Procesor radi upola manjom snagom

sasa6

Aktivan član
Poruka
1.707
Dodjem ja kod drugara kad racunar zakiva, koci, cak ni internet ne radi kako treba koliko koci komp...
Nista kaze on verovatno se nakupilo virusa nekih i cuda ako mozes obori mi sistem, ja tako i uradim, kad na novom sistemu umesto da leti sve na pocetku opet koci, i internet ne radi kako treba cas izvlaci max pa padne i sve tako...

Udjem ja u task manager vidim da je procesor previse opterecen i ako nista nije pokrenuto zahtevno i nebitno vidim da nesto nije u redu skinem cpyz kad :

http://www.dodaj.rs/?2V/xZ/4YiAVHnD/untitled.jpg

Umesto na 3 procesor radi na 1.5 ghz... Hmmm a on nije dirao nista po biosu 1000000000000 % niti zna ista. Sad ostaje pitanje sta se tu desilo i kako se stvar zeznula al nebitno...

No posto ja nisam nikada cackao nista oko klokovanja procesora i podizanja/spustanja voltaze da mu ne bi nesto zezno pitam zna li neko kako da mu vratim procesor da radi normalno sa punih 3 ghz kako i treba ?

Evo jos ovo ako moze pomoci kako :

http://www.dodaj.rs/?24/pH/3W6RJsXa/dsc00027.jpg

Znaci kad se startuje racunar, ko ne moze procitati pise : CMOS checksum error - Default loaded. Warning! CPU has been changed or CPU ratio changed fail. Please re-enter CPU settings in the CMOS setup and remember to save before quit !

I ova slika jedina koja ja mislim da ima veze sa nekim klokovanjem i slicno :

http://www.dodaj.rs/?47/Gn/3DJoEmAH/dsc00026.jpg
 
Na poslednjoj slici ti pise 100 mhz. Posto u CpuZ pise da je Multiplier x15 Ako je procesor i pre radio na 3 ghz, digni CPU clock na 200 mhz

Samo mnozi Multiplier 15 * Xmhz = 3000mhz ;)

p.s.

A uzrok, neki procesori padaju na pola snage nakon reinstalacije sistema, ili u slucaju da je vadjena baterija iz maticne, ako nije nista od toga radio, neka kupi novu bateriju.
 
Poslednja izmena:
Znaci kad se startuje racunar, ko ne moze procitati pise : CMOS checksum error - Default loaded. Warning! CPU has been changed or CPU ratio changed fail. Please re-enter CPU settings in the CMOS setup and remember to save before quit !

Ovde ti lezi odgovor :)

CPU je promenio vrednost u CMOS podesavanju ;)

Ponovo unesi pravu ( default) vrednost CPU-a u Cmos podesavanjima i Sacuvaj promene kad izlazis iz BIOS-a :)
 
Ovde ti lezi odgovor :)

CPU je promenio vrednost u CMOS podesavanju ;)

Ponovo unesi pravu ( default) vrednost CPU-a u Cmos podesavanjima i Sacuvaj promene kad izlazis iz BIOS-a :)

Na poslednjoj slici ti pise 100 mhz. Posto u CpuZ pise da je Multiplier x15 Ako je procesor i pre radio na 3 ghz, digni CPU clock na 200 mhz

Samo mnozi Multiplier 15 * Xmhz = 3000mhz ;)

p.s.

A uzrok, neki procesori padaju na pola snage nakon reinstalacije sistema, ili u slucaju da je vadjena baterija iz maticne, ako nije nista od toga radio, neka kupi novu bateriju.

Sve to jeste super i to sam gledao odmah danas al onde ima samo 100 i 133 nema 200 :roll:
Nije nista radjeno a to mu se desilo odjednom znaci nova baterija mora imam ja jednu viska pa cu stavim nju.
 
Da ga nisi stavio na neku staru ploču koja ne podržava CPU klok 200?

Najjace sto je sve radilo kako treba i odjednom se zajebalo, a on nista nije radio.

Reci ti nama koja je ploca u pitanju

Brate kad ti budem rekao ima da padnes u nesvest :lol:
Ploca je neka VIA ako je iko ikad cuo :lol:, model p4m266a-8235, za koju cak ne mogu da se nadju ni dravjeri !
Mora decko da kupi zvucnu novu jer nema drajvera za sound card, strasno !

A mozes li negde pronaci mnozilac u BIOS-u (Multiplier) pa probaj da povecas njega?

30 x 100 ako je fsb 400

Evo idem danas kod njega pa cu probati da nadjem i javim.
 
Nema znaci samo ima tamo 100 i 132 e, a radilo mu je sve normalno kako se ovo zeznulo nije mi jasno nikako... Ima li kakvog resenja za ovo sta da probam jedino ostaje da izvadim bateriju biosa i da je vratim ako to ne uspe a nesto sumnjam da oce ima neko jos kakvu ideju ?

