Prosečna plata u Srbiji manja i od minimalne u Hrvatskoj

gost 198384

Iskusan
Poruka
5.443
BEOGRAD - Prosečna martovska zarada u Srbiji bila je 353 evra i među najnižima je u Evropi i regionu, čak je manja i od minimalne plate u Hrvatskoj, koja je 385 evra. Radnici u našoj zemlji imaju veće plate jedino kada se porede s Makedonijom, a ekonomisti poručuju da nam sa sadašnjom ekonomskom politikom uskoro neće biti bolje.

Kao i godinama unazad, ako se pogleda region, zaposleni u Sloveniji imaju najdeblje koverte, a ispred Srbije su i Hrvatska, Crna Gora, Bosna i Hercegovina. Kao što se razlikuju plate, tako se razlikuju i sektori koji su najplaćeniji. U Srbiji su, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, najveće plate u martu primili zaposleni u eksploataciji nafte i gasa - čak 99.021 dinar, dok su najniže bile u kinematografskoj, televizijskoj i muzičkoj delatnosti - 10.689 dinara. U Hrvatskoj su najveću platu imali zaposleni u marketingu i istraživanju tržišta, oko 1.360 evra, dok su najmanje primili radnici u prerađivačkoj industriji - 385 evra. O razlici u platama govori i podatak da Slovenac za jednu prosečnu platu mesečno može da kupi 1.123 kilograma šećera, a Beograđanin svega 333 kilograma.

U anonimnoj anketi u kojoj je učestvovalo više hiljada ljudi iz Srbije, Slovačke, Mađarske, Češke i BiH pokazalo se da su najplaćeniji finansijski direktori, revizori i brend menadžeri, a najmanje radnici u metalskoj industriji, krojači i zaposleni na kasi. Istraživanje je sproveo sajt poslovi.infostud.com i tako ponudio mogućnost zaposlenima u Srbiji da uporede koliko su plaćeni u odnosu na kolege u pojedinim zemljama regiona i Evropske unije.

142706_0405_origh.jpg



Podaci ankete govore da profesori, policajci i metalski radnici u Srbiji zarade dva puta manje od kolega u Češkoj. Samo lekari od zaposlenih u Srbiji mogu da se pohvale većim platama od medicinskih radnika u inostranstvu, tačnije samo od Mađara. Najviše razloga za zadovoljsto imaju programeri jer njihove zarade najmanje zaostaju za primanjima sličnih stručnjaka u Slovačkoj, Češkoj, Mađarskoj i BiH.

Sudeći po stavovima ekonomista, građani nemaju previše razloga za optimizam. Moguće je da zbog izbora plate budu povećane javnom sektoru, ali efekti će biti kratkoročni. Ovu mogućnost spominje Stevan Santo, dugogodišnji direktor subotičkog „Pionira“, koji kaže da preglomazna birokratija predstavlja dosta glasača. Građani će misliti da su nešto dobili, ali sve će ubrzo da pojede inflacija jer nema realnih izvora za povećanje. Santo ističe da je već svima poznato zašto su plate male i šta je lek za to, ali ne želi da daje prognoze kada će se situacija promeniti.

- Ako se nastavi sa sadašnjom ekonomskom politikom, male su šanse da se plate povećaju - poručuje Santo, savetnik u „Pioniru“.

Pesimističan je i ekonomista Dragovan Milićević. On ponavlja da nema povećanja plata bez rasta produktivnosti i bruto društvenog proizvoda. Bez stvaranja nove vrednosti sve se svodi na preraspodelu - ili će država uzeti više privredi ili ova njoj. Na pitanje da li i uspešne kompanije zaposlene plaćaju manje nego što bi mogle, on odgovara da to nije ništa čudno.

- Zašto bi neko platio 10.000 ako može da dobije istu radnu snagu za sedam, osam hiljada? Tako će biti dok se ne smanji broj nezaposlenih, a svako ko prognozira kada će plate biti veće daje prazna obećanja - kaže Milićević.

Ovo je valjda kulminacija proevropske, reformističke i društveno odgovorne politike koju vodi konglomerat na vlasti.

Epska nesposobnost. Pretposlednji smo u konkurenciji najzaostalijih u Evropi.
 
Tihi brate sestro... Ko je pominjao bilo kog političara ili stranku? Problem je Kosovo i biće makar i ti bio vlast.

Зашто је проблем?
Са оваквом влашћу је и Рашка област и АП Војводина проблем, ало конкретно какве везе данас 2011. год. има Косово и Метохија са стандардом грађана у Србији?
 
Зашто је проблем?
Са оваквом влашћу је и Рашка област и АП Војводина проблем, ало конкретно какве везе данас 2011. год. има Косово и Метохија са стандардом грађана у Србији?


Kosovo realno jeste problem za Srbiju, ali jadan je to izgovor za sve pljačke,
malverzacije, nepoštovanje zakona, neispunjena obećanja itd.
 
