Profesorka Biljana Stojković predsednička kandidatkinja Skupštine slobodne Srbije i koalicije Moramo

Da li biste glasali za Biljanu Stojković na predsedničkim izborima?

  • DA

    glasova: 2 50,0%
  • NE

    glasova: 2 50,0%

  • Ukupno glasova
    4
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Biljana Stojković u Šapcu: Ženama moramo da obezbedimo sva prava i istu zaradu kao i muškarcima


Biljana Stojković u Šapcu: Ženama moramo da obezbedimo sva prava i istu zaradu kao i muškarcima 1


„Žene su i dalje manje plaćene za obavljanje istih poslova u odnosu na muškarce. Moramo da osnažimo žene i motivišemo ih da učestvuju u svim segmentima društvenog života i moramo da promenimo izrabljivački Zakon o radu”, rakla je kandidatkinja za predsednicu Srbije prof. dr Biljana Stojković.

Predsednička kandidatkinja prof. dr Biljana Stojković, nosilac liste „Moramo“ Nebojša Zelenović i Aleksandar Jovanović Ćuta, prvi na listi „Moramo“, oko 13 časova posetili su mesto prikupljanja potpisa za predsedničku kandidaturu u Gospodar Jevremovoj ulici u Šapcu.
Tom prilikom, sa građanima Šapca razgovarli su o idejama i konkretnim rešenjima i o tome kako da od Srbije zajedno naprave dobro mesto za život, a Šapcu vrate ugled kakav zaslužuje i status pravog evropskog grada.

Biljana Stojković u Šapcu: Ženama moramo da obezbedimo sva prava i istu zaradu kao i muškarcima 3
„Mi žene smo te koje smo stajale na čelu borbe za životnu sredinu, koja se vodi na ulicama, njivama, u šumama i pored reka širom Srbije“, istakla je Stojković.




1646867560845.png


“Ženama moramo da obezbedimo sva prava i istu zaradu kao i muškarcima, za sve poslove koje obavljaju u okviru istih zanimanja.nNaš Zakon o radu pisali su strani investitori, tajkuni i Privredna komora, te je takav da prava radnika i ne postoje, i mi moramo da ga menjamo. U tom novom Zakonu o radu, koji ćemo usvajati posle izbora, potrebno je da posebno kreiramo prava kojima ćemo brinuti o ženama u svim sektorima“, rekla je ona.
 
Poslednja izmena od moderatora:
1646956344652.png

Stojković: Profit ne može da počiva na životima, protesti – pobeda nad vlašću



1646943711-bg-biljana-stojkovic-clf-100322.20_17_00_02.Still001-750x422.jpg


Autor: N1 Beograd 10. mar. 2022 22:31

Predsednička kandidatkinja koalicije "Moramo" Biljana Stojković rekla je u emisiji 360 stepeni TV N1 da su ekološki protesti prve pobede građana nad vlašću. "Ekološka udruženja, pojedinci i aktivisti doveli su do toga da vlast mora da odustaje od projekata. Imamo uverenje da će i ova lista (Moramo) imati veliki uspeh. Strašno je važna činjenica da smo odneli pobedu i kada govorimo o Zakonima - o eksproprijaciji i referendumu i narodnoj inicijativi. Rio Tinto je vraćen unazad u nameri da se rudari bez problema i da se ljudi rasteruju", kazala je.

Stojković je dodala da se zalaže za zabranu iskopavanja sve dok tehnologija bude ovakava kakva jeste, a kako dodaje, nema naznaka da će biti bitno drugačija u narednim decenijama.

„Sve dok može da našteti i jednom životu to je nedopustivo, profit i ekonomski razvoj ne mogu da počivaju na životima, profil mora da bude izbalansiran – koliko mi gubimo, a koliko dobijamo. Mi ćemo uraditi zakon o odgovornom rudarenju, moramo da uračunamo koliko se gubi ukoliko nemamo poljoprivrednu delatnost. Namera nam je da se Prostoni plan stavi ad acta i da se napravi novi, ne može da bude 40 ili više bušotina po Srbiji jer Srbija nije toliko velika, ljudi ne smeju biti raseljavani ako sami to ne žele. Priča o rudarenju je velika ilustracija režima prema malom čoveku“, smatra ona.

