Prosvetni radnik - kako to tužno zvuči

Нисте никога подржали, али очекујете подршку од других?
ee, 'ajde lepo,.. umeš ti to malo bolje,.. malo se daj u logiku.
Eto kao što nas ti podržavaš, tako i većina roditelja. Imaš li dete u školi? Da li je u tvom interesu ovakvo stanje u prosveti ?
da pođemo odatle.
Данас у Србији(без КиМ) има око 150 000 просветних радника.У протеклих 30-так година, број просветних радника се увећао за 30% а број ученика се смањио за око 40%.

Дакле 150 000 људи не може да изађе на крај са око пола милиона основаца и око 200 хиљада средњошколаца.На сваких 4-5 ученика долази 1 просветни радник.

Хајде да замислимо ситуацију да на сваких 4-5 пацијената имамо 1 лекара, на сваких неколико учинилаца кривичних дела имамо 1 судију или јавног тужиоца и слично.
I mi smo vam krivi zbog toga? - za tih 30%
Pa ko to određuje,.. a tek o validnosti tvojih podataka,.. mačku o rep.

А да ли ови твоји планирају да ураде још нешто за тај крезави народ, или ће им само променити тв-програм који гледају?
Наравно.

На РТС1 ће стално ићи разни облици хронике (нешто као што прави Бранкица Станковић, па КРИК и сл. где ће бити раскринкаване све издаје А.Ф.В-а и сви лоповлуци и мафијашења мафијашке организације СНС, док народ не схвати колико је своју земљу уништио гласањем за разне Вучиће, Милошевиће, Николиће, Јулине и сл.

Тада ће уследити катарза.

Наравно.

На РТС1 ће стално ићи разни облици хронике (нешто као што прави Бранкица Станковић, па КРИК и сл. где ће бити раскринкаване све издаје А.Ф.В-а и сви лоповлуци и мафијашења мафијашке организације СНС, док народ не схвати колико је своју земљу уништио гласањем за разне Вучиће, Милошевиће, Николиће, Јулине и сл.

Тада ће уследити катарза.
Има један такав канал у МТС-пакету, зове се Инсајдер ТВ.Није нарочито гледан, иако је на почетку листе канала.

Ако народ константно уништава земљу гласањем за противнике ових твојих, како ће ови твоји доћи на власт?Ко ће да их изабере?

Откуд ти идеја да народ толико занима ко је дрпио паре?

Досманлије су имовину враћале, рехабилитовали угледне њуде,

е, сад...чињеница да је да некада од акваријума можео да направимо рибљу чорбу, али од рибље чорбе тешко да можемо да направимо акваријум.
Nažalost ispostavilo se da su navodne promene zapravo bile samo kozmetičke.

Pod okriljem Dosmanlija vratile su se kumunjare i nastavile da privatizuju ono što su im deke nacionalizovale.

Onaj siroma Domagoj Margetić umal da lipše objašnjavajući rajetini grdnoj

Има један такав канал у МТС-пакету, зове се Инсајдер ТВ.Није нарочито гледан, иако је на почетку листе канала.

Ако народ константно уништава земљу гласањем за противнике ових твојих, како ће ови твоји доћи на власт?Ко ће да их изабере?

Откуд ти идеја да народ толико занима ко је дрпио паре?

Зато ћемо све да пуштамо на РТС1.

S jedne strane mi je žao prosvetara, ali sa druge i nije. Tokom školovanja sam nekoliko puta doživeo nepravdu od istih prilikom davanja i zaključivanja ocena. U to vreme su još uvek bili neki autoriteti pa ne bi mnogo pomoglo da sam se bunio. A nisam ni hteo da se bunim, niti da molim za bolju ocenu.
S druge strane, često su imali svoje miljenike koje su gurali i protežirali. Ne kažem da su svi bili takvi, manjina jeste, ali eto, sad je došlo vreme da svako od njih mora tri puta da razmisli šta radi.

