Проф. Дубравка Стојановић: Шта је Србија без ЕУ - гладна, гола и боса

Jes, ali u boljševizmu sve je bilo NAŠE, RADNIČKO, PROLETERSKO!!! :rtfm:

Bolje imati 1 svoj kuglager u komunizmu, nego 10 dukata kapitalizmu!
На пример, у социјализму 100 људи има 100 дуката.Свако има по 1.

Онда скочи број дуката, па сви заједно имају 1 000 дуката.Међутим 1 члан те групе од 100 људи има 500 дуката, 5 чланова имају по 100 дуката.Преосталих 95 чланова те групе нема ниједан дукат.

Дакле, са становишта целине групе број дуката је скочио 10 пута, а са становишта 95% чланова те групе број дуката је пао, јер су пре имали по 1 а сада ниједан.
 
Šta kuglager? Generacije odrasle na polutkama preko sindikata. Džabe da jedeš, pa gde to ima?
Ali, pazi ti lika koji jednu objektivno potvrđenu činjenicu rasta životnog standarda svih eks komunističkih zemalja članica EU pokušava da zakloni izlupetanim procentom

На пример, у социјализму 100 људи има 100 дуката.Свако има по 1.

Онда скочи број дуката, па сви заједно имају 1 000 дуката.Међутим 1 члан те групе од 100 људи има 500 дуката, 5 чланова имају по 100 дуката.Преосталих 95 чланова те групе нема ниједан дукат.

Дакле, са становишта целине групе број дуката је скочио 10 пута, а са становишта 95% чланова те групе број дуката је пао, јер су пре имали по 1 а сада ниједан.
To je lepa računica za igru.
Pitao sam za konkretni izvor podatka o 95% onih kojima je standard danas niži nego pre pada Berlinskog zida.
Dakle? :ceka:
 
Расп БДП-а није и раст животног стандарда.
To je lako dokazati...
Ako bi sve zene naplacivale seks 100e, BDP bi u Srbiji narastao za nekoliko stotina milijardi godisnje, a standard bi bio isti ili manji, muskarcima...ali mislim i zenama...
 
Pitao sam te za pokazatelj i izvor koji potvrđuju tvoju tezu.
Dakle?
Општепозната је чињеница да је капиталистичка транзиција довела до раста неједнакости у свим бившим социјалистичким земљама.Општепознате чињенице се не доказују.

Јесте, порастао је БДП изражен у доларима у односу на 1989 године, али дистрибуција тог БДП-а није више иста као 1989 године.Није ни долар више исти као пре 33 године. Узми као параметар 100 долара, па покушај да купиш исто онолико хране, енергије и других животних намирница колико си могао да купиш пре скоро три и по деценије за 100 долара, и видећеш да ће ти требати 400-500 долара.

Izvor i pokazatelj, a ne fraze.
Čekam.
А који је твој извор, ко је аутор тих лепих графикона?
 
To je lako dokazati...
Ako bi sve zene naplacivale seks 100e, BDP bi u Srbiji narastao za nekoliko stotina milijardi godisnje, a standard bi bio isti ili manji, muskarcima...ali mislim i zenama...
Раде муж и жена, муж има плату од 600 евра, а жена 400 евра.Просек им је 500 евра.Добије жена отказ, и одмах им просек скочи на 600 евра.Дакле, животни стандард им је скочио за 20%, ако верујемо статистици.
 
Раде муж и жена, муж има плату од 600 евра, а жена 400 евра.Просек им је 500 евра.Добије жена отказ, и одмах им просек скочи на 600 евра.Дакле, животни стандард им је скочио за 20%, ако верујемо статистици.
Pazi to je za boraniju...

Ja racunam da smo ovde malo jaci po pitanju shvatanja, sto znaci necemo da padamo na inflaciju, necemo da padamo na statisticki prosek, i necemo da padamo na bdp koji je mera svega sto se prodaje....a ne mera svega sto se proizvodi...

