Propast nataliteta Srbije - hoćemo li izumreti?

Путин012

Aktivan član
Poruka
1.508
Šta mislite hoćemo li izumreti kao narod? Sve manje Srba se rađa. Fertilitet Republike Srbije pao je ispod 1.5 odnosno iznosi 1.4 i to je žalosno. Više nije moguće obnoviti stanivništvo od toga da se snizi, jer čim padne ispod 1.5 više ne postoji mogućnost. Naravno to ne znači da ćemo izumreti, kad padne na određenu brojku, možda jednog dana počne opet da raste, ali sigurno bar u skorije vreme neće se opet popeti na 7-8 miliona Srba u Srbiji. Mislite li da nam preti izumiranje za par stotina godina? U poslednjih par godina u proseku se rađa 63-64 hiljade dece(primera radi ranih 2000tih prosek je bio oko 75-76 hiljada, a 1970tih 130-150 hiljada). Dok u proseku umire oko 90-120 hiljada. Na sve to dodajemo i migracije, gde više ljudi ide, nego što dolazi u Srbiju.

Путин012

Aktivan član
Poruka
1.508
Toliko ste više dosadni sa ovakvim temama.

Većina forumaša Politike živi u inostranstvu, odgaja decu koja se ovde nikad neće vratiti, a samo kmeči za srpski natalitet!

Degutantno.
Živim i rođen sam u Srbiji. Živeću ovde i jednog dana ako budem imao decu, imaću ih ovde, tako da ne lupaj.

Prekognisticar

Zainteresovan član
Poruka
323
Šta mislite hoćemo li izumreti kao narod? Sve manje Srba se rađa. Fertilitet Republike Srbije pao je ispod 1.5 odnosno iznosi 1.4 i to je žalosno. Više nije moguće obnoviti stanivništvo od toga da se snizi, jer čim padne ispod 1.5 više ne postoji mogućnost. Naravno to ne znači da ćemo izumreti, kad padne na određenu brojku, možda jednog dana počne opet da raste, ali sigurno bar u skorije vreme neće se opet popeti na 7-8 miliona Srba u Srbiji. Mislite li da nam preti izumiranje za par stotina godina? U poslednjih par godina u proseku se rađa 63-64 hiljade dece(primera radi ranih 2000tih prosek je bio oko 75-76 hiljada, a 1970tih 130-150 hiljada). Dok u proseku umire oko 90-120 hiljada. Na sve to dodajemo i migracije, gde više ljudi ide, nego što dolazi u Srbiju.
Na zalost ovim tempom polako al sigurno nestajemo :( Nesto se mora menjati

Straks92

Legenda
Moderator
Poruka
64.945
Ne znam to. Možda, a možda ipak i ne.
Sada umiru dosta ovi bejbi bumeri što su se masovno radjali od 1945 do 1965. Za nekih 20 godina uspostaviće se balans izmedju broja umrlih i rodjenih. Dakle manje će se umirati godišnje a porodice će imati po dvoje dece. I tada ćemo se zakucati na 4,5 miliona.

Путин012

Aktivan član
Poruka
1.508
Sada umiru dosta ovi bejbi bumeri što su se masovno radjali od 1945 do 1965. Za nekih 20 godina uspostaviće se balans izmedju broja umrlih i rodjenih. Dakle manje će se umirati godišnje a porodice će imati po dvoje dece. I tada ćemo se zakucati na 4,5 miliona.
Neće za 20 godina pasti na 4.5
Za jedno 20 godina biće oko 6-5.5 (pod pretpostavkom da se neće neke krupne smrtonosne stvari desiti, treći sv rat i slično).

Ali odakle ti to da će imati po 2 deteta?
Sad ti rekoh da je fertilitet(broj dece po ženi) 1.4 .. Dakle najčešće parovi imaju 1 dete..

Ja se nadam da je istina to što govoriš, ali ja kao neko ko trenutno ima jako povezanosti sa demografijom vidim da to verovatno neće biti tako.

