Protesti u Srbiji, Tirani, Podgorici i Banjaluci - počinje li Balkansko proleće

Да ли је почело 'Балканско пролеће'?

  • ДА

    glasova: 2 22,2%
  • НЕ

    glasova: 6 66,7%
  • ДА, АЛИ СЕ ПРОТИВИМ 'БАЛКАНСКОМ ПРОЛЕЋУ'!

    glasova: 0 0,0%
  • Не живим дуго у Региону, дуго радим у иностранству и не познајем тамошње прилике

    glasova: 1 11,1%

  • Ukupno glasova
    9
  • Anketa je zatvorena .

комшија

Stara legenda
Poruka
95.254
https://www.bbc.com/serbian/lat/balkan-47325581

Protesti u Srbiji, Tirani, Podgorici i Banjaluci - počinje li Balkansko proleće

_105755412_1.jpg


Nataša Anđelković BBC novinarka 22 februar 2019

Do Arapskog, svako proleće imalo je pozitivan predznak.

Najpoznatije u Srbiji bilo je Beogradsko - muzički festival.

Danas, mesec dana pre kalendarskog dočeka, pominje se novo - Balkansko proleće.

Protesti #1od5miliona[/B] širom Srbije organizuju se već jedanaest nedelja, a u Banjaluci jedanaest meseci građani traže „Pravdu za Davida".

Opozicija u Tirani zahteva smenu vlasti i ostavku premijera Edija Rame, dok građani Podgorice traže promene u pravosuđu i na vrhu vlasti.

Svima je zajedničko da protestuju protiv vlasti, ali demonstrante ne predvodi uvek opozicija.

U Crnoj Gori organizatori protesta „97.000-odupri se" podvlače da nijedan opozicioni vođa nije u njihovom timu. Oni su od početka februara dva puta šetali crnogorskim glavnim gradom, zahtevajući odlazak kompletne vladajuće strukture i izgradnju slobodnog, građanskog društva.

Denis Mekić iz ovog pokreta ističe da svi mogu da dođu na proteste kao građani, ali da bi u postojećoj društvenoj i političkoj atmosferi stranački interesi bili „neukusni".


Crna Gora: Afera „koverta"

Povod za njihovo prvo okupljanje, kaže, bila je afera „koverta"

_105755414_1-1.jpg


Afera je vezana za snimak u kome se vidi generalni sekretar predsedništva Crne Gore Slavoljub Stijepović kako preuzima kovertu, navodno punu novca, od vlasnika „Atlas grupe" Duška Kneževića.

Pare su, navodno, bile namenjene kupovini glasova na izborima, a sve po nalogu sadašnjeg predsednika Crne Gore Mila Đukanovića, tvrdi Mekić.

Autentičnost snimka niko od aktera nije osporio, ali negiraju „obrazloženje".

Specijalni tužilac Crne Gore Milivoje Katnić je novinarima potvrdio da njegova kancelarija vodi postupak protiv Kneževića za krivična dela pranja novca i stvaranje kriminalne organizacije. Stijepović se tereti da je pomagao u pranju novca.

„U toj koverti je bilo 97.500 evra, a smatramo da je tačno toliko i razloga, za 30 godina vladavine Demokratske partije socijalista, da građani Crne Gore konačno dignu glas i ujedine se protiv korumpirane vlasti", ističe Mekić.

„Bilo je desetak hiljada ljudi, ali umesto licitiranja brojkama, volimo da kažemo da nas je bilo tačno 9.700, te da je vrednost one koverte devalvirala na samo 10 evra".

Na drugom okupljanju zatražili su ostavke direktora Agencije za sprečavanje korupcije, Specijalnog i Vrhovnog državnog tužioca, premijera i predsednika Crne Gore.

_105755416_1-16.jpg


Jovana Janjušević iz Podgorice za BBC kaže da podržava proteste i da se konačno stvorila „kritična masa koja rađa nadu u promene".