Stojković je rekla da aktuelnoj vlasti zamera autokratsko vođenje države, što je, kako je navela, nedopustivo, izlaženje iz ustavnih ovlašćenja kao i gubitak elemenata države.

"Vidimo da je socijalna država nestala u raljama SNS, ta važna uloga države je predata u ruke jedne stranke. Umesto da država vodi računa o socijalnim davanjima, stranka korumpira građana, i najgora stvar je potpuno upropašćavanje moralnih vrednosti, uvođenje agresije u javni prostor. Mi smo za potpuno drugačiji sistem vrednosti iza kojih stojim ja, Skupština slobodne Srbije i Moramo - osnovno je potpuni diskontinuitet sa dosadašnjom politikom, potpuna demontaža partijskog upravljanja državom, budžetom, imovinom, sada vidimo partijsko upravljanje.

Vidim poseban značaj u dve stvari - javnost u radu svake delatnosti, svake potrošnje, raspodele budžeta. Nema tajnih sporazuma, tendera, sve mora biti javno, i individualna odgovornost, sami ste odgovorni za ono što ste uradili, vodite računa, nećete se hvatati posla koji ne znate, proći ćete kroz nezavisni pravni sistem, stvari nisu komplikovane ako se oslobodimo partijskog upravljanja državom", kazala je.

"Namestile su mi se kockice, ovo je muški svet"​

Kaže da o kandidaturi nije razmišljala pre tri meseca.

"Čini mi se da svako mora da uradi sve što može, ovo je važan trenutak, prilično smo potonuli, nalazimo se u dubokom blatu, namestile su mi se kockice, smatrali su da sam pogodan kandidat, nisam bila zainteresovana, nisam tome stremila. Ovo je moj doprinos i želja da uradim ono što mogu u ovom trenutku. Ne polazim od toga da za to važan pol, ne bi trebalo da bude važno, ali se ispostavlja da jeste. Ovo je muški svet, mislim da žene, s obzirom kako su odgajane, mogu imati neke inovativne ideje, to može biti osveženje. Možda sam nekada i sumnjala da je Srbija spremna za ženu (predsedenika),
poslednjih godina dana putujemo po Srbiji i vidim da ljudima nije važno kog ste pola. imamo pogresnu predstavu, ljudima je prestalo da bude vazno, uverila sam se", rekla je Stojković.

Biljana Stojković kaže da je 150.000 potpisa za predsedničku kandidaturu Aleksandra Vučića demonstracjia sile i da to nije pošten način.

"Znamo kako izgleda skupljanje potpisa, to podrazumeva da ljudi dolaze sa željom, a ne što su naterani. Ja se ne bih menjala, znam kako izgledaju njegovi mitinzi. Pošteno skupljamo svuda po Srbiji, družimo se sa ljudima, popričamo, to nas puni energijom, dolaze ljudi koji su prepoznali našu politiku, vole da daju potpis, dobijam reči ohrabrenja. Imamo prostorije svuda po Srbiji, imamo i podrumske prostorije, unajmljujemo notare kada mogu, ali to je andergroun priča, to je neki šmek zeleno-leve koalicije, ne trebaju nama svetla da nešto šljašti, to su ljudi koji žele da budu tu gde jesu", kaže sagovornica N1 i dodaje da je adut koalicije Moramo upravo taj što ogromna većina članova ne potiče iz političkog bekgraunda.

"To je naša predsnost, jesmo neposredno sa ljudima, zastupljeno je svako mesto, imamo devojku iz Bele Palanke, sa Stare planine, to jesu ljudi, žene, koji znaju šta rade, šta su problemi sa kojima se svi suočavamo, to je nova vrednost ,važno je da se politika ne vodi iz kabineta", kaže ona.

