Prosvetni radnik - kako to tužno zvuči

Ne, nismo tražili zapadnjački sistem obrazovanja, on nam je nametnut, inače i protiv toga smo se bunili, predočava li da naše obrazovanje mora biti prilagođenu našem društvu ali džabe, ni to nigde niste mogli saznati jer vas tad, kao ni sada nije interesovalo tako nešto.

Ali zasto ne bismo imali zapadnjacki nacin obrazovanja?

Pobogu, Lagerta, Srbi su do WW2 bili skoro pa nepismen narod, nije bas da branimo vekovima odnegovane fakultete koji imaju slojeve i slojeve nauke i umetnosti.

Dajte, malo realnosti.

Deca su danas drugacija i bliza tom zapadu nego onom celiku koji se kalio.
Bokte, moje dete se na Hajduke smejalo kao na SF jer ne moze ni da zamisli oca koji ga lema metalnim delom kaisa dok majka vristi i trci oko stola.
On to ne moze da zamisli!
A vi njemu hocete da drzite skolu iz 1964.

Koju skolu mi to branimo tako silno?
Razumela bih da je ovo Italija pa da branimo Bolonjski univerzitet, prvo cedo fakulteta, kremen kamen...razumela bih.
Ali branim ucu koji je tukao decu u vreme mog svekra, to stvarno ne razumem.

Mislim da mnogi u ovoj zemlji nisu ni svesni koliko je napada bilo na prosvetne radnike, tokom ovih decenija i koliko su ućutkani da o tome i ne govore...

Mozda treba da se sagleda objektivnije.

Meni je tacno zao sto neko nije iznapucao nekoliko nastavnika.
Tacno mi je zao sto ih nisu oterali u zatvor.

Zasto? Zato sto su bili pedofili.

Zasto bi bilo ko verovao nastavniku na rec.
Vi morate da imate jaku kontrolu.
A nemate.
I necete je.

Neko je dobio batine zabadava a neko je maltratirao nekome dete pa je roditelju puklo.
Ja ne znam sta se desilo u svakom slucaju ali znam da struku koja radi sa decom mora drzava da kontrolise.

E, to ne date.
Kamere u svaku ucionicu pa da vidimo.

Tako su isto bili ludi roditelji decaka iz RS pa se ispostavilo putem kamera da ga je vaspitacica tukla i zatvarala u plakar.

Da nije bilo kamera ti bi prva povikala kako su roditelji ludi.
Ne znam zasto je neko dobio batine. Stvarno ne znam.
Neka sud radi svoje.

Ali zasto ne bismo imali zapadnjacki nacin obrazovanja?

Pobogu, Lagerta, Srbi su do WW2 bili skoro pa nepismen narod, nije bas da branimo vekovima odnegovane fakultete koji imaju slojeve i slojeve nauke i umetnosti.

Dajte, malo realnosti.

Deca su danas drugacija i bliza tom zapadu nego onom celiku koji se kalio.
Bokte, moje dete se na Hajduke smejalo kao na SF jer ne moze ni da zamisli oca koji ga lema metalnim delom kaisa dok majka vristi i trci oko stola.
On to ne moze da zamisli!
A vi njemu hocete da drzite skolu iz 1964.

Koju skolu mi to branimo tako silno?
Razumela bih da je ovo Italija pa da branimo Bolonjski univerzitet, prvo cedo fakulteta, kremen kamen...razumela bih.
Ali branim ucu koji je tukao decu u vreme mog svekra, to stvarno ne razumem.
Evropa je svoj sistem obrazovanja uredila prema njihovim društvenim pravilima i nekim tradicionalnim normama. Ja sam pre bila za prilagođavanje takvog plana i programa našim uslovima. Realno, ne može se naše obrazovanje meriti sa finskim sistemom, recimo. Bila sam za to da iz te reforme pokupimo ono najbolje ,povežemo sa našim tradicionalnim obrazovanjem i dobijemo idealni sistem. To naravno nie prošlo, prepisali smo nešto što u praksi ne možemo spovesti, kao što se i videlo. Prava koja su dobila deca i roditelji se kod nas shvatilo kao ovo što sada čitamo, prebij nastavnicu jer ne ume da zaključi ocenu. Obaveze roditelja i dece se nisu primili iz tog prepisanog načina. To što porediš je književno delo, niko i bez ovog evropskog načina nije prebijao decu u školi ni pre 90-tih... bilo je izbacivanja sa časova, poneka ćuška il čupkanje za kosu. Ovo ne pričam kao nastavnik koji to podržava, već kao učenik iz tog perioda. A i tada je moglo da se prijavi nasilje nastavnika, znam iz iskustva. On bi dobio otkaz i ne bi više mogao da se bavi tim pozivom.

A nemate.
I necete je.

Neko je dobio batine zabadava a neko je maltratirao nekome dete pa je roditelju puklo.
Ja ne znam sta se desilo u svakom slucaju ali znam da struku koja radi sa decom mora drzava da kontrolise.

E, to ne date.

Tako su isto bili ludi roditelji decaka iz RS pa se ispostavilo putem kamera da ga je vaspitacica tukla i zatvarala u plakar.

Neka sud radi svoje.
Važi, kamere u sve kancelarije opštinara, doktora, prodavaca, majstora, može :mrgreen:

A nemate.
I necete je.

E, to ne date.