„Za svoje 34 godine, ne pamtim drugu partiju na vlasti. Sada šetnje organizuju pravi ljudi i verujem da će uspeti, iako vlast pokušava da ih ocrni i devalvira."

Janjušević napominje da je „vladavina prava u Crnoj Gori sporna i za Evropsku komisiju."

„To nije samo subjektivna ocena šačice građana."

Đukanović je, gostujući u emisiji „Ukrštene reči" na TV Prva, ocenio da afera u vezi sa vlasnikom „Atlas grupe" ima dva cilja - prvi je da se „odbegli tajkun zaštiti od evidentne krivične odgovornosti".

On nije porekao da je Knežević bio jedan od donatora njegove partije, ali je demantovao da se prethodno s njim o tome konsultovao.

Drugi i važniji cilj je, tvrdi Đukanović, pokušaj da afera izazove ulične proteste, odnosno smenu vlasti na ulici.

Predsednik Crne Gore nema nameru da podnese ostavku, „ne zato što je vlastoljubiv, već zbog kontinuiteta borbe za vrednosti".


Albanija: Trgovina drogom i Ramina arogancija

Istu poruku za demonstrante i opoziciju ima i albanski premijer Edi Rama.

Hiljade demonstranata, pristalica albanske opozicije, opkolile su u četvrtak zgradu Parlamenta u Tirani tražeći ostavku vlade, javlja agencija Beta.

_105755408_gettyimages-1126526972.jpg


Protest je počeo paljenjem sveća i polaganjem cveća isred zgrade parlamenta, a poruka ovog performansa je - da je parlament mrtav.

Demonstranti su bacali Molotovljeve koktele na policiju, koja je uzvratila suzavcem.

Opozicioni poslanici predvođeni Demokratskom partijom desnog centra Ljulzima Baše prethodno su potpisali pisma ostavke iz parlamenta i traže prevremene izbore.

Građanka Tirane Rezarta Kaušaj kaže za BBC da se nada da će protesti opozicije „razmrdati ceo sistem".

„Podržala sam ih, zbog svih skandala koji su se dešavali proteklih godina - korupcija, zloupotrebe položaja, ali i umešanosti visokih funkcionera u trgovinu drogom i organizovani kriminal", kaže Kaušaj.

Iako je zabeležen određeni pomak, Evropska komisija godinama unazad u izveštajima o napretku od Albanije traži da načini ozbiljne korake u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Kaušaj posebno smeta arogancija premijera Rame i njegovih pristalica, koji ignorišu zahteve građana, ili još gore, ismevaju one koji od Vlade očekuju da bude odgovorna prema građanima.

„Protesti prethodnih dana bili najradikalniji, od pada komunizma u Albaniji", napominje novinar iz Tirane Muhamed Veliu za BBC.

„Ključni cilj opozicije je da pokuša da spreči održavanje izbora, jer smatraju da oni neće biti fer i slobodni."

Predlažu, kako kaže, formiranje prelazne vlade, koju bi mogao da vodi neko iz Ramine Socijalističke partije, samo da on ode.

Rama to odbija, ocenjujući da je opoziciono napuštanje parlamenta „loša vest za albansku demokratiju",

„To može biti fatalno za otvaranje pregovora sa Evropskom unijom ove godine", prenose mediji Ramine reči.

On je opoziciji javno ponudio da razgovaraju, ali ne prihvata pozive za prevremene izbore i formiranje prelaznoj vladi.


Bosna i Hercegovina: Ljudima je muka od nepravde

Od promena u vladajućoj garnituri „preko ulice" u Bosni i Hercegovini odustalo se posle izbora.

Novinar iz Banja Luke Srđan Puhalo za BBC podseća da su protesti „Pravda za Davida", koji traju već 330 dana, počeli kao građanski, bili politički obojeni pred izbore u zemlji i sada ponovo postali građanski.

