postoje i civili ( da tako kažem ), sasvim obični ljudi koji imaju taj dar...ali da li su oni i prozorljivi?

Pišite...
 
Ovaj fenomen me poprilično zanima, svi smo čuli da su postojali i da postoje monasi kojima je data božja milost da vide budućnost. Pošto sam laik za ovu temu ako neko više zna o tome kako i zašto može ovde da napiše...

Ko su bili prozorljivi monasi u našoj zemlji i šta su videli?
Ima li prozorljivih danas i ko su?
Koja je razlika između vidovitih i prozorljivih ljudi? Koliko sam čuo postoje i civili ( da tako kažem ), sasvim obični ljudi koji imaju taj dar...ali da li su oni i prozorljivi?

Pišite...

Ja sam citala "Monaha Kalista" i on je postao "prozorljiv" usled dugog posta, molitava i osame.
Ali mislim da to nije isto kao i 'vidovnjastvo" danas, gde se kriju mnoge podvale i prevare.
I Vladika Nikolaj bio je "prozorljiv", ali monasi o tome nerado pricaju, a tako je i bolje. Cak im je posle toga bilo i lose...veliku energiju zahteva.;)
A pravo vidovnjastvo danas je redak dar i treba biti oprezan s time.;)
 
Govorim o sličnosti i razlikama između pravih vidovnjaka - civila i prozorljivih monaha. Molio bih da se o ovoj temi ne raspravlja o prevarantima, znamo i svi da ih ima milion :D

I piši o toj knjizi Monah Kalista, šta u njoj piše o prozorljivosti....
 
Govorim o sličnosti i razlikama između pravih vidovnjaka - civila i prozorljivih monaha. Molio bih da se o ovoj temi ne raspravlja o prevarantima, znamo i svi da ih ima milion :D
Ja josh nisam chuo ni za jednog pravog.
Eno James Randi josh nudi milion dolara svakom vidovnjaku koji dokaze da poseduje natprirodne moci.:whistling:

"Extraordinary claims require extraordinary evidence." Carl Segan
 
Mislim da ti što su prozorljivi pametnija posla nego da jure preko bara kod Džejmsa Rendija..;)

Željno iščekujem da se na temi pojavi neko ko zna nešto o prozorljivosti...:D
 
Mislim da ti što su prozorljivi pametnija posla nego da jure preko bara kod Džejmsa Rendija..;)

Željno iščekujem da se na temi pojavi neko ko zna nešto o prozorljivosti...:D

Прво треба да прецизирамо шта мислимо или шта се подразумева када се за неког човека каже да је ПРОЗОРЉИВ, то је најважније. Да ли је то видовит човек, човек који види будућност, неки пророк... или нешто друго...

А тај Џејмс Ренди може да своју награду исплати свакој рибици у тегли која се веома узнемири пре него што ће да се догоди земљотрес, или сваком псу који из чиста мира седне, подигне њушку и почне да завија као вук а сви у кући здрави... и тек одједном после извесног времена умре му газда ... и опет кажем у питању је објашњење шта се подразумева под одређеним појмом, да ли је то ИНТУИЦИЈА коју очигледно имају и бесловесне животиње или шта је...
 
Po mom shvatanju to je onaj koji vidi buduće događaje vezane za neku osobu ili neku grupu, narod i sl.
Takođe, čuo sam za slučaj monaha koji je umeo da iz svoje sobe bez ikakvih pomagala kaže kad je pao gol na utakmici koja se upravo odvijala. To bi bilo nešto kao projekcija...
 
Govorim o sličnosti i razlikama između pravih vidovnjaka - civila i prozorljivih monaha. Molio bih da se o ovoj temi ne raspravlja o prevarantima, znamo i svi da ih ima milion :D

I piši o toj knjizi Monah Kalista, šta u njoj piše o prozorljivosti....

Pa upravo sam napisala - imao je "predskazanja", kao uostalom i Vladika Nikolaj, (njegov "mentor'), usled posta, molitava i osamljivanja. Ali nerado je o tome pricao, cak ni u knjizi nije hteo da kaze tacno sta je, dok Vladika Nikolaj je predvideo da ce za vreme 2. sv. rata da budu progonjeni monasi i zlo za Crkvu, pa je otputovao kasnije.
Znaci, takva prozorljivost ne otkriva se svakome, ani lako, ali ne znam vise sad na kakvu si tacno 'prozorljivost" mislio...:roll::think:
 
Govorim o sličnosti i razlikama između pravih vidovnjaka - civila i prozorljivih monaha. Molio bih da se o ovoj temi ne raspravlja o prevarantima, znamo i svi da ih ima milion :D

I piši o toj knjizi Monah Kalista, šta u njoj piše o prozorljivosti....

Ima ih itekako.:lol: Ali kao sto reče ovde nećemo o šarlatanima.

