Proverite da li ste autistični

Your score was 10 out of a possible 50.

Scores in the 0-25 range indicate few or no Autistic traits.

Nisam očekivala ni ovoliko, ili je trebalo biti više jer npr. ''Radije idete u pozorište nego muzej?''
Svašta... Ili ''Idete li radije u biblioteku ili diskoteku?'' :think:

>facepalm<
ne čudi me to pitanje
meni su pozorišta stresna, sve je real time, strah me da ne pogreše, zaborave tekst, da se nešto ne desi itd.... sve me to iscrpljuje, mada sam umeo i da se super provedem u pozorištu i osetim ispunjeno i produhovljeno....

autizam je skopčan sa visokom anksioznošću, pre svega socijalnom ali i generalnom... i priličnom preosetljivošću na stimulaciju koja dopire do nas od spolja
 
Ne sekiraj se mila, ti si skroz empatična :)
Ja, naprimer, idem radije u muzej i u biblioteku. :)
susan, kao da malo mešaš neke stvari, empatija ne isključuje autizam, jedino psihopatiju.

pošto za sebe kažeš da si antisocijalna, zanima me da li bi mogla da gledaš snimke egzekucije ljudi bez uznemirenja?
to je možda najbolji test da li je neko psihopata ili ne, po mom sudu
 
susan, kao da malo mešaš neke stvari, empatija ne isključuje autizam, jedino psihopatiju.

pošto za sebe kažeš da si antisocijalna, zanima me da li bi mogla da gledaš snimke egzekucije ljudi bez uznemirenja?
to je možda najbolji test da li je neko psihopata ili ne, po mom sudu

Ne mešam.
Autistični ljudi ne umeju prepoznati tuđe emocije, što je empatija - sposobnost da se staviš u tuđu glavu, tuđe cipele. Autistični ljudi to ne mogu. Već sam rekla da psihopate mogu da prepoznaju - ne da sasosećaju - tuđe emocije, ali oni uopšte nemaju emocija, nisu za njih sposobni. Autizam je retko istražen, jer ga je vrlo teško istražiti, ali niko za kog sam čula posle srednjeg veka nije izjavio da autistični ljudi nemaju emocija, kao što ih psihopate nemaju. Njihov je veći problem iskazati emocije. I, naravno, prepoznati tuđe. Što, opet, čini jednu od razlika između njih i psihopata (uz neke druge, važnije), jer psihopate, mada ih nemaju, umeju prepoznati. Mada samo da iskoriste u svoje lične svrhe. Jesi li gledao Mozart And The Whale? Ili, blaži slučaj, Adam? Znam da je Holivud, ali i on nekad bar otprilike pogodi stvari:)
 
ps. što se tiče egzekucija. Ne znam. Možda, ako bi bili u pitanju pedofili ili kakva slična odvratna sorta. Naprimer, ako bi to bila Fishova egzekucija, koji je silovao i posle toga jeo decu. Možda bih i gledala, pod uslovom da je to čista egzekucija, injekcijom, naprimer. Ništa stolice, vešanje, čerečenje i slično. Ako bih znala da je u pitanju egzekucija tako nekog čudovišta, i ako bi bila, ko što rekoh, čista egzekucija, verovatno mi ne bi bio problem da prisustvujem.
Međutim, nisi mi postavio dobro pitanje.
Ako bi me pitao da li bih prisustvovala egzekuciji ljudi koji su mučili životinje - DA! I tu me ne bi zanimala čista egzekucija. Tu bih prisustvovala čemu god hoćeš.

Ljudi koji muče životinje zaslužuju da umru najgorom smrću koja postoji, period.
 
Ja baš volim Adama :) Povezala sam se s njim na nekoliko nivoa, a naročito ona scena na zabavi kad ih domaćica pita jel hoćete da vidite slike bebe? Pa kad Adam iskreno odogovori: Ne.

Kad sam gledala tu scenu pomislila sam: da! Zašto JA to nikad ne kažem, u sličnoj situaciji, kad je to ono što mislim?? Čovek kaže ono što misli! Koji sjajan čovek:) Adam je preslatka osoba :)

Mozart and The Whale je težak film, to su ljudi koji pate od mnogo težeg oblika autizma, ali su svejedno sjajni, ko i ceo film.

Film koji si mi preporučio moraću da pogledam. Hvala.
 
hmm, u tom delu se ne uklapam. ja mogu da prepoznam kad je nekom dosadno recimo dok ja pričam ili kad je neko u strahu, tuzi, lako zaplačem kada gledam film....
Onda il nisi autističan uopšte, il si visoko funkcionalan. Sećaš se (mada ne voliš film) kako Adam nije umeo da prepozna kad davi ljude svemirom i planetama? Ali ti umeš da prepoznaš. Mislim, smešno je da ti pričam, ne znam da li si ikad proverio kod profesionalca, ali po meni ti si vrlo nisko na lestvici :)
 
ps. što se tiče egzekucija. Ne znam. Možda, ako bi bili u pitanju pedofili ili kakva slična odvratna sorta. Naprimer, ako bi to bila Fishova egzekucija, koji je silovao i posle toga jeo decu. Možda bih i gledala, pod uslovom da je to čista egzekucija, injekcijom, naprimer. Ništa stolice, vešanje, čerečenje i slično. Ako bih znala da je u pitanju egzekucija tako nekog čudovišta, i ako bi bila, ko što rekoh, čista egzekucija, verovatno mi ne bi bio problem da prisustvujem.
Međutim, nisi mi postavio dobro pitanje.
Ako bi me pitao da li bih prisustvovala egzekuciji ljudi koji su mučili životinje - DA! I tu me ne bi zanimala čista egzekucija. Tu bih prisustvovala čemu god hoćeš.

