Prosvetni radnik - kako to tužno zvuči

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
345.331
Ovaj tekst nije namenjen mlađima od 18 godina jer je on čist smor za njih, za našu decu. Kao što nije namenjen ni mlađim, sluđenim roditeljima od posla i svakodnevnih briga, ubeđenih da im je dete rođeno za - peticu.Namera teksta je da se baš starije generacije prisete šta je nekada bio učitelj i nastavnik u osnovnoj školi.

Nekada, davno, postojale su tri najuglednije profesije: lekar, inženjer i prosvetni radnici - učitelj i nastavnik.
Poseban ugled, u svojoj sredini, uživali su roditelji čija su deca postali učitelji ili nastavnici. Njihova deca su bila uspešni ljudi sa platama čiji su ih iznosi svrstavali u tzv. srednji društveni sloj.Iz straha, pa i iz strahopoštovanja, kada bismo sreli na ulici svog učitelja, razrednog starešinu ili nastavnika, neka tiha "jeza" bi prošla kroz nas dok bi smo se, kao svetinjama, javili sa "Dobar dan!"
Svi se sećamo "strašne" kazne koja bi nas zadesila ako smo šaputanjem na času bili "uhvaćeni na delu" i zato poslati u ćosak na neko vreme.
Sa zebnjom smo očekivali rezultate svojih pismenih radova. Neko bi se radovao dobijenoj oceni, a neko bi i zaplakao.

Pre početka časa, u očekivanju dolaska učitelja-ice, bio je uobičajeni žamor u razredu. Kada bi odeljenski redar iz redova učenika rekao: "Evo dolazi!", svi bi, u trenu,
došli do svog mesta u klupi i u stojećem stavu i "grobnoj" tišini dočekali učitelja, razrednog ili nastavnika.

Na roditeljskim sastancima, sa ili bez prisustva učenika, učitelj ili razredni starešina bi, pred svima, čitao ocene svakog pojedinačno i otvoreno govorio o pojedinim učenicima-cama koji su bili nedisciplinovani na nastavi i zato, bili upisani u dnevnik sa umanjenom ocenom iz vladanja.
Roditelji, čija su deca imala odlične ili vrlo dobre ocene, zračili bi zadovoljstvom, a oni koji su čuli "loše" vesti osećali su se, vidno, neprijatno.
Tada je bila nepoznanica da se neko, od prisututnih roditelja, javi da kaže: "Kako to da on-ona ima trojku!? Pa, kod kuće sve zna kada ga-je ja ispitam??!!"

Prosvetni radnici su uživali autoritet i kod dece i kod njihovih roditelja.
Danas, prosvetni radnici su postali socijalni slučajevi, vreće za udaranje, predmet podsmeha kod učenika...
Fizičko nasrtanje na prosvetne radnike postalo je užasavajuća svakodnevica kako od strane učenika tako i njihovih roditelja.

Pod takvim okolnostima, ostaćemo bez prosvetnih radnika, jer, ko će više da se opredeli za rad u prosveti?
Jedino "rešenje" je da u bliskoj budućnosti počnemo sa uvozom prosvetnih radnika iz Bangladeša, Šri Lanke, Vijetnama...

Kad mogu da lako nauče vožnju autobusa u gradskom prevozu, zašto ne bi, lako, naučili i da nam školuju decu.
Sva bi nam deca bili odlični đaci po zelji roditelja.
Skola,_skole_FOTO_Shutterstock_(2)_626x940.jpg

(autor teksta Živan Haravan –Direktno)

Vec smo diskutovali, poenta je ista: AKO CUTIS BICES VRECA ZA UDARANJE.

Profesori su nakon ovih nekoliko slucajeva, bio je i onaj gde su nastavniku polomili nos i sta sve ne, trebali da najave generalni strajk, nema ocena, nema ispita, nema zavrsene skolske godine, nema upisa u nove razrede DOK SE NE ISPUNE ZAHTEVI. Koji? Ne znam, oni treba da ih smisle jer oni rade taj posao.

