Prosuo dve i po tone mleka jer nije imao kome da ga proda

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
44.015

„Supruga i ja smo u ovo uložili sve, nisam mogao ni da zamislim da će ovo da se desi“


Poljoprivrednik Jugoslav Tomić iz Stajićeva pored Zrenjanina danas je prosuo dve i po tone kravljeg mleka, jer kako je naveo, nije imao kome da ga proda, pošto nijedna mlekara nije bila zainteresovana.


Tomić je za vojvođanski portal Autonomija rekao da će biti prinuđen da počne sa klanjem grla goveda, jer proizvodi dnevno dve i po tone sirovog mleka, ali nema kome da ga proda.

„Dobijena je kapara za 30 grla koje će u ponedeljak, najkasnije u utorak, ići na klanje“, kazao je Tomić, koji je farmu osnovao 2005. godine i danas ima 300 grla goveda, od čega je 150 muznih krava.

Naveo je da su hteli da poklone mleko, ali da to nije bilo moguće, pošto zakon ne dozvoljava da se pokloni sirovo mleko.

„Da bismo ga poklonili, morali bismo prvo da ga pasterizujemo, što predstavlja dodatni trošak“, objasnio je Tomić i precizirao da u poslednjih sedam godina proizvode milion litara mleka godišnje.
Na pitanje koliko je uložio novca rekao je „mnogo, ali novac nije bitan“....

________________________________________________


E jbm te državo...nema otkupa
Ali zato čaša pavlake košta kao da je kavijar od ugrožene vrste jesetre...
 
to je kapitalizam

ma koliko zalosno izgledalo , nasi ljudi navikli da im drzava sve resava , morace da pocnu sami da razmisljaju

koji im se posao u tom trenutku najvise isplati

evo sad su svinje poskupele , sledece vreme ce se isplatiti onome ko ima prasilje

inace drzava srbija ne resava ni mnogo bitnije stvari - skolstvo , sudstvo ....
 
E jbm te državo...nema otkupa
Ali zato čaša pavlake košta kao da je kavijar od ugrožene vrste jesetre...
E fala qurcu na normalnom prilogu.
Ako je istina - ovo je objavio portal "nova.rs", poznat po "istinitim" reportažama.
Koliko sam ja obavešten, otkupna cena je oko 65 dinara, plus premija od 10 dinara po litru.
Ako seljak nije u stanju da zaradi sa tom cenom, neće mu ni duplo veća cena pomoći.

A da baš nijedna mlekara nije htela da otkupi, čak ni po nešto nižoj ceni...
 
to je kapitalizam

ma koliko zalosno izgledalo , nasi ljudi navikli da im drzava sve resava , morace da pocnu sami da razmisljaju

koji im se posao u tom trenutku najvise isplati

evo sad su svinje poskupele , sledece vreme ce se isplatiti onome ko ima prasilje

inace drzava srbija ne resava ni mnogo bitnije stvari - skolstvo , sudstvo ....
Nije to kapitalizam nego kretenizam i neorganizirana drzava i proizvodnja
 
Piše u tekstu..."nije bila zainteresovana". Da je bila niža ponuđena cena valjda bi bilo drugačije napisano i problematika drugačije bila naglašena
mleko se otkupljuje, puni naslovi novina kako su nezadovoljni otkupnom cenom, tako da ova prica malo smrducka.

kapiram da nije hteo da proda jer mu je niska cena, ali da kaze da drzava nije htela da otkupi a drzava otkupljuje mi je malo cudno, narocito sto se postavlja pitanje gde je prodavao prethodnih godina mleko?
 
Poslednja izmena:
Piše u tekstu..."nije bila zainteresovana". Da je bila niža ponuđena cena valjda bi bilo drugačije napisano i problematika drugačije bila naglašena
Ako je istina (a sumnjam da jeste):
Da je prodao te 2,5 tone po 50 dinara, umesto po 65, dobio bi 125.000 dinara, plus 25.000 dinara od države.
Ali ne, čovek ladno prosipa 150.000 dinara?
I?
Sutra će opet da prospe istu količinu?
Ne verujem ovima iz "nova.rs" ni koji je datum danas, a kamoli jednu ovakvu pričicu...
 
Ni meni nije jasno
2.5 tona nije slučajan proizvod pa ne može da se snađe.
To je mleko od jednog ili dva dana, morao je imati ugovor o otkupu mleka
Tolika goveda, 150 muznih krava, ne bi ni pravio farmu da nije unapred obezdedio plasman mleka
Ipak, mislim da je priča samo jedna strana medalje.
Ako proizvodi toliko dnevno, sigurno su mu otkupljivali… ovo je zez, monopol drzave na otkup
dize strahovito cene i neko se bezobrazno bogati...
 