„U vreme kampanje, dobili su podršku opozicije, što nije nužno loše. Ispostavilo se, međutim, da protesti nisu imali efekat koji je opozicija htela, pa je i njihova zainteresovanost splasla."


_104953176_img_20181226_123342.jpg


David Dragičević nestao je 18. marta 2018. godine, a njegovo telo pronađeno je šest dana kasnije

Na protestima se sada okuplja nekoliko stotina ljudi, dodaje, na platou ispred crkve, jer je na glavnom Trgu Krajine u Banja Luci zabranjeno okupljanje.

„Od kraja decembra i prekidanja famoznog koncerta Harisa Džinovića policija hapsi demonstrante, saslušava, a to potkrepljuje nekim zakonima.

„Vlasti se na taj način obračunavaju sa neistomišljenicima, jer su dovoljno jaki i sve kontrolišu. A opozicija je potpuno razbijena", napominje Puhalo.

Članovi grupe „Slobodni građani Banja Luke" od 9. februara gotovo svako veče pokušavaju da prošetaju gradom, određenom rutom, jer smatraju da su zabrane neosnovane.

U tome ih je dosad sprečavala policija, koja neprestano poziva prisutne da se raziđu ukoliko ne žele da budu privedeni, prenosi portal Kliks.ba


Puhalo smatra da se ne može govoriti o Balkanskom proleću, jer nema ni ideološke ni organizacione kopče sa ostalim protestima u regionu.

„Ljudima je samo svuda muka od nepravde."

_105755410_gettyimages-1075954178.jpg


Zahtevi građana kao lik u ogledalu

Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam ističe da su protesti u regionu kao „lik u ogledalu".

„Zajednički imenitelji su autoritarni režimi, korupcija, nedostatak vladavina prava i gušenje slobode medija.

„U svakoj državi regiona vidite i isti odnos vlastodržaca, kojima to ne odgovara".

Vlastima je uvek bolje da građani ćute, uz obrazloženje da ima „velikih, državnih tema, koje su im važnije od naših malih priča i života", kaže on.


- - - - - - - - - -

Наравно да је почело и то свргавањем Груевског. Само што су ови протести у Подгорици заправо протести нео-информбороваца маскираних у грађанске протесте.
 
Више је него очигледно да су сви наведени протести организовани и финансирани од страних служби - ЈЕДИНО ШТО ЈОШ УВЕК НЕ ЗНАМО ШТА ИМ ЈЕ ПЛАН??? ШТА ТО ЖЕЛЕ???

da razbucaju i ovo sto postoji od drzava i dovedu na hiljade migranata, naprave novi experiment prostora bez identita cije potencijale koriste bez naknada a svoj otpad resavju ovde.To je za pocetak
 
Више је него очигледно да су сви наведени протести организовани и финансирани од страних служби - ЈЕДИНО ШТО ЈОШ УВЕК НЕ ЗНАМО ШТА ИМ ЈЕ ПЛАН??? ШТА ТО ЖЕЛЕ???

План је стварање Балканске Конфедерације, као бране руско-немачком утицају на југоистоку Европе и даље према Леванту, те се сходно томе владајуће национал-шовинистичке "елите" морају послати на ђубриште историје.
 
План је стварање Балканске Конфедерације, као бране руско-немачком утицају на југоистоку Европе и даље према Леванту, те се сходно томе владајуће национал-шовинистичке "елите" морају послати на ђубриште историје.

Jedva izlaze na kraj i sa svojim nacional šovinistima što će pokazati izbori za evropski parlament a ne sa balkanskim. Bolje sada da se posvete sebi da se opet ne pojave Hitler i Musolini na stogodišnjice njihovih pokreta.
 