"Mi ne idemo nigde, sve dublje smo u blatu"​

Govoreći o sukobu u Ukrajini, Stojković kaže da to jeste agresija na suverenost druge države i da kao antiratna aktivistkimnja oseća ogromnu patnju.
"Mi smo narod koji je sve to proživeo, neshvatljivo mi je da ne osećamo empatiju sa narodom Ukrajine. Tamo stradaju ljudi, to jeste humanitarna katastrofa, mi smo i dali neke instrukcije kako da se pomogne, jako je važno da osetimo solidarnost. U Srbiji vidimo situaciju u kojoj ne znamo gde je pravac, kako upravlja Aleksandar Vučić. On će uraditi sve što treba kada mu bude zavrnuta ruka, sada gledamo glumu - njemu je najteže. Kako će se postupiti zavisi od toga kuda mi hoćemo da idemo, deklarativno idemo u Evropsku uniju. Mi ne idemo nigde, tapkamo u mestu, sve dublje smo u blatu. Ovo je kriza koja menja geopolitičku situaciju u celom svetu, blizu je Hladnog rata. Moraćemo da se opredeljujemo, program Moramo je vrlo brz put ka EU", rekla je ona.
Navodi da građanima treba govoriti istinu, da su brojke jasne i da jasno govore gde nam je budućnost.

"Ukoliko sve to građanima predstavite, konkretne su brojke koliko dobijamo iz EU i sa istoka. Ukoliko ljudima govorite istinu sigurno će doneti prave odluke, govore nam se vrlo izmešane poruke, tabloidi vode prorusku politiku, imate igru sa emocijama i neracionalnim stvarima, i ljudi ne mogu da donesu odluku - ako se ljudima ponudi istina, sve je mnogo lakše", kazala je Stojković, dodajući da ako želimo na Zapad da se moramo usklađivati sa evropskim vrednostima.

"Evropska unija ne uvodi sankcije za ruski gas, nije sve tako jednostrano, Nemačka neće nikada uvesti sankcije na ruski gas, jer od toga zavisi. Svi imaju svoj interes, imamo i mi", dodala je.

Stojković ističe da je loše upravljano korona krizom u Srbiji.

"Videli smo od čega smo krenuli, od negiranja pandemije. Zaključavani smo pa je situacija potpuno relaksirana i kada 50 ljudi dnevno umre. Otupeli smo, da ne govorimo kako su zdravstveni radnici ispaštali, neko je tu vrlo dobro profitirao, znamo otprilike ko su ti igračib - zna se, a tek će se saznati kada se otvore ti dokumenti. Zdravsto je nešto o čemu ozbiljno razmišljamo, vidimo uništavanje državnog zdravstva, svi se lečimo kod privatnika, teško da možemo da dođemo do pregleda. Imamo ozbiljan program i kroz rekonstrukcije RFZO, Agencije za lekove. Bolnica ne znači ništa ako nema ko da radi, ako neko čeka na intervenciju 5 godina, to nije unapređivanje zdravstva, ni kada rade 48 sati, a dobiju 10 hiljada dinara dodatak na platu", objasnila je predsednička kandidatkinja koalicije Moramo.

 
Poslednja izmena od moderatora:

Biljana Stojković, kandidatkinja za predsednicu koalicije „Moramo“ za Danas: Dovoljno sam besna da „izađem na crtu“ Vučiću


Biljana Stojković, kandidatkinja za predsednicu koalicije Moramo za Danas: Dovoljno sam besna da „izađem na crtu“ Vučiću 1


Snežana Čongradin danas 13:49

Režim Aleksandra Vučića koristi sve događaje za sopstvenu promociju, a najbolje mu ide sa ratnim situacijama iz kojih je i sam ponikao. Tragedija ljudi, humanitarna katastrofa u Ukrajini, ovde je upotrebljena za zastrašivanje građana i poziv na okupljanje oko vođe. Nema drugog razloga za demonstriranje toga koliko sardina i mleka u prahu imamo u rezervama. Jednog dana slušamo i gledamo vučićevski vodvilj u kom nam se govori da smo najjači i niko nam ništa ne može, već sledećeg svedočimo uzdisanju i dramskim pauzama, a za to vreme u tabloidima čitamo navijanje za Putina dok neki ministri izgovaraju podršku našem putu u EU. Vučić je majstor da povezuje nepovezivo i od toga kreira narativ koji nas uvodi u kolektivnu šizofreniju. Imamo posla sa osobom koja se najbolje oseća u tragedijama, razaranjima i mutnim podelama kaže u razgovoru za Danas Biljana Stojković, profesorka Univerziteta u Beogradu i kandidtkinja za predsednicu isped koalcije “Moramo”.