A sto se tice drajvera, zahvaljujuci ovom postu ispod drajveri su pronadjeni konacno :worth: i to neki levi jer nemaju original al bitno da sada zvuk radi coveku ! :worth:

,,
Evo kome je mrsko/ne zna da trazi drajvere http://drp.su/download.htm ovde ima skoro sve drajvere. Jedan klik i svi drajveri instalirani...skinuti DriverPack Solution 12.3 Full
''
 
Jel su to gore u Biosu jedina podesavanja za cpu?

Da to sto je na slici, s tim da sam gledao jos po biosu nisam mogao nista da nadjem...

Pokusaj sa resetom biosa, izvadi bateriju i sacekaj 10 minuta pa je vrati ako ne uspe resetuj sa dzamperima. Ako to ne bude uspelo izvadi CPU ocisti ga lepo stavi novu pastu. Mnozilac ne mozes menjati na intelu, mora biti 15x200. To je nesto do ploce, a mozda i CPU

Ocu bateriju cu sledeci put kad budem isao.
 
E ovako izvadio sam bateriju bio se resetovao i nista se nije promenilo i dalje je na 100... Onda sam povecao na 132 sto je max da moze i racunar nije hteo da se pokrene uopste :( Probao sam par puta posto leka nije bilo morao sam da monovo izvadim bateriju da se vrati na starih 100 i onda radi tako da izgleda da ovo ne moze da je do glupe ploce nesto se zeznulo :(
 
E ovako izvadio sam bateriju bio se resetovao i nista se nije promenilo i dalje je na 100... Onda sam povecao na 132 sto je max da moze i racunar nije hteo da se pokrene uopste :( Probao sam par puta posto leka nije bilo morao sam da monovo izvadim bateriju da se vrati na starih 100 i onda radi tako da izgleda da ovo ne moze da je do glupe ploce nesto se zeznulo :(

A koja je memorija .da nije tu nesto dirano u medjuvremenu?
 
bez glupiranja molim
prvo promeni mu bateriju - naslovna slika sve govori
drugo napiši ovde lepo koja je matična ploča , vidim da si koristio cpu-z pa mi nije jasno da li je to bilo toliko teško da klikneš tab -mainboard i saznaš podatke? Pošto si ti dao samo oznako za severni most i južni most koji je na ploči , mada ni tu ne vidim problem jednostavno se ode na VIA -sajt i skinu drajveri za te stare ploče
u pojedinim bios-ima postoje takozvane hidden opcije da ne bi svaka šuša mogla da čačka te opcije tek tako , na pojedinim pločama se do njih dolazo kombinacijom tastera ALT + F1 , shift + F1 , dok si unutra u BIOS-u, za tvoju treba proveriti u manualu , inače sama via poodavnoi ne proizvodi ploče već se ugrađuju samo severni i južni mostovi kao i ac na ploče kod svih proizvođaća , počev od MSI , ECS , Gigabyte , itd itd.
 
Poslednja izmena:
Brate, tebi je FSB 398.4 mhz, mozes li ga povecati u BIOS-u ?

Na prvoj slici je FSB 398.4 mhz I moguce je da on ne dozvoljava povecavanje kloka na 200 mhz jer je
398.4 mhz : 4 = 99.6 mhz 99.6 mhz x 15 = 1494 mhz (sto je trenutna brzina procesora)

Sto bi znacilo da bi tebi FSB trebao biti 800 mhz kako bi mogao da povecas clock na 200.

Jesi li nasao FSB parametre u BIOS-u i jesi li probao da ih povecas ?
 
Brate, tebi je FSB 398.4 mhz, mozes li ga povecati u BIOS-u ?

Na prvoj slici je FSB 398.4 mhz I moguce je da on ne dozvoljava povecavanje kloka na 200 mhz jer je
398.4 mhz : 4 = 99.6 mhz 99.6 mhz x 15 = 1494 mhz (sto je trenutna brzina procesora)

Sto bi znacilo da bi tebi FSB trebao biti 800 mhz kako bi mogao da povecas clock na 200.

Jesi li nasao FSB parametre u BIOS-u i jesi li probao da ih povecas ?
da si malo potrošio vremena oko čipseta koji je napisao VIA P4M266A/8235 svatio bi da taj čipset ide maximum od 400 pa do 533 fsb i ne bi postavljao slična pitanja
 
da si malo potrošio vremena oko čipseta koji je napisao VIA P4M266A/8235 svatio bi da taj čipset ide maximum od 400 pa do 533 fsb i ne bi postavljao slična pitanja

Da ybt ploca ne podrzava vise od 533. sto bi znacilo da .... e tek sad pojma nemam
confused-bush.jpg
 

Back
Top