PROTEST NA PRAVNOM Bez dogovora sa upravom, nastavlja se blokada i tokom noći

Милунка Савић

Buduća legenda
Poruka
36.021
Nakon razgovora sa upravom fakulteta predstavnici studenata izneli su predloge koje je uprava dala. Međutim, fakultet neće pristati na izmenu cene bodova niti na održavanje ispita oktobar 2. Studenti su na zboru nakon rasprave glasanjem odlučili da nastave blokadu. Deo studenata namerava da u toku noći ostane na fakultetu, a predstavnici studenata ujutro planiraju da još veći broj studenata blokira predavanja.


Studenti koji su tokm noći drže Pravni fakultet u blokadi kažu da su se pojavila tri krupna muškarca i uz pretnje zahtevali da napuste zgradu.

- To su bila tri nabildovana momka, sa kajlama. Mi smo se izborili i ostali u zgradi, a sve se završilo na verbalnim pretnjama - kaže za "Blic" jedan od predstavika studenta.

Oko 250 studenata Pravnog fakulteta organizovalo je u 12 sati veliki protest i blokiralo ovu visokoobrazovnu ustanovu. Kao tri najvažnija zahteva studenti navode: otključavanje godine, smanjenje cene prenetih bodova na 750 dinara i rok oktobar 2 koji, kako kažu, na drugim fakultetima traje do 17. oktobra, a na Pravnom do 10. u mesecu. Nakon četiri sata protesta i dva sata blokade, dekan pravnog fakulteta Sima Avramović pozvao je predstavnike studenata na razgovor, a akademci se dogovaraju da njih 100 prespava na fakultetu i održi blokadu.

Od 16 sati četiri predstavnika studenata na razgovoru su u dekanatu sa dekanom Simom Avramovićem. Ostali studenti i dalje su na fakultetu - čekaju da njihovi predstavnici izađu sa sastanka i saopšte im da li je došlo do dogovora i kakvog.

Studenti protestuju nezadovoljni načinom bodovanja ispita i ukidanja vanrednog oktobarskog roka, kao i zbog toga što su oni koji su studije upisali 2006. godine imali rok do septembra da fakultet i završe.

- Osnovni razlog za održavanje protesta jeste ukidanje vanrednog oktobarskog roka, poznatijeg kao oktobar 2, podizanje finansijskih nameta gde god je to moguće, menjanje sistema upisa u toku školovanja pomoću kog Fakultet danas ostvaruje enormne godišnje prihode, neuporedive sa bilo kojim drugim fakultetom u državi. Sve ono za šta su se studenti prošle godine borili a što je trebalo biti potvrđeno usvajanjem Izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju, ironično, baš na Pravnom fakultetu nije ispoštovano - objavili su studenti ovog fakulteta na Fejsbuku.


Kako kažu, nezadovoljni su što pored teške finansijske situacije u zemlju fakulteti "obrću milione na uštrb studenata".

- Uz sve težu finansijsku situaciju u zemlji i smanjenje plata i penzija, čini se da su fakulteti najuspešnije državne kompanije koje godišnje obrću milione evra a sve na uštrb studenata. Zato smatramo da je od izuzetne važnosti da šira javnost sazna za ovaj izraz bunta i revolta među studentima, pogotovo danas u vreme kolektivne društvene apatije i letargije - kažu studenti.

Glavna vrata Pravnog fakulteta zaključana su i na njima je okačen natips "Sprečimo pljačku".

Kako javlja reporter "Blica" sa lica mesta, studenti su se okupili u amfiteatru pet, svađaju se, psuju i viču.

Oko 15.40 sati pred njih je izašao dekan Pravnog fakulteta Sima Avramović koji je zatražio da studenti sa drugih fakulteta napuste salu i zgradu.

- U ponedeljak sam primio predstavnike koje ste vi izabrali. Danas sam dobio zahteve mnogih predstavnika i njima sam takođe zakazao sastanak. Mi hoćemo da razgovaramo sa svim studentima - rekao je Avramović.