S jedne strane mi je žao prosvetara, ali sa druge i nije. Tokom školovanja sam nekoliko puta doživeo nepravdu od istih prilikom davanja i zaključivanja ocena. U to vreme su još uvek bili neki autoriteti pa ne bi mnogo pomoglo da sam se bunio. A nisam ni hteo da se bunim, niti da molim za bolju ocenu.
S druge strane, često su imali svoje miljenike koje su gurali i protežirali. Ne kažem da su svi bili takvi, manjina jeste, ali eto, sad je došlo vreme da svako od njih mora tri puta da razmisli šta radi.
Ili samo da daje dobre ocene i da "ga boli uvo". :think:

Просветни радници треба да траже укидање реформи школства са почетка 2000-тих.Тада су почеле те глупости о школигрицама, радионицама, веселим наставницима-аниматорима деце.Сада је то већ педократија, деца владају одраслима и код куће и у школи.Одрасли немају право да кажњавају децу, свако физичко кажњавање је кривично дело, одузимање телефона и забрана изласка из куће се сматра понижавањем и злостављањем.Када одрасли не испуњава жеље детета може бити кажњен за то, било од стране самог детета било од система(цср, полиција, тужилаштво, суд), а може добити и батине.

У томе је суштина проблема просветара.

Ovaj tekst nije namenjen mlađima od 18 godina jer je on čist smor za njih, za našu decu. Kao što nije namenjen ni mlađim, sluđenim roditeljima od posla i svakodnevnih briga, ubeđenih da im je dete rođeno za - peticu.Namera teksta je da se baš starije generacije prisete šta je nekada bio učitelj i nastavnik u osnovnoj školi.

Nekada, davno, postojale su tri najuglednije profesije: lekar, inženjer i prosvetni radnici - učitelj i nastavnik.
Poseban ugled, u svojoj sredini, uživali su roditelji čija su deca postali učitelji ili nastavnici. Njihova deca su bila uspešni ljudi sa platama čiji su ih iznosi svrstavali u tzv. srednji društveni sloj.Iz straha, pa i iz strahopoštovanja, kada bismo sreli na ulici svog učitelja, razrednog starešinu ili nastavnika, neka tiha "jeza" bi prošla kroz nas dok bi smo se, kao svetinjama, javili sa "Dobar dan!"
Svi se sećamo "strašne" kazne koja bi nas zadesila ako smo šaputanjem na času bili "uhvaćeni na delu" i zato poslati u ćosak na neko vreme.
Sa zebnjom smo očekivali rezultate svojih pismenih radova. Neko bi se radovao dobijenoj oceni, a neko bi i zaplakao.

Pre početka časa, u očekivanju dolaska učitelja-ice, bio je uobičajeni žamor u razredu. Kada bi odeljenski redar iz redova učenika rekao: "Evo dolazi!", svi bi, u trenu,
došli do svog mesta u klupi i u stojećem stavu i "grobnoj" tišini dočekali učitelja, razrednog ili nastavnika.

Na roditeljskim sastancima, sa ili bez prisustva učenika, učitelj ili razredni starešina bi, pred svima, čitao ocene svakog pojedinačno i otvoreno govorio o pojedinim učenicima-cama koji su bili nedisciplinovani na nastavi i zato, bili upisani u dnevnik sa umanjenom ocenom iz vladanja.
Roditelji, čija su deca imala odlične ili vrlo dobre ocene, zračili bi zadovoljstvom, a oni koji su čuli "loše" vesti osećali su se, vidno, neprijatno.
Tada je bila nepoznanica da se neko, od prisututnih roditelja, javi da kaže: "Kako to da on-ona ima trojku!? Pa, kod kuće sve zna kada ga-je ja ispitam??!!"

Prosvetni radnici su uživali autoritet i kod dece i kod njihovih roditelja.
Danas, prosvetni radnici su postali socijalni slučajevi, vreće za udaranje, predmet podsmeha kod učenika...
Fizičko nasrtanje na prosvetne radnike postalo je užasavajuća svakodnevica kako od strane učenika tako i njihovih roditelja.

Pod takvim okolnostima, ostaćemo bez prosvetnih radnika, jer, ko će više da se opredeli za rad u prosveti?
Jedino "rešenje" je da u bliskoj budućnosti počnemo sa uvozom prosvetnih radnika iz Bangladeša, Šri Lanke, Vijetnama...