Ja licno imam veliku primedbu na PLATE prosvetnih radnika jer su to FAKULTETSKI OBRAZOVANI ljudi. Ima tamo svasta, slazem se, ali i to moze i treba da se ispita i sankcionise. Ne moze da predaje biologiju geograficar i tako to, a ima takvih slucajeva, pricalo se. Po meni, prosvetni radnici treba da imaju bar 2 prosecne plate, ako ne i 3. Ali 2 minimalno.

Sve ostalo se slazem sa autorom teksta. Meni je zao prosvetnih radnika, imam u bliskoj porodici jednog, ali sto puta sam rekao - IZADJITE DA SE BUNITE PA CU I JA SA VAMA, ne mogu ja da se bunim za vas!

Ovaj rezim poznaje samo silu, sve ostalo je beskorisno. Sto je i logicno, s obzirom da imamo posla sa kriminalcima.

Sad će da se jave oni da nam objasne da je prošlo vreme kada smo mi bili bitni, i da nam objasne zašto više nismo bitni, jer ionako ne znamo da radimo svoj posao, pa će nam posle toga objašnjavati kako bi trebalo da radimo svoj posao, neki će navesti primere loših profesora, učitelja i tako u krug :mrgreen: posebna priča su mi 'stručnjaci' za pedagogoiju, psihologiju, dečju psihologiju, razvojnu psihologiju koji će mi objasniti da sam ja uslužna delatnost, koja bi trebala njihovu nevaspitanu i nekulturnu decu,čarobnim štapićem da pretvorim u uljudnu decu :mrgreen:

Ne znam što u ovom istorijskom pregledu ne piše kako su živeli
prosvetni radnici devedesetih?
Kao, danas im je gore?
Veruj mi da jeste. Dvedesetih i pored svog onog ludila, postojala je doza poštovanja prosvetnih radnika. Naš problem je što nikad nismo išli preko neke granice koje su postavljane celoj državi i po pitanju primanja a i po pitanju ostalih dešavanja. Mada, najveći broj štrajkova je bio tih godina, samo što se o tome nije ni znalo puno, a i najveći protest je krenuo sa naših fakulteta...

Sad će da se jave oni da nam objasne da je prošlo vreme kada smo mi bili bitni, i da nam objasne zašto više nismo bitni, jer ionako ne znamo da radimo svoj posao, pa će nam posle toga objašnjavati kako bi trebalo da radimo svoj posao, neki će navesti primere loših profesora, učitelja i tako u krug :mrgreen: posebna priča su mi 'stručnjaci' za pedagogoiju, psihologiju, dečju psihologiju, razvojnu psihologiju koji će mi objasniti da sam ja uslužna delatnost, koja bi trebala njihovu nevaspitanu i nekulturnu decu,čarobnim štapićem da pretvorim u uljudnu decu :mrgreen:
Trebali bi više da obratite pažnju na odnos države prema vama, a ne na
odnos roditelja.

Kakvo prosvećenje, takve i posledice. Šta su ljudi u početku očekivali
da će obrazovanjem dobiti i šta su zapravo dobili?

Vidi, da me sutra stave da vladam jedna od stvari koju bih uradio je da NE MOZES DA RADIS POSAO ZA KOJI NEMAS SKOLU. Na prvi pogled deluje logicno - sta trtlja ovaj blooser, ali razmislite - nemas srednju saobracajnu NE MOZES DA BUDES VOZAC U GSP-u, nemas trgovacnu - NE MOZES DA RADIS U PRODAVNICI, nemas srednju ugostiteljsku - nema kelnerisanja, nemas - itd.

Ovo bi u trenutnom stanju u kome se Srbija nalazi izazvalo potpuni haos, ali to bi zapravo bilo uvodjenje reda. Pa da vidite kako bi skocile plate iz odmah kad pocnu da se traze kvalifikovani kadrovi za svako radno mesto.