Studenti ga prekidaju na svakih par sekundi, viču "Pravni!" i dobacuju da je "ovo protest studenata, a ne dekana".

Dekan kaže da je ispunjena većina studentskih zahteva

- Probleme koje ste napisali na ovom papiru i predstavnici koje ste odabrali biće primljeni na razgovor. Od devet ovde navedenih zahteva, šest je već ispunjeno - rekao je dekan.

Ovo je izazvalo bes okupljenih studenata koji su mu dobacivali: "Laž! Šta je ispunjeno?!"


Avramović je rekao akademcima da prestanu da "prave haos studentima koji žele da prate nastavu" i dodao da je bilo dovoljno što se obratio i otišao iz "petice".

Međutim, oko 16 sati Avramović je ipak pozvao studente na razgovor, i nakon pregovaranja da se sastanak održi pred svima u amfiteatru, predstavnici studenata otišli su u dekanat.

Studenti se dogovaraju da njih 100 ostane tokom cele noći na fakultetu kako bi održavali blokadu.

Uprkos protestu saobraćaj u Bulevaru kralja Aleksandra trenutno se odvija bez većih problema.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/59...-sa-upravom-nastavlja-se-blokada-i-tokom-noci

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

С обзиром како медији (не) извештавају, за ово не бих никад сазнала, да нисам ишла да проверим је ли биста Слободана Јовановића, коју су недавно поставили испред факултета, онај исти примерак што је била унутра, или су ипак дали одлити копију...
 
С обзиром како медији (не) извештавају, за ово не бих никад сазнала, да нисам ишла да проверим је ли биста Слободана Јовановића, коју су недавно поставили испред факултета, онај исти примерак што је била унутра, или су ипак дали одлити копију...

Nije tačno da ne izveštavaju, bilo je i na RTS-u.

Imam mlađanu komšinicu koja je sticajem okolnosti student na Pravnom. Kada sam je pitala da li i ona štrajkuje odgovorila je :

"Ja nemam vremena da štrajkujem, moram da učim. Štrajkuju oni koji bi da budu večiti studenti."

Rečeno je sve u dve rečenice.
 
Nije tačno da ne izveštavaju, bilo je i na RTS-u.

Imam mlađanu komšinicu koja je sticajem okolnosti student na Pravnom. Kada sam je pitala da li i ona štrajkuje odgovorila je :

"Ja nemam vremena da štrajkujem, moram da učim. Štrajkuju oni koji bi da budu večiti studenti."

Rečeno je sve u dve rečenice.
Речено, али је само делимично тачно...

Чињеница да је суштина у томе како што више опљачкати студенте, све, не само "вечите", остаје...
 
Речено, али је само делимично тачно...

Чињеница да је суштина у томе како што више опљачкати студенте, све, не само "вечите", остаје...


Studenti su deo ovog društva koje se ne može definisati tačno kakvo je, ali, recimo da je najbliže kapitalističkom.
Svi trpimo pljačku već godinama, kako je onima kojima su opljačkani pa ostali bez posla tako je i studentima.
Svi smo u istom loncu.
 
Ne protestuju samo veciti studenti tako da je ta generalizacija vise nego zalosna i sramotna od svakog ko je pominje. To sto oni protestuju pored nas koji smo na budzetu i upisujemo redovno godinu je njihovo pravo.

1. Trazi se oktobar 2. Oktobar 2 je vecito postojao dok je kao bio "nelegalan", sada kada je u zakonu predvidjeno da fakulteti mogu da odredjuju broj vanrednih rokova samostalno, odjednom se isti ukida.

2. Ukida se produzena godina, tj. 5 godina za apsolvente koja je oduvek i svugde besplatna. Znaci nezavisno da ste samofinansirajuci ili budzetski student vi je placate.

3. Trazi se da se otkljucaju godine. To znaci da je dozvoljeno polaganje predmeta koji nemaju nikakve veze sa drugim predmetima. Sve ostalo je povezano po tom sistemu i ne moze npr. krivicno da se ne polozi a polaze se KPP. Ali zato ako nekom ostane ekonomija, to nije razlog da ne moze nista drugo da polozi dok ne polozi taj ispit i izgubi budzet.