Kad mogu da lako nauče vožnju autobusa u gradskom prevozu, zašto ne bi, lako, naučili i da nam školuju decu.
Sva bi nam deca bili odlični đaci po zelji roditelja.
Pogledajte prilog 1565239
(autor teksta Živan Haravan –Direktno)
Sve istina, iz perspektive robota, ovaj što je pisao verovatno školu nikad nije video, već je učio novinarstvo na engleskim kursevima.
Prvo, davno koje je opisao je vreme vladavine antisrpske koalicije, kada su ovakvi "intelektualci" nastali, nagomilani "inženjeri", nagomilana administracija, nekompetentni za bilo koji posao, a najmanje za onaj za koji prima platu.
Znači osnova teksta je serviranje početne laži...a istina je da su nekada obrazovani znali da pročitaju tekst i znali da ga napišu, politizacija svega je donela ....kadrove, a politizacija je antisrpsko delovanje na potrpane kadrove antisrpstva....ljude bez morala, znanja i svesti....ali zato ambicioznih....
Bez morala znači daleko od vere, bez znanja znači daleko od škole, bez svesti znači kadrovski službenik....Ovo sve ne bi moglo da bude prosvetni radnik, ali je činjenica da onaj ko nije ovakav ne može da opstane u prosveti.

Gde ima da pop, oficir, profesor ili lekar štrajkuje? Ima, kada se zadovolje sva tri uslova iz prethodnog posta. U državi "elite" iz početnog posta. Državi u kojoj činovnike ne postavlja ta država.
Prosvetni radnik, oficir ili pop štrajkuju je budalaština, po meni seljačka budalaština. I sad taj prosvetni radnik, kao državni službenik odredjuje ko treba da bude ministar, ali ako dobije otkaz onda zove taksiste da štrajkuju za njega...obrazovane ljude....
Znači, prva tačka zadovoljena obrazovani prosvetni radnici se bave politikom na ulici i šta traže? Pa traže smenu vlasti....:) Koliko tu ima svesti? druga tačka zadovoljena, treća je moral....o tome pitajte popa, komesara ili bar ambasadora...

Inače, položaj prosvetnih radnika se urušava jer se sve što je državno urušava već 35 godina. A ko vrši to urušavanje? Pa sam narod.
Kad sam išao u osnovnu školu, u prvih par razreda smo imali užinu obezbeđenu od strane škole. Kifla/pereca/đevrek + jogurt/čaj/čokoladno mleko. Školska kapija je bila zaključana i učenici nisu mogli da izlaze iz školskog dvorišta. Onda su neki učenici i njihovi roditelji odlučili da više ne koriste školsku kuhinju i tražili da se školska kapija otključava za vreme odmora da bi mogli da izlaze napolje i kupuju hranu koju žele. I tako su se od kifli i čaja (što je meni bilo sasvim ok) prešaltali na pljeskavice i koka kolu. Školska kuhinja je zatvorena a one žene koje su u njoj radile su verovatno dobile otkaze.
Slična priča ide kasnije sa pojavom privatnih univerziteta. Ne bi oni postojali da učenici i njihovi roditelji sami nisu odbacili državne univerzitete kao nepodobne, preteške i dosadne. Što bi se neko sa dovoljno para ebavao sa onim knjižurinama od 500-1000 strana kad može lepo da ode na privatni fakultet i dobije diplomu preko noći. Danas je gradonačelnik grada u kojem živim čovek sa završenim ''graditeljskim'' fakultetom. I? Jel mu neko to uzima kao nešto loše? Boli narod neka stvar i za diplome i za prosvetu generalno.
Ili, što bi rekao Gavrilo u ''Tri karte za Holivud'', ovaj narod je na sve pljunuo i svakoga se odrekao.

Nekada davno, su poštovani, obrazovani, moralni ljudi. Može li medju nemoralnim, neobrazovanim ljudima opstati njihov antipod? Ne može, ako država ne da podršku moralnim i obrazovanim, tako što će da izvrši selekciju po svom mišljenju, a ne po mišljenju neobrazovanih i nemoralnih....koji izlaze na ulicu da menjaju zakone....tačnije, da vrše kadrovizaciju države...
Masa stručnjaka za plakanje, što se uklapa u temu....