Zato je glupo , ne samo zbog toga, ali i zbog toga je glupo porediti socijalizam i kapitalizam...totalno je glupo...
Ko hoce da poredi ta dva sistema, on je omasio totalno......
Trebao je samo da zeli da zivi u kapitalizmu , da racuna svoj dan kosta ovoliko , ako umre kosta ovoliko i bezbednost mu u slucaju A kosta ovoliko u slucaju B kosta ovoliko..

A u vezi proseka, pa to stoji, to se odavno zna...
Kad nema radne snage, prosek plata poraste, ali ne i obim svih plata...on se smanji....onaj ko proceni da mu vise treba radnik, poveca platu , ali smanji broj radnika...ili ne smanji on, smanji industrija..
 
Општепозната је чињеница да је капиталистичка транзиција довела до раста неједнакости у свим бившим социјалистичким земљама.Општепознате чињенице се не доказују.
I to su plitke priče. Ali, o tom potom.
Јесте, порастао је БДП изражен у доларима у односу на 1989 године, али дистрибуција тог БДП-а није више иста као 1989 године.
Izvor i pokazatelj? I uticaj na životni standard?
Dakle?
Није ни долар више исти као пре 33 године. Узми као параметар 100 долара, па покушај да купиш исто онолико хране, енергије и других животних намирница колико си могао да купиш пре скоро три и по деценије за 100 долара, и видећеш да ће ти требати 400-500 долара.
Nisi oktrio toplu vodu.
Inflatorni efekat se pegla računanjem serije GDP u vrednosti zadate godine.

А који је твој извор, ко је аутор тих лепих графикона?
Buržoazija tj. Reakcija
 
А још пре поменутог закона, Слободан Милошевић је покрао друштвени стамбени фонд односно по благо речено симболичним ценама распродао.
to je jedino dobro uradio
da je isto uradjeno i sa drustvenim SVIM firmama, umesto sto nije, jer onda ne bi imalo odakle da se krade, eee, gde bi nam danas bi kraj

zakasnili smo sa tranzicijom, i nikada je nismo ni sproveli do kraja - sada ce morati da se rasprodaje STRANCIMA vodo-privreda, i eps, telekom, a kada se kralo, nije se mislilo o tome; sada se OPET I DALJE FIRME OD DRZAVNOG.STRATESKOG ZNACAJA upropascavaju zarad prodaje strancima - IZDAJA! samo su im jos stanovi nasi trebali, i mi da se iselimo svi, kao ja npr.

Хоће ли Србија морати да продаје ЕПС и Телеком како би вратила дугове?

JEL SU TO INVESTICIJE DA SE OTIMA STO SMO MI STICALI DECENIJAMA?
ko je trebao da postane vlasnik nasih stanova, strane banke?
 
Poslednja izmena:
to je jedino dobro uradio
da je isto uradjeno i sa drustvenim SVIM firmama, umesto sto nije, jer onda ne bi imalo odakle da se krade, eee, gde bi nam danas bi kraj

zakasnili smo sa tranzicijom, i nikada je nismo ni sproveli do kraja - sada ce morati da se rasprodaje STRANCIMA vodo-privreda, i eps, a kada se kralo, nije se mislilo o tome

JEL SU TO INVESTICIJE DA SE OTIMA STO SMO MI STICALI DECENIJAMA?
То је велика грешка Слободана Милошевића.Требало је станове оставити у друштвеној својини, да их лепо приватизују ДОС-овци.

Јао, какво би то весеље било, како леп колачић за Динкића, Ђелића, Лабуса и друге шампионе транзиције.

Сада не би Српчићи трубили из друштвених станова како је капитализам супер систем, него би лепо плаћали кирију сваког месеца.А то је БГ, није нека провинција, па би кирија била 400-500 евра.
 