Ovako svako moze da radi sve, i napravljen je haos. Diplome su postale formalnost koja se plati, i sada imamo to sto imamo. Da se razumemo, nije mnogo bolje ni u svetu, ali mene sada zanima samo Srbija.

Eto jednog predloga, slobodno moze da ga ukrade ko god zeli od politicara, Jerkovic je vec krao od mene predlog da se da opcija belog listica tj "NE ZELIM NI JEDNU PONUDJENU OPCIJU", ne mogu samo da se setim da li je predlozio i moj predlog vezan sa tim da se tim istim belim listicima DAJU PRAZNA MESTA U PARLAMENTU (bilo kog nivoa - opstina, republika), znaci TOLIKO POSLANIKA NE POSTOJI, jer LJUDI SU TO ZAHTEVALI, i mislim da je to fer.

Znaci eto politicari kradite - TRAZITE DA NE MOZE DA SE RADI POSAO ZA KOJI NEMAS KVALIFIKACIJU. Ako moze da vazi za lekara - a mora, nadam se da ne moram da objasnjavam, moze i za trgovca.

A time ce se i polozaj prosvete normalizovati, naravno uz vracanje obaveza ucenicima uz normalno kontrolu rada nastavnika - ne moze ni jedan ekstrem da se dozvoli.

Trebali bi više da obratite pažnju na odnos države prema vama, a ne na
odnos roditelja.
Problem je što je to u direktnoj vezi. Država je svojim nečinjenjem dala zeleno svetlo roditeljima da se ovako ponašaju. Ako te država ne ispoštuje, zašto bi svi ostali to radili.. a nije da im se nismo obraćali i protestvovali i pisali zahteve..

Problem je što je to u direktnoj vezi. Država je svojim nečinjenjem dala zeleno svetlo roditeljima da se ovako ponašaju. Ako te država ne ispoštuje, zašto bi svi ostali to radili.. a nije da im se nismo obraćali i protestvovali i pisali zahteve..

Posledice ovoga su da niko ozbiljan više neće u prosvetare. Očekujem da uskoro forumski dokonjaci i besposličari počnu da predaju fiziku, matematiku, razne informatike...

Na roditeljskim sastancima, sa ili bez prisustva učenika, učitelj ili razredni starešina bi, pred svima, čitao ocene svakog pojedinačno i otvoreno govorio o pojedinim učenicima-cama koji su bili nedisciplinovani na nastavi i zato, bili upisani u dnevnik sa umanjenom ocenom iz vladanja.
Roditelji, čija su deca imala odlične ili vrlo dobre ocene, zračili bi zadovoljstvom, a oni koji su čuli "loše" vesti osećali su se, vidno, neprijatno.
Tada je bila nepoznanica da se neko, od prisututnih roditelja, javi da kaže: "Kako to da on-ona ima trojku!? Pa, kod kuće sve zna kada ga-je ja ispitam??!!"
Ако дозволиш, у вријеме о ком текст говори постојали су ученици, постојале су ученице, али нису постојали/е ученици/е.

Vidi, da me sutra stave da vladam jedna od stvari koju bih uradio je da NE MOZES DA RADIS POSAO ZA KOJI NEMAS SKOLU. Na prvi pogled deluje logicno - sta trtlja ovaj blooser, ali razmislite - nemas srednju saobracajnu NE MOZES DA BUDES VOZAC U GSP-u, nemas trgovacnu - NE MOZES DA RADIS U PRODAVNICI, nemas srednju ugostiteljsku - nema kelnerisanja, nemas - itd.

Ovo bi u trenutnom stanju u kome se Srbija nalazi izazvalo potpuni haos, ali to bi zapravo bilo uvodjenje reda. Pa da vidite kako bi skocile plate iz odmah kad pocnu da se traze kvalifikovani kadrovi za svako radno mesto.