uglavnom je bilo tako ali............
Poticem iz siromasne radnicke porodice ali su me roditelji ipak upisali u gimnaziju sa zeljom da posle gimnazije studiram.Gimnazija je okupljala uglavnom decu iz dobrostojecih porodica, decu direktora, politicara, ..........tako da sam ja bio jedino radnicko dete u razredu, pa shodno tome, bio sam "strano telo" u razredu. To sam vrlo brzo konstatovao, vec na prvom tromesecju.........od 15-tak predmeta imao sam 12 keceva i to cak iz predmeta u kojima sam briljirao u osnovnoj skoli..........najstrasnije od svega je sto sam par keceva dobio a da me profesori uopste nisu ni pitali iz gradiva. Posle, "neslavnog" polugodista, bilo je jasno da cu ponavljati, pa su me roditelji prebacili u drugu, srednju skolu............gde sam od 2000 ucenika bio medju najboljima, po zavrsetku studirao , zavrsio skoro u rekordnom roku .....................za razliku od vecine mojih drugova iz gimnazije, "odlikasa", koji danas rade po autobuskim stanicama ili kao pomocno osoblje u raznim firmama.
Ma nije moguce, sadasnji prosvetari zele da se to vreme vrati

Neko napisa ovde za nas: Neka, nek osete čari kapitalizma,
Ti napisa da ne smemo da štrajkujemo
Gde ima da pop, oficir, profesor ili lekar štrajkuje? Ima, kada se zadovolje sva tri uslova iz prethodnog posta. U državi "elite" iz početnog posta. Državi u kojoj činovnike ne postavlja ta država.
Prosvetni radnik, oficir ili pop štrajkuju je budalaština, po meni seljačka budalaština.
Da vam nije seljaka, davno bi vi pasli seno.
I sad taj prosvetni radnik, kao državni službenik odredjuje ko treba da bude ministar, ali ako dobije otkaz onda zove taksiste da štrajkuju za njega...obrazovane ljude....
Znači, prva tačka zadovoljena obrazovani prosvetni radnici se bave politikom na ulici i šta traže? Pa traže smenu vlasti....:) Koliko tu ima svesti? druga tačka zadovoljena, treća je moral....o tome pitajte popa, komesara ili bar ambasadora...
Nemaš pojma koliko je prosvetni narod još u socijalizmu,.. plemenito zanimanje, sramota je štrajk,..
Ajde se vi dogovorite, da li je prosveta u socijalizmu ili u kapitalizmu,.. Ako ne treba da štrajkujemo,.. idemo kod seljaka da radimo , da beremo višnje, maline, jabuke,... kao u Kini .

A, narod može da se menja , msm na buduće generacije, ako se oporavi prosveta.
Ovako ( a biće da će biti ovako) postajemo kolonija u svemu. Oni bolji će napustiti Srbiju, pa šta mislite šta nas čeka ako uđemo u EU ?

Moj profa, gde sam počeo, Galić Lukavica SA, kaže u početku studija:
Vidim među vama mnogo onih koji će da završe ekonomski, pravni..a možda poneko i završi i ovaj ETF
:hahaha:
Mislim da ni to nije resenje, da fakultet bude neralno tezak
Posebno sto se u daljem zivotu, u poslu, koristi do 5 posto znanja sa fakulteta
Ostalo je nepotrebno a treba jos ponesto douciti oko bilo kog specificnog posla.

Neko napisa ovde za nas: Neka, nek osete čari kapitalizma,
Ti napisa da ne smemo da štrajkujemo

Da vam nije seljaka, davno bi vi pasli seno.

Nemaš pojma koliko je prosvetni narod još u socijalizmu,.. plemenito zanimanje, sramota je štrajk,..
Ajde se vi dogovorite, da li je prosveta u socijalizmu ili u kapitalizmu,.. Ako ne treba da štrajkujemo,.. idemo kod seljaka da radimo , da beremo višnje, maline, jabuke,... kao u Kini .

A, narod može da se menja , msm na buduće generacije, ako se oporavi prosveta.
Ovako ( a biće da će biti ovako) postajemo kolonija u svemu. Oni bolji će napustiti Srbiju, pa šta mislite šta nas čeka ako uđemo u EU ?
O čem bre? Imam pojma koliko je prosvetni, pa pazi sad, radnik neuk, bezobrazan i sasvim pogubljen.....kako poštovati ljude koji su pogubljeni kao narod?
Čemu služi polupismeni profesor? Kakvo bre poštovanje za ljude koji to ne zaslužuju ni znanjem ni moralom, a pri tome su politički kadrovi bez stava?

Back