Више је него очигледно да су сви наведени протести организовани и финансирани од страних служби - ЈЕДИНО ШТО ЈОШ УВЕК НЕ ЗНАМО ШТА ИМ ЈЕ ПЛАН??? ШТА ТО ЖЕЛЕ???

mmmora da je nešto lepo

Да им ..ПОЧЕШУ ЈАЈА...:hehe:
 
Naši otporaši: Gde god su bili, obrukali su nas
M. K. 23. februara 2019. 06:55
Naši otporaši: Gde god su bili, obrukali su nas
Foto: raphaelthelen - CC BY 2.0
Podeli

Bilans organizacije KANVAS u raznim obojenim revolucijama koje su podsticali širom sveta je što brukaju Srbiju. Zanimljivo je da im nikada nije bila namera da poput nekih drugih odu i „Okupiraju Volstrit“, pošto rade po taksimetru i nalogu.

Mutna voda Venecuele je, kao i uvek u smutnim vremenima, na površinu izbacila mnogo štošta, pa tako i KANVAS. Centar za primenjene nenasilne akcije i strategije (KANVAS), koji deluje od 2004. godine, nastao je iz modela koji su američke bezbednosne strukture razvile prilikom pripreme rušenja Slobodana Miloševića u Srbiji i izučava se kao model takozvanih obojenih revolucija kojima Amerikanci i njihovi saveznici podrivaju i ruše nepodobne režime po svetu.

Nenasilni otpor kao važan segment državnog prevrata, smislili su i razvili teoretičar Džin Šarp i pukovnik Robert Helvi, koji ga je prvi put implementirao u Srbiji preko organizacije Otpor, čije je aktiviste lično obučavao.

Model koji se tada odlično pokazao, nakon toga je usavršavan i razvijan, do sada je primenjen u više od trideset država. Aktivisti koje su direktor i osnivač KANVAS-a Srđa Popović i njegovi saradnici obučavali delovali su u Ukrajini, Gruziji, Libanu, Egiptu, na Maldivima… i učestvovali u smenama brojnih režima. U Venecueli su ponovo aktivni na rušenju vlasti Nikolasa Madura, pošto im prvi pokušaj obaranja Uga Čaveza nije išao od ruke.

U početku stidljive informacije na temu uloge KANVAS-a u Vencueli, sada već i nisu novost. Tako je ovih dana i onlajn izdanje Independenta, jedno od najznačajnih nezavisnih medija u Južnoj Africi, taksativno navelo da su samoproglašenog predsednika Venecuele Huana Gvaida već više od decenije jastrebovi u američkoj administraciji spremali da preuzme vlast u Karakasu. Praktično, od studija na američkom univerzitetu „Džordž Vašington“ 2007. godine, gde je dobio diplomu neoliberalnog ekonomiste.

Tri godine kasnije, u novembru 2010. godine, Gvaido je, kako piše Independent, pohađao tajni trening u Meksiku o tome kako zbaciti predsednika Uga Čaveza. Navodi i to da je obuku obezbedio Otpor, koji je postao srpski model otpora koji je uspeo da sruši Slobodana Miloševića. Taj model je potom korišćen za obuku opozicije u mnogim zemljama, posebno u Istočnoj Evropi, da bi se razbile vlade u različitim obojenim revolucijama, ukazuje ovaj portal.

Napominje takođe da Gvaido nije bio prvi Venecuelanac koji je trenirao taktiku Otpora, pošto je pet studentskih vođa iz Venecuele 2005. godine u Beogradu obučavano od strane KANVAS-a. To je, ističe Independent onlajn, finansirala američka nevladina organizacija, Nacionalna fondacija za demokratiju, za koju se zna da promoviše zalaganja za promenu režima u različitim zemljama.