Jedna od najčudnijih vizija svetovnjaka je Paskalova.Imao je jednu viziju 1654 .Tokom vizije je beležio reči na papiru.Veoma malo reči za viziju koja je dugo trajala.
Deo teksta:

"...Vatra!
Bog Abrahamov,Bog Isakov
Ne filozofa i sholastika.
Shvatanje.Shvatanje..Osećanje.Zadovoljstvo.Mir.
Bog Isusa Hrista.
"Tvoj Bog i moj Bog"
Zaboravljen od sveta i svega,osim od Boga......"


Taj papir je pronađen posle njegove smrti ,zašiven u postavi njegovog kaputa.

Od brilijantnog matematičara do još većeg vizionara.
 
Poslednja izmena:
Разлика је у томе од кога долази способност или тај дар:
1.Од човека (интуиција, парапсихолошке способности)
2.од Бога - онда се то зове прозорљивост .Тај дар не добијају сви који су монаси, посте и живе светим животом, него само неки са одређеним разлогом, а то је да би тај дар служио ДРУГИМА ДА СЕ ПРИБЛИЖЕ БОГУ
4.од демона - који су, као духовна бића такође у стању да виде ствари које се дешавају у даљини као и ствари које су логична последица нечијег понашања

А иначе, многи светитељи су молили Бога да им не даје тај дар или га чак одузме да не би били због њега прелашћени, тј.преварени од стране демона.
 
Ima ih itekako.:lol: Ali kao sto reče ovde nećemo o šarlatanima.

Jedna od najčudnijih vizija svetovnjaka je Paskalova.Imao je jednu viziju 1654 .Tokom vizije je beležio reči na papiru.Veoma malo reči za viziju koja je dugo trajala.
Deo teksta:

"...Vatra!
Bog Abrahamov,Bog Isakov
Ne filozofa i sholastika.
Shvatanje.Shvatanje..Osećanje.Zadovoljstvo.Mir.
Bog Isusa Hrista.
"Tvoj Bog i moj Bog"
Zaboravljen od sveta i svega,osim od Boga......"


Taj papir je pronađen posle njegove smrti ,zašiven u postavi njegovog kaputa.

Od brilijantnog matematičara do još većeg vizionara.


Na istom papiru je pisalo i sledeće (što mi se posebno sviđa):

"Pravedni Oče, svet Te nije poznao
Ali sam Te ja poznao.
Radost, radost, radost, suze radosti
Ne odvajam se od Tebe..."


Morris Bishop, Pascal, The Life of the Genious (New York, Reynal E. Hitchook, 1036), 172, 173.
 
Dakle, misliš da čovek može imati talenat te vrste koji nije dobio od Boga? Nekako mi to ne ide...
Ovo nije moje misljenje, nego misljenje hriscanskih svetitelja:)
Zbog cega "ti to ne ide"?Krajnje je razumljivo ako se ima u vidu da su i demoni bica koja imaju odredjene sposobnosti i osobine.Pa Lucifer, je bio andjeo Zaklanjac Bozjeg lica (najvisi u hijerarhiji andjela) i kao takav posedovao mnoge sposobnosti.On se pogordio upravo zbog tih svojih moci i tako otpao od Boga.
Demoni imaju mnoge moci i ni jedan hriscanin ih ne podcenjuje.Samo sto mi verujemo da ih je Hristos, svojom zrtvom na krstu, a pre svega vaskrsenjem pobedio.
Eto, upravo zbog toga sto je ljudima tesko da razlikuju od koga dobijaju darove, oni treba da znaju kako da ih prepoznaju.Svi koji vode dobru, licnom i ljudi, a to znaci bogopoznanju, su od Boga. Oni koji sluze za to da se pojedinac uzdize i pokaze superiorniji od drugih ljudi nisu od Boga.;)
 
Ček, ljudi, polako. :)

Jedno je, što bi reko Mita, da predostiš zemljotres, a drugo da pogodiš kad će kuj da rikne.
Jer, pazi sad... Neko ti potrefi da imaš još 1000 dana, na primer. I sad, dokrajči te neka hronična bolest. Ovo bi moglo da spada i u nagađanje tipa zemljotresa.
A mož da te zvekne i neka baraba u tikvu da ti pokupi novčanik. I više ne ustaneš.
Što se tebe tiče, dođe mu na isto. Al ne i za barabu...
Jer ondak ispada da postoji sudbina i da mož da se praćakaš kolko oćeš, sve je nedgi već zapisano i jednostavno ima onih koji to umeju da raščitaju.
Al, slobodne volje nema. :eek:
Viš ti to. :confused:
 
Ček, ljudi, polako. :)

Jedno je, što bi reko Mita, da predostiš zemljotres, a drugo da pogodiš kad će kuj da rikne.
Jer, pazi sad... Neko ti potrefi da imaš još 1000 dana, na primer. I sad, dokrajči te neka hronična bolest. Ovo bi moglo da spada i u nagađanje tipa zemljotresa.
A mož da te zvekne i neka baraba u tikvu da ti pokupi novčanik. I više ne ustaneš.
Što se tebe tiče, dođe mu na isto. Al ne i za barabu...
Jer ondak ispada da postoji sudbina i da mož da se praćakaš kolko oćeš, sve je nedgi već zapisano i jednostavno ima onih koji to umeju da raščitaju.
Al, slobodne volje nema. :eek:
Viš ti to. :confused:

Ja bih se slozio sa ovim zadnjim zakljuckom.:)
Ali bih dodao da prozorljivost ipak postoji, a postoji radi ispravljanja ljudi.
To znaci da ako se ispravis mozes promeniti svoju sudbu.
 