Prekognisticar

Zainteresovan član
Poruka
323
Ima istine i u ovom klipu, ali ja mislim da nekako(bar moj stav je takav) da je imati dete nešto najbolje, jer onda uvek imaš razlog za život.
I da imas i da nemas dete uvek imas razlog da zivis.Mislim svako ima neke svoje prioritete u zivotu.Isto tako mislim da u globalu svim sisarima pa i ljudima prioritet je produzetak vrste.Ali na zalost u zadnje vreme u nasim krajevima mi tu imamo zastoj nadam se da ce se to promeniti

lionagate

Zainteresovan član
Poruka
101
Jesu, ali mi treba da smo svesniji od naroda od pre 500 godina.
Jesmo li? Mnogi su jos u 1388-oj godini.

U sustini koga zabole sta ce biti za 200-300 godina, gledas svoj zivot i zivot svoje dece a ne vodis racuna o stanju nacije za 200 godina. Znaci, ti kao pojedinac mozes da guras ogroman kamen uzbrdo ali ako ti se ne pridruzi ostatak ekipe tesko da ces i da ga pomeris a ne izguras do vrha. Tako i u tim nacionalnim ili globalnim pitanjima, nista ne zavisi od nas, zapravo mnogo toga ne zavisi ni od samih Srba kao naroda - trend je da ceo region (Balkan) izumire, drzave se smanjuju sa brojem zitelja ( mali ferilitet i ogromni odlivi stanovnistva u EU/USA).

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
184.575
U velikoj većini evropskih zemalja natalitet je sada manji nego što je bio pre 50 i više godina. Naš još i nije tako loš. Veći je problem masovno iseljavanje stanovništa što je mnogo veći uzrok tome da nas je u Srbiji sve manje. Znači ključna borba treba da se vodi za bolju ekonomsku perspektivu ljudi, pre svega mladih. To neće bitno poboljšati natalitet, ali može zadržati ljude u zemlji.

lionagate

Zainteresovan član
Poruka
101
Neće za 20 godina pasti na 4.5
Za jedno 20 godina biće oko 6-5.5 (pod pretpostavkom da se neće neke krupne smrtonosne stvari desiti, treći sv rat i slično).

Ali odakle ti to da će imati po 2 deteta?
Sad ti rekoh da je fertilitet(broj dece po ženi) 1.4 .. Dakle najčešće parovi imaju 1 dete..

Ja se nadam da je istina to što govoriš, ali ja kao neko ko trenutno ima jako povezanosti sa demografijom vidim da to verovatno neće biti tako.
Mnogo parova, bas mnogo je bez dece. Nekoliko parova koje znam su se zdusno trudili da dobiji dete, isli su na vestacku oplodnju i nista, dogurali su do 5 decenija. Kad se okupljamo na godisnjice mature u gimnaziji vidis u sutini koliko je takvih ljudi, od nas 28-ro iz odeljenja na zadnjem okupljanu ( nisu bili svi) u 2018-oj pada mi na pamet da njih 4-rica nemaju decu ( dvojica su/bili u braku) i 2 bivse devojcice iz odeljenja. 6-ro njih od nas 28, OK mozda nismo tipicni ali kad malo razmislim po poznanicima sa studija, sa posla, iz sire porodice... taj % je veliki 10-15% minimalno.

lionagate

Zainteresovan član
Poruka
101
U velikoj većini evropskih zemalja natalitet je sada manji nego što je bio pre 50 i više godina. Naš još i nije tako loš. Veći je problem masovno iseljavanje stanovništa što je mnogo veći uzrok tome da nas je u Srbiji sve manje. Znači ključna borba treba da se vodi za bolju ekonomsku perspektivu ljudi, pre svega mladih. To neće bitno poboljšati natalitet, ali može zadržati ljude u zemlji.
To i jeste sustina, ekonomski oporavak i stvaranje uslova za normalan i kvalitetan zivot stanovnistva su preduslov da se ljudi ne sele u tolikom broju. Ali, ali, ko moze reci da je nasim vlastodrscima uopste stalo do pojma "demografska slika i prilika Srbije"? Sudeci po tome kako haoticno, neracionalno, neekonomski i diktatorski vode zemlju i nista ne preduzimaju po pitanju korupcije, nepotizma, demokratije i zdravih medjuljudskih odnosa necemo se mi nagledati napretka u Srbiji. Mrka kapa po drzavu i narod.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.