Istoričar Čedomir Antić, koji je je bio jedan od lidera Studentskih protesta 1996/97. godine, iz kojih su kasnije iznedreni i Otpor i KANVAS, za Sputnjik kaže: „Brukaju ne samo najveći broj onih časnih koji su protestovali protiv Miloševića i delom s pravom trpe povike ’Otporaši, Sorošovci‘, nego — brukaju Srbiju!“

„Uloga ljudi koji su nekada bili u Otporu, koji sada služe kao nekakvi izvoznici mirnih revolucija, koji obučavaju razne demokratske ali i druge prozapadne pokrete po svetu nije dobra za Srbiju i srpski narod zato što nas potpuno besmisleno i nepotrebno dovode u poziciju da stajemo na stranu velikih imperija koje imaju mnogo više koristi od svega toga nego što ima grupa naših bivših otporaša koja živi na visokoj nozi za neki mali novac. A u stvari, vrlo često služi samo kao neka dimna zavesa da bi tamo posle mogle da deluju razne službe, američke ili nekih drugih zemalja“, objašnjava Antić.

Na pitanje šta je u stvari uloga KANVAS-a, on slikovito odgovara — nešto između dimne zavese i sipinog crnila.

„Oni treba da pokažu da tu ima neki zli tiranin, diktator i da ima neki narod okupan, fin, koji je kao Amerikanci i onda oni dođu i to organizuju i za njima idu razne službe. Zanimljivo da im nikada nije bila namera da odu i okupiraju Volstrit. To je njima potpuno ispod časti, pošto rade kao taksi, po taksimetru“, nema dilemu nekadašnji predvodnik studentskih protesta protiv Miloševićevog režima.

Očigledno je, dodaje on, da se radi po nalogu. A toj, kako kaže, tužnoj slici, pečat daje rezultat KANVAS-a.

„Kada pogledamo bilans, sećam se Gruzije i pokreta Kmara, Libana, Egipta, svuda je to propalo. Što sad ne idu protiv egipatskog predsednika El Sisija da se bune. Nažalost, Muslimanska braća su mera demokratije Egipta. Šta je postignuto u Libanu? Hezbolah je postao dominantna stranka, zemlja je podeljenija nego ikada, nema ljudskih prava. Šta se dogodilo u Gruziji. Taj koga su doveli pao je kao tiranin. Eno ga tamo u Ukrajini, pravi se da je najveći mrzitelj Rusije, veći od najekstremnijih desničara. Možda je u Tunisu ili Turkmenskoj Republici nešto uspelo, ali ne verujem da je to zahvaljujući njima“, sumirao je Antić.

A aktivisti otpora su prvo 2003. savetovali opozicioni pokret Kmara u Gruziji, potom godinu dana kasnije obučavali pristalice ukrajinske opozicije tokom „Narandžaste revolucije“ 2004. učestvovali u „Revoluciji lala“ u Kirgistanu 2010. Te iste godine im je na pet godina zabranjen ulazak u Rusiju zbog aktivnosti na štetu ruskih interesa tokom izbora za rusku Državnu dumu, gde je član KANVAS-a bio posmatrač.

Turski „Hurijet“ je pre dve godine pisao da je organizacija KANVAS, koju vodi srpski politički aktivista Srđa Popović, bila jedna od organizacija koja je bila duboko umešana u sva dešavanja tokom „arapskog proleća“, a posebno u Egiptu.

Nije tajna da je KANVAS prisutan u Venecueli. Na sajtu te organizacije Venecuela je navedena kao oblast u kojoj deluju. Citirana je i svojevremena Čavesova izjava u kojoj „Otpor“ naziva glavnim proizvođačem nevolja u Venecueli, a Novosti pišu da je Popović prošle godine, zajedno sa kolegom iz „Otpora“ i „Kanvasa“ Slobodanom Đinovićem, objavio tekst pod nazivom „Nacrt za spasavanje Venecuele“.

Popović je još ranije izjavio da su on i Gvaido prijatelji i da bi učinio sve da mu pomogne u borbi protiv režima u Karakasu.