4. Cena boda sa 1200 na 750

5. Postovanje Bolonje u smislu vrednovanje predispitnih obaveza

6. Smena SNS studentskog parlamenta i odrzavanje vanrednih izbora.
 
Studenti su deo ovog društva koje se ne može definisati tačno kakvo je, ali, recimo da je najbliže kapitalističkom.
Svi trpimo pljačku već godinama, kako je onima kojima su opljačkani pa ostali bez posla tako je i studentima.
Svi smo u istom loncu.
И зато треба гурати што више у тај лонац оне који се усуде да из њега помоле главу?

Таква логика "ћути, трпи, не таласај" је и читав свет одвела у тандарију...
 
Studenti su deo ovog društva koje se ne može definisati tačno kakvo je, ali, recimo da je najbliže kapitalističkom.
Svi trpimo pljačku već godinama, kako je onima kojima su opljačkani pa ostali bez posla tako je i studentima.
Svi smo u istom loncu.

Davno sam završio fakultet, upisao sam ga još dok nije bio uveden Bolonjski sistem i niti jednu godinu nisam izgubio, a bio sam na budžetu. Ali i takav sam se uvek pojavio na bilo kom studentskom protestu, iako lično nisam imao potrebe za tim. Hoću da kažem da ne treba tražiti dlaku u jajetu bilo kome, već ukoliko se nešto prepozna kao protest protiv lopovskog sistema, pružiti mu podršku pa taman da se radi o Snežani i sedam patuljaka...
 
Ne protestuju samo veciti studenti tako da je ta generalizacija vise nego zalosna i sramotna od svakog ko je pominje. To sto oni protestuju pored nas koji smo na budzetu i upisujemo redovno godinu je njihovo pravo.

1. Trazi se oktobar 2. Oktobar 2 je vecito postojao dok je kao bio "nelegalan", sada kada je u zakonu predvidjeno da fakulteti mogu da odredjuju broj vanrednih rokova samostalno, odjednom se isti ukida.

2. Ukida se produzena godina, tj. 5 godina za apsolvente koja je oduvek i svugde besplatna. Znaci nezavisno da ste samofinansirajuci ili budzetski student vi je placate.

3. Trazi se da se otkljucaju godine. To znaci da je dozvoljeno polaganje predmeta koji nemaju nikakve veze sa drugim predmetima. Sve ostalo je povezano po tom sistemu i ne moze npr. krivicno da se ne polozi a polaze se KPP. Ali zato ako nekom ostane ekonomija, to nije razlog da ne moze nista drugo da polozi dok ne polozi taj ispit i izgubi budzet.

4. Cena boda sa 1200 na 750

5. Postovanje Bolonje u smislu vrednovanje predispitnih obaveza

6. Smena SNS studentskog parlamenta i odrzavanje vanrednih izbora.
Да, важно је да неко све лепо и прецизно, тачку по тачку објасни о чему се ради, а не да се одмах трчи с преурањеним закључцима и осудама...
 
Бодови који се преносе се плаћају. Шта је то? Ништа не разумем, прегазило ме време. Ја сам диносаурус у генетски модификованом окружењу.

sad se vryi upis bodova..
tipa ja upisen neki predmet recimo obligacije one nose npr 7 bodova,ja za jedan bod platim 1500din znaci pomnozi ta dva i videces koliko kosta...
ukupno svaka godina nosi 60 bodova(moras da upises minimum 37)...s tim da si ranije imao obnovu a sad ako ne polozis predmete opet placas punu cenu..ove godine su uveli neke pogodnosti tipa da za predmete koje preneses iz trece i cetvrte placas max ukupno15000din(one koje si upisao a nisi polozio) a za svaki novo upisani placas 1500 po bodu...
e sad ovo ne ovako kao ove godine pitanje je dal ce i sl da bude tako plus sto ce verovatno mladje generacije da budu i problemu,a realno nije ninstarijima bajno...06 generacije su se bakcale sa njima...
ja sam 08 i podrzavam vise rokova i jeste da faks lema pare al nekad imam osecaj da smo postali mnogo razmazeni..
 