Сада не би Српчићи трубили из друштвених станова како је капитализам супер систем, него би лепо плаћали кирију сваког месеца.А то је БГ, није нека провинција, па би кирија била 400-500 евра.
neki su zaista neopevano glupi
sve sem strateski vaznih grana je trebalo privatizovati, na koji god nacin, akcijama, kao neke firme sto su uradile
ovako smo kaskali, ali jedini razlog je bio da se nastavi kradja socijalista, potom jul-a

Јао, какво би то весеље било, како леп колачић за Динкића, Ђелића, Лабуса и друге шампионе транзиције.
prevara koju mi nismo prozreli je akcenat na privatizaciji banaka - pa ybm sve po spisku, valjda je trebalo konkretizovati privatizaciju konkretno na ono sto 'leba daje i hrani, a ne neke stranske topcidere
pre nego su oni i dobili sansu da ''privatizuju'' citaj ''otmu'' nase banke, trebalo je sve ostalo privatizovati sa izuzetkom strateskih grana privrede, a nasi stanovi sigurno nisu imali i nemaju strateski interes, komsija bulazni, a od zidova se ne zivi
 
Nije poenta u EU vec u tome da je Srbija u sustini povezana sa zapadom od ekonomije pa do svega.Pa i nasi koji idu u inostranstvo u 99% slucajeva idu na taj zapad.
А како је било када смо били "гладни, голи и боси"?

Тада смо још у већем обиму сарађивали са трећим светом, а сада су нам сузили маневарски простор, што њиховим злим намерама, што нашом глупошћу.
 
neki su zaista neopevano glupi
sve sem strateski vaznih grana je trebalo privatizovati, na koji god nacin, akcijama, kao neke firme sto su uradile
ovako smo kaskali, ali jedini razlog je bio da se nastavi kradja socijalista, potom jul-a


prevara koju mi nismo prozreli je akcenat na privatizaciji banaka - pa ybm sve po spisku, valjda je trebalo konkretizovati privatizaciju konkretno na ono sto 'leba daje i hrani, a ne neke stranske topcidere
pre nego su oni i dobili sansu da ''privatizuju'' citaj ''otmu'' nase banke, trebalo je sve ostalo privatizovati sa izuzetkom strateskih grana privrede, a nasi stanovi sigurno nisu imali i nemaju strateski interes, komsija bulazni, a od zidova se ne zivi
Увек када причамо о приватизацији, та прича се своди на пљачку друштвене/државне имовине или њену предају страном капиталу.Не постоји поштена приватизација.

С обзиром да је Србија била социјлистичка земља до 1990 године, овде није било неких великих капиталиста који би куповали фабрике, комбинате, банке, осигуравајуће куће за неке реалне цене.

Дакле, јасно је да се приватизација није могла обавити по неким реалним ценама, већ за 1-2% највише до 5-10% реалне вредности те имовине. Пошто се и тих 1-2% могло уплатити и годинама касније после куповине, најбитније је било да будеш уз људе из власти који одлучују ко може да купи предузеће и да касније купопродајну цену отплати у ратама.Када се једном докопаш те фирме, онда распродаш њене машине и непокретности будзашто, и гледаш да нешто ућариш, док Агенција за приватизацију не раскине уговор о приватизацији.Када фирма остане без било какве имовине, и постане само унос у АПР-у, онда Агенција лепо раскине уговор.
 
To nije tacno...
Privatizacija je bila lazna...
Tadasnji politicari su organizovali privatizaciju po dva metoda, prvo opljackaj, a onda zabrani radnicima da sami otkupe...
U Sloveniji je bilo dozvoljeno ako bas hoce....a kod nas ni kad hoce nije bilo dozvoljeno...

Vidis dobro si me potsetio sta ja stalno tvrdim a svi me gledaju belo..
Ja stalno tvrdim da Srbi zive u dubokom licemerju i lazi, a da se pri tome prave spanci , i da svi stranci kazu Srbima treba samo hvaljenje, nista ne pricaj sta mislis.

Tako i privatizacija..
Da je cilj bio privatizovati imovinu ka onom ko je vlasnik, onda bi radnici dobili udeo oni su i gradili te fabrike ili ucestvovali u njima...
Medjutim cilj je bio opljackati sto vise drustvo , pa se to onda ne moze ako das nenovcani bon koji se zove 10% vlasnistva preduzeca....a lopov iz vlasti ne dobije pare koje moze da ukrade...