Antić ne spori da je situacija u Venecueli vrlo kompleksna i da se ne može posmatrati crno-belo, jer je činjenica da narod tamo nije zadovoljan, da je opozicija pobedila na parlamentarnim izborima, a Maduro na predsedničkim, koji su njegovi politički protivnici bojkotovali i da bi bilo najbolje kada bi u Vencueli moglo da dođe do sporazuma.

U suprotnom, kako to rade organizatori revolucija, dođe do te dimne zavese gde, kako ističe Antić, eto, ti dobri, nenasilni sprovode neke performanse, a u stvari iza njih dolaze američke firme, od CIA do raznih kontaktora koji gledaju svoj interes.

Upravo to potvrđuje i pisanje južnoafričkog „Independenta“, koji u tekstu o Gvaidu kaže da je od decembra prošle godine putovao u SAD, Kolumbiju i Brazil kako bi koordinirao planove za masovne demonstracije tokom Madurove predsedničke inauguracije u januaru ove godine. To je bio plan pripremljen sa američkim državnim sekretarom Majkom Pompeom, koji se sa Gvaidom sastao dan pred inauguracije, 10. januara, a zatim ga javno podržao da preuzme dužnost samoproglašenog predsednika Venecuele, navodi portal.

Umesto do sada neuspelih strategija protiv Madura, nova je da se pokuša sa isporukom humanitarne pomoći koju nasuprot izabranom predsedniku, zagovara samozvani. A to je baš prilika za nenasilni KANVAS. Maduro je do sada to uspevao da blokira, a to bi moglo da bude izgovor za vojnu intervenciju na „humanitarnoj osnovi“, ocena je Independenta.

E tu bi već posle KANVAS-ove dimne zavese mogli da nastupe neki manje miroljubivi momci.

(Sputnjik)
 
Више је него очигледно да су сви наведени протести организовани и финансирани од страних служби - ЈЕДИНО ШТО ЈОШ УВЕК НЕ ЗНАМО ШТА ИМ ЈЕ ПЛАН??? ШТА ТО ЖЕЛЕ???

Мито, ми који се окупљамо на протестима "1 од 5 милиона" се окупљамо јер желимо да вам видимо напредњачка леђа и да склонимо издајнике напредњаке попут Вучића, и све вас који га подржавате у останку на власти, уместо да подржите протесте и покрет "1 од 5 милиона".
 
Jedva izlaze na kraj i sa svojim nacional šovinistima što će pokazati izbori za evropski parlament a ne sa balkanskim. Bolje sada da se posvete sebi da se opet ne pojave Hitler i Musolini na stogodišnjice njihovih pokreta.
Не бој се ти ништа. Добре чике са Темзе су нам врло лако и елегентно усред Другог светског рата - а према чему су избори за европски парламент (у које се btw превише надате - добиће евро-популисти више него до сада али недовољно за спас балканских тирана) смешни - помогли да оборимо срамни пакт са Хитлером.
 
Више је него очигледно да су сви наведени протести организовани и финансирани од страних служби - ЈЕДИНО ШТО ЈОШ УВЕК НЕ ЗНАМО ШТА ИМ ЈЕ ПЛАН??? ШТА ТО ЖЕЛЕ???

Како је Мита постао бот.
 
Како је Мита постао бот.

Главни ПРАВИ БОТОВИ овде су Амулетум и Комшија - а НЕ ереМИТА......:lol:.... а што је најгоре стално се испаљујете прозивајући друге који се са вама не слажу и само зато што имају другачије тј.своје мишљење - е, "они су ботови"...... тешка будалаштина..........
 
Za Albaniju ne znam ali ovi ostali su stabilni režimi sa jako slabom opozicijom osim možda u Banjaluci donekle, a energija ljudi tj ono malo što je imaju je neartikulisana. Daleko od kritične tačke neophodne za bilo kakva "proleća".

Bez ratova ili svetske ekonomske krize na Balkanu je gotovo nemoguće da dodje do promene vlasti.
 

Back
Top