И зато треба гурати што више у тај лонац оне који се усуде да из њега помоле главу?

Таква логика "ћути, трпи, не таласај" је и читав свет одвела у тандарију...

Nije to u pitanju. Da li si čula da na zapadu studenti protestvuju ? Traže da se "pomeri crta" ?

Devojčica prijatelja koji žive u Švedskoj je ove godine upisala Stomatološki ovde jer u celoj Švedskoj na 6 fakulteta upisuju samo 60 studenata !!!
Ovde se upisuju stotine...koji kad završe nemaju posla, onda odlaze u inostranstvo, pa se kuka o odlivu mozgova !!!

I šta bi bilo kada bi na Ekonomskom umesto 1000, upisali 100 ? Nastala bi strašna frka, ali, hteli smo kapitalizam, eto nam ga...
 
Ne protestuju samo veciti studenti tako da je ta generalizacija vise nego zalosna i sramotna od svakog ko je pominje. To sto oni protestuju pored nas koji smo na budzetu i upisujemo redovno godinu je njihovo pravo.

1. Trazi se oktobar 2. Oktobar 2 je vecito postojao dok je kao bio "nelegalan", sada kada je u zakonu predvidjeno da fakulteti mogu da odredjuju broj vanrednih rokova samostalno, odjednom se isti ukida.
ja sam cula da ih ne placaju za vanredne rokove..
a i nastava nikad ne pocne normalno dok traje okt 2.
dr sto ne ubace u zahteve da apsolvenstki rokovi bidu uvek tu posto koliko znam novembar i dec ce biti samo ove god..

2. Ukida se produzena godina, tj. 5 godina za apsolvente koja je oduvek i svugde besplatna. Znaci nezavisno da ste samofinansirajuci ili budzetski student vi je placate.
ja koliko znam na dr se placa na eko omskom se placa..

3. Trazi se da se otkljucaju godine. To znaci da je dozvoljeno polaganje predmeta koji nemaju nikakve veze sa drugim predmetima. Sve ostalo je povezano po tom sistemu i ne moze npr. krivicno da se ne polozi a polaze se KPP. Ali zato ako nekom ostane ekonomija, to nije razlog da ne moze nista drugo da polozi dok ne polozi taj ispit i izgubi budzet.
to je ok...nJbolje bi bilo da samo uvedu ko na farmaciji koji predmeti su uslovljeni kojim dr tipa kpp ne mozes bez kp...
zasada su samo izborne i sa smera otkljucali..

4. Cena boda sa 1200 na 750
sanjaj..XD

5. Postovanje Bolonje u smislu vrednovanje predispitnih obaveza
jos.mnogo mnogo sanjanja..posebno ako ne precizirate zahtev..

6. Smena SNS studentskog parlamenta i odrzavanje vanrednih izbora.
u sv sl nesto bi trebalo za nesto dr me bole cose..:)

- - - - - - - - - -

Nije to u pitanju. Da li si čula da na zapadu studenti protestvuju ? Traže da se "pomeri crta" ?

Devojčica prijatelja koji žive u Švedskoj je ove godine upisala Stomatološki ovde jer u celoj Švedskoj na 6 fakulteta upisuju samo 60 studenata !!!
Ovde se upisuju stotine...koji kad završe nemaju posla, onda odlaze u inostranstvo, pa se kuka o odlivu mozgova !!!

I šta bi bilo kada bi na Ekonomskom umesto 1000, upisali 100 ? Nastala bi strašna frka, ali, hteli smo kapitalizam, eto nam ga...

u normalnim zemljMa imas agenciju koja proceni kolika ce potraznja posla biti za par godina i prema tome moze i upis da se vrsi..kljuc je normalna zemlja..
 