Tako da je cilj bio uzeti sto vise pravih para a ne izvrsiti transformaciju imovine..
Prave pare nestanu i onda je to to..
Zadruge su itekako funkcionisale, pa se uvelo pravilo da mora da nestanu, a sad se kao daju pare da se naprave....
Koliko secanja ima kod Srba? 0.

Zato ja sad imam par projekata gde su korisnici deca, i to vrlo su dobri i korisni projekti , ali necu da ista bude u obliku fonda ili imovine drustva...ama ni zrno kafe...
Naravno to je tesko i cesto je sumnja na ilegalnost namera...
Ako hoces da ucinis zasto insistiras na tome, kao sto vlast insistira da ako dobijes dinar od drzave sve knjige moraju da ti budu zasvagda otvorene ka drzavi tj bilo kojoj shushi .....postaju javne..
A ovamo silni ugovori o bacanju para kroz prozor od strane politicara ostaju tajna..
 
Poslednja izmena:
Pogledajte prilog 1149048

Dubravka Stojanović: Šta je Srbija bez EU – gladna, gola i bosa


„Sada zaista ne može ovako, morate da se odlučite. Ne zato što vas neko pritiska, treba da odlučite da li želite da budete sa Evropskom unijom koja ima 70 odsto investicija, a Rusija 10, EU koja je uložila 17 milijardi evra, koja je poklonila četiri milijarde. Šta je Srbija bez pomoći EU – gladna gola i bosa“, rekla je profesorka na Filozofskom fakultetu Dubravka Stojanović.



danas 21:53

Kako je rekla, sadašnja situacija ima potencijal da bude istorijska, jer se Srbija nije odlučila kuda ide već decenijama.

Kada smo devdedesetih krenuli u rat, dobili smo sankciji, bili smo izolovani, nije bilo pitanja kuda ćemo. Od 2000. vodimo neku politiku meni nejasnu, koja se kasnije nazvala politika četiri stuba, to tako ne funkcioniše u svetu, svet je komplikovaniji od četiri stuba i tu treba kao mala zemlja da budete jasno na strani ne jedne velike sile, nego nekog sistema, sistema vrednosti ili zemalja sa kojima imate najveću robnu razmenu, da procenite šta hoćete“, rekla je Stojanović.

Na pitanje da li se može naći analogija sa „istorijskim ne Staljinu 1948.“ Stojanović napominje da su analogije opasne.

To je klizav teren, istoričari time ne treba da se bave jer su konteksti drukčiji. Možda mi treba da kažemo ne, ali je kontekst drugačiji. Mi hoćemo u EU, a 1948. je bio Hladni rat i mi smo bili iza gvozdene zavese u paketu sa Sovjetskim Savezom i Jugoslavija je reka ne. 1989. nismo razumeli, krenula je demokratija, parlamentarizam, a mi smo otišli u rat za teritorije. To su različite situacije i svako poređenje s tim je banalizacija“, smatra ona.

Ako državno rukovodstvo kaže da je strateški cilj zemlje Evropska unija, postavlja se pitanje u čemu je onda problem s Rusijom.

„Mnogo je nivoa problema zato je i komplikovano. Imamo bazični politički nivo, jer kao Rusija u Savetu bezbednosti sprečava priznanje Kosova. Problemi su dublji i istorijski, ako pogledamo sisteme vrednosti onda su sistemi vrednosti Rusije bliži političkoj kulturi u Srbiji nego evropske vrednosti. Mi imamo kontinuitet kulta ličnosti, partijske države, nepluralne političke scene, imamo jak nacionalizam, snažnu političku ulogu crkve, ako uzmemo političke faktore mi smo u sistemu vrednosti bliži Rusiji“, smatra profesorka.

Kako navodi, kod nas je izgrađena politička kultura da se problemi ne rešavaju, već da se stvaraju novi.

