Quantcast

PROLAPS MITRALNE VALVULE

seka59

Zainteresovan član
Poruka
218
Već dugi niz godina znam da imam PMZ, povremeno osjećam ''probadanja na lijevoj strani grudi zbog kojih mi je udisaj veoma bolan i onda udišem sa prekidima dok to ne popusti. Te tegobe su me se veoma prorijedile. Međutim, prije dvdesetak dana sam provela na suncu oko sat i po i doživjela totalni prekid svjesti uz ''krkljanje'' (kako mi je rečeno kad sam se osvijestila). Sumnjalo se na sunčanicu. Poslije nedelju dana osjetila sam sličnu vrtoglavicu i mučninu koja je dolazila iz glave kao i prvi put, pa sam odmah otišla kod ljekara, pritisak mi je bio visok, doktorica je rekla da mi srce radi ubrzano i EKG je pokazao tahikardiju. Poslije kolapsa stalno imam nelagodan osjećaj u glavi, nešto kao blage vrtoglavice i stalno prisutnu mučninu. Internista mi je propisao presolol i aspirin 100. Bila sam i kod oftamologa (očni pritisak mi je na gornjoj granici - 22). Sad čekam termin kod neurologa. Molim da mi doktor a i vi sa sličnim iskustvioma pojasnite šta se samnom dešava.

K aja

Ističe se
Poruka
2.828
Baš mi je žao što se tako mučiš, najgore je dok se ne postavi tačna dijagnoza jer tek onda znaju kako da te leče.
Presolol si dobila da se smire srce i pritisak a aspirin da spreči nastajanje trombova.
Zaista je najbolje da te pogleda neurolog ali i internista i kardiolog. Prolaps može doživotno ostati isti, ali i napredovati i napraviti čitav haos u srcu i krvotoku, da i ne spominjem trombove. Samo ostani pribrana, što manje se nerviraj i napreži i gledaj da što pre obaviš sve preglede.

sanjka

Zainteresovan član
Poruka
381
U pravu je Kaja. Prolaps treba redovno kontrolisati, moze se sa njim bez problema ziveti,ali zna da otkaci u jednom trenutku i napravi velike muke. Ili da hronicno biva sve veci i veci. Tako da je i moj savet isti, pored neurologa obavezan EHO srca. :bye:

M___

Početnik
Poruka
2
Zelim da vas pozdravim, nova sam clanica :)
zanima me da li je dijagnoza prolapsa indikacija za carski rez? dijagnosticiran mi je PMV, povremeno imam aritmije i tahikardiju. Od terapije trosim atenolol. Hvala unaprijed na odgovoru

_Ata_

Iskusan
Poruka
6.344
Imam i ja prolaps mitralne valvule. Imala sam ranije, pre nekih 12-13 godina povišen titar na koksaki, pa sam "zaradila" bakterijski endokarditis ( vadila zub, a nije pre toga snimljen i ispostavilo se da je bio pod gnojnim procesom i tako su bakterije prdrle u krvotok ) i tada mi je dijagnostikovan i prolaps. Još uvek ne znaju da li je tada nastao, ili ranije, ili je možda urodjen, u svakom slučaju sastavih ja tada 4 meseca u bolnici.
Sada imam kontrole kod kardiologa jednom godišnje. Od te 2001, do sada, prolaps stoji kako stoji, nije se pogoršalo stanje. U sedmom mesecu trudnoće sam išla kod dr i rekla je da mogu prirodno da se porodim, s tim što je prepisala terapiju ( gentamicin, ali ne duže od 5 dana, ako mi rade epiziotomiju, a dala je gentamicin jer sam alergična na penicilin ).
Takodje, skrenula mi je pažnju da u porodilištu, čim čuju da postoje problemi sa srcem, savetuju prekid dojenja, tj. srpski da kažem, ne daju porodilji da doji. Medjutim, dr je rekla da i to smem i ako mi kažu da ne bi trebalo da im kažem da smem po preporuci kardiologa.
Dakle, porodila sam se prirodno, dojila i i dalje je prolaps kakav je i bio, nije se pogoršalo.
Svakako, to je moj slučaj. Tebi savetujem da postupiš onako kako dr kaže, jer svaki je slučaj za sebe.
Srećno!!! :D:D:D

sanjka

Zainteresovan član
Poruka
381
Svaka cast :ok: i hvala za link! Ovo je nesto najbolje sto se pojavilo na ovim nasim prostorima! Prosle godine sam operisana na Dedinju i sate i sate sam provela na netu da saznam sta me je snaslo i zasto. Uglavnom sam se snalazila po "sajtovima" inostranih bolnica i forumima njihovih pacijenata i udruzenja. Postoji sjajno mesto na krstarici: "operacija srca" forum " ali tu mi kao - ljudi sa prosloscu - razmenjujemo iskustva i pokusavamo da ublazimo strah onih koji to tek treba da prodju. Ali to je sve bez medicinskog znanja, izuzev ponekad dobrodosle pomoci moderatora.Tako da je ovaj link poklon za sve nas koji smo operisani i one koji cekaju a bas se ne snalaze sa engleskim. Jos jednom hvala

K aja

Ističe se
Poruka
2.828
Evo i mene (mirođije u svakoj čorbi gde se kuva srce :mrgreen:)!
Sanjka je već rekla da naša tema nije medicinski priručnik, a ja bih je okarakterisala kao kafanicu pacijenata operisanih od srca.
Kod nas nećete naći savete lekara, ali ćete doznati šta pacijetni osećaju pre i posle operacije, sa kojim se problemima suočavaju, čega treba a čega ne treba da se uplaše i kako da lakše prebrode ovoj veoma težak period.
Svi su dobrodošli!

Panicar97

Početnik
Poruka
6
Priključujem se ovoj diskusiji, vidim da je davno pisano, ali nadam se da će neko da odgovori.. Imam PMZ 1-2+, nikad nisam imala tegobe sve do leta prošle godine, pripisivala sam sve tegobe stresu jer to i jeste bio jedan za mene stresan period obzirom da sam preemotivna osoba, ali na ultrazvuku to i nije bilo baš tako. Plašim se za dalje, i dalje paničim što se tiče toga. Razgovor sa nekim ko je kroz ovo prošao bi mi zaista pomogao. :(

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.