Problemi sa hranom i varenjem

maldaneri

Aktivan član
Poruka
1.158
Ako je neko vec postavio ovakvu vrstu pitanja ja se izvinjavam.Moj problem je u stalnim mucninama i verovatno otezanom varenju.Naime,kad god i skoro sta god da pojedem imam osecaj da cu povratiti,tesko disem i dobijem bolove u zelucu i stomaku.Po prirodi sam jako nervozna,pa se pitam da li je na psihosomatskoj bazi?Cula sam nesto o nervozi zeluca,pa me interesuje kako se manifestuje.Od lekova za sada ne pijem nista,sem klometola protiv povracanja jer sam uvek blizu toga posle hrane.Unapred hvala na savetima. :p
 
kako to mislite verovatno cete otici... naravno da cete otici, ne mozete biti proizvoljno na klometolu... da bi dosli do toga da vasi problemi imaju psihosomatsku osnovu morate najpre iskljuciti sve organsko... nemojte se igrati, i to vam kazem iz iskustva!
 
Mene zanima kakva je to veza misteriozna izmedju mozga i stomaka? Imam taj problem kad god sam nervozna pred vazan dogadjaj, recimo kad sam imala par bas vaznih ispita imala sam dijareju kojoj je prethodilo "buckanje" u stomaku i trnci... Pa onda svima dobro poznati leptirici u stomaku kad se zaljubimo... Zasto i kako je stomak na taj nacin povezan sa mozgom?
 
Ja imam slicnih "problema" ... Pred pismene zadatke ,dok cekam ispred ordinacije za pregled,... i sve stvari koje ne volim a treba da uradim osecam neko previjanje i bol u predelu zeludca... To je postalo uobicajeno al vec kada se prica o tome evo pitam zasto se to desava ? I zasto bas reaguje stomak na to??? pozzz od Natase
 
Sasvim je prirodno da želudac prvi daje osetne reakcije na nervozu sa karakteristicnim propratnim efektima : mučnina, loše varenje kada god nešto pojedemo, nadimanje, osećaj pritiska na dijafragmu.Ja se sa tim nosim već godinama ali ne mogu ga se rešiti sve dok prvo ne nadjem način da prevzidjem psihički problem tj. nervozu.
Moje kolege i ljudi koji su upućeni nešto bolje u te stvari kažu da pod stresom srčani ritam kao i načnin disanja se promene a želudac prima višđe krvi nego što treba što se manifestuje tom nadutosti.Samim tim počinje i loše varenje sa bolovima i grčevima."Nadut" želudac pritiska dijafragmu čime otežava disanje.Osobe sa takvim problemima često kažu da gube dah i da im se vrti u glavi.
I Japanci od davnina su govorili da je želudac centralni deo našeg organizma.Kada on nije u redu onda ni za šta nisi sposoban.To je tačno.

Neću da dužim i pametujem.Još ću samo dodati moj primer.Pre godinu i po dana sam bio pod stresom kog nisam bio svestan ali konstantno su me mučile stomačne tegobe.Zamislite kad popijem običan čaj od kamilice ja zaglavim na infuziji.Na kraju sam bio kod gastroenterologa i gutao prokletu sondu.Sve je bilo ok.Pošto sam priznao da sam napet i stalno nervozan prepisali su mi Persen.Lek je zaista super.Prvo što je na biljnoj osnovi ,drugo što ga možeš piti koliko hoćeš jer nema neželjenih efekata.On deluje na smirenje mišićne napetosti,nervozu i "nemiran želudac.

Maldaneri,ipak ti kao i ostali savetujem da odeš kod lekara.Jeste da problem sa želucem bude i prodje i opet se javi ali takve stvari mogu postati hronične i veliki je rizik od nastajanja gastritisa,čira ili "podvijenog" želuca.Ne sme se zajebavati sa tim.
 
kontrolise ga nekakav ner vagus koji prima direktno "naredjenja" iz mozga tako da ce to doktori bolje pojasniti samo znam da se na njega moze uticati jedino preko glave tj stabilizovati psihu pa tek onda zeludac leciti uzrok a ne posledicu.Zeludac je jedna obicna "kesa" koja se siri i skuplja tako da je stvar i sustina mucninama mozak u odredjenim situacijama preko tog nerva
 
Sasvim je prirodno da želudac prvi daje osetne reakcije na nervozu sa karakteristicnim propratnim efektima : mučnina, loše varenje kada god nešto pojedemo, nadimanje, osećaj pritiska na dijafragmu.Ja se sa tim nosim već godinama ali ne mogu ga se rešiti sve dok prvo ne nadjem način da prevzidjem psihički problem tj. nervozu.
Moje kolege i ljudi koji su upućeni nešto bolje u te stvari kažu da pod stresom srčani ritam kao i načnin disanja se promene a želudac prima višđe krvi nego što treba što se manifestuje tom nadutosti.Samim tim počinje i loše varenje sa bolovima i grčevima."Nadut" želudac pritiska dijafragmu čime otežava disanje.Osobe sa takvim problemima često kažu da gube dah i da im se vrti u glavi.
I Japanci od davnina su govorili da je želudac centralni deo našeg organizma.Kada on nije u redu onda ni za šta nisi sposoban.To je tačno.

Neću da dužim i pametujem.Još ću samo dodati moj primer.Pre godinu i po dana sam bio pod stresom kog nisam bio svestan ali konstantno su me mučile stomačne tegobe.Zamislite kad popijem običan čaj od kamilice ja zaglavim na infuziji.Na kraju sam bio kod gastroenterologa i gutao prokletu sondu.Sve je bilo ok.Pošto sam priznao da sam napet i stalno nervozan prepisali su mi Persen.Lek je zaista super.Prvo što je na biljnoj osnovi ,drugo što ga možeš piti koliko hoćeš jer nema neželjenih efekata.On deluje na smirenje mišićne napetosti,nervozu i "nemiran želudac.

Maldaneri,ipak ti kao i ostali savetujem da odeš kod lekara.Jeste da problem sa želucem bude i prodje i opet se javi ali takve stvari mogu postati hronične i veliki je rizik od nastajanja gastritisa,čira ili "podvijenog" želuca.Ne sme se zajebavati sa tim.



Hvala puno na svim ovim informacijiama.Ja imam neku potisnutu,unutrasnju nervozu koje cesto nisam svesna.Ali skoro uvek je tu.Prakticno kljucam iznutra :shock: Prvom sledecom prilikom odoh kod lekara,mada mislim da si mi ti vec u mnogome pomogao jer sam shvatila ono sto sam i mislila da sve to ide iz glave.
 

Back
Top