I onda skrenete pažnju, a ne donosite nijednu odluku. Nismo doneli odluku hoćemo li s Rusijom, EU, da li smo monarhija ili republika. Mi kao društvo i kao političke elite ne pokazujemo stepen zrelosti da se odluke donose. Mislim da je velikim delom to zbog nedoraslosti političke elite, to je močvarno tlo u kome elite obezbeđuju sebi vlast. Ali, sada zaista ne može ovako, morate da se odlučite. Ne zato što vas neko pritiska, treba da odlučite da li želite da budete sa EU koja ima 70 odsto investicija, a Rusija 10. EU koja je uložila 17 milijardi evra, koja je poklonila četiri milijarde. Šta je srbija bez pomoći EU, gladna, gola i bosa. Ako spustimo na bazični nivo, gde je problem? Problem je jer se 10 godina vodi politika demagoška, zavođenja društva pričama o Rusiji, da imamo snažnog zaštitnika koji će nas spasiti. I sad plaćamo cenu“, kaže Dubravka Stojanović.

stiče da je najveća odgovornost na predsedniku Aleksandru Vučiću, ali i da je velika odgovornost društva, koje, kako je navela, „ne prepoznaje nedostatak slobode, korupcionaške afere…“

„Ne možemo da aboliramo društvo za izbore koje radi. Možemo da kažemo izbori su pokradeni, u krajnjoj liniji nemate ni pobune, ni snažnu opoziciju, društvene snage koje bi se svemu tome oduprele. Vučić je obesmislio i stranke i institucije. Institucije štite vlast, to naša nijedna vlast nije razumela. Institucije su tu da daju mogućnost društvu da artikuliše nezadovoljstvo. Mi smo se sveli na partijsku državu, imamo kontrolu biračkog tela, medija, izbornog procesa i taj čovek je sebe doveo u situaciju da mora sam da odluči. To je situacija u koju dođe svaki autokrata. Vučić će odugovlačiti sa odlukom, do septembra može mnogo toga da se desi u Ukrajini, više puta smo videli da on čeka sa odlukom, ovo nije prvi put da tako politički postupa“, kaže Stojanović.

link


Браво за нашу најбољу историчарку! Па зар то није фантастично?! Између европског пута и интереса Руске Федерације, Србија бира свој интерес, а то може бити само - чланство у Европској унији!
Koji smo mi onda klinac, pravili smo obuću, izvore prodali, žito gmo.
 
Ja sam ipak zadovoljan sto nije kao u Bugarskoj, bas otvoreno lopovluk do daske...
Mislim tu je, ali ipak postoji razlika...

A nesreca nije u lopovima, nego sto je narod ceo lopovski....mentalitet je takav...
A kad je nesto mentalitet onda se ne treba gledati kao nesreca, nego htenje...

Ja sam siguran da kad bi srbi bili drugaciji , ne bi bilo lako biti lopov kod Srba...
Ovako uvek je neko od porodice lopov, i to veliki , a ostali strpnu , to nije lopovluk nego eto uzeo sam...namestilo se...

99% to ne primecuje...uopste, evo sad da pitam pod hipnozom ili na detektoru , ispalo bi da nemaju lopova u blizoj porodici ili da nisu sami skloni da uzmu nesto sto nije njihovo...

Pa tacno.Sutra kad bi dosla zaista neka nova vlast u Srbiji prva stvar koju bi trebali da urade jeste da pociste drzavnu bezbednost,policiju i da uvedu surovo prevaspitavanje naroda
 
Pa tacno.Sutra kad bi dosla zaista neka nova vlast u Srbiji prva stvar koju bi trebali da urade jeste da pociste drzavnu bezbednost,policiju i da uvedu surovo prevaspitavanje naroda
Da budemo realni, Srbija je zrela za vojnu upravu u trajanju od par decenija, sa nultom tolerancijom prema svakom vidu korupcije ili zloupotrebe javnih funkcija, sve dok se narod ne nauči pameti.

Posle toga može demokratija i ljudska prava.
 

Back
Top