Ček, ljudi, polako. :)

Jedno je, što bi reko Mita, da predostiš zemljotres, a drugo da pogodiš kad će kuj da rikne.
Jer, pazi sad... Neko ti potrefi da imaš još 1000 dana, na primer. I sad, dokrajči te neka hronična bolest. Ovo bi moglo da spada i u nagađanje tipa zemljotresa.
A mož da te zvekne i neka baraba u tikvu da ti pokupi novčanik. I više ne ustaneš.
Što se tebe tiče, dođe mu na isto. Al ne i za barabu...
Jer ondak ispada da postoji sudbina i da mož da se praćakaš kolko oćeš, sve je nedgi već zapisano i jednostavno ima onih koji to umeju da raščitaju.
Al, slobodne volje nema. :eek:
Viš ti to. :confused:

Ипак постоје разне чудне ствари, тј. разна предвиђања. На пример, мој покојни ујак је био тзв."луди математичар"... бавио са математиком и уопште био веома образован пре свега верски, чачкао је којешта па чак и Кабалу и неколико година пре своје смрти тачно је неким математичким путем израчунао у дан када ће умрети. И то саопштио свом брату и његовој жени тј. снаји а тада је био потпуно здрав. Што се тиче те рачунице "промашио" је свега неколико дана тј. тих неколико дана колико је промашио био је на апаратима у болници. Е сад, како је он то прорачунао није никоме испричао... али ово су чињенице. И то просто невероватне, а умро је од излива крви у мозак тј.шлога...
 
Ипак постоје разне чудне ствари, тј. разна предвиђања. На пример, мој покојни ујак је био тзв."луди математичар"... бавио са математиком и уопште био веома образован пре свега верски, чачкао је којешта па чак и Кабалу и неколико година пре своје смрти тачно је неким математичким путем израчунао у дан када ће умрети. И то саопштио свом брату и његовој жени тј. снаји а тада је био потпуно здрав. Што се тиче те рачунице "промашио" је свега неколико дана тј. тих неколико дана колико је промашио био је на апаратима у болници. Е сад, како је он то прорачунао није никоме испричао... али ово су чињенице. И то просто невероватне, а умро је од излива крви у мозак тј.шлога...

Pa sad... :lol:
Setih se nekakve čangrizave babe iz komšiluka...
Smetalo joj što parkiram ispod njenog prozora. (Zapravo, parkirao sam ispod svog prozora, ali baba je bila u stanu iznad).
I tko, jednom me dovoljno iznervira da joj kažem tako ispd glasa, razgovetno:
- Mani se baba prozora. Živećeš još do katoličkog Božića! :evil:
I ja naravno, zaboravim šta sam rekao babi, kad, na sam rvacki Božić eto ti njene usplahirene ćerke. Moli me da oprostim babi jer se sva nadula! :eek:
I oprostim joj. :lol:
Al je ipak umrla na pravoslavni Božić. :D
 
Pa sad... :lol:
Setih se nekakve čangrizave babe iz komšiluka...
Smetalo joj što parkiram ispod njenog prozora. (Zapravo, parkirao sam ispod svog prozora, ali baba je bila u stanu iznad).
I tko, jednom me dovoljno iznervira da joj kažem tako ispd glasa, razgovetno:
- Mani se baba prozora. Živećeš još do katoličkog Božića! :evil:
I ja naravno, zaboravim šta sam rekao babi, kad, na sam rvacki Božić eto ti njene usplahirene ćerke. Moli me da oprostim babi jer se sva nadula! :eek:
I oprostim joj. :lol:
Al je ipak umrla na pravoslavni Božić. :D

Па ето видиш ... има ту нешто - :hahaha:
 
J
I Vladika Nikolaj bio je "prozorljiv", ali monasi o tome nerado pricaju

evo vidim da mi moderator brise postove
pa cu pokusat da budem politicki korektan :)

dakle,
kako je moguce
da neko ko je vidovit
poredi najveceg srpskog svetitelja
sa monstrumom
koji je progutao tabletu cijanida,
a potom sebi prosvirao mozak ?

zakljucak:
Vladika Nikolaj nije bio "prozorljiv"
 

Back
Top