Pa Srbija i ne može da dođe sebi kad ima bukagiju (Kosovo) zakačenu za sebe.
Jeste daje se ne mala suma za KIM nešto više nešto manje opravdano ali je glavni krivac za nastavak pada kriminogena ''bezbednosna'' struktura odnosno činjenica da i danas kao i vreme Slobe mafija koju je stvorila država polako preuzima kontrolu nad istom.I to je pakao za sve poštene ljude.
 
Зашто је проблем?
Са оваквом влашћу је и Рашка област и АП Војводина проблем, ало конкретно какве везе данас 2011. год. има Косово и Метохија са стандардом грађана у Србији?

spisku jos treba dodati Bor sa okolinom, Presevo i Bujanovac, Korsumliju i Medvedju... u poslednje vreme problem se pravi i u Bosilegradu
spisak bukagija je beskrajan pod ovom vlascu
 
Kosovo realno jeste problem za Srbiju, ali jadan je to izgovor za sve pljačke,
malverzacije, nepoštovanje zakona, neispunjena obećanja itd.

Не кажем да није проблем али да ли тај проблем данас 2011. реално утиче на стандард грађана у Србији, а који је по свим показатељима најгори у Европи?
 
Ovo je valjda kulminacija proevropske, reformističke i društveno odgovorne politike koju vodi konglomerat na vlasti.

Epska nesposobnost. Pretposlednji smo u konkurenciji najzaostalijih u Evropi.

Da nismo krenuli tim putem ka EU,kao i sve zemlje oko nas,sada bi se poredili sa Avganistanom i Kubom,a ne sa zemljama iz regiona.Zašto smo najgori?
Zato što sve skapiramo uvek poslednji i kada svi odu daleko ispred nas onda kukamo...Ja se samo nadam da će se nekad pojaviti neki kojima partija nije na prvom mestu.
 
Не кажем да није проблем али да ли тај проблем данас 2011. реално утиче на стандард грађана у Србији а који је по свим показатељима најгори у Европи?


Utiče ali neznatno.

Svake godine se izdvaja preko 500 miliona evra za Kosovo plus 100 miliona dolara za
spoljni dug Kosova.

UŽAS.

Ali to je samo jedan mali deo tako da Kosovo nikako ne može biti opravdanje za
mafijašku, kriminalnu i nesposbnu vlast.

Za nizak standard i očajnu ekonomsku situaciju krivi su ISKLJČIVO Borhan Tadići i
vlada Srbije.
 
Utiče ali neznatno.

Svake godine se izdvaja preko 500 miliona evra za Kosovo plus 100 miliona dolara za
spoljni dug Kosova.


UŽAS.

Ali to je samo jedan mali deo tako da Kosovo nikako ne može biti opravdanje za
mafijašku, kriminalnu i nesposbnu vlast.

Za nizak standard i očajnu ekonomsku situaciju krivi su ISKLJČIVO Borhan Tadići i
vlada Srbije.
U prvu cifru od 500 miliona ne verujem, što se tiče drugog, da mi otplaćujemo dug Kosova, to nije tačno, spoljni dug Kosova je bio isključivo prema Svetskoj banci i on je otpisan. Tako da Srbija ne plaća nikakve spoljne dugove Kosova.
 
Mi smo negde u nivou '''Kosova''kao merila standarda institucija,demokratije,vladavine prava,ekonomije.Nema govora o nekom lideru regionu o čemu tadić bunca gde god stigne.

Ма Тадић је незрео политичар, што је жалосно окружио се и таквим сарадницима.
Њега више нико не узима за озбиљно мислим да и ови што читају вести на РТС-у исто га тако доживљавају али морају професионално да одраде посао.
 
Srbija jeste na prilično razočaravajućem mjestu, ali morate uzeti u obzir da su od svih zemalja u okruženju cijene najosnovnijih stvari ubjedljivo najniže u Sriji i mnogo je pravednija i socijalnija država od ostalih, ma kako to nekome ko živi u Srbiji izgledalo smiješno i netačno.

Reci to onima koji kupuju gorivo sa najvisim akcizama u Evropi.
 
Srbija jeste na prilično razočaravajućem mjestu, ali morate uzeti u obzir da su od svih zemalja u okruženju cijene najosnovnijih stvari ubjedljivo najniže u Sriji i mnogo je pravednija i socijalnija država od ostalih, ma kako to nekome ko živi u Srbiji izgledalo smiješno i netačno.

Mnogo je pravedna drzava Srbija,uvek svojim neprijateljima pozelim da osete "pravednost" ovog sistema na svojim ledjima...
 
Ма Тадић је незрео политичар, што је жалосно окружио се и таквим сарадницима.
Њега више нико не узима за озбиљно мислим да и ови што читају вести на РТС-у исто га тако доживљавају али морају професионално да одраде посао.

Па није луда госпођа министарка да остане без титуле и привилегија...:)
 
Зашто је проблем?
Са оваквом влашћу је и Рашка област и АП Војводина проблем, ало конкретно какве везе данас 2011. год. има Косово и Метохија са стандардом грађана у Србији?

Po tebi ispade da je tadić odgovoran za problem Kosova... Smešan si ...
 

Back
Top