Koaliciju “Moramo” čine Ne davimo Beograd, Ekološki ustanak, Akcija, Poltička platforma solidarnost i brojne druge lokalne organizacije. Biljana Stojković, koja je članica Slobodne skupštine Srbije, juče je predala RIK potpise za svoju kandidaturu.

*Koliko su teme opozicije, koje su istinski uzdrmale vlast, zbog rata u Ukrajini stavljene po strani i kako se odnosite prema tome?

ekoloski protest


– Trenutak je zaista nezgodan za izborni proces u Srbiji. Pokrenute su sasvim druge teme od onih koje se tiču realnog života naših građana. Ja ne mogu da se oduprem osećaju patnje i nemoći zbog užasnog stradanja i ne mogu kriviti ljude kojima je to glavna okupacija i emocija. I sama najviše pratim dešavanja sa humanitarnom katastrofom u Ukrajini. SsS je sa ambasadom Ukrajine pokrenuo mehanizme skupljanja pomoći za ukrajinske građane. Mi smo prošli kroz užase rata zbog čega mi je vrlo teško da razumem odsustvo empatije kod nekih ljudi, a još manje mogu da prihvatim navijanje za stranu koja je u ovom slučaju agresor. Uzimajući sve to u obzir, razumem konfuziju koja je nastala u vezi sa aprilskim izborima. Za sam izborni proces, tj. za rezultat opozicije, jako je loša situacija koju ova vlast promoviše. S jedne strane, režimu je u interesu da izbore što manje pominje i da dodatno anestezira glasače, a s druge, Vučić radi na jačanju podela na rusofile i tzv. NATO-plaćenike.

*Koliko ste izmenili način na koji ste planirali kampanju u novonastalim okolnostima i na koji način?

– Pokušavamo da ostvarimo planirane aktivnosti, ali s punom svešću o tome da su okolnosti donekle izmenjene. S obzirom da nismo grupacija koja će koristiti probuđene nacionalističke emocije u kampanji, preostaje nam napor da se probijamo sa sopstvenim idejama. Svi su vrlo angažovani i pokušavaju da budu glasnici levo-zelenih politika, politika za dostojanstven i slobodan život svakog pojedinca. Mi smo antiratna grupacija i na tome insistiramo. U svojim nastupima, koji su neminovno obeleženi i temom rata, uvek se jasno opredeljujemo za mir i svaku vrstu pomoći nastradalima. Politika mira ne može imati alternativu i sigurna sam da će to mnogi ljudi prepoznati u našim porukama.

*Da li novonastale okolnosti neposredno uoči izbora povećavaju šanse „desnoj“ opoziciji?

– Kao što već rekoh, to je talas na kom najbolje plivaju naprednjaci i njihovi sateliti, a među desnim „opozicionarima“ ima dosta izmišljene opozicije. Svi ostali smo zbog toga uskraćeni za pažnju oko naših programa i ideja. Zatvorenost medija za naše gledište na ratnu situaciju i za sve ostale teme, svakako da „duva u jedra“ desnim snagama, u koje apsolutno ubrajam naprednjake, ne samo desnu opoziciju. Mi smo i do sada morali da se bavimo istorijsko-nacionalističkim sentimentima koje su nametale desne struje – genocid, Kosovo, Ratko Mladić, a sada nam se u priču ubacuje i odnos prema Rusiji. Kao društvo izgleda da još nismo sazreli za normalna društvena pitanja o sopstvenim životima – u ovom trenutku i u budućnosti. Tužno mi je da to i izgovorim, ali vrlo je moguće da će opet stradanja i umiranja ići na ruku retrogradnim, klero-nacionalističkim političkim snagama.

*Kako izlazite na kraj sa primedbama da kao kandidatkinja trčite ustvari trku za Zdravka Ponoša iz Ujedinjene Srbije u drugom krugu?


– Mislim da se grupacija oko Ponoša ne bi složila da moja kandidatura ide njima u prilog. Očekivali su podršku koalicije “Moramo” za svog kandidata. Ipak, neki izneti stavovi u dosadašnjoj kampanji pokazuju da ima dosta razilaženja u gledanju na društvene okolnosti i da predstavnik levog političkog spektra može izvući mlađe glasače i apstinente na aprilske izbore. Meni je posebno drago što prosek godina ljudi koji potpisuju podršku za moju kandidaturu naginje ka mladosti i svežini. Izgleda da nove generacije ipak nose vetar svežine u ovu učmalu sredinu od koje su mnogi iz naših generacija već digli ruke.