Ovako svako moze da radi sve, i napravljen je haos. Diplome su postale formalnost koja se plati, i sada imamo to sto imamo. Da se razumemo, nije mnogo bolje ni u svetu, ali mene sada zanima samo Srbija.

Eto jednog predloga, slobodno moze da ga ukrade ko god zeli od politicara, Jerkovic je vec krao od mene predlog da se da opcija belog listica tj "NE ZELIM NI JEDNU PONUDJENU OPCIJU", ne mogu samo da se setim da li je predlozio i moj predlog vezan sa tim da se tim istim belim listicima DAJU PRAZNA MESTA U PARLAMENTU (bilo kog nivoa - opstina, republika), znaci TOLIKO POSLANIKA NE POSTOJI, jer LJUDI SU TO ZAHTEVALI, i mislim da je to fer.

Znaci eto politicari kradite - TRAZITE DA NE MOZE DA SE RADI POSAO ZA KOJI NEMAS KVALIFIKACIJU. Ako moze da vazi za lekara - a mora, nadam se da ne moram da objasnjavam, moze i za trgovca.
Da. Na primer, ranije je u trgovini kao prodavac mogao da radi samo
neko sa trgovačkom školom i ta škola je bila bitna. Danas kao trgovac
može da radi svako. Sa bilo kojom srednjom školom ili sa osnovnom
školom. Zašto onda ta škola još uvek postoji? Kakvo poštovanje mogu
da uživaju prosvetni radnici iz te škole?

Problem je u takvoj vezi, da vam roditelji ništa krivi nisu. Rešite sa državom
šta treba, pa će i problem sa roditeljima nestati.

Ne, nisu krivi roditelji jer su vaspitani da je zakon jačeg glavni zakon. Obrazovanje je nepotrebno pa se shodno tome i ponašaju.
Pa to sam i pitala na početku teme. Šta su ljudi u početku očekivali
a šta su stvarno dobili?
Eto tog primera sa trgovačkom školom. Zavriš moje dete tu školu i?
Posle shvati da je džabe četiri godine potrošilo, jer neko i sa osnovnom
radi pored njega za istu platu.

A time ce se i polozaj prosvete normalizovati, naravno uz vracanje obaveza ucenicima uz normalno kontrolu rada nastavnika - ne moze ni jedan ekstrem da se dozvoli.
Да и не. Послије 2. свјетског рата почело је масовно школовање народних маса, а кадрова није било. Тада су (нарочито по селима) за учитеље бирали иоле писмене људе, да макар дјецу описмене и науче елементарном рачуну. Како су стизали школовани кадрови, тако су полако преузимали та мјеста. Учитељска школа је прво била средња, касније је уведена и академија... и то се некако скоцкало временом.
Данас је такав хаос у школству да би драстичан рез (попут предложеног) оставио многе школе без наставника. Е сад, шта је мања штета, немати никог из нпр. биологије па немати тај предмет уопће у некој школи или поставити неког ко нема формалну квалификацију али ипак може понечему научити ту дјецу?
Проблем је што ћемо остати без просвјетног кадра, не само доброг, него било каквог, а кад се то деси, онда нема брзих рјешења, требају ти године и године да ишколујеш потребне кадрове.
Дакле, није то уопће тако једноставно, а не надам се добру јер оно што је неопходно није брзо, не убире дневнополитичке поене и није згодно за сликање као нпр. свечако отварање семафора у неком селу и сл. Мрка капа.

Kako to roditelji nisu krivi, kad prebiju nastavnicu i u školi i van škole (priđu na ulici).
Kada nas ne podržavaju u štrajku,.. čitaj malo šta se ovde piše za naše štrajkove.
Roditelji su ti neodređena masa. Ja sam danas roditelj koji ima školsko
dete, a sutra nisam. S kim ratuješ onda? Ne možeš rešiti problem sa
nekom neodređenom grupom ljudi.

Back