Ljudi koji muče životinje zaslužuju da umru najgorom smrću koja postoji, period.
znači dosta zavisi od te moralne komponente i tvog osećaja za pravdu. dakle, ne bi mogla biti plaćeni ubica, hitman.

a recimo onaj masovni ubica sa novog zelanda koji je snimao svoj krvavi pir, kako ide i ubija vernike oko džamije, neki su taj video ladno gledali. ja sam pustio snimak i gledao kako vozi u pravcu džamije i sluša muziku, sve do trenutka kada uzima oružje iz gepeka. onda sam isključio. neshvatljivi su mi ljudi koji su mogli da gledaju i dalje.
 
Onda il nisi autističan uopšte, il si visoko funkcionalan. Sećaš se (mada ne voliš film) kako Adam nije umeo da prepozna kad davi ljude svemirom i planetama? Ali ti umeš da prepoznaš. Mislim, smešno je da ti pričam, ne znam da li si ikad proverio kod profesionalca, ali po meni ti si vrlo nisko na lestvici :)
verovatno jer se moj autizam kasnije razvio, nisam od malena bio takav, tako da je ta komponenta ostala očuvana bar za sada
 
znači dosta zavisi od te moralne komponente i tvog osećaja za pravdu. dakle, ne bi mogla biti plaćeni ubica, hitman.

a recimo onaj masovni ubica sa novog zelanda koji je snimao svoj krvavi pir, kako ide i ubija vernike oko džamije, neki su taj video ladno gledali. ja sam pustio snimak i gledao kako vozi u pravcu džamije i sluša muziku, sve do trenutka kada uzima oružje iz gepeka. onda sam isključio. neshvatljivi su mi ljudi koji su mogli da gledaju i dalje.
Nisam to gledala, nit bi mi palo na um da gledam neka masovna ubistva uživo, osim ako bi greškom naletela (dešavalo mi se, da ne očekujem, a klip sadrži realna ubistva). Međutim, uopšte me ne zanima.
 
odličan video. čovek objašnjava kako je ovaj test ozbiljan alat. ali sam prvi korak u uspostavljanju dijagnoze.

kao dramatična granica se uzima skor 32 (zanimljivo da sam ja baš toliko poena osvojio).
zašto 32? jer po statistici, 80% stvarno autističnih osoba ima skor 32+, dok je samo 2% neautističnih ljudi koji su testirani imalo 32 i jače. te test bolje procenjuje da li neko ima autizam nego da li ga nema.
dakle, šta je verovatnije, da sam jedan od tih 80% autističnih ili da se nađem među 2% normalnih koji su stigli do 32.

11-21 prosečan skor
22-25 natprosečan skor
26-31 - velika šansa da ste autistični (86% od svih sa ovim skorom imaju aspergera)
32+ se uzima kao granica jer samo 2% neurotipičnih (normalnih) ljudi dostiže te vrednosti na testu


 
Da, ali kod mnogo ljudi jedno ne isključuje drugo već je stvar prilike i trenutka.
Imate ljude koji ne vole pozorište jer ne prepoznaju tu ni umetnost, ni književnost, ni glumu kao nešto vredno pažnje pa će radije otići u muzej jer tamo se manje ''deru''... a i one koji radije ne bi išli ni tamo ni 'vamo. :zcepanje:
Zato su mi tih par pitanja malo off, ništa strašno.
 
greta pominje da su njene dijagnoze asperger, opsesivno kompulsivni poremećaj i selektivni mutizam.
selektivni mutizam - osoba može pričati samo kada oseti potrebu da nešto kaže.

odmah sam se prepoznao, uvek se osećam loše kada trebam govoriti na silu samo da bi se ćaskalo...

Od autizma i selektivnog mutizma je inače bolovao Seung Hui-Cho, čuveni masovni ubica sa fakulteta Virginia Tech. Kažu da ga je zbog tih odlika čak i prostitutka odbila kad ju je platio :mrgreen:

seung hui cho.jpg
 
27 asperger...mada ja prepoznajem tudje emocije i imam svoje sopstvene i mogu da izrazim pozitivne emocije prem ljudima koje poznajem i koje volim, prema ostalima imam uglavnom negativne emocije. prepoznajem kada je nekome dosadno.

nemam problema sa koordinacijom, volim da idem u pozorista, fizicki sam u odlicnom stanju, lako se rehabilitujem posle povreda, jedino sto se bolje izrazavam pismeno, nego usmeno i sto mrzim da se nadjem sa nepoznatim ljudima u drustvu i sto ne verujem nikome.

ne znam da vodim razgovor sa nepoznatim ljudima.
 

Back
Top