*U čemu nalazite motiv za jedan takav poduhvat kakva je kandidatura za izlazak „na crtu“ bivšem radikalu, učesniku rata u smislu huškanja, a danas autokrati, kako su ga prepoznali u mnogim izveštajima o ljudskim pravima i korupciji u svetu?

– Mislim da ne mogu bolje opisati svoju motivaciju od ovoga što ste naveli. Neko mora da se suprotstavi tiraniji, kršenju ljudskih, radničkih, socijalnih i imovinskih prava. Dodala bih još i to da, zajedno sa koalicijom Moramo, moram da učinim sve što mogu kako bih sprečila rasprodaju naše zemlje. Naša parola je „Moramo – za zemlju, vazduh, vodu i slobodu!“ Nikada nisam niti ću ikada tvrditi da sam ja najbolji kandidat ove grupacije, ali se ispostavilo da sam, u ovom trenutku, jedina dovoljno besna da „izađem na crtu“ i zanemarim činjenicu da to sa sobom nosi mnoga odricanja, koja su u ovom trenutku nužna.


Bez kontakta sa Đilasom od razilaženja

*Kako se okončao nesporazum ili konflikt SsS sa liderom SSP, Draganom Đilasom?

– Nakon razlaza SsS sa Ujedinjenom Srbijom, nisam imala kontakt sa Draganom Đilasom. U mnogo sam boljim odnosima sa drugim članovima ove koalicije.
 
Poslednja izmena od moderatora:

PO NALOGU ĐILASA, MARINIKE I PONOŠA Lukić izvređala Biljanu Stojković i koaliciju "Moramo", a onda se u raspravu uključio i Rade Panić: Đilasovci, dosta smo trpeli vaše bezumlje!



1647460858446.png


Alo! Izbori 2022 15.03.2022

Biljana Stojković iz "Skupštine slobodne Srbije" i koalicija "Moramo" izvređani su od strane Biljane Lukić koja radi po nalogu Dragana Đilasa, Marinike Tepić i Zdravka Ponoša

Biljana Lukić, poznata po tome da uvek na poziv Dragana Đilasa, reaguje u kriznim situacijama i to na Tviteru, jedinoj areni gde se đilasovci obračunavaju.
Ona je, naime, poručila Biljani Stojković iz "Skupštine slobodne Srbije" da joj drži palčeve, ali da od njenog uspeha nema ništa, jer koristi debilnu retoriku Vučića.

- Držim palčeve da tako i bude. A bilo bi lepo, kada, kao podržavalac kandaidatkinje koja se zalaže za građanske vrednosti, ne biste koristili debilnu retoriku Vučića i njegovih botova - napisala je Lukić na Tviteru.

Biljana Stojković je odgovorila da nije ona uvređena već aktivisti iz oko 60 organizacija iz cele Srbije.

- Ovako, ne radi se o tome da li sam ja uvređena, to je najmanje važno. Uvredili ste aktiviste iz preko 60 organizacija Srbije i optužili ih da žele novac (ja novac ne uzimam). To su ljudi uz koje sam ja stala - odgovorila je Stojković i dodala:


- Ako već nabrajate imena na listiću, izgleda da ste jedno zaboravili - zaključila je Biljana Stojković.
Komentari su se nizali, a rasprava na društvenoj mreži se rasplamsala, pa se u nju uključila i Bojana Novaković koja je poručila Biljani Lukić da se prodala Draganu Đilasu.

623893_275565864-496599735207928-6866015745267851466-n_iff.jpg


Zatim se uključio i Rade Panić koji je poručio đilasovcima da je dosta trpeo njihovo bezumlje i da se Đilas uplašio da će neko iz opozicije osvojiti više glasova od njegovog kandidata Zdravka Ponoša.

623894_275595793-334180345421381-9170919170800178013-n_iff.jpg


Na sve ovo kmetovi Dragana Đilasa nisu ostali nemi, pa su u besu vređali simpatizere "Moramo" i Biljane Stojković, govoreći da slobodno mogu da taguju ku*ac, a da su sami gomila go*ana.

623892_275553737-664416081506976-967262432199118942-n_iff.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top