Nije to u pitanju. Da li si čula da na zapadu studenti protestvuju ? Traže da se "pomeri crta" ?

Devojčica prijatelja koji žive u Švedskoj je ove godine upisala Stomatološki ovde jer u celoj Švedskoj na 6 fakulteta upisuju samo 60 studenata !!!
Ovde se upisuju stotine...koji kad završe nemaju posla, onda odlaze u inostranstvo, pa se kuka o odlivu mozgova !!!

I šta bi bilo kada bi na Ekonomskom umesto 1000, upisali 100 ? Nastala bi strašna frka, ali, hteli smo kapitalizam, eto nam ga...
Где нађе шведску ситуацију да поредиш са стањем у Србији?

Колико год се овде студената уписује, није суштина ове приче у томе...

Сад, што се тиче тог "хтења капитализма", како ко... Нисмо га сви хтели.

Но, чак ни о томе није овде реч, већ о једној окупираној полу-држави, каквом је Србија постала у последњих четврт века...

Овога пута је занимљиво прочитати и коментаре на чланак, јер су махом темељни и аргументовани, а не површни и ботовски као обично...
 
Nije to u pitanju. Da li si čula da na zapadu studenti protestvuju ? Traže da se "pomeri crta" ?

Devojčica prijatelja koji žive u Švedskoj je ove godine upisala Stomatološki ovde jer u celoj Švedskoj na 6 fakulteta upisuju samo 60 studenata !!!
Ovde se upisuju stotine...koji kad završe nemaju posla, onda odlaze u inostranstvo, pa se kuka o odlivu mozgova !!!

I šta bi bilo kada bi na Ekonomskom umesto 1000, upisali 100 ? Nastala bi strašna frka, ali, hteli smo kapitalizam, eto nam ga...

Ne ide to baš tako. Na zapadu postoje jasna i predvidiva pravila igre, ne samo na studijama, već u svakom segmentu života. Kad kažem predvidiva, mislim na to da se ne mogu menjati kako se kome digne. E sad, pošto se naša vlast upravo ponaša kao što sam opisao, krši sva pravila i stvara nova u hodu, a sve to je medijski propraćeno na nepodnošljiv i svima vidljiv način, onda i obični ljudi osećaju kako mogu da makar pokušaju da napišu neka svoja pravila. Jer, ako vlast koja bi trebala da bude primer poštovanja zakona izvrgava ruglu iste (pošto je konkretan slučaj sada pravni fakultet, možda je najbolji primer ovoga o čemu pišem ocena Ustavnog suda kako Briselski sporazumi ne krše Ustav Srbije jer je, nebuloznog li objašnjenja, reč o političkim sporazumima, a ne o pravnim, iako ovi sporazumi imaju svoje neustavne posledice u praksi), onda i obični ljudi ne moraju da se osećaju obaveznim da poštuju pravila sistema.

Inače, nije ovo kapitalizam, ovo je klasično divljaštvo gde otvoreno vlada samo jedno pravilo - zakon jačeg.
 
u sv sl nesto bi trebalo za nesto dr me bole cose..:)

- - - - - - - - - -



u normalnim zemljMa imas agenciju koja proceni kolika ce potraznja posla biti za par godina i prema tome moze i upis da se vrsi..kljuc je normalna zemlja..

Ubaceno je u zahteve da novembar i decembar budu i sledece godine, nego ovo su primarni zahtevi, pored njih sve ostalo je modifikacija. Uprosceno da bi se shvatilo sta i kako. Placaju ih za oktobar 2 dobijaju novac od prijava.
Sto se tice postovanje bolonje: Generalno to ukljucuje da ocena sa vezbi oslobadja delova knjige u zavisnosti da li je to 5 ili 4. Ukoliko je to ocena 3 tamo gde je eliminacioni test postavljen, student ga ne radi. Takodje na nekim testovima poput obligacija i drugih koji su poprilicno teski, trazi se da se kao mogucnost obezbedi 6 za one koji prodju taj test. Ne za sve eliminacione vec samo za pojedine. Sto se tice uticaja ocena na ispite to vazi za sve predmete. Zahtevi su preciznije postavljeni i objasnjeni, no ovo je samo bio kratak rezime sta se konkretno trazi.
 
