Quantcast

Protestanska etika !

Utah

Elita
Banovan
Poruka
19.509
Protestanska etika i duh kapitalizma (1905) delo sociologa Maksa Vebera. Protestantska etika, pogotovo kalvinizam je bila pokretacka sila iza nastanka danasnjeg kapitalizma i pravne drzave.
Protestanska etika polazi od vrednosti rada ,odricanja i planiranja, ali i zaradjivanja i stednje. Takav protestanski eticki stav se pojavio u Evropi i Americi, i upravo formirao temelj kapitalizma na Zapadu. Veber je izucava nehriscanske religije i bila je ocigledna veza izmedju nerazvijenosti kapitalizma i religije tih drzava.
Znacaj protestantizma za danasnji svet je ocigledan.
...Samo vera u Boga, rad i stednja.

Poslednja izmena od moderatora:

Vrela Cica

Iskusan
Poruka
5.582
Obozavam tu Veberovu knjigu. On je tu samo izneo pretpostavku da je protestantizam bio pokretacka snaga, ali ja sam to potvrdila, iako sam Pravoslavka, postujem Slavu i imam mog popa i crkvu. Isla sam u skolu u Svajcarsku, koja je bila rimokatolicka i nagledala sam se i dozivela mnogo uzasa. Cak sam i upoznala sadasnjeg papu tamo. Njegov brat mi je jedno vreme predavao neke predmete, a hteo je da me poduci i ljubavi. Nije mi samo jasno gde se izgubila hrabrost Protestanata da javno kazu ko je Antihrist, ko je Djavo. Zasto ih je ekumenizam osvojio?

fisherman1

Veoma poznat
Banovan
Poruka
13.586
Obozavam tu Veberovu knjigu. On je tu samo izneo pretpostavku da je protestantizam bio pokretacka snaga, ali ja sam to potvrdila, iako sam Pravoslavka, postujem Slavu i imam mog popa i crkvu. Isla sam u skolu u Svajcarsku, koja je bila rimokatolicka i nagledala sam se i dozivela mnogo uzasa. Cak sam i upoznala sadasnjeg papu tamo. Njegov brat mi je jedno vreme predavao neke predmete, a hteo je da me poduci i ljubavi. Nije mi samo jasno gde se izgubila hrabrost Protestanata da javno kazu ko je Antihrist, ko je Djavo. Zasto ih je ekumenizam osvojio?
Meni interesantnije,ko nekad Jevrejima s Rimljanima-kako im uvaliti neko vruće kestenje s kim bi trčali okolo,a mi ih "čerupali" u prolazu...Pun nam kufer angla..."Kolumbo hebem te radoznala..." (grafit No1).

gost 305754

Poznat
Poruka
9.412
Protestanska etika i duh kapitalizma (1905) delo sociologa Maksa Vebera. Protestantska etika, pogotovo kalvinizam je bila pokretacka sila iza nastanka danasnjeg kapitalizma i pravne drzave.
Protestanska etika polazi od vrednosti rada ,odricanja i planiranja, ali i zaradjivanja i stednje. Takav protestanski eticki stav se pojavio u Evropi i Americi, i upravo formirao temelj kapitalizma na Zapadu. Veber je izucava nehriscanske religije i bila je ocigledna veza izmedju nerazvijenosti kapitalizma i religije tih drzava.
Samo vera u Boga, rad i stednja.
ma nije valjda....bas su eticni ovi englezi opljackase pola sveta kao i americki robovlasnici uvoznici svezeg crnackog mesa iz afrike....stvarno etika na najvisem nivou....
inace kapitalizam kao sistem je bas etican etican do nivoa imbecilnosti....eksploatacija coveka do iznemoglosti....

fisherman1

Veoma poznat
Banovan
Poruka
13.586
ma nije valjda....bas su eticni ovi englezi opljackase pola sveta kao i americki robovlasnici uvoznici svezeg crnackog mesa iz afrike....stvarno etika na najvisem nivou....
inace kapitalizam kao sistem je bas etican etican do nivoa imbecilnosti....eksploatacija coveka do iznemoglosti....
Možda mislila na jektiku...?:mrgreen:

mnemozina

Aktivan član
Poruka
1.805
Samo vera u Boga, rad i stednja.
Pa ti si stvarno svestrana. U sve si upucena :)

Caliburn

Poznat
Poruka
9.660
Pun nam kufer angla...
:klap:

U koji deo te etike spada podržavanje robovlasničkog ekonomskog sistema? :ceka:

gost 133940

Elita
Poruka
23.649
Pročitao si na vikipedi da su crnci iz afrike bili afrički robovi i odma misli da je expert.
Samo misli, nećeš ništa promenuti.
Služiš ovde da zabavljaš forum. Sociologija se ne bavi robovima. Nisu značajni. Sociologija je kritika društva. Idi na Tehnološki, pa pitaj čistačicu.

gost 305754

Poznat
Poruka
9.412
Pročitao si na vikipedi da su crnci iz afrike bili afrički robovi i odma misli da je expert.
Služiš ovde da zabavljaš forum. Sociologija se ne bavi robovima[/B]. Nisu značajni. Sociologija je kritika društva. Idi na Tehnološki, pa pitaj čistačicu.

:hahaha: udarila ti kafa u glavu definitivno:kafa:

sam sebe pokopovas,bili su izuzetno znacajni u robovlasnickom drustvu....al izgleda to nisi nasao na vikipediji a uzgred nigde nisam ni spominjiao sociologiju;)

Jebivet@r

Domaćin
Poruka
4.547
Moze se tu dodati i moralnost Crkve u Srednjem veku, pa i kasnije, kao oslonca zaostalog feudalnog sistema, a ima tu i jos stvari. Kako god bilo, racionalni protestantizam jeste zasluzan za veliki pomak napred, koje je covecenstvo napravilo.

Mada ne kapiram sta Juta zeli time reci. Njene su protestanti u SAD-u brzo nogirali prema pustinjama dalje zapadno, kada su videli o kome i cemu se radi.

paganinikus_banditus

Primećen član
Poruka
687
Не би било лоше да нешто паметно научимо од Протестаната и да схватимо да нисмо најпаметнији...рад ослобађа човека у сваком погледу...најбољи лек за лоше мисли

Utah

Elita
Banovan
Poruka
19.509
procitaj barem ono sto pise na wikipediji o knjizi, jer ovo nema veze sa temom sto ti pises

Сале

Buduća legenda
Poruka
43.921
Služiš ovde da zabavljaš forum. Sociologija se ne bavi robovima. Nisu značajni. Sociologija je kritika društva. Idi na Tehnološki, pa pitaj čistačicu.
robovi nisu znacajni u robovlasnickom sistemu jer nisu deo drustva?
u ebem ti, kako ovo sfatiti:evil:

Caliburn

Poznat
Poruka
9.660
da li si procitao knjigu ?
Iznela si u uvodnoj poruci osnovnu ideju knjige:
Sad, pošto je kapitalizam na Zapadu zasnovan na robovlasništvu, tj. predstavlja robovlasnički ekonomski sistem, interesuje me u koji deo protestantske etike spada robovlasništvo.
Šta ti tačno nije jasno? :dontunderstand:

gost 133940

Elita
Poruka
23.649
Zaboravio si staljina i mao ce , koji su uplatili 1500 eura u ime svih ateista u dobrovoljne svrhe.
Nisam zaboravio ništa. Protestanti su pobili pola autohtonog stanovništva Amerike i onda doveli robove iz Afrike da rade za njih na plantažama. I gotovo isto toliko plaćene Kineze da im razbijaju planine za železničke tunele.
Uloga ljudi poput Staljina i Mao Ce Tunga je da ljudi koji rade danas ne budu eksploatisani ili istrebljeni na isti način. :kafa:

A o dobrotvornim ciljevima se brinu mormonci. Tako i treba. Jer samo oni će nakon smrti postati Isusi širom kosmosa. :mrgreen:

Poslednja izmena:

gost 133940

Elita
Poruka
23.649
procitao si u kapitalistickom manifestu i to jos na wikipediji, i sada ce da promenis svet.
mora da je divan osecaj kada spamuje sa teme na temu, i raspitujes se kod cistacica.
Džozef Smit je čitao Knjigu morona tako što je zavirivao u šešir u kojem je bio kamen. Da je koristio Wikipediju, saznao bi da Isus nikada nije tražio američki zeleni karton.

Ono, istina je da Wikipedija nema na početku, poput knjige mormona, spisak (pokojnih) svedoka da je tačna, ali tamo bar možeš naći da su konje i kokoške u Ameriku doneli Španci, a da Indijanci nisu poreklom Jevreji kako vas uči... prorok. :kafa:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.