Neka sud radi svoje.
I niko ne poriče da ima loših prosvetnih radnika, ali sudeći po vašim postovima ovde, mi smo nasilnici, pedofili, bolesnici u svakom slučaju. I onda očekujete da mi znajući vaše mišljenje o nama, poštujemo vas, bez obzira što roditelji prepričavaju ovakve pojave o nama, kojih ponavljam, ima. Kada ste poslednji put komentarisali neki uspeh nastavnika, učitelja, ili pročitali nešto o tome i pohvalili,javno...ne mislim na vas konkretno, jer znam da jeste ali većini je glavna tema pljuvanje i kritika prosvetnih radnika.

Evropa je svoj sistem obrazovanja uredila prema njihovim društvenim pravilima i nekim tradicionalnim normama. Ja sam pre bila za prilagođavanje takvog plana i programa našim uslovima. Realno, ne može se naše obrazovanje meriti sa finskim sistemom, recimo. Bila sam za to da iz te reforme pokupimo ono najbolje ,povežemo sa našim tradicionalnim obrazovanjem i dobijemo idealni sistem. To naravno nie prošlo, prepisali smo nešto što u praksi ne možemo spovesti, kao što se i videlo. Prava koja su dobila deca i roditelji se kod nas shvatilo kao ovo što sada čitamo, prebij nastavnicu jer ne ume da zaključi ocenu. Obaveze roditelja i dece se nisu primili iz tog prepisanog načina. To što porediš je književno delo, niko i bez ovog evropskog načina nije prebijao decu u školi ni pre 90-tih... bilo je izbacivanja sa časova, poneka ćuška il čupkanje za kosu. Ovo ne pričam kao nastavnik koji to podržava, već kao učenik iz tog perioda. A i tada je moglo da se prijavi nasilje nastavnika, znam iz iskustva. On bi dobio otkaz i ne bi više mogao da se bavi tim pozivom.
Проф. Петар Савић је давно смислио наш, домаћи систем образовања/васпитања, али ко је за њега уопће чуо? Милица Новковић је пола живота провела радећи по том систему и доказала праксом да је дјелотворан, за њу се ту и тамо чуло, али све је то далеко од државе...

Проф. Петар Савић је давно смислио наш, домаћи систем образовања/васпитања, али ко је за њега уопће чуо? Милица Новковић је пола живота провела радећи по том систему и доказала праксом да је дјелотворан, за њу се ту и тамо чуло, али све је то далеко од државе...
Pisala sam o Milici Novković i postavljala neke njene video zapise, ne sećam se na kojoj temi... Porodični bukvar, setila sam se.

Pomenuli su ovde kolika bi trebala biti naša plata:

kada sam se zaposlio u prosveti, koeficijent je bio 1:4 ( plus 10% na deficitarnost) - znači 1 : 4,4 (moj direktor je imao 4,2) - još smo bili Jugoslavija.
Kasnije, reformom školstva smo pali na 1 : 2,5 .. pa na 2,2 pa sve niže,...
Sve si sam rekao.

Ja sam odokativno uzeo koeficijente za trenutno stanje, naravno da to treba da se sistemski i odredi i planira. Ali ne moze da bude placen prosvetni radnik maltene kao prosecni radnik u Srbiji.

Moj predlog je da roditelji od kuće telefonom naruče zaključnu ocenu za svoju decu.
Пред крај године, отац сврати да види оцјене сину... кад оно из математике код разредног све саме јединице. Ухвати се за главу, кажа па јбт, шта је ово? Пашће годину, ау мени... Разредни га тјеши: Ма неће. Како бре неће, види шта је наређао јединица?! Ма неће пасти, не брините. Како неће? Ево, ајмо у 500 евра да неће, важи? :lol:

Po novom zakonu, poslednjie dve nedelje pred raspust, roditeljima se ne preporučuje dolazak u školu jer ih nemamo obavezu primiti na razgovor. A onda mi, naviknuti da im izađemo u susret,primimo ih pa nas malo prebiju Il izvređaju. Ubuduće mi neće pasti na pamet da se sretnem sa bilo kojim roditeljima u tom periodu.

Poslednja izmena:
Po novom zakonu,poslednjih dve nedelje pred raspust, roditeljima se ne preporučuje dolazak u školu jer ih nemamo obavezu primiti na razgovor. A onda mi, naviknuti da im izađemo u susret,primimo ih pa nas malo prebiju Il izvređaju. Ubuduće mi neće pasti na pamet da se sretnem sa bilo kojim roditeljima u tom periodu.
Више волиш да те гањају по граду, пресрећу по улици, у фризерском и сл? :mrgreen:

Пред крај године, отац сврати да види оцјене сину... кад оно из математике код разредног све саме јединице. Ухвати се за главу, кажа па јбт, шта је ово? Пашће годину, ау мени... Разредни га тјеши: Ма неће. Како бре неће, види шта је наређао јединица?! Ма неће пасти, не брините. Како неће? Ево, ајмо у 500 евра да неће, важи? :lol:
Промашио си век. То је било крајем прошлог века.
Сад родитељи ломе ноге наставницима за двојку, јер би хтели да њихово дете има макар 3.
А поправни не сме, да школа не би изашла на лош глас.
Заборавио си да је 2024. Петнаест година у назад има све мање деце у Србији.
Још када би та деца избегавала упис у поједине школе, те школе би пропале скроз.

Back