Ako proizvodi toliko dnevno, sigurno su mu otkupljivali… ovo je zez, monopol drzave na otkup
dize strahovito cene i neko se bezobrazno bogati...
Upravo to...uvozi se mleko, skladišti, neko ima interesa od tih otkupljivača da ga proda na uštrp proizvođača. Nema potrebe za sirovim mlekom na tržištu. Država se pravi luda jer su verovatno njihovi.
 
Upravo to...uvozi se mleko, skladišti, neko ima interesa od tih otkupljivača da ga proda na uštrp proizvođača. Država se pravi luda jer su verovatno njihovi.
Ma samo da ima konkurencije kod nabavljaca, cene bi isle gore dole. Ovo nije inflacija, jer bi tehnika poskupljivala
i sve sto nije neophodno za zivot. izracunao sam da je poskupljenje konpjuteske robe 6%, a hrane preko 100%,
to nije inflacija, nego monopol...
 
kad ljudi krenu da brane seljake kako treba da im se poveca otkupna cena neka prvo razmisle pre nego sto ista kazu
sadasnja otkupna cena je 60 din + 10 dinara premija.

u prodavnici litar mleka kosta 120 do 160 din (danas ga kupio za 100 dinara)

kako mislite da u prodavnicama bude povoljno mleko ako je otkupna cena visoka?
nemojte onda kukati na cenu mleka u prodavnici ... ovde isti ljudi kukaju kako je mleko skupo a opet kukaju kako seljacima daju malo..

na otkupnu cenu treba dodati cenu obrade mleka (i sam covek iz clanka kaze da je za to potrebno ulaganje), transport, skladistenje, pakovanje, marze, zarada prodavnice, porez drzavi... posle se cudimo sto cena ode u nebesa a sami to podrzavamo.
 
kad ljudi krenu da brane seljake kako treba da im se poveca otkupna cena neka prvo razmisle pre nego sto ista kazu
Treba razumeti da bavljenje poljoprivredom ( stočarstvo, ratarstvo..)nije nimalo lak posao.
Ulaganja i TRUD su veliki, dobit je neizvesna i zavisi od mnogih činilaca.
2500 lit mleka prosuti tek tako je za svaku osudu.To je protest, pogotovo što je javnost upoznata sa događajem ( slučajnost ili performans?)
.
 
na otkupnu cenu treba dodati cenu obrade mleka (i sam covek iz clanka kaze da je za to potrebno ulaganje), transport, skladistenje, pakovanje, marze, zarada prodavnice, porez drzavi... posle se cudimo sto cena ode u nebesa a sami to podrzavamo.
Koliko ja znam, vlada je ograničila maržu na 10% ali je ukinula maksimalnu cenu.
Seljaci uvek znaju da zakukaju kako je sve poskupelo, samo ne znaju da sračunaju sa koliko procenata
input učestvuje u ceni koju dobijaju za litar mleka.
Isto tako i prerađivači i trgovci.
Ispada da kod svih njih gorivo, energenti ili stočna hrana učestvuju sa 150% u troškovima. :pop:
Kako reče bmaxa, elektronika poskupela manje od 10%, a hrana skoro 100%.
Možda zato što se mleko proizvodi u Srbiji, a elektronika većinom u Kini?
Šta znaju Kinezi šta je pravilna kalkulacija cena...
 
u ovo vrijeme kada doista postoji velika potreba za proizvodnjom domace kvalitetne hrane u normalnoj drzavi ne vidim razloga da nema otkupa mlijeka, proizvodnje i prerade. Poljoprivredna proizvodnja je primarna djelatnost za svaku racionalno vodjenu drzavu.
Kod nas ista stvar, kada cujem kako ce cijene hrane rasti poludim, umjesto da se organizira poljoprivredna proizvodnja i smanji uvoz mi kao Antun Tun :fdlan:
 
niej mi bas jasno kako onda drugi prodaju mleko?

mozda nije bio zadovoljan otklupnom cenom?
imas fb grupe pa malo provedi tamo vremena pa ce ti se samo kazti

kada vidis kako se domacini muce, sa mlekarama koji ih ucenjuju, ne placaju na vreme, plate premalo a ona stoka hoce svaki dan da jede i da bude muzena, a seljak nema vremena kao gradski picopevci da blokira auto put

je smaram o ovom problemu od 2005te godine

na moje oci u mom selu od 20+ domacinstava sa kravama ostalo bukvalno dvoje. i oni rade jer su navikli i nz sta ce drugo

mrka kapa je odavno, ali je sada tel prekrila oci
 
na moje oci u mom selu od 20+ domacinstava sa kravama ostalo bukvalno dvoje. i oni rade jer su navikli i nz sta ce drugo


U Nemačkoj je otkupna cena za 1 litar mleka 43-50 centa, to je 50-58 dinara.
Kod nas je 60+10 = 70 dinara za litar, znači 40% više nego u Nemačkoj.
Poljoprivrednici kod nas imaju i jeftiniji dizel, plaćaju ga sigurno 15-20% jeftinije nego oni u Nemačkoj.

Pa ako nemački seljaci imaju računicu, kako to naši nemaju?
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top