PROPAGANDNI DINAR - OTPOR

MarQss

Primećen član
Poruka
597
"Prvi „stvarni” propagandni novac predstavlja metalni dinar
SR Jugoslavije na kojem je utisnuta čuvena „stisnuta pesnica”,
simbol tadašnjeg Studentskog pokreta „Otpor!” (sl. 3 a, b).
Postoji informacija da je više stotina ovog kovanog novca sa Otporovom!
kontramarkom pušten u opticaj, ali nije sačuvano više
od nekoliko primeraka"

Sl. 3a. (levo) - Dinar SRJ sa kontramarkom u obliku pesnice
Sl. 3b. (desno) - Pesnica Studentskog pokreta Otpor! (uvećano

posedujem ovaj primerak!
Zanima me Vaše mišljenje i da li ih ima još!
Priča se da su se pojavile replike ove retke kontramarke i to za 50e po komadu!
Ja sam ovaj dobio na dan 5.oktobra tako da je "original"
Pozdrav, kolege!
 
Eto prvi put cujem za to, ne sumnjam da je ovaj primjerak rijedak al cudi me sto to nije registrovano u Mandicu gdje nema neke posebne zabiljeske i gdje je cijena oko 1 euro, al kao sto sam rekao ljudi smo ,grijesimo. jako interesantan primjerak.
 
U Mandicevom katalogu koji ja imam pod brojem R214 stoji ovaj "otporaski " dinar iz 1994 i stoji mu vrednost od 20 evra al nije dat broj iskovanih kovanica i pise i to da je ista kovanica predstavljena u casopisu Dinar br.23 iz 2004 godine.
Pod brojem R215 takodje stoji "otporaski" dinar al iz 1996 godine sa cenom od 15 evra takodje bez ukupnog broja iskovanih novcica
 
Kolega hvala na ispravci moja greska, to jeste 20 eura a ako je tako mali tiraz kao sto MarQqss kaze onda je po mom misljenju cijena i dosta veca, a pomijesah ga sa 1 dinarom iz 1994 kojeg je vecina pretopljena nego samo 100.000 kom otprilike u promet pusteno ,on je oko 1 euro sto je po mom misljenju neshvatljivo kako, zbog izuzetno malog tiraza.
 
"Prvi „stvarni” propagandni novac predstavlja metalni dinar
SR Jugoslavije na kojem je utisnuta čuvena „stisnuta pesnica”,
simbol tadašnjeg Studentskog pokreta „Otpor!” (sl. 3 a, b).
Postoji informacija da je više stotina ovog kovanog novca sa Otporovom!
kontramarkom pušten u opticaj, ali nije sačuvano više
od nekoliko primeraka"

ovo je izvod iz dinara 23-2004god

Ima kolekcionara koje ovakvi specimenti uopšte ne zanimaju a poutdano znam da se prodaju za 50e mada ja svoj ne bih prodao...ipak je to istorijsko svedočanstvo i više od toga (kusur od žvake) hahahah
pozdrav!
 
"Prvi „stvarni” propagandni novac predstavlja metalni dinar
SR Jugoslavije na kojem je utisnuta čuvena „stisnuta pesnica”,
simbol tadašnjeg Studentskog pokreta „Otpor!” (sl. 3 a, b).
Postoji informacija da je više stotina ovog kovanog novca sa Otporovom!
kontramarkom pušten u opticaj, ali nije sačuvano više
od nekoliko primeraka"

ovo je izvod iz dinara 23-2004god

Ima kolekcionara koje ovakvi specimenti uopšte ne zanimaju a poutdano znam da se prodaju za 50e mada ja svoj ne bih prodao...ipak je to istorijsko svedočanstvo i više od toga (kusur od žvake) hahahah
pozdrav!

To je primjerak koji je u katalogu i kao takav je kolekcionarski primjerak, to je ono sto je definitivno, svaka dalja rasprava je suvisna. Imate strasan primjerak, bravo
 
Najvise me zanima numizmatika Srbije, Crne Gore, Albanije, zatim Jugoslavija svi periodi i kao shs,kraljevina,dfj,fnrj,sfrj,srj. Takodjer i numizmatika Hrvatske, Makedonije i Slovenije, to doduse malo manje. Znaci ukratko prostori bivse nam drzave ukljuceno s Albanijom od 1868 do danas.
Na nekom drugom mjestu bi bila numizmatika Bugarske i Rumunije.
Onda najvise volim da skupljam Austriju, Madjarsku, Italiju; Francusku i jos neke zanimljivije evropske zemlje.
Nazalost moja zemlja BiH pocinje da kuje svoj novac moderniji tek 1998, nema jos ni FAO izdanja ni caka nekih nista tako da nije mi nesto zanimljivo NAZALOST, a da skupljam novac srednjovijekovnih bosanskih kraljeva za to nemam para tako da necu ni da se upustam u to a iskreno i ne zanima me taj period toliko.
Koje je Vase podrucje interesovanja?
 
Srbija ima dugu kovničku tradiciju tako da daje prostor za čitav jedan život skupljanja! Ja sam za to da ne treba svaštariti! kad okončaš moderni novac, pređeš na srednji vek i eto ti još 10god ushićenja...hehehe...
tako da ako imate neku XF UNC kovanicu Srbije, javite se pa da se menjamo...
sve ostalo uzimam kad mi jeftino padne pod ruku....
 
Nazalost kolega trenutno nista nemam u ponudi sto bi Vas zanimalo, imam dosta onih 10 i 20 para iz 1883, 1884 i 1912 ali mislim da sve to vec imate, takodjer pun sam ko brod kraljevine shs i jugoslavije neznam sta da radim s tim. Naravno znam da je sve to smece sto imam, a oni bolji primjerci kad se pojave puknu ko halva odmah. Cim budem imao sta javim ti, i vjeruj mi da imam ta 2 din iz 1875 2 kom za tebe bi 1 sacuvao kad ga toliko trazis, a naletice on vec vidjet ces.
Inace imam jedno 10 ak kg stranog ali i ovog starog novca, neznam sta da radim sa tim, ima jedno par hiljada komada, NAJMANJE. tu nema nista interesantno jer pored mene i nije moglo ostati :) ali sta mislite za kolicinu toliko koliko bih mogao dobiti? u pitanju su ove evropske zemlje najvise, italija, grcka, poljska ,madjarska, austrija, njemacka,...
 

Back
Top