a za odliv mozgova moz da se zajvalis grupaciji.na vlasti koji ovu zemlju ekonomski unistavaju...i dragom nam blicu koji nas redovno izvestava o tome kako je neko otisao preko kako je ovde sranje i tamo tece med i mleko,a ko nece da radi mozebda bidne mimi oro i izadje na naslovici blica(u nemackom vlasnistvu)a posto su i politiku kupili mozete da se oprostite od svakog vida kulture i reale,ako vec davno davno niste..al ja odmicem od teme:lol:kolikohejta u mladoj dushiXD:lol:
 
Ubaceno je u zahteve da novembar i decembar budu i sledece godine, nego ovo su primarni zahtevi, pored njih sve ostalo je modifikacija. Uprosceno da bi se shvatilo sta i kako. Placaju ih za oktobar 2 dobijaju novac od prijava.
Sto se tice postovanje bolonje: Generalno to ukljucuje da ocena sa vezbi oslobadja delova knjige u zavisnosti da li je to 5 ili 4.
*ovo sa u zivotu jedino videla na uporednoj pt.

Ukoliko je to ocena 3 tamo gde je eliminacioni test postavljen, student ga ne radi.
*ovo znam za nekeda ima...nadam se da ste stavili za celu god jer neki tako oslobode samo prva dva roka..

Takodje na nekim testovima poput obligacija i drugih koji su poprilicno teski, trazi se da se kao mogucnost obezbedi 6 za one koji prodju taj test. Ne za sve eliminacione vec samo za pojedine.
*ja mislim da ovo.moze da vam se odbije o glavu jer dok su za kpp spremni to da urade i msm da vec rade nekiiz obligacija bi vam dali nateze testove..pa bi proso niko..tj bila bi slicna prolaznost ko sad..s tim ako ti je slabije znanje mozda se izvuces kodprofe ako si prosao pismeni..ovako bi imao uzaspismeni...msm ono znam muku polozila sam obl pre par dana a mucila sam sebasa tim prednetom..

Sto se tice uticaja ocena na ispite to vazi za sve predmete. Zahtevi su preciznije postavljeni i objasnjeni, no ovo je samo bio kratak rezime sta se konkretno trazi.
ok u sv sl srecno vam bilo:bye:
 
da placaju se ti bodovi.

Могу ли ти бодови да се јефтино од једног студента купе, па да се онда по вeћој цени продају другом? Да ли постоје дилери бодова? Мислим, ако ту може нешто да се заради, зашто да не....хехехе...
 
Studenti koji su tokm noći drže Pravni fakultet u blokadi kažu da su se pojavila tri krupna muškarca i uz pretnje zahtevali da napuste zgradu.

- To su bila tri nabildovana momka, sa kajlama. Mi smo se izborili i ostali u zgradi, a sve se završilo na verbalnim pretnjama - kaže za "Blic" jedan od predstavika studenta.

ју...

Sreća studentima što se Tiletova SFRJ raspala!
Inače bi već Tile poslao pripadnike 'narodne' milicije iz Hrvatske, Slovenije i Kosova
koji bi sa posebnim zadovoljstvom mlatili Srbe po Beogradu!
(kao 68-e, ako se još neko seća!?):rotf:
 
Речено, али је само делимично тачно...

Чињеница да је суштина у томе како што више опљачкати студенте, све, не само "вечите", остаје...

Да - у питању је ПЉАЧКА...... живим у близини Правног факултета. И банка и пошта које су у близини су СВАКОГА МЕСЕЦА "ОКУПИРАНИ"
ОД СТРАНЕ СТУДЕНАТА КОЈИ У БЕСКРАЈНИМ РЕДОВИМА ЧЕКАЈУ ДА НЕШТО УПЛАТЕ ГОТОВАНИМА НА ФАКУЛТЕТУ.....:cool:..
 

Back
Top